خبرگزاری علم و فناوری

رئیس کل سازمان نظام پزشکی:

بازگشایی مدارس سبب تحمیل بیماران بیشتر بر جامعه پزشکی می شود

رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: بازگشایی موجب تحمیل بیماران بیشتر بر جامعه پزشکی، پرستاری و کادر درمان خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، دکتر محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه ‌ای خطاب به وزیر آموزش و پرورش با اعلام نگرانی، نسبت به بازگشایی حضوری مدارس و تبعات ناشی از آن هشدار داد.

اهتمام بیشتر به استفاده از آموزش در فضای مجازی و از راه دور را درخواست کرد.

متن نامه دکتر ظفرقندی خطاب به وزیر آموزش و پرورش به شرح زیر است:

جناب آقاى حاجی میرزایی

وزیر محترم آموزش و پرورش

با سلام و احترام

مصاحبه جنابعالی و به دنبال آن ابلاغ معاون تربیت بدنی و سلامت شما به مدارس کشور در مورد تأکید بر بازگشایی حضوری مدارس در همه سطوح، بر خلاف مطالب و بخشنامه ‌هاى قبلی عنوان شده و در ایامى که همه‌ استان ‌هاى کشور در شرایط قرمز و هشدار قرار دارند و تنها در فاصله 3 روز مانده به شروع سال تحصیلی موجب تعجب و نگرانی شدید خانواده‌ ها و جامعه پزشکی کشور شده است.

علت واقعی این تصمیم غیرمنتظره برای مردم مکشوف نیست و امیدوارم علتی خارج از مصالح آموزشى و پرورشی نباشد ولی هر چه هست با شرایط خطیر بیماری کرونا و سلامت دانش‌ آموزان و خانواده آن‌‌ ها سازگارى ندارد و یقیناً موجب تحمیل بیماران بیشتر بر جامعه پزشکی، پرستاری و کادر درمان خواهد شد.

شما به خوبی واقفید که در شرایط حضور دانش ‌آموزان در مدرسه ‌ها به خصوص در پایه دبستان علی ‌‌رغم ابلاغ بخشنامه ‌ها، امکان عملی و مطمئن رعایت اصول سه گانه محافظتی و بهداشتی (شفا) میسر نیست.

موارد ذکر شده در بخشنامه ابلاغی معاون جنابعالی هم از جهات متعدد غیر علمی و دارای تناقض است.

اکثر موارد تسری بیماری در دوره بدون علامت (کمون) است و لذا عدم حضور دانش ‌آموزان در ایام علامت‌‌ دار حلال مشکل انتقال بیماری نیست.

عدم حضور مراقب بهداشتی در بسیاری از مدارس و نیز عدم آمادگى خانواده ‌ها و مدارس برای تنظیم برنامه ‌های ابلاغی در مورد بازگشایی حضوری و رفت و آمد دانش ‌آموزان و ... نیز مزید برعلت است.

لازم به ذکر است اکثر کشورهایی که در کنترل این بیماری شرایط بسیار بهتری از ایران دارند و حتى مرگ ‌و میر ناشی از کرونا در آن کشورها کمتر از یک‌ صدم موارد در کشور ماست هنوز در مورد بازگشایی حضوری مدارس تأمل و احتیاط می ‌کنند.

جناب آقای وزیر از نظر علوم اپیدمیولوژی و بهداشت در شرایط همه ‌گیری بیماری ‌های واگیر اولین محل ‌هایی که باید تعطیل شوند مدارس و آخرین محل‌هایی که بازگشایی می‌ شوند مدارس هستند.

اینجانب به عنوان فردی که سال ‌ها در مدارس کشور تدریس کرده و افتخار معلمی داشته و با شرایط واقعی مدارس و تجمع دانش ‌آموزان آشنا هستم و امروز به عنوان نماینده جامعه خدوم پزشکی کشور و به منظور حفظ سلامت مردم و عبور از شرایط بحرانی موجود، ضمن اعلام نگرانی و هشدار در مورد عواقب این تصمیم و مسئولیت ‌ها و تبعات ناشی از آن، به طور جد درخواست بازنگری در ابلاغیه اخیر و اهتمام بیشتر به استفاده از آموزش در فضای مجازی و از راه دور را دارم.

امید است با در نظر گرفتن راهبرد اولویت سلامت دانش‌آموزان و مردم بر امور دیگر و شرایط خطیر پیش رو بخصوص در فصل پاییز تصمیم صحیح و مبتنی بر تجربیات علمی مد نظر و عمل قرار گیرد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۷:۴۸

شناسه خبر: 90536

مطالب مرتبط :
تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

استاندار خوزستان:

مدارس اهواز، کارون، باوی و حمیدیه فردا تعطیل است

استاندار خوزستان گفت: مدارس شهرستان های اهواز، باوی، حمیدیه و کارون فردا شنبه ۲۲ شهریورماه به منظور گند زدایی و نظافت تعطیل است.

بازگشایی مدارس

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

تصمیمات عجولانه و شتاب ‌زده بلای جان دانش آموزان/آیا فاجعه انسانی در ایران رخ می دهد؟

تصمیمات عجولانه و شتاب ‌زده جامعه دانش ‌آموزی و دانشجویی و اولیای آنها را نگران کرده که به گفته کارشناسان و نمایندگان مجلس این تصمیمات و وضعیت فعلی باید تغییر کند.

​برگزاری اجرای طرح

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در واکنش به بازگشایی مدارس:

منتظر استیضاح وزیر آموزش و پروش باشید /ایران فقط ولنجک نیست

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: منتظر استضاح وزیر آموزش و پروش باشید.

مدرسه

۶۰ درصد مدارس کشور خیرساز هستند

رئیس سازمان تجهیز و نوسازی مدارس کشور گفت: ۱۳۰ هزار کلاس درس در کشور به همت خیرین مدرسه ساز احداث شده که نشان از توجه ویژه مردم به آموزش و پرورش دارد و ۶۰ درصد مدارس کشور خیرساز هستند.

بازگشایی مدارس

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان:

بازگشایی مدارس عواقب خطرناکی دارد/ ضرورت آغاز سال تحصیلی از طریق فضای مجازی

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان گفت: بازگشایی مدارس به صورت حضوری خطایی پر عارضه است که پیش ‌بینی عواقب آن دهشتناک خواهد بود.

مدرسه

علم و فناوری گزارش می دهد

تناقض گویی مسئولان خوزستان برای بازگشایی مدارس/آیا دانش آموزان قربانی تصمیمات نابخردانه می شوند؟

در حالی که سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اعلام مخالفت با بازگشایی مدارس خوزستان به صورت حضوری از نیمه شهریور اعلام کرد ولی مدرکلکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: در استان خوزستان همانند سایر استان ‌ها ۱۵ شهریور ماه آغاز فرآیند سال تحصیلی است و زنگ مدارس خوزستان به صدا در می آید.

بازگشایی مدارس

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی:

دخالت در نحوه مقابله با بیماری ها فاجعه انسانی در پی دارد

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: دخالت در کارشناسی تخصصی نحوه مقابله و مبارزه با بیماری از سوی مسئولین غیرمرتبط با امور بهداشتی، می ‌تواند در کمترین فاصله زمانی به یک فاجعه انسانی تبدیل شود.

کروناویروس

رئیس کل سازمان نظام پزشکی:

کرونا بدون رعایت اصول ضروری بهداشتی به سامان نمی رسد

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفت: این بحران عالم ‌‌گیر و خانمان ‌سوز بدون رعایت همه اصول ضروری بهداشتی و حفاظتی و نظارت جدی و موکد عوامل اجرایی بر اجرای این ضوابط به سامان نمی ‌‌رسد.

کرونا

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد:

داستان دنباله‌دار مدعیان تولید شربت گیاهی کرونا در مازندران/ دریافت نامه تخلف در نظام پزشکی مازندران

داستان دنباله‌دار مدعیان تولید شربت گیاهی کرونا در مازندران وارد تحقیقات جدی رسیدگی در نظام پزشکی مازندران شده است.

اسماعیلی مدیرکل آموزش و پرورش فارس

بازگشایی مدارس در فارس از ۱۵ شهریور/ ۲۰ درصد هزینه سرویس مدارس بازمی‌گردد

مدیرکل آموزش و پروش استان فارس درمورد زمان بازگشایی مدارس در استان فارس تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش اجازه بازگشایی مدارس را برای استان هایی که وضعیت مطلوب را دارند بصورت اختیاری از اول شهریور ماه اعلام کرده اما در استان فارس مدارس از ۱۵ شهریور ماه به صورت رسمی آغاز خواهند شد .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب