خبرگزاری علم و فناوری

محققان دانشگاه ییل ایالات متحده؛

ویروس راینو شایع‌ترین علت سرماخوردگی است/ چه عاملی می‌تواند از آلوده شدن مجاری هوایی به ویروس آنفولانزا جلوگیری کند؟

محققان دانشگاه ییل ایالات متحده در مجله The Lancet Microbe گزارش دادند: ویروس راینو که شایع‌ترین علت سرماخوردگی است می‌تواند از آلودگی ویروس آنفلوآنزا از طریق راه‌های هوایی پیشگیری کند و دفاعی در برابر این ویروس در بدن ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ محققان دانشگاه ییل ایالات متحده در مجله The Lancet Microbe گزارش دادند: ویروس راینو که شایع‌ترین علت سرماخوردگی است می‌تواند از آلودگی ویروس آنفلوآنزا از طریق راه‌های هوایی پیشگیری کند و دفاعی در برابر این ویروس در بدن ایجاد کند.

 

ویروس سرماخوردگی انسانی یا راینو ویروس (به انگلیسی: Rhinovirus) شایع ترین عامل عفونتی در انسان ها و عامل اصلی بیماری سرماخوردگی است. این عفونت در دمای بین ۳۳ تا ۳۵ درجه سانتیگراد تکثیر می شود و احتمالاً همین موضوع دلیل این است که بیماری عمدتاً در بینی اتفاق می افتد. راینو ویروس نوعی آنتروویروس است.

این یافته‌ها پاسخگویی احاطه مرموز آنفلوآنزای همه‌گیر خوکی در سال ۲۰۰۹ خواهد بود و انتظار می‌رود موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در اروپا طی پاییز، دوره‌ای که سرماخوردگی گسترده می‌شود، هرگز رخ ندهد.

گروه دانشگاه ییل به سرپرستی دکتر الن فاکسمن ۳ سال اطلاعات بالینی بیش از ۱۳ هزار بیمار را که با علائم عفونت تنفسی در بیمارستان ییل نیو هیون ثبت‌شده بودند را موردمطالعه قراردادند.

محققان دریافتند که حتی در ماه‌هایی که هر دو ویروس فعال هستند، اگر ویروس سرماخوردگی وجود داشته باشد، ویروس آنفلوآنزا وجود ندارد.

یک تیم ییل به سرپرستی دکتر الن فاکسمن سه سال اطلاعات بالینی بیش از 13000 بیمار را که با علائم عفونت تنفسی در بیمارستان یل نیو هیون دیده شده بودند ، مطالعه کردند. محققان دریافتند که حتی در ماه هایی که هر دو ویروس فعال هستند، اگر ویروس سرماخوردگی وجود داشته باشد، ویروس آنفولانزا وجود ندارد.

وی گفت: "پیش بینی چگونگی تعامل دو ویروس بدون انجام تحقیقات غیرممكن است."

آزمایشگاه فاکسمن برای آزمایش چگونگی تعامل راینوویروس و ویروس آنفلوآنزا، بافت راه هوایی انسان را از سلول‌های بنیادی ایجاد کرد تا سلول‌های اپیتلیال را در اختیار داشته باشد که مجاری تنفسی ریه را تشکیل می‌دهند و هدف اصلی ویروس‌های تنفسی هستند. آنان دریافتند که پس از قرار گرفتن بافت در معرض ویروس راینو، ویروس آنفلوآنزا قادر به آلوده سازی بافت نیست.

وی گفت: "در این آزمایش پیش از ورود ویروس آنفلوآنزا، سیستم‌های ضدویروسی از قبل روشن‌شده بودند. "

فاکسمن در ادامه افزود: وجود ویروس راینو باعث تولید ماده ضدویروسی اینترفرون می‌شود که بخشی از پاسخ اولیه سیستم ایمنی بدن به حمله عوامل بیماری‌زاست.

وی اعلام کرد: "این اثر حداقل پنج روز طول کشید. "

فاکسمن خاطرنشان کرد: آزمایشگاه وی شروع به بررسی این موضوع کرده است که آیا ورود ویروس سرماخوردگی قبل از ابتلا به ویروس کووید-۱۹ نوع محافظتی مشابه ارائه می‌دهد یا خیر.

منبع خبر

انتهای پیام/

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۳:۴۵

شناسه خبر: 90683

مطالب مرتبط :
دکتر رحمانی

با بروز علایم سرماخوردگی اصول خودمراقبتی و قرنطینگی را رعايت نمائيد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به اينکه در فصل تابستان سرماخوردگي کمتر مي باشد افراد با بروز علايم سرماخوردگي احتمال ابتلا به کرونا را بدهند و ضمن رعايت خودمراقبتي، استراحت، اصول قرنطينگي را رعايت نمايند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب