خبرگزاری علم و فناوری

بررسی طرح‌های توسعه‌ای جهاددانشگاهی خراسان شمالی توسط نمایندگان مجلس و فرمانده سپاه استان

در نشستی مشترک با حضور نمایندگان مجلس و فرمانده سپاه استان و ریاست جهاددانشگاهی ومسئول بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری ، طرح‌های توسعه‌ای جهاددانشگاهی خراسان شمالی بررسی شد .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان خراسان شمالی، این نشست که با حضور سیدمحمد پاکمهر، رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی و نائب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، محمد وحیدی، نماینده بجنورد و نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، سردار ابوالقاسم چمن، فرمانده سپاه جوادالائمه(ع) استان و محسن رحمانی، رئیس جهاددانشگاهی خراسان شمالی ومحمدزاده مسئول بسیج علمی وفناوری برگزار شد در خصوص طرح‌هایی از جمله راه‌اندازی مرکز پیشگیری و درمان سرطان برست، طرح توسعه‌ای اصلاح نژاد دام و فرآوری گیاهان دارویی بحث و تبادل نظر شد .

 

سردار ابوالقاسم چمن، فرمانده سپاه جوادالائمه(ع) خراسان شمالی، در این نشست از حضور هلدینگ‌های فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا در روزهای آتی در استان خبر داد.

وی با اشاره به اینکه هلدینگ های فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا در استان حضور پیدا می‌کنند، اظهار کرد: حضور این هلدینگ‌ها در استان موقعیت بسیار خوبی است و جهاددانشگاهی استان با توجه به ظرفیت‌هایی که در حوزه پرورش گیاهان دارویی دارد، می‌تواند طرح‌ها و برنامه‌های خود را ارائه دهد تا با هم‌افزایی یکدیگر، زنجیره ارزش کشت و فراوری گیاهان دارویی در استان تکمیل شود.

وی ادامه داد: در خصوص راه‌اندازی مرکز درمان ناباروری و درمان سرطان سینه، ظرفیت‌های مرکزخدمات درمانی جوادالائمه(ع) و جهاددانشگاهی وجود دارد اما برای تکمیل این دو پروژه مهم به اعتبارات ملی نیز نیاز است.

سردار چمن با اشاره به اجرای طرح‌های به‌نژادی دام و چندقلوزایی تاکید کرد: در این طرح باید نژاد بومی استان حفظ شده و مراقبت شود و نژاد دام‌های استان تغییر نیابد.

فرمانده سپاه جواد الائمه(ع) خراسان شمالی تصریح کرد: افزایش راندمان قوچ‌اندازی در استان در حال مطالعه است که به دنبال ایجاد طرحی سازگار با زیست بوم استان هستیم.

سردارچمن با اشاره به اینکه ایجاد مشاغل خانگی در زمان شیوع ویروس کرونا کمک بسیاری به اقتصاد خانواده می‌کند، افزود: استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی در شرایط کنونی در حوزه اقتصاد می‌تواند راهگشا باشد و در این حوزه نیز تسهیلات یک میلیون تا ۵۰ میلیون تومانی به افراد متقاضی ارائه می‌شود.

وی همچنین با اشاره به شیوع ویروس کرونا و عدم برگزاری کلاس‌های حضوری بر لزوم ارائه آموزش های مجازی به متقاضیان درخواست تسهیلات تاکید کرد.

 

خراسان شمالی نیازمند مرکز درمان سرطان سینه

 

محمد وحیدی، نماینده مردم بجنورد، گرمه و جاجرم، راز و جرگلان و مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه بیان کرد: این استان جزو پنج استان اول در ابتلا به بیماری سرطان سینه است و این مسئله نشان دهنده نیاز استان به مرکز درمانی ویژه سرطان برست است که باید با هم‌افزایی لازم این کار انجام شود.

 

وی با بیان اینکه یک مرکز درمانی سرطان سینه در استان کافی است، اظهار کرد: نباید پراکندگی وجود داشته باشد و نیاز است تفاهم‌نامه‌ای بین جهاددانشگاهی، سپاه جوادالائمه(ع) و علوم پزشکی استان منعقد شود و از ظرفیت‌های هرسه مجموعه در راه‌اندازی این مرکز استفاده شود.

نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه راه‌اندازی این مرکز در استان عملیاتی است، اظهار کرد: به طور قطع پیگیری‌های لازم را از کمیسیون‌های مربوطه در مجلس برای اختصاص اعتبارات انجام خواهیم داد و برای انجام این کار نیاز است که اعتبارات ملی اختصاص یابد.

وحیدی در خصوص طرح اصلاح نژاد دام در استان، بیان کرد: حفظ نژاد بومی استان بسیار ضروری است و دستگاه‌هایی که در این حوزه ورود پیدا کرده‌اند نیاز است که به این مسئله نیز توجه ویژه داشته باشند.

وی همچنین بهره وری در حوزه گیاهان دارویی را مطلوب خواند و با توجه به قابلیت‌های خراسان شمالی در این زمینه، بر لزوم ورود به این عرصه تاکید کرد.

 

لزوم توجه به حوزه‌های پیشگیری در بیماری‌ها

 

 

سیدمحمد پاکمهر، نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به بالا بودن آمار سرطان برست در خراسان شمالی، تاکید کرد: اقدامات درمانی نیاز است اما باید از حوزه پیشگیری نیز غافل نشد و تمرکز اصلی بر روی مسائل مربوط به پیشگیری باشد.

وی افزود: وجود مرکز درمان سرطان سینه در استان نیاز است اما باید رویکر پیشگیرانه را مقدم بر درمان دانست زیرا هزینه‌های درمان بار مضاعف بر خانواده ها و جامعه تحمیل می کند.

نماینده بجنورد با بیان اینکه بین هشت تا ۱۲ درصد افراد جامعه معلول هستند، افزود: هزینه امورات معلولان بسیار زیاد است، بین دو الی چهار برابر هزینه امورات معلولان از مردم عادی بیشتر است اما در کشور برای پیشگیری از اضافه شدن تعداد معلولان کارهای پیشگیرانه بسیار اندک بوده است.

پاکمهر در بازید از امکانات جهاددانشگاهی خراسان شمالی، ورود مجمع خیران سلامت را برای توسعه و بهره برداری از این امکانات مثمر ثمر خواند.

محسن رحمانی، رئیس جهاددانشگاهی خراسان شمالی نیز در این نشست اشتغال، اصلاح به‌نژادی دام سبک، توسعه کشت و فراوری گیاهان دارویی و ارائه خدمات درمانی را از جمله اولویت‌های این نهاد دانست.

رحمانی با اشاره به پژوهشکده معتمد و مرکز درمان سرطان سینه جهاددانشگاهی افزود: مساله سرطان سینه در استان یک زنگ خطر است و بهتر است از ظرفیت‌های مجموعه‌های مختلف برای ارائه خدمات در این حوزه در استان استفاده شود.

وی افزود: مرکز درمان سرطان سینه پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی برای حمایت علمی و ارائه آموزش‌های لازم در استان اعلام آمادگی کرده که امید است بتوان با حمایت‌های استانی، ظرفیت‌های این مرکز را به استان آورد.

هادی محمدزاده مسئول بسیج علمی پژوهشی خراسان شمالی بیان کرد : سازمان بسیج علمی پژوهشی ، آمادگی خود را برای همکاری در زمینه های ذکر شده اعلام میدارد .

بعد از این نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فرمانده سپاه جوادالائمه(ع) و مسئول بسیج علمی پژوهشی خراسان شمالی از بخش های مختلف جهاددانشگاهی بازدید کردند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۰:۳۵

شناسه خبر: 90662

مطالب مرتبط :
تقویت ژنتیکی گوشت در آزمایشگاه با مواد مغذی گیاهی

در جدیدترین تحقیقات دانشمندان بررسی شد:

تقویت ژنتیکی گوشت در آزمایشگاه با مواد مغذی گیاهی

ده ها میلیون نفر در سراسر جهان از کمبود ویتامین A رنج می برند. کمبود تغذیه یک مشکل به ویژه در کودکان است، زیرا هر سال حدود نیم میلیون کودک بینایی خود را به دلیل کمبود تغذیه از دست می دهند. سلول های گوشتی پرورشی در آزمایشگاه به طور ژنتیکی اصلاح شده تا بتا کاروتن را که یک ترکیب پیش ساز متابولیزه است به ویتامین A در بدن انسان تبدیل کند.

طلا

رشد نانوذرات طلا در داخل تومورها می تواند به از بین بردن سرطان کمک کند

محققان دانشگاه مریلند راهی برای رشد نانوذرات طلا به طور مستقیم در داخل سلول های سرطانی پیدا کرده اند که می تواند به تصویربرداری کمک کند و حتی برای از بین بردن تومورها گرم شود.

مجلس شورای اسلامی

یادداشت/

اصلاح قوانین با مشورت نخبگان

امیدواریم برای اصلاح قانون شهرداری ها با استفاده از نظرات نخبگان و فرهیختگان مشکلات موجود برطرف شود.

۲۲۲۲۳۳

با تلاش محققان حوزه نفت میسر شد؛

تکنولوژی نمک زدایی از نفت خام دردستان محققان ایرانی

نمک زدایی از نفت خام فرایندی است که به وسیله ی آن می توان املاح موجود در نفت را ازخارج نمود.این امرموجب بالارفتن کارایی نفت و جلوگیری از مضرات بسیاری بشود.

غلامرضا تاجگردون

دانشجویان خطاب به نمایندگان مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون؛

مبادا تحقیق درباره اعتبارنامه آقای تاجگردون را بی ‌نتیجه بگذارید

دفاتر بسیج دانشجویی ۵۳ واحد دانشگاه آزاد اسلامی در نامه ‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی تأکید کردند: مبادا تحقیق درباره اعتبارنامه آقای تاجگردون را بی ‌نتیجه بگذارید و سلامت مجلس را معامله کنید.

اعدام

دانشمندی که اصلاح ژنتیکی جنینی انجام داده،در آستانه اعدام!

یک دانشمند چینی به نام هی جیانکوی (He Jiankui) موفق شده است ژن هایی را در نوزادان متعددی تغییر دهد؛ تغییراتی که جواب دادند و نوزادان در نهایت متولد شدند. این خبر جامعه علمی ژنتیک را تکان داد و خشم بسیاری از محققان در سراسر جهان را برانگیخت. اکنون او ممکن است با مجازاتی بسیار شدیدتر از خشم عمومی مواجه شود: اعدام.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب