خبرگزاری علم و فناوری

بهبودیافتگان کرونا تا آخر عمر این عوارض را خواهند داشت+عکس

بیماری کووید-۱۹ به خودی خود به دلیل عدم وجود درمان یا واکسن خطری بسیار جدی را برای جهانیان به شمار می‌آيد. بسیاری گمان می‌کنند چون خطر مرگ و میر در این بیماری، به نسبت سایر بیماری ها، اندکی کمتر است، پس ضرورت اهمیت قائل شدن برای آن وجود ندارد. جدا از اینکه این افراد اشتباه می‌کنند، مطالعات جدید نشان داده است بهبودیافتگان از کووید نیز تا مدت‌ها از عوارض قلبی و ریوی رنج خواهند برد.

بیماران کووید-19 از صدمات بلند مدت قلبی و ریوی رنج می‌برند که البته امکان دارد به مرور زمان بهبود یابد. پژوهشگرانی که در تریلون در کشور اتریش، یکی از مهم‌ترین نقاط تحقیق در مورد ویروس کرونا وجود دارند، به تحقیقی پرداخته‌اند که درباره بیماران کووید-19 است این تحقیق از عوارض بلند مدت کرونا در بهبودیافتگاه حکایت دارد. 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، نمونه‌های آزمایش این پژوهش در بیمارستان وینزنز و مونستر اتریش به‌دلیل ابتدا به بیماری کووید-19 بستری بوده‌اند. در این پژوهش به بیماران گفته‌شد که برای بررسی بیشتر 6 و 12 و 24 هفته پس مرخص شدن از بیمارستان به پژوهشگران مراجعه کنند. درخلال این مراجعات بیماران را معاینه بالینی کردند، همچنین با گرفتن آزمایشات متعدد به‌تحلیل میزان اکسیژن و دی اکسید کربن خون‌ آنها پرداختند.

عوارض قلبی ریوی تا مدت‌ها با بهبودیافتگان کووید-۱۹ خواهد بود!

در اولین مراجعه أنها بیشتر از نیمی از بیماران حداقل نشانة تکرار شونده داشتند و این نشانه تنگی‌نفس مداوم و سرفه بوده‌است. سی-تی اسکن ها نشان می‌دهند که آسیب به ریه‌ها در 88 درصد بیمار وجود داشته‌است. بااینحال در زمان مراجعه بعدی یعنی 12 هفته پس از مرخص شدن، این نشانه شروع به بهبود کرد و 56 درصد افراد شرکت‌کننده آسیب ریوی داشتند. برای بررسی نتایج مراجعه سوم پس از 24 هفته هنوز بسیار زود است.

دکتر سابینا ساهانیک دانشجویی دکتری پزشکی بالینی در دانشگاه اینسبرگ دراینباره می‌گوید: «خبر بد این است که بسیاری از بیماران نشانه‌های نقص ریوی، را هفته‌ها پس از مرخصی نشان‌داده‌اند و خبر خوب دراین رابطه این است که این نقص ریوی، در مرور زمان شروع به بهبود می‌کند و این نشانه‌ای است از اینکه ریه‌های دارای سازوکاری از خود تعمیری هستند.»

در تصویر زیر یک بهبودیافته از کووید-۱۹ را می‌بینید که در حال انجام ریکاوری‌های عضلانی است.

هیچ داروی ضد ویروس مشخصی برای این بیماری تأیید نشده‌است و درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. نشانه‌های بیماری (نظیر تب) صرفاً با مراقبت حمایتی کنترل می‌شود. در موارد شدید، درمان می‌تواند شامل درمان‌های حمایتی از اعضای حیاتی بدن نیز بشود. سازمان جهانی بهداشت توصیه‌های درمانی مشروحی برای بیماران بستری مبتلا به عفونت حاد تنفسی (SARI) مشکوک به عفونت SARS-CoV-2 منتشر کرده‌است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳:۳۰

شناسه خبر: 90644

مطالب مرتبط :
ماسک

تماشا کنید: ماسک LED با دهان مجازی که شادی و غم چهره را تقلید می‌کند

استفاده از ماسک موثرترین راه پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ است. این موضوعی است که همه نهادهای بهداشت و درمانی جهان بر روی آن اتفاق نظر دارند. حالا گروهی از محققان توانسته اند ماسک‌هایی تولید کنند که میتواند چهره افراد را تقلید کند؛ بخندد، عصبی باشد، عشق بورزد و ناراحت شود.

تست بزاق در ۱۰ دقیقه سکته قلبی را تشخیص دهد

انجمن قلب و عروق اروپا گزارش کرد؛

تست بزاق در ۱۰ دقیقه سکته قلبی را تشخیص می دهد

انجمن قلب و عروق اروپا گزارش کرد:تحقیقات مقدماتی جدید نشان می دهد که یک آزمایش بزاق ساده می تواند وجود یک نشانگر زیستی پروتئین را مشخص کند که فقط در ۱۰ دقیقه از وقوع حمله قلبی خبر می دهد.

بهبودی ۵۷۵نفر از مبتلایان کورنا در خراسان جنوبی

بهبودی ۵۷۵نفر از مبتلایان کورنا در خراسان جنوبی

​از مجموع ۶۲۲ نفر مبتلا به ویروس کرونا در خراسان جنوبی تعداد ۵۷۵ نفر به این ویروس بهبود یافته اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب