خبرگزاری علم و فناوری

روشنگری دامپزشکی آذربایجان غربی در خصوص انتشار فیلم کانی بالیسم در مرغداری های ارومیه

روابط عمومی دامپزشکی آذربایجان غربی درخصوص انتشار تصاویر و فیلم در شبکه های مجازی با موضوع همدیگر خواری در یک مرغداری در شهرستان ارومیه مطالبی را در راستای تنویر افکار عمومی در این زمینه منتشر کرد .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی ، سید غلامرضا ملکی معاون سلامت دامپزشکی  گفت : انتشار فیلم کانی بالیسم یا همدیگر خواری مرغ ها و نسبت دادن آن به شهرستان ارومیه یک شیطنت رسانه ای بوده و یکی از مهمترین اهداف آن تشویش اذهان عمومی میباشد .

وی افزود : اولا هیچ نشانه ای در داخل فیلم وجود ندارد که بر اساس آن مشخص شود مربوط به کدام کشور، استان یا شهرستان است و دوما آیا این موضوع واقعا در داخل یک مرغداری رخ داده یا یک واحد پرورشی غیرمجاز ، علی ایحال با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق و با توجه به متن منتشر شده به همراه فیلم ، عارضه کانی بالیسم یک عارضه محتمل و رایج در تمامی حیوانات تحت پرورش در شرایط نامطلوب و با سوء مدیریت اعمال شده میباشد.

معاون سلامت دامپزشکی استان تصریح کرد : بیماری کانی بالیسم منشا ویروسی و یا عفونی نداشته و در حقیقت یک عادت و رفتار پرخاشگرانه در بین طیور هست که باعث خودخوری و یا دیگرخوری میشود و معمولا وقتی رخ می‌دهد که بر اثر شرایط مدیریتی ضعیف و نامطلوب به پرنده استرس وارد شده است که این شرایط شامل نور زیاد، تغذیه نامناسب، تراکم زیاد و نبود فضای تحت پرورش مناسب، عدم تهویه مناسب، عدم رعایت موارد بهداشتی داخل سالن مثل عدم جمع آوری منظم تلفات احتمالی داخل سالن، گرسنه ماندن طولانی پرندگان، عوامل ژنتیکی و غیره میباشد. در این بیمای طیور شروع به نوک زدن یکدیگر می‌کنند و گاهی پارگی و جراحت به حدی می‌رسد که مرغ تلف شده و از بین می رود.

ملکی در خصوص درمان کانی بالیسم طیور گفت: این عارضه چون مستقیما وابسته به نقش مدیریتی گله دارد لذا درمان دارویی نداشته و فقط میبایست شرایط و عواملی که باعث بوجود آمدن آن میشود از بین برود. مهمترین مورد در درمان و پیشگیری از این عارضه، مدیریت صحیح و کافی در تمامی ارکان پرورشی بوده و علت اصلی بروز این رفتار باید رفع گردد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸:۳۵

شناسه خبر: 90636

مطالب مرتبط :
۲۵۸۵

توسط محقق ایرانی انجام شد؛

اوزون درمانی روشی موثر برای درمان زخم ها / ابداع دستگاه درمان زخم گاز اوزون

گروهی از محققان ایرانی در دانشگاه پوردو آمریکا موفق به ساخت دستگاهی کوچک و قابل حمل شدند که قادر است زخم را با گاز ازن درمان نماید.

مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار قابل انتقال از دام به انسان/ راه اندازی مرکز آزمایشگاهی تشخیص با تکنیک نوین در اصفهان

رئیس آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان؛

مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار قابل انتقال از دام به انسان/ راه اندازی مرکز آزمایشگاهی تشخیص با تکنیک نوین در اصفهان

رئیس آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با بیان این که مشمشه یک بیماری باکتریایی واگیردار خطرناک و قابل انتقال از دام به انسان است، خبرداد: اولین مرکز آزمایشگاهی تشخیص بیماری مشمشه با تکنیک نوین (CFT) بعد از مرکز ملی تشخیص در تهران در اداره کل دامپزشکی استان اصفهان راه اندازی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب