خبرگزاری علم و فناوری

همه کاربردهای کامبوجا/ از استفاده در صنایع نظامی تا تقویت سیستم ایمنی بدن

عارفه فیروزی محقق یزدی شیوه ای جدید برای استفاده از قارچ کامبوجا در صنایع مختلف ابداع کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ شاید کم و بیش اسم "کامبوجا" به گوشتان خورده باشد.  کامبوجا نوعی قارچ است که عمدتاً آن را به خاطر نوشیدنی اش می شناسیم. اما محقق یزدی موفق شده کاربردهای دیگری نیز برای این گیاه بیابد.

عارفه فیروزی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛  در این رابطه اظهار داشت: در تحقیقاتی که داشتم دریافتم قارچ کامبوجا به خاطر انعطاف، وزن کم و در عین حال مقاومت بالایی که دارد می تواند در صنایع دفاعی و نظامی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این گیاه در کوره مثل چرم طبیعی شده و می تواند به جای چرم حیوانات استفاده شود.

وی ادامه داد: این گیاه در پزشکی نیز می تواند بسیار پر کاربرد باشد چرا که سرشار از آنزیم ها، ویتامین ها و مواد سودمنداست. به عنوان مثال کبد انسان برای کارکرد بهینه به اسید گلوکورونیک نیاز دارد که در کمتر ماده غذایی یافت می شود اما کامبوجا منبع خوبی برای این عنصر است. استیک اسید، لاکتیک اسید و کربنیک اسید نیز به وفور در کامبوجا یافت می شود. همچنین می تواند آنتی بیوتیک خیلی خوبی برای بدن باشد.

این محقق عنوان کرد: سابقه آشنایی من با "کامبوجا" به سال ۹۷ بازمی گردد. در آن سال طرح بنده با عنوان "تارین پوست" که با استفاده از کامبوجا ساخته شده بود رتبه دوم را در جشنواره خوارزمی از آن خود کرد.

 

 

وی ادامه داد: ساز تار از دو قسمت نقاره و کاسه تشکیل شده و پوستی این دو قسمت را می پوشاند. این پوست از جنین تودلی گوسفند تهیه می شوند. یعنی گوسفند حامله را کشته و از پوست روده جنین آن استفاده می کنند. علاوه بر مسائل محیط زیستی این پوست ایرادات دیگری نیز داشت از جمله آن که رطوبت بر روی آن تاثیر می گذاشت.لذا به فکر افتادم که به جای این پوست از ماده دیگری استفاده کنم.

فیروزی افزود: در صورت استفاده از پلاستیک صدا کیفیت قبل را نخواهد داشت و با عوض کردن پوست باز به محیط زیست آسیب وارد می شود. بنابراین تصمیم گرفتم یک ماده گیاهی پیدا کنم و بر روی آن کار بکنم.اینجا بود که با قارچ کامبوجا آشنا شدم و شروع به پرورش دادن آن کردم. لایه های به دست آمده از کامبوجا استحکام فوق العاده و در عین حال انعطاف پذیری خیلی خوبی داشت. موفق شدم از کامبوجا لایه ای مشابه پوست گوسفند تهیه کنم و روی ساز قرار بدهم. با این حال نمونه اولیه شکننده بود. بعد از آزمایشات فراوان و اضافه کردن موادی موفق شدم این ماده را کاربردی تر کنم و با کمک روغن های مختلف توانستم به کیفیتی که مدنظرم بود برسم.

وی تصریح کرد: این ابتکار جدید علاوه براین که به محیط زیست آسیب نمی رساند، مدام می تواند تولید ‌شود. پرورش قارچ نیز شرایط خیلی خاصی ندارد و حتی می توان آن را در خانه پرورش داد. نتیجتاً قیمت تمام شده آن بسیار پایین‌تر است. از سوی دیگر تاثیر رطوبت بر آن نزدیک به صفر است.

فیروزی اظهار داشت: هر چند برای به نتیجه رسیدن این طرح سختی های بسیاری متحمل شدم و حتی برای چندآزمایش ساده پیگیری های فراوانی کردم اما استقبالی که انتظار داشتم از آن به عمل نیامد و هیچ کس برای صنعتی کردن آن حمایتی نکرد.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 90564

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

تکنولوژی و جنگ

سلاح یا نیروی انسانی؟ کدام سرنوشت جنگ را تعیین می‌کنند؟

۱

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد:

رویکرد کلی جامعه و خانواده نسبت به تحصیل جوانان اصلاح شود

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد تاکید کرد: برای رفع نیاز صنعت رویکرد کلی جامعه و خانواده نسبت به نوع تحصیل جوانان و نوجوانان و سلب اعتماد آنها به رشته هایی که صرفاً متکی بر دانش نظری باشد باید تغییر کند.

س

یک گام رو به جلو برای تسهیل و توسعه هوانوردی عمومی در یزد

تفاهم نامه همکاری در حوزه هوانوردی عمومی میان فرودگاه بین المللی آیت الله شهید صدوقی یزد و مرکز آموزشی هوانوردی پردیس علم و فناوری یزد به امضا رسید.

۱

معاون دانشجویی دانشگاه یزد خبر داد:

ارائه خوابگاه و غذای مناسب به دانشجویان با رعایت پروتکل های بهداشتی

معاون دانشجویی دانشگاه یزد اعلام کرد خدمات خوابگاه ها و سلف سرویس این دانشگاه با رعایت پروتکل های بهداشتی ادامه پیدا خواهد کرد.

۱

تکرار تجربه تلخ پیام رسان های داخلی برای شبکه ملی اطلاعات سم است

سعیدی مدرس سواد رسانه و شبکه های اجتماعی گفت: شبکه ملی اطلاعات از تقویت موتورهای جستجوگر گرفته تا سرعت و پهنای باند باید در ابتدای شروع حداقل های اینترنت کنونی کشور را داشته باشد، تا بساط بهانه از جلو افرادی هم که با این اتفاق ساز مخالف می زنند هم برچیده شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب