خبرگزاری علم و فناوری

در گفتگو با کوثر گیلک کارشناس مامایی بررسی شد

زایمان فیزیولوژیک و مزایای آن

غریزه مادری و حس مادر شدن یکی از شگفتانه های طبیعت است که این شگفتی را فقط بانوان در طول حیات خود درک می کنند. عشق مادر به فرزند را نیز می توان از محکم ترین و عاطفی ترین پیوند های عاطفی قلمداد کرد، عشقی پاک و الهی که گاه تا پای فداکاری و بذل جان هم پیش می رود. در این رهگذر بی هیچ تردید لحظات شیرین بارداری و تجربه حس مادر شدن از شیرین ترین لحظات یک زن است که تا پایان عمر از یاد نخواهد برد. با همه این اوصاف تجربه مادرانگی طبیعتاً با دشواری هایی همراه است و یکی از این دشواری ها در کنار سختی های دوران بارداری، فرآیند مرحله زایمان و به دنیا آوردن کودک است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان ، به سراغ خانم کوثر گیلک کارشناس مامایی رفته و گفتگویی اختصاصی در خصوص مزایای زایمان فیزیولوژیک انجام دادیم که با هم می خوانیم:

امروزه شیوه ها و متد های متعددی به منظور کاهش درد مادران هنگام زایمان ابداع شده است که یکی از این متد ها، روش زایمان فیزیولوژیک است.

زایمان فیزیولوژیک همان زایمان طبیعی است که بدون دخالت های دارویی و پزشکی انجام می شود. زایمان فیزیولوژیک مخصوص افرادی است که هیچ مشکل و بیماری خاصی ندارند و تمامی روند بارداری آنها طبیعی بوده است. همچنین در طول بارداری با تغذیۀ مناسب و ورزش کردن، بدن خود را برای زایمان آماده کرده‌اند.

وی که از ماماهای با دانش و معلومات می باشد از ویژگی های این مدل زایمان می گوید.

زایمان فیزیولوژیک به زبان ساده چیست؟

زایمان فیزیولوژیک همان زایمان طبیعی است اما با این تفاوت که از هیچ ماده دارویی جهت تسریع فرایند زایمان استفاده نمی شود و بدن با ترشح هورمون های طبیعی ، روی عضلاتی مانند عضلات لگن، کمر و شکم تأثیر می‌گذارد و باعث می شوند زایمان سیر طبیعی خود را طی کند.

زایمان فیزیولوژیک چه مزیت هایی دارد؟

بهبودی سریع تر، نداشتن عوارض مصرف داروهای شیمیایی، احساس درد کمتر، داشتن زایمانی آرام و به دور از استرس و ... از مزایای این مدل زایمان است. در ضمن از آنجایی که این مدل زایمان نیاز به یک دوره آمادگی بدنی و رژیم تغذیه ای مناسب دارد، بعد از زایمان مادر در شرایط بهتر و آرمانی تری قرار می گیرد و احساس نشاط و سبکی خواهد کرد. در ضمن باید یادآور شد درد  زايمان دشمن مادر نيست بلکه دوست اوست، چرا که موجب ترشح هورمون‌هايي در بدن مي‌شود که مادر را هم از نظر عاطفي و هم اعتماد به نفس و قوت آماده مي‌سازد.

بهترین زمان برای زایمان فیزیولوژیک کی است؟

هنگامی که خانم بارداری تصمیم خود را می گیرد که به روش فیزیولوژیک زایمان انجام دهد باید تا پایان مدت بارداری صبر کند. وقوع زایمان در هفته های آخر بارداری یعنی ۳۹ و ۴۰ این مزیت را دارد که جنین کاملا رشد کرده و نیاز به مراقبت های ویژه پس از زایمان را ندارد. در ضمن رشد مغز در هفته های پایانی کامل می‌شود و ممکن است در زایمان های غیر طبیعی و تسریع در زایمان، تکامل مغز صورت نگرفته باشد.

انجام زایمان فیزیولوژیک برای کدام دسته از مادران ممنوع است؟

در صورتی که امکان زایمان طبیعی عادی برای مادر وجود نداشته باشند، قطعاً  امکان انجام زایمان فیزیولوژیک نیز نخواهد بود. همچنین اگر مادر به القای زایمان نیاز داشته باشند نمی‌تواند زایمان خود را به صورت فیزیولوژیک انجام دهد. البته وجود برخی بیماری ها نظیر پره‌ اکلامپسی، پرولاپس بند ناف، خونریزی مادر باردار، وجود تبخال تناسلی، بارداری های سه‌قلو یا چند قلویی، بیماری قلبی یا ریوی مادر، اختلالات رشد جنین، موقعیت غیرطبیعی جنین، اختلالات لانه‌گزینی مانند جفت چسبنده یا جفت سرراهی و ... مانع از زایمان فیزیولوژیک می شوند.

سخن پایانی

ذکر این ضروری است که یک زایمان خوب و آرمانی ( با  هر روشی اعم از طبیعی یا سزارین) در وهله اول نیاز به بارداری خوب دارد. انجام ورزش های مختص دوران بارداری، دوری از استرس، دوری از دخانیات و مشروبات الکلی، داشتن تغذیه مناسب و خواب و استراحت کافی و ... باعث می شوند بدن در شرایط آرمانی و ایده آل جهت زایمان قرار بگیرد . فلذا به بانوان محترم توصیه می شود قبل از تصمیم به بارداری از لحاظ روحی و روانی و جسمانی خود را به شرایط ایده آل برسانند و سعی کنند در دوران بارداری نیز به توصیه های پزشکان و ماما ها را عمل کنند تا با انجام یک زایمان ایده آل ، لحظه های شاد و روشنی را برای خود و فرزندشان رقم بزنند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۹:۱۴

شناسه خبر: 90678

مطالب مرتبط :
۲

معاون مهندسی شرکت توزیع برق خبر داد:

تامین برق دو روستای هرمزگان با انرژی خورشیدی

معاون مهندسی شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان گفت: دو روستای هرمودر بالا و هرمودر پایین از توابع شهرستان بندرعباس با استفاده از انرژی خورشیدی تامین برق شدند.

مار

تماشا کنید: بکرزایی غیرمنتظره پیرترین مار پیتون جهان

این گونه از مارها، بومی چمنزارهای مرکز و غرب آفریقا هستند. متوسط عمر این‌ گونه از مارها ۳۰ سال است و مار موجود در باغ وحش به‌طرز باورنکردنی مخصوصا برای مادرشدن پیر است. «مارک وانر» مدیر بخش خزنده‌شناسی این باغ وحش در « میزوزی» در مصاحبه‌ای با «آسوشیتد پرس» درباره تخم‌گذاری این پیتون ماده گفت: «این (پیتون) قطعا پیرترین ماری است که ما تا به‌حال در تاریخ شناخته‌ایم.»

امواج مغزی شما در هنگام خواب می تواند تشخیص دهد که افسردگی شما قابل درمان است یا خیر

امواج مغزی شما در هنگام خواب می تواند تشخیص دهد که افسردگی شما قابل درمان است یا خیر

این کشف می تواند جان انسان ها را نجات دهد زیرا بیماران عمیق افسرده دیگر مجبور نیستند مدت طولانی صبر کنند تا درمانی را که برای آنها مفید است پیدا کنند.

۱

برای اولین بار در هرمزگان

مرکز «نوآوری تعاون» در رودان توسط بخش خصوصی راه اندازی شد

شرکت تعاونی «تاک سبز رودان» با مجوز رسمی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به عنوان یکی از ۸ مرکز نوآوری تعاون استان هرمزگان معرفی و صاحب مجوز شد.

۲

هشدار رهبر انقلاب در خصوص آسیب های فضای مجازی برای دانش ‌آموزان

عدالت آموزشی حلقه مفقوده آموزش و پرورش کشور

بحران جهانی ویروس کرونا در کنار همه ناملایمات و سختی‌ها، سبب بروز فرصت‌هایی در بخش‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی، به‌ویژه آموزش و پرورش شده است تا بسیاری از کج‌فهمی‌ها، کج‌اندیشی‌ها و تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های ناکارآمد به چالش کشیده شده و به حداقل برسد و در عین حال، راه‌حل‌های روزآمد و نوآورانه‌ای از زیر خروارها مشکلات و موانع پدیدار شود.

ق

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان:

لزوم توجه به اقتصاد، جامعه و دانش بومی در کشاورزی پایدار / با استفاده از جلبک های دریایی ، پدیده کشندقرمز کنترل شد

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: در مجموعه وزارت جهادکشاورزی سه مولفه اقتصاد، جامعه و دانش بومی در نظرگرفته شده که با رعایت آنها به کشاورزی پایدار می رسیم.

شیر

تغذیه با شیر مادر زیربنای سلامت و بقای زنان و کودکان

تغذیه با شیر مادر زیربنای سلامت و بقای زنان و کودکان و پایه و اساس توسعه و آینده کشور است و پاستوریزه کردن شیر مادر از طریق یک روش خاص ویروس مرتبط با بیماری کووید-۱۹ را غیرفعال می کند.

از تخمک تا تولد،  ویدئویی بسیار زیبا از مراحل تشکیل و تکامل جنین انسان در رحم مادر

مسؤول آموزش زایمان فیزیولوژیک بیمارستان امام خمینی(ره) ساری مطرح کرد:

۲۴ هفتگی بهترین زمان برای حضور در دوره‌های زایمان فیزیولوژیک/ اثرات اثبات شده ورزش بر روی مادر و جنین/ برگزاری رایگان دوره زایمان فیزیولوژیک در بیمارستان امام خمینی(ره) ساری

مسؤول آموزش زایمان فیزیولوژیک بیمارستان امام خمینی(ره) ساری، گفت: ۲۴ هفتگی زمان بسیار مناسبی برای حضور مادران باردار در کلاس‌های زایمان فیزیولوژیک است.

ماما

کارشناس مامایی با سابقه ۲۳ سال خدمت:

عوارض زایمان سزارین ۶ سال پس از اتمام بارداری

کارشناس مامایی با سابقه ۲۳ ساله گفت: در برخی مواقع عوارض زایمان با سزارین تا ۶ سال پس از اتمام بارداری ادامه دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب