خبرگزاری علم و فناوری

کارشناس بهداشت علوم پزشکی جهرم:

استرس و تنش‌های عصبی عامل بروز غلظت خون کاذب است

کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: استرس و تنش‌های عصبی هم عامل بروز غلظت خون کاذب است.

دانیال فرهیخته در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در جهرم گفت: حتما نام غلظت خون به گوش‌تان خورده است، نوعی بیماری که باعث کند شدن حرکت خون در رگ‌ها و قلب‌ شده و با گرفتگی اندام‌هایی نظیر دست و پا در نهایت موجب سکته مغزی خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه افزایش تعداد گلبول‌های قرمز خون در واحد حجم را غلظت خون می‌نامند، افزود: در صورتی که هموگلوبین در مردان بالاتر از ۱۸ و در زنان فراتر از ۱۶ گرم در دسی‌لیتر باشد، عارضه غلظت خون رخ داده است.
کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: در مورد علائم بروز غلظت خون باید گفت در بعضی از افراد علامتی مشاهده نمی‌شود و در برخی نیز مشکلاتی مانند ضعف و بی‌حالی، سردرد، اختلالات بینایی، تنگی‌نفس، خارش‌های پوستی به ویژه بعد از استحمام، قرمزی صورت و وریدهای برجسته چشم‌ها، بزرگی کبد و طحال مشاهده می‌شود. همچنین در مراحل بعدی امکان بروز زخم معده، دردهای استخوانی و حتی نقرس و سنگ کلیه ممکن است مشاهده شود.
وی با اشاره به اینکه برای درمان غلظت خون می‌توان با درمان عامل زمینه‌ای شروع کرد، ادامه داد: پرهیز از کشیدن سیگار، عدم حضور در محیط آلوده، مصرف زیاد مایعات، اهداء خون یا حجامت و درمان‌های دارویی نیز توصیه می‌شود.
به گفته فرهیخته استرس و تنش‌های عصبی هم عامل بروز غلظت خون کاذب است، استرس و فشارهای روانی سبب افزایش ترشح آدرنالین و در نتیجه بروز انقباضات عروقی می‌شود که به این ترتیب پلاسما به خارج عروق نشت کرده و نسبت به گلبول قرمز کاهش می‌یابد. تعریق و اسهال‌های شدید نیز از علل دیگر بروز غلظت خون کاذب یا موقت بوده و سن شیوع این عارضه بالای ۴۰ سال بوده و در مردان نیز شایع‌تر است.
وی با اشاره به اینکه لیموترش و موز سبب صاف شدن خون می‌شوند، گفت: به طور کلی میوه‌ها و سبزی‌ها به علت دارا بودن ویتامین C و فیبرهای محلول و نامحلول، یک عمل حفاظتی در مقابل افزایش غلظت خون و افزایش فشارخون دارند، به همین علت افراد گیاه‌خوار نه تنها احتمال ابتلا به سرطان روده را از خود دور کرده‌اند بلکه دارای خون رقیق‌تر و فشارخون پایین‌تری نسبت به هم سن و سالان خود هستند.

 

گفتگو مهدی رحمانیان

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 90592

مطالب مرتبط :
غلظت خون

غلظت خون را جدی بگیرید/ افزایش غلظت خون منجر به سکته های قلبی و مغزی می شود

افزایش غلظت و یا چربی خون باعث افزایش خطر ابتلا به سکته های قلبی یا مغزی می شود که از عوارض شایع آن احساس خستگی، گزگز دست، و پا و بسیاری از کمر دردها، سردرد و سرگیجه و کاهش حافظه و تیرگی پوست می باشد.

دل درد کودکان

کارشناس بهداشت علوم پزشکی جهرم:

اسهال و استفراغ می‌تواند نشانه اصلی کرونا در کودکان باشد

کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: نتیجه تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اسهال و استفراغ می‌تواند نشانه اصلی ابتلا به ویروس کرونا در میان کودکان باشد.

سنگ نمک

یک کارشناس بهداشت:

سنگ نمک دافع امراض و بیماری‌ها نیست

یک کارشناس بهداشت گفت: "نمک دریا" هم از منظر پزشکی مدرن و هم از منظر منابع طب سنتی کشورمان، نمک مناسبی برای مصرف نیست.

۰

مدیرعلمی ناحیه جهرم:

دوره کارورزی استعدادیابی در جهرم برگزار شد

مدیرعلمی ناحیه جهرم گفت: از برگزاری دوره کارورزی استعدادیابی به مدت ۲ روز در شهرستان جهرم خبر داد.

مرگ بر اثر کرونا

فوت بیمار مبتلا به کرونا در جهرم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم از فوت یک بیمار در اثر ابتلا به ویروس کرونا در این شهر خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب