خبرگزاری علم و فناوری

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

بازگشائی پنجره مطالبه‌گری از مدیران دانشگاهی /دانشگاه نقش خویش در توسعه را به خوبی مشخص کنند

مجمع نمایندگان مجلس استان مازندران پنجره مطالبه‌گری از مدیران دانشگاهی را گشودند و خواستار نقش آفرینی دانشگاه‌ها در توسعه اقتصادی استان مازندران شدند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران،یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی پویایی دانشگاه‌ها در کشور است.

بارها و بارها دیده شده است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با دانشجویان خواسته پویایی آنها و بر مطالبه‌گر بودن این قشر تاکید ویژه داشتند.

اما آیا واقعا دانشگاه‌ها تمایل به نقش پذیری در توسعه دارند؟ اصلا آیا در این زمینه ورود پیدا کرده‌اند؟

پاسخ به این پرسش‌ها در اظهار نظر نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی با مسؤولان دانشگاه‌های استان مشهود است.

منصورعلی زارعی در جلسه مشترک مجمع نمایندگان مجلس استان با رئیس دانشگاه مازندران،خواستار ورود جدی‌تر دانشگاهیان به نیازمندی‌های استان شده است.

وی با اعلام اینکه بیش از 400 عضو هیئت علمی در سطح دانشگاه‌های استان مازندران فعالیت دارند، تصریح کرد: فلسفه وجودی دانشگاه‌ها رفع مشکلات جدی مردم بر اساس داشته‌های علمی است.

نماینده مردم ساری و میاندورد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مسئولان دانشگاه به ویژه دانشگاه‌های مادر استان باید پاسخگو باشند که در زمینه رفع مشکلات مردم چه اقداماتی انجام داده‌اند.

وی اضافه کرد: یکی از مسائل اساسی استان مازندران و کشور بحث اشتغال است، در حال حاضر در دانشگاه کشاورزی بیش از 19 هزار دانش آموخته داریم که میزان اشتغال ما در سنوات گذشته بیش از 50 درصد بوده اما در حال حاضر به 20 درصد رسیده است.

زارعی یادآور شد: دانشگاه‌ها چه تدبیری برای ارائه مسائل استان در دستور کار دارند که زمینه رفع مشکلات به خوبی فراهم شود.

وی اضافه کرد: بنده اعتقاد دارم دانشگاهی که نتواند مشکلات استان مازندران را حل کند تعطیل شود، با این رویه که دانشگاه‌ها در پیش گرفتند اگر یک سالی هم تعطیل باشند چه مشکلی برای توسعه استان ایجاد می‌شود.

عضو مجمع نمایندگان مجلس استان مازندران خاطر نشان کرد: متولیان دانشگاه‌ها باید پاسخ دهند که در حوزه دانش بنیان شدن چه اقداماتی انجام داده‌اند.

وی با اشاره به چالش‌های که در روزهای عاشورا و تاسوعا در سواحل استان مازندران ایجاد شده،گفت: مسائل به وجود آمده آیا در دپارتمان‌های جامعه شناسی این دانشگاه قابل بحث نبوده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در ایام تاسوعا و عاشورا حسینی حضور گردشگران در سواحل با وضعیت نامناسب نگرانی‌های جدی را برای مردم استان به وجود آورده که اقشار مختلف مردم نسبت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.

زارعی اضافه کرد: دانشگاه‌ها باید پاسخ دهند که میزان ارتباط خودشان با مسؤولان سیاسی امنیتی و اجتماعی را به خوبی تشریح کرده و اگر مسائلی را به مدیران گوشزد کرده و پاسخی دریافت نکرده‌اند به رسانه‌ها و مردم اعلام کنند.

وی با اعلام اینکه 400 عضو هیئت علمی در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد و هزاران پایان نامه در دانشگاه‌ها خاک بخورد چه تاثیری در روند توسعه استان دارد، گفت: حرف ما این است که بتوانیم مسائل استان را بپردازیم.

زارعی با اشاره به چالشی که نسبت به احداث سد فینسک ایجاد شده، گفت: پی ریزی این سد در دانشگاه‌های استان سمنان آغاز شده است مسئولان دانشگاه‌های استان مازندران توضیح دهند که برای جلوگیری از این سد و مشکلاتی که بعد از ساختن این سد برای مردم به وجود می‌آید چند همایش و سمینار برگزار کردند  و از مسئولان استانی در این ارتباط توضیح خواستند.

وی اضافه کرد: متولیان دانشگاه‌ها در استان مازندران حتی یک مقاله در رد سد فینسک که مشکلات اجتماعی و اقتصادی جدی برای مردم مازندران به وجود می‌آورد صادر نکردند.

نماینده مردم ساری و میاندورد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مازندران استان کشاورزی است مدیران دانشگاه کشاورزی پاسخ بدهند در کجای توسعه کشاورزی استان قرار دارند.

وی اضافه کرد: این دوره مجلس دوره کاربردی است مدیران دانشگاه‌ها باید پاسخگوی عملکرد خویش در حوزه‌های مختلف باشند.

وی خطاب به برخی روسای دانشگاه‌های استان مازندران، گفت: ما استان گردشگری هستیم مدیران دانشگاه‌ها پاسخ بدهند که در این بخش چه اقداتی انجام داده و چه تعداد نیروی متخصص کاربلد، این بسیار مهم است نیروی کار بلد و اثرگذار تربیت کردند؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، اینکه دانشگاه‌ها باید در توسعه اقتصادی استان‌ها نقش داشته باشند شکی نیست، اما آیا واقعا به دانشگاه‌ها در توسعه نقشی پیشنهاد می‌شود؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری انتظار است که دانشگاه‌هیان به نقش واقعی خویش در توسعه استان‌ها ادامه دهند و پشتوانه خوبی که در حمایت از آنها وجود دارد تکیه کرده و مطالبات مردمی را به خوبی در دستور کار خویش قرار داده و به سمت رفع نیازمندی‌های استان‌های کشور در توسعه گام بردارند.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 90653

مطالب مرتبط :
با پیگیری بسیج علمی و پژوهشی ناحیه امام علی (ع) کوهپایه؛
تعداد ۱۲۰ بسته لوازم التحریر آماده و بین دانش آموزان نیازمند توزیع شد

با پیگیری بسیج علمی و پژوهشی ناحیه امام علی (ع) کوهپایه؛

تعداد ۱۲۰ بسته لوازم التحریر آماده و بین دانش آموزان نیازمند کوهپایه توزیع شد

مجتبی باقری گفت: با پیگیری بسیج علمی و پژوهشی ناحیه امام علی (ع) و همکاری حوزه شهید بهشتی ناحیه امام علی (ع) همچنین همت خیرین تعداد ۱۲۰ بسته لوازم التحریر آماده و همزمان با بازگشایی مدارس بین دانش آموزان نیازمند منطقه کوهپایه توزیع شد.

نیاز ‌آذری

کارشناس ارشد دانشگاه مازندران:

دانش ضمنی مدیران کنار رفته از حوزه اجرایی به دانش صریح تبدیل شود

کارشناس ارشد دانشگاه مازندران، گفت: از ظرفیت دانش ضمنی نخبگان ، خبرگان ،مشتریان ، ذی نفعان ،مدیران با تجربه که به نوعی از پست‌های مدیریتی کنار رفتند را به دانش صریح تبدیل کرده و از این ظرفیت برای ارتقا خدمات در کشور استفاده شود.

فرصت سوزی

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

فرصت سوزی مدیران دانشگاهی در برگزاری کلاس‌های مجازی/ تاخیر سه ماهه همراه با برگزاری کلاس‌ها به صورت آزمون و خطا

زیرساخت‌های مناسب فضای مجازی فرصتی که در چالش کرونا از آن به صورت مناسب استفاده نشده و مدیران دانشگاهی بعد از سه ماه تعطیلی مدارس هنوز به روش آزمون خطا بنا دارند کلاس‌های آموزشی را برپا کنند.

استارتاپ دانشگاه

رییس مرکز کارآفرینی و ارتباط با جامعه دانشگاه مازندران:

نسل سوم دانشگاه‌‌های کشور باید به مجموعه کارآفرین تبدیل شود

رئیس مرکز کارآفرینی و ارتباط با جامعه دانشگاه مازندران گفت: برنامه ریزی برای تبدیل دانشگاه‌‌های کشور به مجموعه کارآفرینی آغاز شده و باید تداوم داشته باشد.

گاز

تولید گاز قابل استفاده از زباله‌های خانگی و دامی در مازندران/ ثبت سفارش ترکیه برای انتقال دستگاه به مرغداری‌های این کشور

دو محقق دانشگاه مازندران موفق به تولید دستگاهی شدند که زباله‌های تر را به بیوگاز و کود تبدیل می‌کند و قابلیت ساخت نمونه خانگی را هم دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب