یادداشت/

نشست با نخبگان لازمه نظارت های میدانی مجلس

بازدید میدانی رئیس‌ مجلس و سایر نمایندگان، از استان ها و حوزه های انتخابیه باید با نشست های تخصصی با کارشناسان، متخصصین، نخبگان، صاحب نظران، ذی نفعان و متضرران و منتقدین محلی و منطقه ای از مصوبات مجلس و اقدامات اجرائی مجلس همراه شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، رویکرد مجلس شورای اسلامی بر اولویت بخشیدن به نظارت بر عملکرد دولت که مبتنی بر شرح وظایف قانونی مجلس است، ارزشمند، قابل دفاع و حتماً مورد حمایت است.

لیکن مواظبت کنید تا نظارت ادعائی شما و سایر نمایندگان به دخالت در امور اجرائی کشور نَیَنجامد چرا که بخش بزرگی از نابسامانی های موجود، حاصل دخالت نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در امور اجرائی و عزل و نصب ها است.

نمایندگان حق تحقیق و تفحص، اظهار نظر و قانون گذاری در همه امور کشور را دارند، بنابراین نظارت مجلس بر عملکرد دولت، به ویژه نحوه اجرای مصوبات مجلس معنا پیدا می کند.

برای مثال سال ها در خصوص ضرورت واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی تحلیل و تبلیغ شد و حاصل آن قانون اجرای سیاست ‌های کلی اصل ۴۴ با ۹۲ ماده و ۹۰ تبصره شد.

 آیا هدف مجلس از واگذاری ها افزایش راندمان و رونق تولید و اشتغال بود یا بیکاری کارگران و تاراج بیت المال؟ کجای مصوبه قانونی مجلس امکان سوء استفاده داشته و دارد؟ 

اگر حین اجرای قانون، امکان اصلاح ندارید، با مصوبه ای اجرا را تا اصلاح قانون متوقف کنید. با تصویب قانون بیت المال را اگر کابین زنان شان هم شده باشد برگردانید.

جناب آقای دکتر قالیباف اجازه ندهید نظارت مجلس شورای اسلامی که البته مستلزم بازدید میدانی است، به حرکت های عامیانه تنزل داده و ضایع شود.

بازدید میدانی رئیس‌ مجلس و سایر نمایندگان، از استان ها و حوزه های انتخابیه باید با نشست های تخصصی با کارشناسان، متخصصین، صاحب نظران، ذی نفعان و متضرران و منتقدین محلی و منطقه ای از مصوبات مجلس و اقدامات اجرائی مجلس همراه شود.

علیرضا زمانی راد

پژوهشگر، فعال اجتماعی و دانشجوی دکترای حقوق عمومی

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲:۰۶

شناسه خبر: 90613

مطالب مرتبط :
مجلس شورای اسلامی

در نامه ای به هیئت مجلس عنوان شد

درخواست دانشجویان برای وصول طرح توقف کامل تعهدات هسته ‌ای

بیش از ۸۰ حوزه و دفتر بسیج دانشجویی در نامه ‌ای خطاب به نمایندگان هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خواستار اعلام وصول طرح سه فوریت «توقف کامل تعهدات هسته ‌ای در صورت بازگشت قطعنامه‌ ها» در مجلس شدند.

خانه نخبگان شهرستان دشتستان افتتاح شد

خانه نخبگان شهرستان دشتستان افتتاح شد

نشست و افتتاح خانه نخبگان به میزبانی واحد دانشگاه آزاد اسلامی واحد دشتستان و با حضور سرهنگ غلامپور فرمانده ناحیه سپاه جواد الائمه شهرستان دشتستان، دیگر مسئولین و اصحاب رسانه برازجان برگزار شد.

خصالی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران:

روند پرداخت تسهیلات به نخبگان و افراد خلاق تسهیل شود/ درخواست تضمین‌های سنگین بانکی زمینه عقب نشینی تجاری سازی طرح‌های نخبگانی

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه مازندران، گفت: روند پرداخت تسهیلات به نخبگان و افراد خلاق برای بروز خلاقیت‌ها باید تسهیل شود و میزان سخت‌گیری‌ها در دریافت ضمانت‌های بانکی کاهش یابد.

مجلس شورای اسلامی

یادداشت/

اصلاح قوانین با مشورت نخبگان

امیدواریم برای اصلاح قانون شهرداری ها با استفاده از نظرات نخبگان و فرهیختگان مشکلات موجود برطرف شود.

۲۲۵۲

در جلسه مشترک با فرماندهان استانی و مسئولین استانی سازمان علم و فناوری کشور مطرح شد؛

سـردار سلامی با اشاره به ظرفیت های بسیج: باید در کشور یک رستاخیر علمی ایجاد شود

اگر کشوری بخواهد پایداری و بقای خودرا تضمین نماید باید به سمت وسوی علمی شدن در تمام حوزه ها قدم بردارد و باسرعت هم این راه طی شود.

بررسی طرح تامین برق رایگان در کمیسیون انرژی مجلس

بررسی طرح تامین برق رایگان در کمیسیون انرژی مجلس

مالک شریعتی نیاسر  از بررسی طرح تامین برق رایگان برای مشتریان کم‌مصرف در کمیسیون خبر داد

ی

تشکیل ۹ کارگروه تخصصی در خانه نخبگان ایلام

رئیس خانه نخبگان بسیج استان ایلام اظهار داشت : سیاست خانه نخبگان بسیج استان در سال جاری بر تشکیل کارگروههای تخصصی با استفاده از توان تخصصی اساتید دانشگاهی و منطبق بر حل نیازها و رفع مشکلات استانی خواهد بود

راه اندازی اندیشکده سپاه استان تهران با انتخاب مسئول اندیشکده و خانه نخبگان استان

راه اندازی اندیشکده سپاه استان تهران با هدف انتخاب مسئول اندیشکده و خانه نخبگان استان

هم افزایی بین کارگروه ها و مراکز رشد و خانه نخبگان از مهمترین هدفهای این جلسه می باشد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب