خبرگزاری علم و فناوری

توان بخش خصوصی در ایده پردازی و نوآوری‌ها به کار گرفته شود/موانع پیشرفت شرکت‌های دانش‌بنیان برچیده شود

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت:توان بخش خصوصی در ایده پردازی و نوآوری‌ها به کار گرفته شود.

 سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی  با بیان این که توسعه یک امر درون‌زا است، اظهار داشت: همگان در سطح استان بایستی دست به دست هم داده و خواستار توسعه باشند. نخبگان باید امورات را در دست گرفته و چشم به راه کمک دولت نباشند بلکه دولت و مسئولان ابزاری برای پیشرفت تلقی می‌شوند.

وی با تأکید بر این که پیشرفت و توسعه با نوآوری، ایده و خلاقیت میسر می‌شود، خاطر نشان کرد: باید از توان بخش خصوصی بر پایه نیروی انسانی خلاق در این راستا نیز استفاده شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تأکید بر این که پول حلال مشکلات نیست و دانشگاه و آموزش نقش اساسی در پیشرفت و توسعه کشورها و جوامع دارد، گفت: آذربایجان غربی از نظر هیئت علمی با بیش از ۲ هزار نفر و یکصد هزار نفر دانشجو در این مهم می‌تواند نقش آفرینی کند.

وی با اشاره به این که با سرمایه گذاری در بخش آموزش می‌توان تأثیر مثبتی در اقتصاد ایجاد کرد، یادآور شد: اگر سرمایه گذاری در این بخش تأثیری در اقتصاد و معیشت مردم نداشته باشد مطمئنا در آموزش مشکل وجود دارد.

ستاری با تأکید بر این که دانشگاه‌ها باید از پول دولت فاصله گرفته تا پیشرفت روزافزون داشته باشند، ابراز کرد: دانشگاه زمانی می‌تواند تأثیرگذار باشد که درصدی از درآمد خود را از طریق فروش محصولات و تولیدات شرکت و صنعت خود کسب کند.

وی عنوان کرد: اگر به دنبال تولید محصول و خدمات در بخش سرمایه گذاری هستیم بایستی بخش خصوصی در این مهم ورود کند بنابراین نتیجه‌ای که در تحقیقات بخش خصوصی به دست می‌آید قابل قیاس با تحقیقات دولتی نیست.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به این که ۴۱ شرکت دانش بنیان در بازار بورس فعالیت دارند، ابراز داشت: امروز ارزش این شرکت‌ها در تابلوی بورس رقم ۲۸۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده که نشان از تحول ایجاد شده در بخش اقتصاد دانش بنیان است.

وی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده برای توسعه پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، بیان کرد: اقتصاد دانش بنیان وابسته به تفکر جوانانی است که در حال رشد هستند. فرهنگ سازی در این مهم نگاه به آینده فرزندانمان را تغییر خواهد داد تا بتوانند کارآفرینی کنند.

ستاری با بیان این که در بخش آموزش مشکلاتی در کشور وجود دارد تأکید کرد: بودجه کشور بر اساس سه پایه آموزش، دفاع و بهداشت استوار است و باقیمانده بخش‌ها کمتر از ۱۵ درصد بودجه را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با تأکید بر این که بخش خصوصی بایستی در توسعه دانشگاه‌ها نقش آفرینی کند، افزود: دلیل این موضوع کمبود یا مشکلات مالی نیست بلکه ظرفیتی که بخش خصوصی در ثروت آفرینی و پیشرفت را دارد نمی‌توان در دیگر بخش‌ها یافت.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار کرد: پژوهش دو بخش پایه و تجاری سازی دارد که بایستی دولت بخش پایه را حمایت کرده و در تجاری سازی ریسک سرمایه گذاری و سرمایه‌گذار را کاهش دهد.

وی با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری و شرکت‌های دانش‌بنیان از نظر مقام معظم رهبری، تصریح کرد: بایستی موانع از پیش‌روی جوانان برچیده شود از این رو آمادگی کامل برای بازسازی ساختمان‌های اضافی دانشگاه‌ها برای استقرار شرکت‌ها و جوانان را داریم.

ستاری تشریح کرد: جوانان باید به دنبال ایجاد شرکت‌های دانش بنیان بروند تا محصول و خدمتی تولید شود.

وی با اشاره به اینکه در اقتصاد نفتی با پول می‌شود همه چیز را به دست آورد، تأکید کرد: در بخش اقتصاد دانش‌بنیان این امر با مسائل عقل و دانش صورت می‌گیرد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 90540

مطالب مرتبط :
مهار کرونا

آيا کشورهایی که مسئولان زن دارند در مهار کرونا موفق‌تر بوده‌اند؟

داده های به دست ‌آمده نشان می دهد کشورهایی که مسئولان زن اداره ‌آن را در اختیار دارند، عملکرد بهتری در کنترل همه گیری کووید-۱۹ داشته اند. البته این موضوع جای بررسی بیشتری دارد. چرا که هنوز مدت زیادی تا پایان همه گیری باقی مانده و هم چنین تفاوت های میان کشورها از جنبه های مختلف دیگر نیز قابل بررسی است.

انار ساوه

یاقوت هایی پنهان، در دل انارهای ساوه

الیاسی مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه از راه‌اندازی سرای نوآوری انار و برگزاری چالش‌ها و رویدادهای فناوری به‌صورت مجازی خبر داد.

خبرگزاری علم و فناوری

معاون رئیس جمهور: فعالیت ۴۱ شرکت دانش بنیان در بازار بورس با ارزش ۲۸۰ هزار میلیارد تومان

معاون رئیس جمهور از فعالیت ۴۱ شرکت دانش بنیان در بازار بورس با ارزش ۲۸۰ هزار میلیارد تومان خبر داد.

۱

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی؛

پارک علم و فناوری به حمایت‌های ویژه نیاز دارد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: پارک علم و فناوری به حمایت‌های ویژه نیاز دارد تا به این طریق شرکت‌های دانش بنیان بیشتر شود.

خبرگزاری علم و فناوری

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور امروز به آذربایجان غربی سفر می کند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور امروز به منظور بازدید از مراکز نوآوری و دانش بنیان و دیدار با دانشگاهیان و مقامات ارشد استان به آذربایجان غربی سفر می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب