سیستان و بلوچستان بهشت تولید انرژی پاک در ایران/ لزوم سرمایه گذاری مناسب جهت فروش برق به کشورهای همسایه

سیستان و بلوچستان به ویژه منطقه فلات سیستان دارای بالاترین پتانسیل انژری بادی می باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از زاهدان، میل نادر یکی از معدود آثار باستانی در شهرستان نیمروز می باشد، یکی از ویژگی خاص و منحصر به فرد این برج عظیم در سال های اخیر باعث شده است؛ تا مسافرانی که به منطقه سیستان وبلوچستان سفر می کنند در کنار این برج توقف کوتاهی داشته باشند.
مطالعات انجام شده نشان می دهد که تمام نواحی سیستان برای استفاده از انژری خورشیدی و بادی دارای ظرفیت و توانمندی قابل توجهی در کشور هستند.
استان سیستان وبلوچستان با توجه به موقعیت ژنوپلتیک خاصی که دارد در زمینه انژری های تجدید پذیر، ویژگی های خاصی دارد.
منطقه سیستان در مسیر بادهای پر قدرت و انرژی تابشی خورشید با بیش از 6 کیلو وات بر متر می باشد و سرازیر شدن نعمات خدادادی بر این شهر، بهترین شرایط را در این منطقه ایجاد کرده است.
سیستان و بلوچستان به ویژه منطقه فلات سیستان دارای بالاترین پتانسیل انژری بادی می باشد. اگرچه منطقه سیستان از نعمت هایی نظیر نفت و گاز بی بهره است اما با این وجود از نعمت های خدادادی باد و تابش نور خورشید برخوردار است که استفاده از این نعمات موجب تبدیل به انرژی نو در ایران می شود.
با وجود ظرفیت های فراوان در سیستان و بلوچستان در زمینه انرژی نو می توان بستر مناسبی در زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی در استان فراهم کرد.
به طورکلی سرمایه گذاری در این بخش می تواند نیازهای دو کشور افغانستان و پاکستان را فراهم سازد به طوری که واردات برق از کشور ایران برای فعالیت اقتصادی صورت پذیرد.
استان سیستان وبلوچستان با ظرفیت های فراوان  که در زمینه انرژی باد و سایر انرژی های تجدید پذیر دارد می تواند هاب انرژی در منطقه باشد.
 به طور کلی این استان به عنوان یکی از پهناور ترین استان های کشور دارای انرژی های نو و تجدید پذیر می باشد و سرمایه گذاران در این منطقه می توانند با برخورداری از مزیت های فراوان آن به تولید برق اقدام کنند.
تبدیل منطقه سفید آبه به عنوان قطب تولید برق از برنامه های دولت در استان است که درحال حاضر ظرفیت نصب نیرو گاهی با سرعت 1300 مگاواتی را دارد؛ که در برنامه های آینده دولت دو نیروگاه 500 مگاواتی در بخش دولتی و خصوصی افزایش خواهند یافت.
استان سیستان و بلوچستان به عنوان قطب تولید برق در کشور تبدیل شده است که با توجه به نیاز اساسی دو کشور افغانستان و پاکستان، آن ها می توانند برق مصرفی خود را از این منطقه تامین کنند.
معاون وزیر نیرو، در رابطه با سرمایه گذاری و اجرای این طرح بیان کرد: این نیروگاه ها از20  توربین 2 و نیم مگاواتی تشکیل شده است که خرید برق این منطقه به مدت 20 سال تضمین می شود.
براساس گزارش تهیه شده، انرژی نو و تجدید پذیر بادی و خورشیدی در منطقه میل نادر در رامشار مشخص خواهد شد.
مطالعات انجام شده نشان می هد که تمام نواحی سیستان و بلوچستان از انرژی خورشید در منطقه فلات سیستان استفاده می کنند این انرژی بادی با ظرفیت و توانمندی قابل توجهی در کشور مورد استفاده قرارمی گیرد.
دهمرده، نماینده مردم سیستان در رابطه با ساخت و سرمایه گذاری  نیروگاه در منطقه سفید ابه بیان کرد: رشد و تعالی استان سیستان و بلوچستان بستگی به فراهم آوردن زیر ساخت ها در زمینه های مختلف به خصوص در دو بخش انرژی و حمل و نقل می باشد.
امیدواریم که بتوانیم در بحث انرژی های بادی با فراهم آوردن زیر ساخت علاوه برجذب سرمایه گذاری تهدید ها را به فرصت تبدیل کنیم.
دهمرده؛ به منظور فراهم آوردن زیرساخت راه آهن، جاده ها، بزرگراه در محور های جنوب شرق کشور عنوان کرد: ما باید حداقل منابع زیر ساختی را برای فعالیت در بخش های خصوصی در این منطقه فراهم کنیم که اگر این زیر ساخت ها به کمک مردم و مسئولین در استان سیستان و بلوچستان فراهم شود، ظرفیت اداره کردن چندین استان درکشور خواهیم داشت.

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۶:۵۹

شناسه خبر: 90610

مطالب مرتبط :
ساخت بزرگترین توربین بادی جهان با ظرفیت ۱۴ مگاوات

ساخت بزرگترین توربین بادی جهان با ظرفیت ۱۴ مگاوات

Haliade-X چند سال پیش به عنوان یک توربین ۱۲ مگاواتی معرفی شد که قادر به تولید ۴۵ درصد انرژی بیشتر از هر توربین بادی غیرساحلی در بازار است. Haliade-X با ارتفاع شگفت انگیز ۲۶۰ متری که اندازه هر سه تیغه آن ۱۰۷ متر است، بلندترین تیغه توربین های غیر ساحلی ساخته شده تا امروز را داراست.

جعفرزاده

طرح انقلابی بسیجی نخبه قمی

تولید برق با انرژی برق ‌آبی بدون نیاز به سد

حمید جعفر زاده طراح پروژه نیروگاه برق آبی بدون نیاز به سد در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری استان قم درباره طرح خود توضیح داد

رتبه برتر

کسب رتبه برترششمین کنفرانس ملی پژوهش های کاربردی توسط نخبه کرمانی؛

مقاله ای با عنوان كنترل توان راكتيو در توربين بادي با استفاده از روش حساسیت ولتاژ و کنترل فازی قاپ داوران را ربود

مقاله با عنوان " كنترل توان راكتيو در توربين بادي با استفاده از روش های حساسیت ولتاژ و کنترل فازی " که توسط سرکار خانم مهندس زین الدینی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق-قدرت و تحت راهنمایی آقای دکتر حسام رهبری مقام عضو هیات علمی گروه مهندسی برق نگارش شده بود، به عنوان مقاله برتر در این کنفرانس انتخاب شد.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان

گفتگوی تفصیلی علم و فناوری با مدیر برنامه ریزی آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان/

تشریح طرح جابجایی رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان/ دانشگاه آزاد پیشتاز برگزاری کلاس های مجازی در کشور بود

مدیر برنامه ریزی آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان با هماهنگی سازمان مرکزی دانشگاه در قالب شورای گسترش رشته ها بنا را براین گذاشته تا دغدغه مشتاقان ورود به دانشگاه را در اقصی نقاط استان برطرف نماید.

پروژه شهر بیودایور در آینده نزدیک، قدرت خود را از پنل های خورشیدی و توربین های بادی می گیرد.

برنامه شرکت BIG برای ساخت جزایر سه گانه پایدار در مالزی

پروژه شهر بیودایور در آینده نزدیک، قدرت خود را از پنل های خورشیدی و توربین های بادی می گیرد.

انرژی خورسیدی

ایلان ماسک از انجام پروژه انرژی خورشیدی در قطر به دنبال چیست؟

قطر سرشار از منابع نفت و گاز طبیعی است، اما از سال ۲۰۱۷ سیاست «زیاد روی منابع خود حساب باز نکنید» را اتخاذ کرده و شروع به تنوع بخشیدن در استفاده از انرژی خورشیدی کرده است. اکنون تسلا باتری‌های «پاور پک» را در اولین پروژه‌ی ذخیره‌سازی خورشیدی این کشور مستقر کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب