پژوهشگران دانشگاه فلوریدا اعلام کردند؛

ماسک و شیلدهای محافظ صورت به تنهایی نمی تواند از ابتلا و انتشار ویروس کرونا جلوگیری نمایند ! + فیلم

بر اساس یک تحقیقات جدیدی که توسط پژوهشگران دانشگاه فلوریدا آتلانتیک انجام شده، نشان می‌دهد که شیلدهای محافظ صورت و ماسک‌های فیلتردار، به تنهایی نمی تواند از افراد در مقابل بیماری کرونا محافظت نماید .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری – با شیوع کرونا در دنیا و ایران، از آنجا که تاکنون درمان و یا واکسنی که توسط سازمان جهانی بهداشت تأیید شده باشد، ساخته نشده است مهم‌ترین توصیه‌های بهداشتی برای دور ماندن از این ویروس ناشناخته، رعایت بهداشت فردی بوده است. نکته‌ای که همچنان نیز مورد تاکید دست اندرکاران حوزه سلامت است. شستشوی دست‌ها با آب و صابون به مدت بیست ثانیه، استفاده از شیلدهای محافظ صورت و ماسک و در نهایت محلول‌های بهداشتی، توصیه‌هایی هستند که این روزها زیاد می‌شنویم و خود ما نیز جزء افرادی هستیم که روزانه از ماسک ها و شیلدهای محافظ صورت برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس استفاده می کنیم؛ اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید بر اساس یک تصویرسازی جدیدی که توسط پژوهشگران دانشگاه فلوریدا آتلانتیک انجام شده، نشان می‌دهد که شیلدهای محافظت صورت و ماسک‌های دارای دریچه بازدم، به تنهایی نمی تواند از افراد در مقابل بیماری کرونا محافظ نماید .

استفاده از ماسک های تنفسی چرا توسط متخصصین توصیه می شود ؟

دستگاه تنفسی دستگاه بسیار مهمی در بدن است. مطالعات نشان داده‌اند انسان تنها سه دقیقه می‌تواند بدون اکسیژن دوام بیاورد. همین امر لزوم مراقبت از دستگاه تنفسی را نشان می‌دهد. اگر ویروسها و یا آلودگی‌ها وارد دستگاه تنفسی شوند عملکرد این سیستم را تحت تاثیر قرار می‌دهند و همین موضوع سبب می‌شود اکسیژن به خوبی به بدن نرسد. اگر اکسیژن به بدن نرسد بدن به زودی فرسوده می‌شود و در معرض ابتلا به بیماریهای مختلف قرار می‌گیرد. بنابراین سازمانهای سلامتی مانند سازمان بهداشت جهانی لزوم استفاده از ماسک را در زمان شیوع بیماریها و یا آلودگی هوا گوشزد می‌کنند.

بر اساس تحقیقات انجام شده ، بهترین ماسک بهداشتی وسیله‌ای خواهد بود که از عبور قطرات تنفسی درشت آلوده به ویروس به بدن جلوگیری کرده و در عین حال، جلوی عبور ذرات بسیار ریز آئروسل را هم بگیرد؛ قطرات درشت مهم‌ترین عامل انتقال بیماری کرونا در بین افراد بوده و آن‌ها از طریق عطسه یا سرفه افراد آلوده در هوا منتشر می‌شوند. این قطرات به واسطه سنگینی نسبی، پس از پخش شدن در هوا، سریعا پایین می‌آیند و گفته شده که رعایت فاصله ۲ متری به هنگام تعامل با دیگران، می‌تواند از ما در برابر این قطرات محافظت کند.

فیلم/ تأثیر استفاده از ماسک بر انتشار ویروس کرونا

به علاوه، ماندگاری آئروسل‌ها در هوا چندین ساعت بوده و آن‌ها می‌توانند فاصله‌ای بسیار بیشتر از دو متر را طی کنند. با اینکه آئروسل‌ها نسبت به قطرات درشت توانایی بسیار کمتری برای آلوده کردن افراد را دارند، WHO اعلام کرده که خطر این ذرات نباید دست‌کم گرفته شود و حتی برخی تحقیقات انجام شده از ابتلای افراد در اثر تنفس این ذرات خبر می‌دهند، به همین دلیل استفاده از ماسک برای تمام افراد در مناطقی که در آنجا ازدحام وجود دارد توصیه می شود  .

استفاده از شیلد محافظ صورت چه مزایایی دارد ؟

شیلد صورت نوعی محافظ است که برای جلوگیری از ورود ذرات معلق عفونی، ویروسی و باکتریایی به درون دستگاه تنفسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به این موضوع که این وسیله محافظتی، حجم وسیعی از صورت را پوشش می‌دهد امکان ورود ذرات معلق را به درون ریه تا حد بسیار زیادی کاهش می‌هد. همچنین استفاده از آن می تواند از کل صورت در برابر آلودگی‌ها و مواد شیمیایی محافظت می‌کند به همین دلیل استفاده از آن به خصوص برای افرادی که جزو کادر درمانی هستند، شدیداً توصیه می شود چرا که مانع از برخورد ترشحات بدن بیمار ،به صورت آن‌ها می‌شود.

همچنین به منظور عدم انتقال کرونا و برخی دیگر از بیماری‌ها، لمس نکردن صورت توسط دست آلوده بسیار مهم است. زمانی که شیلد روی صورت قرار می‌گیرد، دیگر امکان لمس صورت توسط دست وجود نخواهد داشت و در نتیجه از انتقال بیماری‌ها پیشگیری می‌شود. از دیگر ویژگی های شیلدهای محافظ صورت آن است که ضد عفونی کردن آن خیلی راحت است و فرد می تواند برخلاف سایر وسایل محافظتی بارها از آن استفاده نماید. معمولا استفاده از این وسیله حفاظتی به افراد زیر توصیه می شود :

  • افرادی که به دلیل ناراحتی تنفسی و تنگی نفس نمی‌توانند ماسک بزنند.
  • افرادی که سخنرانی می‌کنند و باید صدای خود را به حضار برسانند.
  • کودکان
  • ارائه دهندگان خدمات سلامت

استفاده هم‌زمان ماسک پارچه ای و شیلد محافظت صورت ، بهترین روش برای مقابله با کرونا

یک تصویرسازی جدید که توسط پژوهشگران دانشگاه فلوریدا آتلانتیک انجام شده، نشان می‌دهد که شیلدهای محافظ صورت و ماسک‌های دارای دریچه بازدم، هیچ یک به تنهایی راه حل مناسبی برای جلوگیری از انتشار و محافظت از کووید۱۹ به شمار نمی‌روند.

بر اساس این تحقیقات ، زمانی که یک فرد از شیلد محافظ صورت استفاده می کند، علارغم محافظت صورت از برخورد قطرات و یا لمس آن توسط دست و بدن، در هنگام تنفس ، در صورتی که فرد به بیماری کرونا مبتلا شده باشد می تواند قطرات تنفسی خود را به راحتی در محیط پخش نماید. همچنین ماسک های فیلتر دار نیز، با دم و بازم دم و یا عطسه کردن فرد ، بدون آنکه فیلتر ماسک تأثیری برای انتشار قطرات تنفسی داشته باشد، پخش ویروس را در سطح بسیار بالا امکان پذیر می نماید.

فیلم /نتیجه آزمایش پژوهشگران دانشگاه فلوریدا آتلانتیک

به همین دلیل کارشناسان ، بر استفاده هم‌زمان از شیلد صورت و ماسک پارچه ای تاکید می‌ورزند چرا که استفاده هم زمان از این دو وسیله امکان ورود ذرات معلق به درون ریه را به کمترین میزان می‌رساند. اما با توجه به اینکه انجام اینکار کمی دشوار است لزومی ندارد که در تمامی محیط‌ها به طور هم‌زمان از این دو وسیله استفاده شود. بهتر است این دو وسیله در اماکن شلوغ که امکان شیوع و انتقال بیماری بیشتر است، مورد استفاده قرار گیرند و در صورتی که فرد نیاز به استفاده از ماسک دارد بهترین ماسک، ماسک های بدون فیلتر یا پارچه ای می باشد .

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳:۳۵

شناسه خبر: 90681

مطالب مرتبط :
۲۲

یادداشت

تاخت کرونا و خزان کادر درمانی

در شرایطی که کرونا همچنان میتازد و قربانی میگیرد کادر بهداشت و درمان در سختترین شرایط جسمی و روحی برای بازگشت بیماران کرونا به زندگی تلاش می‌کنند.

کرونا

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت ماسکی از جنس گرافن که صددرصد مانع انتقال ویروس کرونا می شود+عکس

گروهی از محققان دانشگاه سیتی هنگ‌کنگ با موفقیت ماسک‌های صورت گرافنی لیزری تولید نموده اند که به دلیل خاصیت ضد باکتری که دارد می تواند ۹۰درصد ویروس کرونا را در مدت پنج دقیقه و ۱۰۰درصد آن را در ۱۰ دقیقه زیر نور خورشید غیرفعال کند.

جهش

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ویروس کرونا تاکنون ۸۰ هزار بار جهش داشته است / آیا تغییرات ویروس کووید ۱۹ مانع ساخت واکسنی موثر برای درمان این بیماری می شود ؟

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، تاکنون ویروس کرونا در جهان بیش از ۸۰ هزار بار جهش داشته است که این تغییرات پیوسته، می تواند مانع از اثر گذاری و یا ساخت دارویی مؤثر برای این بیماری گردد .

​افزایش آمار فوتی های کرونا در خراسان جنوبی

یک متخصص بیماری های عفونی:

کرونا دیگر علایم روتین گذشته را ندارد/درگیری ریه بیماران بدون داشتن علامت

متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: کرونا دیگر علایم روتین مانند تب، سرفه و تنگی نفس را ندارد.

۱۲

توصیه‌های بهداشتی؛

چند نکته ضدکرونایی برای دانش‌آموزان

در حال حاضر که فصل بازگشایی مدارس رسیده و همچنان هم در شرایط کرونایی به سر می بریم، باید به دانش آموزان یادآوری کنیم که سال تحصیلی امسال با سال های قبل متفاوت است.

خشک کن لباس

این دستگاه می تواند در چند دقیقه لباس خیس شما را با تاباندن فرکانس خشک نماید !

شرکت شیائومی به تازگی نوعی خشک کن لباس با نام "xiaomi" ساخته است که می تواند در چند دقیقه لباس های خیس را با تاباندن فرکانس خشک نماید و به راحتی می توان آن را در مسافرت ها همراه خود برد .

ماسک

تماشا کنید: ماسک LED با دهان مجازی که شادی و غم چهره را تقلید می‌کند

استفاده از ماسک موثرترین راه پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ است. این موضوعی است که همه نهادهای بهداشت و درمانی جهان بر روی آن اتفاق نظر دارند. حالا گروهی از محققان توانسته اند ماسک‌هایی تولید کنند که میتواند چهره افراد را تقلید کند؛ بخندد، عصبی باشد، عشق بورزد و ناراحت شود.

ماسک

اینفوگرافیک: بهترین و بدترین مدل‌های ماسک بر اساس آخرین تحقیقات

استفاده از ماسک بهترین شیوه برای کنترل و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-۲) است. این نکته مهمی است که سازمان بهداشت جهانی و سایر مراکز بهداشتی نظیر CDC بر روی آن تاکید دارد. تحت چنین شرایطی، سوالی که مطرح می‌شود این است که کدام یک از انواع ماسک بهترین تاثیر را در پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ دارند؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب