خبرگزاری علم و فناوری

جایزه مکس بورن در دست استاد ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا

استاد ایرانی دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا به عنوان برنده جایزه معتبر و بین المللی مکس بورن در سال ۲۰۲۰ توسط انجمن اپتیکال (OSA ) برگزیده شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ پروفسور "نادر انقطاع" فیزیکدان و استاد دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا، یکی از پیشگامان فیزیک فرامواد و اپتیک در جهان شناخته می شود که آخرین دستاورد مهم وی برنده شدن جایزه معتبر و بین المللی مکس بورن است.

پروفسور نادر انقطاع  دانشمند ایرانی-آمریکایی است. او هم‌اکنون استاد دانشکده ندویل رمسی در دانشگاه پنسیلوانیای ایالات متحده است و با دانشکده‌های مهندسی برق و سیستم‌ها، مهندسی پزشکی، فیزیک و نجوم همکاری دارد.

جدیدترین دستاورد وی برگزیده شدن به عنوان برنده جایزه معتبر و بین المللی (مکس بورن) در سال ۲۰۲۰ توسط انجمن اپتیکال( OSA )  است.

این انجمن در اعلامیه خود نوشته است: انجمن اپتیکال مفتخر است که از نادر انقطاع استاد دانشگاه پنسیلوانیا به عنوان دریافت کننده جایزه "مکس بورن" در سال ۲۰۲۰ نام ببرد. وی به خاطر مشارکت پیشگامانه در حوزه فرامواد نوری و اپتیک در مقیاس نانو مفتخر به دریافت این جایزه شده است.

انجمن اپتیکال (OSA) یک انجمن حرفه ای متشکل از افراد و شرکت هایی است که به اپتیک و فوتونیک علاقه مند هستند. این انجمن مجلات مختلفی را منتشر می کند و کنفرانس ها و نمایشگاه های متعددی را ترتیب می دهد. این انجمن در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۲ هزار عضو در بیش از ۱۰۰ کشور مختلف از جمله ۳۰۰ شرکت داشت.

Nader Engheta conducts class in OSE Distinguished Lecture Series

استیون دی.فانتونه رئیس انجمن اپتیکال در این رابطه اظهار داشت: جایزه مکس بورن از کمک های استثنایی این استاد ایرانی در زمینه فرامواد، اپتیک تبدیلی و نانوفوتونیک قدردانی می کند. اعطای این جایزه به پاس کارهای پیشگامانه ای است که او در حوزه فرامواد با شاخص نزدیک به صفر انجام داده است.

نادر انقطاع از پیشتازان رشته نانو تکنولوژی در جهان محسوب می‌شود. تحقیقات او در زمینه فرامواد و نقش نور در نانو تکنولوژی بر رشته‌های متعددی از نجوم و علوم کامپیوتر گرفته تا پزشکی و فنون ارتباطات تأثیر گذاشته است. او مشارکت‌های مهمی در زمینه‌های فرامواد، اپتیک تبدیل، اپتیک پلاسما، نانوفوتونیک، فوتونیک گرافین، نانومواد، اپتیک نانوسکیل، نانو آنتن‌ها و آنتن‌های مینیاتوری انجام داده است.

وی مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه تهران و فوق لیسانس و دکترای خود را از مؤسسه فناوری کالیفرنیا (کالتکCaltech ) دریافت کرد. او از سال ۱۹۷۸ به ایالات متحده مهاجرت کرده است.

Nader Engheta | U.S. Virtual Embassy Iran

پروفسور "نادر انقطاع" استاد دانشگاه پنسیلوانیا و دانشمند پیشرو جهان در زمینه الکترومغناطیس، موفق به دریافت مدال طلای SPIE  (جامعه بین‌المللی حرفه‌ای در اپتیک و فوتونیک کاربردی) در سال ۲۰۱۵ شده‌است. این مدال که در سال‌های گذشته توسط چارلز هارد تاونز (پدر لیزر) در سال ۱۹۶۴و چارلز کائو «پدرخوانده پهنای باند» «پدر فیبر نوری» یا «پدر ارتباطات با فیبر نوری» در سال ۲۰۰۹ کسب شده‌است، بالاترین نشان اهدایی SPIE است. همچنین در میان دریافت‌کنندکان این مدال چهره‌های سرشناس بسیاری در سال‌های گذشته نیز وجود داشته‌است.

وی همچنین در سال ۲۰۱۲ موفق به دریافت جایزه الکترومغناطیس IEEE  شد. از جمله افتخارات دیگر پروفسور انقطاع جایزه جرج هیلمیر برای تحقیق برتر در سال ۲۰۰۸ و جایزه محقق جوان بنیاد علوم ملی ایالات متحده در سال ۱۹۸۹ است.

فعالیت های تحقیقاتی فعلی وی دامنه وسیعی از حوزه ها را شامل فوتونیک، فرامواد، نقش نور در مقیاس نانو، مایکروویو، اپتیک گرافن، تصویربرداری و سنجش با الهام از چشم های گونه های مختلف جانوری، آنتن های مایکروویو و اپتیکال و فیزیک و مهندسی میدان ها و امواج در بر می گیرد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲:۲۱

شناسه خبر: 90695

مطالب مرتبط :
فیزیکدانانی که

جایزه "دستیابی به موفقیت"؛

فیزیکدانان با اثبات عدم وجود" نیروی پنجم" برنده جایزه سه میلیون دلاری شدند

سه فیزیکدان با اثبات عدم وجود نیروی پنجم برنده جایزه دستیابی به موفقیت ۳ میلیون دلاری شدند.

طراحی و تولید هفت محصول نوآورانه در حوزه گز و شیرینی محقق شد/ برنامه ی گسترده شرکت گز سکه «عرضه ی اولیه صد شرکت کارآفرین در بازار سرمایه»

رئیس هیأت مدیره شرکت گز سکه:

طراحی و تولید هفت محصول نوآورانه در حوزه گز و شیرینی/طراحی و اجرای «عرضه ی اولیه صد شرکت کارآفرین در بازار سرمایه»

محمد گوهریان رئیس هیأت مدیره شرکت گز سکه از طراحی و تولید هفت محصول نوآورانه در حوزه گز و شیرینی در این شرکت خبرداد و گفت: این شرکت بعنوان اولین شرکت عرضه کننده سهام در تابلوی شرکتهای دانش بنیان بازار SME فرابورس ایران است و «عرضه ی اولیه صد شرکت کارآفرین در بازار سرمایه» را با همکاری کانون کارآفرینی استان اصفهان طراحی و اجرا کرده است.

با پیگیری بسیج علمی و پژوهشی ناحیه امام علی (ع) کوهپایه؛
تعداد ۱۲۰ بسته لوازم التحریر آماده و بین دانش آموزان نیازمند توزیع شد

با پیگیری بسیج علمی و پژوهشی ناحیه امام علی (ع) کوهپایه؛

تعداد ۱۲۰ بسته لوازم التحریر آماده و بین دانش آموزان نیازمند کوهپایه توزیع شد

مجتبی باقری گفت: با پیگیری بسیج علمی و پژوهشی ناحیه امام علی (ع) و همکاری حوزه شهید بهشتی ناحیه امام علی (ع) همچنین همت خیرین تعداد ۱۲۰ بسته لوازم التحریر آماده و همزمان با بازگشایی مدارس بین دانش آموزان نیازمند منطقه کوهپایه توزیع شد.

بیش از یک میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰ آواره می شوند/ پاکستان، اتیوپی و ایران در معرض خطر آوارگی بیشتر

اندیشکده بین المللی موسسه اقتصاد و صلح اعلام کرد؛

بیش از یک میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰ آواره می شوند/ پاکستان، اتیوپی و ایران بیشترین خطر را دارند

بر اساس گزارش جدید اندیشکده بین المللی موسسه اقتصاد و صلح (IEP) و با توجه به عدم دسترسی به غذا و آب، افزایش قرار گرفتن در معرض بلایای طبیعی و رشد سریع جمعیت، بیش از یک میلیارد نفر می توانند در طی ۳۰ سال آینده آواره شوند و برخی کشورها مانند پاکستان، اتیوپی و ایران هم بیشتر تحت تأثیر هستند.

زیسته تاریخی مهاتماگاندی و مقاومت انسانی قاسم سلیمانی رمز شکست افراط گرایی و سیاست های تکفیری است

نامه ۳۵۰ استاد ایرانی به ۱۹۰ استاد هندی:

زیسته تاریخی مهاتماگاندی و مقاومت انسانی قاسم سلیمانی رمز شکست افراط گرایی و سیاست های تکفیری است

در واپسین روزهای سال ۱۳۹۸، ۳۵۰ استاد ایرانی در نامه ای به ۱۹۰ استاد از همتایان خود در دانشگاه‌های هندوستان نوشتند: زیسته تاریخی مهاتماگاندی و مقاومت انسانی مکتب قاسم سلیمانی رمز شکست افراط گرایی و سیاست های تکفیری است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب