راه اندازی اولین مرکز تخصصی اقتصاد مقاومتی؛

بسیج سازندگی برای ورود به عرصه اشتغال تغییر شکل داد

بسیج سازندگی در راستای آموزش و اشتغال، ۶ دهکده اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی ایجاد می کند.

به گزارش خبرنگار علم و فناوری از استان مرکزی، امید محترمی مسئول بسیج سازندگی استان مرکزی گفت: بسیج سازندگی استان مرکزی در سال جهش تولید با اتکا به تجربیات ارزنده سالیان قبل و با استفاده از همکاری و همراهی دستگاه های دولتی همکار و متولی با شکلی متفاوت و با هدف افزایش کارآمدی و ایجاد زنجیره تولید پا به عرصه اشتغالزایی گذاشت تا بتواند با دمیدن روحی تازه در کالبد اشتغال و تولید استان و با ارائه طرحی نو و کاربردی مشکلات پیش روی اشتغال را از میان بردارد.

محترمی افزود: در این رهگذر با کار کارشناسی و مطالعاتی صورت گرفته ریشه اصلی معضلات اشتغال و تولید استان شناسایی و راه حلهای موجود، بررسی و تدوین گردید.

وی ادامه داد: بسیج سازندگی از سال 93 به بعد و بر اساس فرامین رهبرمعظم انقلاب و سیاست های اقتصادمقاومتی به طور جدی وارد میدان خدمت رسانی شده است و با اعطای بیش از 70میلیارد تومان تسهیلات مستقیم، آموزش و توانمندسازی بیش از 50هزار نفر، تشکیل 520 صندوق قرض الحسنه اشتغال زا توانسته است بیش از 4500 کارگاه تولیدی، خانگی و صنایع تبدیلی را با ایجاد فرصت اشتغال برای 9500 نفر در سطح استان عملیاتی کند.

مسئول بسیج سازندگی استان مرکزی اضافه کرد: با بررسی و آمایش صورت گرفته بیش از 70درصد این مشاغل همچنان پایدار می باشند و همه این اقدامات گام هایی استوار در مسیر ترویج گفتمان اقتصادمقاومتی و نهضت جهش تولید بوده و به اذعان بسیاری از مسئولین و کارشناسان استانی بخش قابل توجهی از بهبود فضای کسب و کار ، افزایش میزان حضور جوانان در میدان کار و تولید و همچنین معرفی الگوهای موفق اقتصادی توسط این سازمان پدید آمده است.

امید محترمی گفت: در نتیجه مطالعات صورت گرفته مشخص شد که برای حل مشکلات مطروحه، به سه دسته اقدامات اصلی نیاز می باشد که در صورت عدم اجرای هر یک از این اقدامات، رفع معضلات مورد نیاز به شکل مطلوب صورت نخواهد گرفت، این سه دسته شامل :

الف: اقدامات تقنینی( رفع مشکلات قانونی، از طریق ارائه مصادیق موانع تولید به مجلس شورای اسلامی)

ب: اقدامات تبینی( گفتمان سازی عمومی در جهت ترویج فرهنگ کار و تلاش)

ج: اقدامات ترویجی( اجرای برنامه ها و فعالیت های تولیدی به صورت علمی و تخصصی)

وی افزود:سازمان بسیج سازندگی با همکاری سایر دستگاه های اجرایی، نهادهای حمایتی، گروه های جهادی تخصصی و اقشار بسیج برای هر یک از موارد اشاره شده برنامه های کاربردی لازم را تدوین و اجرا نمود.

مسئول بسیج سازندگی استان مرکزی در خصوص دسته سوم اقدامات(ترویجی) بیان کرد: سازمان بسیج سازندگی استان مرکزی با شناسایی مجموعه های بلااستفاده استان برنامه ریزی لازم را جهت تبدیل آن ها به مراکز تولیدی و آموزش با محوریت تحقق اقتصادمقاومتی قرار داده است.

محترمی ادامه داد: در همین راستا بسیج سازندگی استان مرکزی در چهلمین سالگرد با شکوه و مقتدرانه دفاع مقدس و با تاسی از روحیه جهاد و از خودگذشتگی که در جای جای فرهنگ ارزشمند دفاع مقدس نمود عملیاتی دارد به دنبال ایجاد 6 دهکده اقتصادمقاومتی در شهرستانهای ساوه، اراک، محلات، شازند، دلیجان و خنداب با رویکرد ایجاد اشتغال و توانمندسازی افراد جویای کار می باشد.

وی اضافه کرد:با توجه به اینکه سالیانه در بسیج سازندگی بیش از 10هزار نفر در قالب آموزش های مختلف این سازمان در سراسر استان حضور پیدا می کنند و از تسهیلات اهدایی بهره می برند، دهکده اقتصادمقاومتی جهت تقویت آموزش های صورت گرفته و حضور متقاضیان در بستر کاملا واقعی و عملی در عرصه های 14گانه واحدهای تولیدی و صنایع تبدیلی بنا نهاده شده است.

مسئول بسیج سازندگی استان مرکزی گفت: این دهکده ضمن تقویت بسترهای ایجاد اشتغال در منطقه به دنبال افزایش بهره وری از پتانسیل های نهفته با اتکا به علوم جدید و دانش های نوین می باشد.

 محترمی تصریح کرد: مقوله آموزش و توانمندسازی در راستای تحقق اقتصادمقاومتی یکی از ارکان اصلی جهت حرکت در بستری صحیح قلمداد می شود.

وی توضیح داد: سازمان بسیج سازندگی به عنوان یک دستگاه مردم پایه و در خدمت مردم یکی از مهمترین سنگرهای خدمت رسانی در عرصه های گوناگون محرومیت زدایی می باشد و فعالیت های شایان و قابل توجهی را انجام داده است و در هر برهه از زمان بر اساس مقتضیات کشور و نیز مبتنی بر فرمایشات مقام معظم رهبری( مدظله العالی) در عرصه های سازندگی، محرومیت زدایی و بحران ها وارد اقدام شده است.

امید محترمی مسئول بسیج سازندگی استان مرکزی یکی از اساسی ترین بسترهای تحقق اقتصادمقاومتی را حرکت بر محور کشاورزی و دامپروری به عنوان پیشانی اقتصاد مردمی در کشور به شمار آورد و افزود: با توجه به ظرفیت های فراوان و بسیار گسترده این بخش در سطح استان مرکزی ضرورت تقویت بیش از پیش این موضوع امری اجتناب ناپذیر محسوب می شود.

انتهای پیام / م

زمان انتشار: جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 90676

مطالب مرتبط :
دانشجویان

آینده روشن کشور با با وجود جوانان مستعد، متخصص و متعهد

افراد نخبه بسیاری در کشور داریم که باید باتوجه به نیازهای کشور، محدودیت ها و ضربات دشمن، برنامه ریزی های خوب و منسجمی برای بهره گیری از این نخبگان صورت گیرد.

پارچه

ابداع پارچه رباتیکی که شکل و سختی آن تغییر می کند

تیمی از دانشمندان در دانشگاه ییل "پارچه رباتیک" جدیدی را ایجاد کرده اند که می تواند شکل و سختی آن را در صورت تقاضا یا با حس محیط آن تغییر دهد.

اناناس۳

تجاري سازي كشت بافت آناناس در استان مركزي

روش کشت بافت در چند دهه اخیر به عنوان ابزاری کارآمد برای تکثیر، تولید و اصلاح گیاهان در شرایط کنترل شده در مراکز تحقیقاتی سراسر دنیا به کار گرفته شده و محققان اراكي براي نخستين بار در كشوربه توليد انبوه كشت بافت نهال آناناس پرداخته اند.

مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان خراسان جنوبی

مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان خراسان جنوبی؛

کمک به بهینه‌سازی و تولیدات از اهداف بسیج علمی خراسان جنوبی است

مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان خراسان جنوبی گفت: کمک به بهینه‌سازی و تولیدات از اهداف بسیج علمی خراسان جنوبی است.

به مناسبت هفته دفاع مقدس؛

مسئولان شهرستان فیروزآباد از شهرک صنعتی بازدید کردند

به مناسبت هفته دفاع مقدس، اعضای بسیج مهندسین شهرستان فیروزآباد با حضور فرماندار محترم شهرستان ، جانشین فرماندهی سپاه ناحیه ، اداره کار ، جهاد کشاورزی ، مسولین فنی و حرفه ای ، مسئول بسیج مهندسین و مسئول بسیج سازندگی شهرستان از شهرک صنعتی فیروز آباد بازدید کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب