تولید گران بهاترین مایع جهان در سیستان و بلوچستان/ بانوی سیستانی اولین زن پرورش دهنده عقرب در ایران شد

طی چند سال گذشته با سرمایه گذاری هایی که دولت انجام داده است چند مرکز پرورش عقرب در سطح استان سیستان و بلوچستان تاسیس شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زاهدان، طی چند سال گذشته با سرمایه گذاری هایی که دولت انجام داده است چند مرکز پرورش عقرب در سطح استان سیستان و بلوچستان تاسیس شده است.
عقرب حشره‌ای کوچک و در ظاهر بسیار خطرناک است و وقتی اسم این حشره بند پا به میان می‌آید، اولین چیزی که در ذهن نقش می‌بندد، خطرناک بودن و سمی بودن آن است؛ اما این ساکنین صحرا‌های خشک و کوهستان‌ها غیر از این ظاهر خطرناک فواید بسیاری هم برای طبیعت و هم برای ما انسان ها دارند.
این موجودات دارای چنگال‌های خارداری هستند که در واقع قسمتی از دهان آن‌ها محسوب می‌شود و آن‌ها قادرند که ماده سمی خطرناکی از قسمت عقب بدنشان به طرف مهاجمین بپاشند؛ اما این سم خطرناک در عین اینکه می تواند کشنده باشد و باعث مرگ یکی از ما شود، در عین حال می تواند نجات دهنده انسان ها هم باشد و بر همین اساس در چند سال اخیر زهر عقرب به یکی از پردرآمد‌ترین تجارت دنیا تبدیل شده است.
 
زهر عقرب گرانبهاترین مایع دنیاست که در جهان هر یک گرم آن برابر با ۸۰ میلیون تومان است، بر همین اساس این روز‌ها ما شاهد گسترش تجارت زهر عقرب هستیم؛ چراکه بسیار سودآور است.
این شغل یکی از نوپا‌ترین شغل‌هاست که درآمد میلیونی آن موجب شده تا جوانان اشتیاق بیشتری برای فعالیت در این حوزه داشته باشند. در ایران ۶۰ گونه عقرب وجود دارد و زهر ۴ نوع آن‌ها بسیار ارزشمند است و با توجه به اهمیت این موضوع سعی شده است که در کلاس‌های آموزشی به کارآموز از سراسر کشور چگونگی نحوه شناسایی، صید، پرورش و زهرگیری از عقرب به صورت عملی آموزش داده شود.
استان سیستان و بلوچستان با توجه به شرایط خاص زیست بومی که دارد محل زیست بسیاری از گونه های عقرب می باشد که این نشان از آن دارد که می تواند مرکز پرورش عقرب در کشور باشد.
عصمت میر، اولین زن کار آفرین ایرانی است توانسته نام خود را به عنوانِ اولین زن کار آفرین پرورش دهنده عقرب ثبت نماید. وی توانسته این کار خود را در شهر زابل گسترش دهد و در کنار آن توانسته اولین بار بحث صندوق حمایت از زنان را نیز در همان سال پیش ببرد.
این بانوی کارآفرین در گفتگوی خصوصی با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در زاهدان اظهار داشت : بنده توانستم اولین صندوق حمایت از زنان را در روستای شهرک میر از توابع منطقه سیستان تاسیس کنم که جرقه این صندوق، باعث شد برای تاسیس صندوق های دیگر در سیستان و در شهرستان زابل اقدام کنم.
وی افزود: از طریق این صندوق ها توانستیم انواع آموزش ها را به زنان در زمینه کشاورزی، دامداری و پرورش زنبور عسل بدهیم. این کلاس های آموزشی در مرکز استان و سازمان جهاد کشاورزی برگزار شده است و ایده پرورش عقرب نیز در سازمان جهاد کشاورزی مطرح گردید.
وی ادامه داد: با مطرح کردن این طرح با اعضای صندوق و سازمان جهاد کشاورزی، ایده پرورش عقرب و اجرای این طرح طی سه ماه به صورت تخصصی پیگیری شد که توانستیم اولین مجوز پرورش عقرب را در استان بگیریم.
میر تصریح کرد: با کمک تسهیلاتی که از صندوق کار آفرینی گرفتیم توانستیم این کار را راه اندازی کنیم که توسط ربیعی، وزیر وقت کار و رفاه اجتماعی تاسیس شد.
وی ادامه داد: طرح پرورش عقرب این صندوق باعث ایجاد حمایت از کسب وکار زنان این روستا نیز شده است به گونه ای که  باعث ایجاد کسب و کار در زمینه  پرورش مرغ بومی، دام سنگین، دام سبک، پرورش بلدرچین، صنایع تولید و تبدیل و تولید ترشیجات شده است.

زمان انتشار: شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 90667

مطالب مرتبط :
۲۲

پرورش ماهی در قفس از رویا تا واقعیت

آینده ای درخشان اشتغال زایی در انتظار پرورش ماهی در قفس در بندرلنگه

پروژه پرورش ماهی در قفس به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی فعالیت شیلاتی است و این طرح مهم‌ترین پروژه اقتصاد مقاومتی شیلات است.

نقشه حرارتی درباره نحوه برگزاری کلاس های درسی کمک می کند

نقشه حرارتی درباره نحوه برگزاری کلاس های درسی کمک می کند

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه علوم پزشکی تهران پس از مطالعه بر اساس یادگیری ماشین و هوش مصنوعی گزارش‌هایی از شیوع کرونا ویروس و تعداد مبتلایان احتمالی عرضه کرده و افزود: طبق مطالعات انجام شده مناطق هشدار زرد و قرمز وزارت آموزش و پرورش می‌تواند تعیین کند در چه مناطقی کلاس مجازی و در چه منطقه کلاس‌های حضوری برگزار شود

حجت الاسلام والمسلمین سید علی  اکبر موسوی امام جمعه اندیکا

امام جمعه اندیکا در دیدار با رییس مجلس:

شهرستان اندیکا بیمارستان ندارد/ قربانی شدن مردم با یک عقرب زدگی

امام جمعه اندیکا گفت: شهرستان اندیکا ۴۷ هزار نفر جمعیت دارد ولی فاقد یک بیمارستان است و این موضوع یکی از مطالبات اصلی مردم است که انتظار داریم برطرف شود.

پرورش بوقلمون

کارآفرینی در پارکینگ کوچک خانه

بانوی کارآفرین هشترودی با تبدیل پارکینگ منزل به محل پرورش بلدرچین در جهت ایجاد اشتغال و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی تلاش می کند.

گلیوما

استفاده از «سم عقرب» برای تشخیص تومورهای مغزی

گلیوما یکی از تومورهای اولیه سیستم عصبی مرکزی است که در نخاع یا مغز بروز میکند و منشا تومور از سلولهای گلیال است. شایعترین محل تومور گلیوما مغز است. گلیوما ۳۰٪ کل تومورهای سیستم مرکزی عصبی و ۸۰٪ تومورهای بدخیم مغز را تشکیل میدهد.

عقرب

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد؛

راه اندازی بزرگترین فارم پرورش عقرب دنیا با ظرفیت ۴ میلیون قطعه

بزرگترین فارم پرورش عقرب دنیا با ظرفیت ٤ میلیون قطعه در لارستان راه اندازی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب