خبرگزاری علم و فناوری

با همت بلند یک خانواده فناور در مبارکه اصفهان،

الکترود برشکاری غواصی محصولی با تکنولوژی بالا و قابلیتهای منحصر بفرد در ایران تولید شد

محسن معتمدی سده اعلام کرد: با کمک پدر و به همراه خواهرم دست به ساخت الکترود برشکاری (نمونه ی آمریکایی) زدیم و با چندین بار آزمون و خطا و ایجاد تغییراتی هم پایه با ترکیبات اصلی الکترود را تولید کردیم، با تغییراتی بازدهی محصول را نسبت به نمونه ی امریکایی افزایش دادیم و توانستیم محصولی قابل کاربرد در زیر آب و هم در روی خشکی تولید کنیم، همین تغییرات باعث شد بتوانیم همه ی فلزات و غیر فلزات موجود در روی کره ی خاکی را با الکترود بومی سازی شده برش دهیم.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان،  محسن معتمدی سده در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری اعلام کرد: با کمک پدر و به همراه خواهرم دست به ساخت الکترود برشکاری (نمونه ی آمریکایی) زدیم و با چندین بار آزمون و خطا و ایجاد تغییراتی هم پایه با ترکیبات اصلی الکترود را تولید کردیم، با تغییراتی بازدهی محصول را نسبت به نمونه ی امریکایی افزایش دادیم و توانستیم محصولی قابل کاربرد در زیر آب و هم در روی خشکی تولید کنیم، همین تغییرات باعث شد بتوانیم همه ی فلزات و غیر فلزات موجود در روی کره ی خاکی را با الکترود بومی سازی شده برش دهیم.

زهرا معتمدی سده در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که Commercial Diving یا غواصی صنعتی‘ شاخه‌ای از غواصی است که در آن غواصان مشغول به انجام کارهای فنی در زیر آب میشوند، گفت: از جمله وظایفی که به هنگام کار بر عهده غواصان صنعتی محول میگردد، پاکسازی و نگهداری از سکوهای نفتی و سازه‌های زیر آبی مورد استفاده در فرایند تولید نفت و گاز است.

وی افزود: غواصی صنعتی نیازمند ابزار خاص برای برشکاری ضایعات در محل سکو ها میباشد و ابزار خاصی که برای برشکاری زیر آب مورد استفاده میباشند باید عایق آب بوده و حرارت بالایی تولید کنند و همچنین کمترین میزان تخریب را به محیط زیست و زیست بوم آبزیان وارد آورند.

این محقق ادامه داد: از این رو در سطح جهانی کشور هایی مانند آمریکا-ایتالیا و آلمان پرچم دار ساخت الکترودهای برشکاری غواصی بوده اند و تامین نیاز این الکترودها در کشور عزیزمان از طریق واردات صورت میپذیرفت که ما به وسیله کارهای گروهی و یک گروه خانوادگی توانسیم نمونه ای از این نوع الکترود را مهندسی معکوس کرده و با قابلیت های منحصر بفرد تولید نماییم.چرا که کشور ما در این عرصه به دلیل غنی بودن مخازن نفت و گازی در منطقه نیازمند و مصرف کننده اساسی این محصول میباشد.

 

مبحث علمی و نحوه ی دستیابی به محصول

این خواهر فناور برایمان تعریف کرد: عضو اصلی گروه آقای محسن معتمدی سده در رشته ی ساخت و تولید تحصیل کرده است و حرفه ی اصلی ایشان تراشکاری میباشد بنا به علاقه ای که به غواصی صنعتی داشتند با حمایت پدرم اقای حسن معتمدی سده وارد عرصه ی غواصی صنعتی شدند – آقا محسن پس از حدود یکسال کار کردن در این عرصه در جنوب کشور –کمبود این محصول را در کشور احساس کرده و همین امر باعث کنجکاوی ایشان شد. وی نمونه ای از محصول برشکاری آمریکا را برای مهندسی معکوس با خود به کارگاه تراشکاری آورند تا تنحقیقات اولیه را انجام دهند- بنده زهرا معتمدی سده در این زمان در حال تحصیل در رشته ی معدن در مشهد بودم؛ برادرم پس از دمونتاژ الکترود برشکاری (نمونه ی آمریکایی) از من خواستند تا نمونه را برای آزمایشات بیشتر به آزمایشگاه ببرم و مورد آنالیز قرار دهم کم و بیش از ترکیبات موجود در محصول اطلاع پیدا کردیم و چندین بار به کمک هم در غالب یک گروه سه نفره دست به ساخت الکترود زدیم با چندین بار آزمون و خطا و ایجاد تغییراتی هم پایه با ترکیبات اصلی توانستیم الکترود را تولید کنیم – با ایجاد همین تغییرات بازدهی محصولمان را نسبت به نمونه ی وارداتی افزایش دادیم و جدا از آن توانستیم غیر از استفاده در زیر آب در روی خشکی هم از این محصول استفاده کنیم- همین تغییرات باعث شد بتوانیم همه ی فلزات و غیر فلزات موجود در روی کره ی خاکی( اعم از فولاد سخت- بتن- استیل- چدن- پلی اتیلن و...) را با الکترود بومی سازی شده برش دهیم. این امر در صنعت فولاد بسیار مورد اهمیت قرار گرفت چرا که ضایعات موجود در صنعت فولاد دارای ناخالصی بسیاری بوده و ما با تست زدن برشکاری روی این ضایعات توانستیم به صورت یکپارچه خالصی و ناخالصی را برش دهیم. همچنین تست های ما در زیر آب های خلیج فارس هم با بازدهی باورنکردی که داشت همه را متعجب کرد.

زهرا معتمدی گفت: الکترود برشکاری غواصی یک محصول هایتک است و کشورهای آمریکا، ایتالیا و آلمان دارنده اصلی این تکنولوژی هستند.  موارد کاربرد هم در صنایع غواصی صنعتی، صنعت فولاد، صنعت پتروشیمی  و صنعت ساختمان است؛ این الکترود ها بتون مسلح و غیر مسلح و انواع سنگ –چدن و استیل و همه ی عناصر موجود را برش میدهند. هرجایی که نیاز به برشکاری در روی خشکی و زیر آب احساس شود این محصول کاربرد دارد.

وی عنوان کرد: محصول ما در صورتی که انبوه سازی شود و قابلیت صادرات و معرفی به کشورهای دیگر را داشته باشد میتواند با نمونه ی آمریکایی قابل رقابت باشد چرا که ما نمونه ی این کشور را مورد آنالیز قرار دادیم ‘ آن را تقویت کردیم و به بازدهی بالاتری رسیدیم.

محصول در چه مرحله ای از تولید قرار دارد؟

زهرا معتمدی اظهار کرد: تولید داریم، محصول ما در جنوب کشور بسیار مورد استقبال قرار گرفته و در آموزشگاه های غواصی صنعتی استفاده شده همچنین در پتروشیمی و سکو ها و اسکله ها هم مورد استفاده و استقبال قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در شرکت فولاد مبارکه هم برای برشکاری خرسک ها و ضایعات، این محصول تست زده شده و بنظر میرسد در جاهای مختلفی در صنایع فولاد بتوان از این محصول بومی استفاده کرد ما با افزایش طول و تغییرات جزیی دیگر که در دست تحقیق و اجراست ان شا الله پر قدرت تر و با چنته ی پُرتری برای تست مجدد موارد جدید در شرکت فولاد مبارکه و صنایع فولاد در آینده ای نزدیک هم وارد خواهیم شد.

زهرا معتمدی بیان داشت: محصول ما در حال حاضر به انبوه سازی نرسیده ولی به صورت دریافت سفارش و تعداد سفارش کار میکنیم، حتی سفارشاتی از کشورهای همسایه هم داریم آنها هم خواهان صادرات هستند. البته شرایط موجود در سطح جهانی (بیماری کویید-19) روی کار و تولید این محصول هم اثر گذار بوده است چرا که شرایط ایجاد شده برای غواصی صنعتی دارای ریسک بالایی میباشد و به همین جهت نسبت به قبل کمتر کار انجام میگیرد

وی با بیان این که تیم فناور این محصول با عنوان گروه درخشان سازان پارس در شرکت آذرین گام لنجان مشغول فعالیت هستند، اظهار کرد: برای بومی سازی الکترود برشکاری غواصی آزمایشات در سال 96 صورت گرفت و ساخت محصول از سال 97 شروع شده و حدود 9ماه طول کشید که به اولین نمونه دست یابیم. همچنین از مرحله ی آزمایش تا رسیدن به نتیجه و تولید محصول حدود 170 میلیون تومان هزینه شد.

زهرا معتمدی در پاسخ به این سوال که آیا محصول مورد حمایت هم قرار گرفته است، گفت: الکترود برشکاری غواصی ثبت اختراع شده، تا بحال ارگان خاصی از ما حمایت نکرده، یک سری صحبتهایی با بسیج علمی و مرکز رشد ناحیه مبارکه  انجام داده ایم، اخیرا هم دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان در حد صحبت های اولیه با ما وارد مذاکره شده است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۱:۳۶

شناسه خبر: 90609

مطالب مرتبط :
با پیگیری بسیج علمی و پژوهشی ناحیه امام علی (ع) کوهپایه؛
تعداد ۱۲۰ بسته لوازم التحریر آماده و بین دانش آموزان نیازمند توزیع شد

با پیگیری بسیج علمی و پژوهشی ناحیه امام علی (ع) کوهپایه؛

تعداد ۱۲۰ بسته لوازم التحریر آماده و بین دانش آموزان نیازمند کوهپایه توزیع شد

مجتبی باقری گفت: با پیگیری بسیج علمی و پژوهشی ناحیه امام علی (ع) و همکاری حوزه شهید بهشتی ناحیه امام علی (ع) همچنین همت خیرین تعداد ۱۲۰ بسته لوازم التحریر آماده و همزمان با بازگشایی مدارس بین دانش آموزان نیازمند منطقه کوهپایه توزیع شد.

بیش از یک میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰ آواره می شوند/ پاکستان، اتیوپی و ایران در معرض خطر آوارگی بیشتر

اندیشکده بین المللی موسسه اقتصاد و صلح اعلام کرد؛

بیش از یک میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰ آواره می شوند/ پاکستان، اتیوپی و ایران بیشترین خطر را دارند

بر اساس گزارش جدید اندیشکده بین المللی موسسه اقتصاد و صلح (IEP) و با توجه به عدم دسترسی به غذا و آب، افزایش قرار گرفتن در معرض بلایای طبیعی و رشد سریع جمعیت، بیش از یک میلیارد نفر می توانند در طی ۳۰ سال آینده آواره شوند و برخی کشورها مانند پاکستان، اتیوپی و ایران هم بیشتر تحت تأثیر هستند.

استروئید میزان بقای بیماران شدید کووید۱۹ را از ۶۰ به ۶۸ درصد افزایش داد

طبق یک تجزیه و تحلیل بین المللی؛

استروئید میزان بقای بیماران شدید کووید۱۹ را افزایش می دهد

بر طبق یک مطالعه که توسط محققان در انگلیس، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، اسپانیا و ایالات متحده انجام شده استروئیدها میزان مرگ و میر را در میان بیماران کووید۱۹ که به شدت بیمار هستند کاهش می دهد، استروئید میزان بقا را از ۶۰ به ۶۸ درصد افزایش داد، که پیشرفت قابل توجهی است.

اقدام رذیلانه نشریه فرانسوی، نقض روشن موادی از اعلامیه حقوق بشر و میثاق بین‌المللی است

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان؛

اقدام رذیلانه نشریه فرانسوی، نقض روشن موادی از اعلامیه حقوق بشر و میثاق بین‌المللی است

بسیج اساتید ابومهدی المهندس (دانشگاه صنعتی اصفهان) ضمن محکومیت اقدام رذیلانه نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» در اهانت به چهره‌ قدسی پیامبر اعظم (ص) و حمایت بالاترین مقام سیاسی این کشور از این حرکت توهین آمیز ، اعلام می دارد که این اقدام ننگین نقض آشکار حق آزادی دین، باور و عقیده و نیز نقض روشن موادی از اعلامیه حقوق بشر و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

جنایت گروه‌های راست‌گرای افراطی سوئد و «شارلی ابدو» محکوم است/ سران کشورهای اسلامی در روابط با آمریکا و اسرائیل تجدید نظر کنند.

در بیانیه بسیج اساتید استان اصفهان آمده است؛

جنایت گروه‌های راست‌گرای افراطی سوئد و «شارلی ابدو» محکوم است/ سران کشورهای اسلامی در روابط با آمریکا و اسرائیل تجدید نظر کنند

بسیج اساتید استان اصفهان جنایت گروه‌های راست‌گرای افراطی سوئد، همچنین اقدام توهین آمیز مجله فرانسوی «شارلی ابدو» را محکوم کرده و به سران کشورهای اسلامی تاکید می‌شود لازمست در روابط خود با عاملان اصلی این حرکت یعنی آمریکا و اسرائیل تجدید نظر کنند.

کاغذ

تبدیل یک صفحه کاغذ به صفحه کلید با قابلیت انتقال بی سیم اطلاعات

محققان دانشگاه پردو با تبدیل یک صفحه کاغذ به صفحه کلید با قابلیت انتقال بی سیم اطلاعات، فناوری جدید خود را به نمایش گذاشتند.

دستیابی به دانش و تکنولوژی اتصالدهی انواع مختلف کاربیدها به زیرلایه های فلزی مختلف

توسط محققان اصفهانی؛

دستیابی به دانش و تکنولوژی اتصالدهی انواع مختلف کاربیدها به زیرلایه های فلزی مختلف

مجتبی نعل چیان مدیر فنی شرکت دقیق اتصالدهی سپاهان از دستیابی به دانش و تکنولوژی اتصالدهی انواع مختلف کاربیدها به زیرلایه های فلزی مختلف خبر داد، گفت: نمونه تولیدی با یک پنجم قیمت قابلیت رقابت با نمونه ایتالیایی دارد و بلافاصله وارد مرحله تولید صنعتی شده است.

پیکرهشتمین شهید مدافع سلامت اصفهان تشیع و خاکسپاری شد

پیکرهشتمین شهید مدافع سلامت اصفهان تشیع و خاکسپاری شد

سیدمحمود نوریان جراح مغز و اعصاب عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که در بیمارستان کاشانی مشغول خدمت به بیماران بود در اثر ابتلا به کرونا به همکاران مدافع سلامت شهیدش پیوست.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب