در یک پروژه تحقیقاتی اعلام شد

سمیت خفیف کبدی بهار نارنج با دوز بالا

یک پژوهشگر نتایج جدیدی درباره مسمومیت خفیف کبدی بهار نارنج با دوز بالا بر روی موش‌های آزمایشگاهی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری مصرف روبه رشد محصولات گیاهی زمینه‌ای را به وجود آورده که بخشی از تحقیقات محققان و پژوهشگران دانشگاه‌های و مراکز علمی به ویژه مراکز علمی پزشکی به سمت و سوی تولیدات و محصولات طب سنتی سوق داده شود.

به صورت کلی روزانه بخشی از نتایج تحقیقات در زمینه طب سنتی و مواد مصرفی آن توسط دانشگاه‌های مختلف علوم پزشکی منتشر می‌شود که تلاش می‌کنیم نتایج تحقیقاتی که کاربردی عمومی دارد را از طریق این رسانه‌ به اطلاع مردم برسانیم.

بهار نارنج یکی از عرقیجات گیاهی مورد علاقه خانواده‌ها است، اصولا تب سنتی تاکید بر مصرف به اندازه و با دورهای مناسب دارد.

از طرفی در خانواده‌ها علاقمندی به مصرف عرقیجات با خلوص بسیار بالا است که همین موضوع گاهی زمینه بروز مشکلات جدی‌تر را به وجود می‌آورد.

در این گزارش ابتدا درباره خواص بهار مطالبی را به نقل از سایت‌های معتبر انتشار می‌دهیم و پس از آن اشاره‌ای به آخرین تحقیقات موجود در کشور درباره مصرف بهار نارنج را به اشتراک می‌گذاریم.

به صورت کلی همه اطبا سنتی درباره خواص  بهار نارنج نظر مشترکی مبنی  بر آرام ‌بخشی و جلوگیری از هیجانات دستگاه عصبی، کاهش سردردهای عصبی و میگرنی و درمان  تپش نامنظم قلب و اضطراب تاکید دارند.

همچنین متولیان طب سنتی معتقد هستند که  عرق بهار نارنج دارای طبیعت گرم و مقوی جسم بوده و پوست نارنج ضد یبوست است و برای افرادی که معده‌‌ی آن ها زیاد ترش می ‌کنند، بهترین دارو است.

  اشتهار آور بودن قوی و ایجاد نشاط از موضوعاتی دیگری است که طب سنتی درباره فوائد مصرف بهار نارنج مطالب زیادی را منتشر کرده است.

حتی در یکی از سایت‌های خبری پا را فراتر گذاشته و اثرات عرق بهار نارنج و دیازپام را یکی دانسته است که این موضوع را نمی‌توانیم تایید یا رد کنیم.

اما آخرین تحقیقاتی که در توسط تعدادی از محققان دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره بهار نارنج انجام شده به مضرات استفاده دوز بالا اسانس بهار نارنج اشاره کرده است.

این پروژه تحقیقاتی که توسط آزاده حامدی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران به سرانجام رسیده است از خطر مسمومیت استفاده از اسانس  بهار نارنج با دوز بالا در نمونه حیوانی پرده برداشته است.

این پژوهشگر در تکمیل اظهارات خویش درباره این طرح پژوهشی اعلام کرده بهار نارنج و اسانس آن بصورت خوارکی در غالب چاشنی، مربا و عرقیجات در مقادیر بالا مصرف می‌شود.

وی با اعلام اینکه  در طب سنتی عرق بهار نارنج مضر کبد ذکر شده است، گفت: هدف از طرح حاضر بررسی اثر اسانس بهار نارنج بر شاخص‌های کبدی است.

 حامدی در ادامه توضیحات درباره پروژه تحقیقاتی اسانس با دوز بالا بهار نارنج، اعلام کرد: ترکیبات اصلی اسانس لینالیل استات، ترپینن-4-اول ، لینالول و فنتیل الکل بود.

وی اضافه کرد:بررسی آنزیم‌های AST، ALT و LDH نشان داد که در دوزهای بالا، این اسانس دارای سمیت خفیف کبدی بوده که داده‌های هیستوپاتولوژی نیز تأییدکنندی این مطلب بود.

 این پژوهشگر خاطر نشان کرد: بررسی میزان گلوتاتیون بافتی و استرس اکسیداتیو نشان داد که این عوارض ناشی از استرس اکسیداتیو نبوده و احتمالاً از طریق سمیت مستقیم و غیراکسیداتیو است.

وی خاطر نشان کرد:بررسی اثر مصرف اسانس بهار نارنج برروی شاخص های سلامت کبد در موش صحرائی نر انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، همچنین محققان طب سنتی نسبت به مصرف زیاد عرق بهار نارنج هشدار دادند به نحوی که مصرف روغن  بهار نارنج در زمانی که فرد نیاز به هوشیاری داشته و یا برای افرادی که دچار بیماری قلبی هستند از مصرف زیاد عصاره این گیاه باید خودداری کنند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰:۰۵

شناسه خبر: 90579

مطالب مرتبط :
برگزاری مجازی نمایشگاه هفته پژوهش استان گیلان

برگزاری مجازی نمایشگاه هفته پژوهش استان گیلان

نمایشگاه هفته پژوهش، فناروی و فن‌بازار استان گیلان در سال جاری به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

دوره آموزش پرسشگری در استان گیلان برگزار شد

به همت معاونت علمی،پژوهشی و فناوری سپاه قدس صورت گرفت ;

دوره آموزش پرسشگری در استان گیلان برگزار شد

به منظور تبیین نقش موثر پرسشگران بسیجی در پروژه های افکارسنجی و همچنین بروزرسانی اطلاعات آنها،دوره آموزش پرسشگری به مدت دو روز با همت سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری گیلان برگزار شد.

​برگزاری اجرای طرح

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

هزار راه نرفته وزارت آموزش و پرورش برای پروژه مهر

کارشناس آموزشی معتقد است که آموزش و پرورش در اجرای پروژه مهر نه تنها اقدام خاص و اثرگذاری انجام نداده، خانواده‌ها، دانش آموزان، معلمان و مدیران مدرسه را سردرگم به حال خویش رها کرده است.

۲۲۵۲

در جلسه مشترک با فرماندهان استانی و مسئولین استانی سازمان علم و فناوری کشور مطرح شد؛

سـردار سلامی با اشاره به ظرفیت های بسیج: باید در کشور یک رستاخیر علمی ایجاد شود

اگر کشوری بخواهد پایداری و بقای خودرا تضمین نماید باید به سمت وسوی علمی شدن در تمام حوزه ها قدم بردارد و باسرعت هم این راه طی شود.

بازدید دکتر مراد خانی

در بازدید از مرکز رشد شهید شهریاری مطرح شد:

فعالان علوم فنی نیاز ها و درخواست های خود جهت ارائه به دکتر ستاری را آماده کنند

دکتر مراد خانی در بازدید از مرکز رشد شهید شهریاری ضمن تاکید بر همکاری ها مستمر پارک علم و فناوری و سازمان بسیج علمی و پژوهشی ابراز کرد: طرح های بسیجیان قابل تامل است و اگر برخی از شرکت های مستقر ارتقاء سیستم دهند مشمول حمایت های مادی و معنوی این دو مجموعه می شوند

حیوانات و ویروس کرونا

نتیجه یک مطالعه ژنومی جدید: احتمالا ۴۱۰ گونه جانوری به کرونا دچار شده‌اند!

از زمان شیوع ویروس کرونا، مطالعه جنبه های مختلف این ویروس و بیماری ناشی از آن رونق گرفته است. یکی از مباحث داغ روز درباره احتمال ابتلا و یا انتقال ویروس کرونا در حیوانات است. انتقال ویروس کرونا به سایر جانوران می ‌تواند ریشه کن کردن این بیماری را به تعویق بیاندازد و امکان ظهور دوباره ‌آن به اشکال دیگر را قوت بخشد.

پرسشگری

دوره آموزش پرسشگری توسط سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اردبیل برگزار شد

دوره آموزشی پرسشگری توسط سازمان بسیج علمی, پژوهشی و فناوری سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل جهت ارتقای سطح علمی بسیجیان پژوهشگر برگزار شد.

سرآمدان علمی

قرار گرفتن اساتید دانشگاه اراک در بین سرآمدان علمی کشور

فدراسیون سرآمدان علمی سالانه ۱۰۰ پژوهشگر را به عنوان سرآمدان علمی کشور انتخاب می کند که در سال ۹۹ نام ۲ تن از پژوهشگران دانشگاه اراک در این لیست دیده می شود.

۰

پژوهشگر برتر در جشنواره هفته پژوهش در استان فارس چگونه انتخاب می‌شود؟

پژوهشگر برتر استان فارس گفت: شرایط شرکت در جشنواره داشتن آثار پژوهشی در حوزه کتاب, مقاله و طرح تحقیقاتی یا فناورانه بود که شاخص انتخاب ، فعالیت طی یکسال گذشته بوده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب