طبق گزارش جدید مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA)؛

درمان آپنه خواب با یک عمل جراحی/ بهترین روش درمانی اختلال خواب

طبق گزارش جدید مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA)، یک عمل جراحی ساده و در عین حال موثر، متخصصان استرالیایی را بر آن داشته است تا آن را به عنوان گزینه‌ای برای متخصصان در سراسر جهان برای مدیریت موارد دشوار آپنه خواب انسدادی (OSA) معرفی کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ آپنه خواب؛ اختلالی است که بر اثر عوامل متعدد باعث انسداد راههای تنفسی در طول خواب شبانه می‌شود، این اختلال از داشتن خواب راحت و آرامش، فرد مبتلا و اطرافیانش را محروم می‌سازد و تشدید این اختلال باعث بروز ناراحتی قلبی و حتی سکته قلبی می‌شود.

انواع اصلی آپنه‌ خواب عبارتند از:

    آپنه‌ خواب انسدادی: فرم شایع‌تر آپنه است و هنگامی اتفاق می‌افتد که عضلات گلو شل می‌شوند.

    آپنه‌ خواب مرکزی: وقتی اتفاق می‌افتد که مغز شما سیگنال‌های صحیحی به عضلات کنترل‌کننده‌ی تنفس نمی‌فرستد.

    سندروم آپنه‌ خواب مختلط: این نوع آپنه که به آپنه‌ خواب مرکزیِ نیازمند به درمان نیز معروف است، زمانی رخ می‌دهد که فرد به‌طور همزمان مبتلا به آپنه‌ خواب انسدادی و مرکزی باشد.

 

طبق گزارش جدید مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA)، یک عمل جراحی ساده و در عین حال موثر، متخصصان استرالیایی را بر آن داشته است تا آن را به عنوان گزینه‌ای برای متخصصان در سراسر جهان برای مدیریت موارد دشوار آپنه خواب انسدادی (OSA) معرفی کنند.

آنها پس از ارزیابی دقیق جراحی، نتایج عالی در بیماران مبتلا به آپنه خواب که قادر به استفاده از درمان مداوم راه هوای فشار مثبت (CPAP) نبوده اند، به راحتی از خروپف راحت شده و اختلال خواب آنها برطرف شده و سلامت عمومی را بهبود بخشیده‌اند.

تقریباً 1 میلیارد نفر در سراسر جهان دارای آپنه انسدادی خواب OSA (obstructive sleep apnoea; OSA) هستند و درمان اصلی CPAP (با استفاده از دستگاه درمانی CPAP راه های هوایی شما در طول شب باز می‌شوند و جریان دائمی هوا از طریق یک ماسک که در هنگام خواب می‌پوشید، فراهم می‌شود)فقط نیمی از افرادی که آن را امتحان می کنند تحمل می‌کنند. تقریباً 30٪ از افراد مبتلا به OSA با خواب سبک و سایر مشکلات ناشی از باریک شدن مجاری هوایی بسیار راحت بیدار می‌شوند.

روش جراحی چند سطحی با ترکیب نسخه جدیدی از جراحی کام با یک روش کم خطر زبان برای ایجاد یک راه هوایی بهبود یافته منجر به کاهش قابل توجهی در تعداد وقایع آپنه در شب و بهبود خواب آلودگی در روز و کیفیت زندگی می‌شود. پس از برداشتن هرگونه لوزه، کام مجدداً جابجا شده و با زبان درمان می‌شود تا مجاری تنفسی باز شود و انسداد کاهش یابد.

 

استاد ممتاز دانشگاه فلیندرز استرالیا (Flinders Doug McEvoy) می‌گوید: این جراحی نویدبخش میلیون‌ها انسان در سراسر جهان است که از آپنه خواب انسدادی رنج می‌برند اما هر شب نمی‌توانند با استفاده از ماسک CPAP یا دستگاه مشابه آن بخوابند.

وی افزود: "این آزمایش نتیجه تحقیقات گسترده قبلی در مورد درمان جراحی آپنه خواب است و امید جدیدی به افرادی می‌دهد كه بدون درمان، هر روز احساس خواب آلودگی و افسردگی خود را ادامه می دهند و ممکن است زندگی آنها با اثرات مخرب طولانی مدت كوتاه شود.

استاد استوارت مک کی، نویسنده ارشد دانشگاه Wollongong، که جزئیات بیشتری از آزمایش بالینی جراحی را در کنگره جهانی انجمن تنفسی اروپا در 7 سپتامبر و در پادکست جامع ارائه می دهد، می‌گوید :که تقریباً نیمی از بیماران برای درمان CPAP طولانی مدت استفاده نمی‌کنند.

پروفسور مک کی می گوید: "بسیار هیجان انگیز است که می بینیم بسیاری از بیماران پس از این جراحی خواب راحت تری با کاهش خروپف دارند."

منبع خبر

انتهای پیام/

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۶:۲۶

شناسه خبر: 90666

مطالب مرتبط :
عمل جراحی

متخصص جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی جهرم خبرداد:

۲ عمل حیات بخش بیماران مبتلا به تومور در جهرم

متخصص جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: تومور نخاعي جوان ۳۱ ساله خفری که دیگر پزشکان معالج ریسک عمل وی را نپذیرفته بودند؛ به طور موفقيت آميز جراحي و از نخاع اين جوان خارج شد.

۰۱۲

با تحقیقات وسیع در علوم اعصاب به نتیجه رسید؛

تأخیردر آلزایمر با درمان اختلال خواب

محققان داخلی براساس تحقیقات در حوزه علوم اعصاب به نتیجه رسیدند که اختلالات تنفسی خواب، بروز اختلالات عصب شناختی را سرعت می بخشد و پیشگیری از آن می تواند بیماریهایی نظیرآلزایمر را به تاخیر بیاندازد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب