دانشگاه اراک در جمع دانشگاه های برترجهان

دانشگاه اراک با کسب رتبه هزار و ۳۰ برای نخستین بار به فهرست دانشگاه برتر جهان راه یافت.نظام رتبه بندی تایمز دلیلی برای جذب دانشجویان خارجی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی؛ علیرضا فضعلی معاون پژوهشی دانشگاه اراک گفت:آنگونه که در رتبه بندی تایمز اعلام شده است، دانشگاه اراک توانسته در رتبه بندی سال 2021 حضور پیدا کرده و به همراه 46 دانشگاه دیگر از سراسر کشور، در جمع دانشگاه های برتر 93 کشور دنیا که نمایندگانی در این رتبه بندی داشته اند، قرار بگیرد.
فضعلی افزود: بر اساس اعلام تایمز، دانشگاه اراک در بین 1527 دانشگاه یاد شده در جایگاه هزار و 30 قرار گرفته است.
او گفت: این ارزیابی بر اساس داده های ارسالی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و داده های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی است . همچنین اطلاعات از تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس) دسترسی سریع به اطلاعات و کشف دانش پیشرو ( است.

معاون پژوهشی ادامه داد:بالغ برهشت نظام رتبه بندی در جهان وجود دارد که رتبه بندی تایمز کار خود را از سال 2003 آغاز کرد و یکی از معتبرترین رتبه در سطح جهان محسوب می شود.
فضعلی عنوان کرد: دانشگاه های شریف، امیرکبیر، الزهرا، خواجه نصیرالدین طوسی، علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه یاسوج، علوم پزشکی تبریز و دانشگاه محقق اردبیلی از جمله دانشگاه ایرانی هستند که در رتبه بندی تایمز حضور یافته و رتبه هایی را به خود اختصاص داده اند.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه اراک در بین 47 دانشگاه ایران رتبه 27 را دارد .

معاون پژوهشی با اشاره به فعالیت پنج پژوهشکده فناوری نوین، علوم و فناوری نانو، انرژی‌های تجدید پذیر، آب و سلامت اجتماعی در دانشگاه اراک که فعالیت و سمت و سوی پژوهش‌ها را تعیین می‌کنند، گفت: چاپ و نشر چهار مجله در حوزه سلول و بافت، مطالعات تاریخی جنگ، پژوهش‌ ادبی و تاریخی و حیات وحش و تنوع زیستی در سال گذشته، ترجمه و تالیف ۲۰ عنوان جلد کتاب در سال، تهیه و انتشار ۶۰۰ تا ۷۰۰ مقاله داخلی و  ISI و ارتباط صنعت با جامعه از جمله اقداماتی است که امکان ورود دانشگاه اراک به این نظام رتبه بندی را فراهم کرده است.

فضعلی با بیان اینکه برای تحقق این هدف سه سال تلاش صرف شده است، افزود: حضور در این جایگاه که در واقع نوعی خود ارزیابی محسوب می‌شود برای دانشگاه بسیار اثربخش است به طوری که بر وجهه بین‌المللی دانشگاه، جذب دانشجوی خارجی و داخلی تاثیر دارد. دانشگاه تلاش دارد که از بعد حضوری و مجازی دانشجویان خارجی را جذب کند و کسب این جایگاه در نظام رتبه‌بندی تایمز می‌تواند کمک کننده باشد، همچنین به انتخاب شدن دانشگاه اراک از سوی دانشجویان داخلی و افزایش اعتماد عمومی و جذب اعضای هیات علمی نیز کمک‌ می کند.

وی اضافه کرد: دانشگاه اراک در این رتبه‌بندی در کنار دانشگاه‌هایی چون دانشگاه اصفهان، خوارزمی، الزهرا، بوعلی همدان، رازی کرمانشاه و ... قرار دارد و در واقع در بین دانشگاه‌های منطقه چهار کشور که شامل دانشگاه‌های استان مرکزی، همدان، قم و قزوین می‌شود، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه اراک یک دانشگاه دولتی در شهر اراك، استان مرکزى است. و در سال 1350 تاسیس شده است. دانشگاه اراک صاحب امتیاز و ناشر 4مجله تخصصی است و تا کنون 7 همایش توسط دانشگاه اراک برگزار شده است.

دانشگاه اراک با 115 رشته تحصیلی دارای 300عضو هیات علمی است.

انتهای پیام/ج

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱:۵۸

شناسه خبر: 90604

مطالب مرتبط :
اناناس۳

تجاري سازي كشت بافت آناناس در استان مركزي

روش کشت بافت در چند دهه اخیر به عنوان ابزاری کارآمد برای تکثیر، تولید و اصلاح گیاهان در شرایط کنترل شده در مراکز تحقیقاتی سراسر دنیا به کار گرفته شده و محققان اراكي براي نخستين بار در كشوربه توليد انبوه كشت بافت نهال آناناس پرداخته اند.

دانشگاه

علم و فناوری گزارش می دهد؛

با برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۰ آشنا شوید/ جایگاه نخست بهترین دانشگاه ایرانی در اختیار علوم پزشکی کردستان + جدول

نظام رتبه بندی تایمز، در جدیدترین بررسی خود، بهترین دانشگاه‌های جهان را در سال ۲۰۲۰ معرفی کرده که خوشبختانه نام دانشگاه های کشورمان نیز در این رتبه بندی دیده می شود .

نانو ذرات

یک روش دیگر برای تشخیص و درمان سرطان در اراک؛

موفقیت نانوذرات ها در تشخیص زودهنگام و درمان سرطان

انجام تحقیقات کاربردی توسط محققان دانشگاه اراک منجر به ساخت نانوذرات با قابلیت کاربرد در فرایند تشخیص و درمان بیماری سرطان شد.

دانشگاه های برتر

۲۰ دانشگاه ایرانی در لیست دانشگاه‌‌های جوان و برتر دنیا

طبق اعلام پایگاه رتبه‌بندی تایمز ۲۰ دانشگاه ایرانی در لیست دانشگاه‌‌های جوان و برتر دنیا وجود دارد که در این لیست برتر دانشگاه های جوان و برتر دنیا نام دانشگاه شهید مدنی آذربایجان هم دیده می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب