خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد

تاثیرات مصرف قلیان در انتقال کرونا/ احتمال انتقال ویروس از راه دود قلیان هم وجود دارد؟

مصرف قلیان نه تنها باعث افزایش احتمال ابتلا به کووید ۱۹ می شود بلکه در صورت ابتلا نیز احتمال مرگ قلیانی ها بیشتر از افراد عادی است.

به گزارش خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، پس از شناسایی ویروس کرونا در جهان راه های گوناگونی برای انتقال آن از فرد بیمار به افراد دیگر در جامعه اعلام شده است که مستقیم یا غیر مستقیم این ویروس را انتقال می دهند.

از همان ابتدای شیوع بیماری کرونا در جهان هشدارهایی درباره استفاده از قلیان از سوی مسئولان بهداشتی کشور ایران داده شد تا مصرف کنندگان این ماده دخانی هوشیار شوند.

 استفاده از قلیان تا کنون عواقبی را برای مصرف کنندگان به ویژه جوانان ایرانی داشته است که در برنامه های گوناگون و دورهمی های دوستانه به صورت مشترک از آن استفاده کردند.

ابتلای حاضران در یک جشن تولد به کرونا

دکتر سهیل سریزدی از اساتید دانشگاه در این ارتباط می گوید: در یک جشن تولد خانوادگی برخی از شرکت کنندگان و میهمانان حاضر در جشن ناقل ویروس کرونا بودند ولی خودشان نیز از این مسئله اطلاعی نداشتند.

وی در تکمیل سخنان خود بیان می کند: در این برنامه متاسفانه یک قلیان هم چاق می شود و برخی از جوانان حاضر در مجلس به صورت مشترک از آن استفاده می کنند. ظرف یکی دو روز بسیاری از میهمانان حاضر در جشن تولد خانوادگی به کرونا مبتلا می شوند و شوربختانه جوانی که توادش بود به علت کرونا جان خود را از دست داد و چشم از جهان فرو بست.

این استاد دانشگاه اضافه می کند: آنچه میهمانان را به این روز انداخت فقط شرکت در جشن تولد و همجواری با افراد ناقل نیست بلکه قلیان متهم اصلی مرگ برخی از میهمانان است. مصرف قلیان احتمال مرگ ناشی از بیماری کرونا را تا حد زیادی افزایش می دهد. طی مدت کوتاهی که از آغاز اپیدمی کرونا در سراسر دنیا گذشته تا کنون بیش از ده مقاله و گزارش علمی پیرامون ارتباط قلیان با بیماری کرونا به چاپ رسیده است.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته مصرف قلیان نه تنها باعث افزایش احتمال ابتلا به کووید 19 می شود بلکه در صورت ابتلا نیز احتمال مرگ قلیانی ها بیشتر از افراد عادی است تا جایی که سازمان بهداشت جهانی به صورت رسمی به همه مردم دنیا توصیه کرده است که برای حفظ جان خودتان مصرف قلیان را کنار بگذارید.

دکتر سریزدی ادامه می دهد: از شما خواهش می کنم به توصیه های غلط و گمراه کننده که فروشندگان مواد مخدر و مواد دخانی در فضای مجازی به راه انداختند و مصرف قلیان، سیگار و تریاک را عاملی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا معرفی می کنند به هیچ وجه توجه نکنید. از شما درخواست دارم فرشته نجات دیگران باشد و این سخنان هشدار دهنده را برای همگان ارسال کنید.

قلیان یکی از راه ‌های انتقال کرونا

اما سوالی که در ذهن افراد گوناگون به وجود می آید این است که آیا دود قلیان نیز سبب انتقال بیماری کرونا از فرد مبتلا به دیگر افراد می شود؟

مهدی خدابخشی مسئول کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی همدان این سوال را پاسخ می دهد و می گوید: مصرف قلیان و دود ناشی از آن یکی از راه ‌های انتقال کرونا است.

وی با اشاره به این مطلب که مصرف قلیان خطر ابتلا به انواع سرطان‌ ها و کرونا ویروس را با هم در افراد افزایش می‌ دهد.، خاطرنشان می کند: مصرف قلیان و دود ناشی از آن یکی از راه‌ های انتقال کرونا از فردی به فرد دیگر است.

مسئول کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه احتمال انتقال ویروس کرونا از راه دود قلیان هم وجود دارد، یادآور می شود: دود ناشی از بازدم بیمار مبتلا به کرونا به راحتی می ‌تواند کسانی را که در معرض این دود قرار دارند به این ویروس مبتلا کند.

وی با تاکید بر اینکه از زمان شیوع کرونا تا کنون تمام قلیان سرا‌ها و اماکن عرضه کننده قلیان در باغ و رستوران ‌ها را ممنوع اعلام کرده ‌ایم، تصریح می کند: خوشبختانه مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

خودداری از تردد در مراکز عرضه قلیان

خدابخشی با بیان اینکه مراکز عرضه کننده قلیان پلمب و ادوات آن جمع آوری و معدوم شد، ادامه می دهد: بیشترین متقاضیان قلیان قشر جوان جامعه هستند تعطیلی دانشگاه‌ ها و افزایش آمار کرونا در استان تاثیر مستقیمی بر روی کاهش تقاضای آن داشته است.

مسئول کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر اینکه ضرر و زیان قلیان فقط مربوط به دوران شیوع کرونا نیست و در شرایط عادی هم آسیب ‌رسان است، تاکید می کند: مصرف قلیان خطر ابتلا به انواع سرطان ‌ها را در افراد افزایش می‌ دهد.

وی با هشدار درباره استفاده از قلیان ها خاطرنشان می کند که در صورتی که فرد مبتلا به کرونا از قلیان که وسیله ‌ای عمومی است استفاده کند، ویروس از طریق قطرات تنفسی او به محفظه آب قلیان منتقل شده و زنده می‌ ماند و از آنجایی که ویروس‌ ها در سرما حفظ می‌ شوند، محفظه آب تعبیه شده در قلیان به حفظ ویروس کمک می کند و امکان انتقال ویروس را از فردی به فرد دیگر فراهم می ‌کند.

دانوش دمیریان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در بهارستان اظهار داشت: طرح نظارت بر فعالیت باغچه رستوران ها، قهوه خانه ها و کافی شاپ ها در حوزه بهداشتی به طور مستمر پایش می شود. جمع آوری قلیان مبنی بر حمایت از حوزه بهداشت و سلامت انجام می گیرد چرا که مصرف قلیان در کوتاه مدت و بلند مدت صدمات بسیار جبران ناپذیری را بر سلامت انسان ها برجای می گذارد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهارستان اضافه می کند: از آنجا که مصرف قلیان به طور معمول فعالیتی است که در گروه ها و محیط های عمومی انجام می شود، استفاده از قلیان خطر انتقال بیماری کرونا را افزایش می دهد که در فضاهای بسته این خطر به مراتب بیشتر می شود که مردم در ایام کرونا بیشتر باید از تردد در مراکز عرضه قلیان خودداری کنند.

تسهیل انتقال کرونا به علت استفاده مشترک

اما هیئت تخصصی دیوان عدالت اداری، شکایت از ممنوعیت صدور پروانه کسب برای عرضه قلیان در قهوه‌خانه ‌ها و سایر صنوف را رد کرد و دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت را قانونی دانست.

شاکی به موجب دادخواستی تقاضای ابطال مقرره مورد شکایت را مطرح کرده و در تبیین مبنای خواسته خود اعلام کرده است که بر اساس نامه شماره ۵۰۵۴۴ مورخ ۱۵/‏۰۷/‏۱۳۹۴ معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی اعلام شده است که با عنایت به مواد ۷ و ۱۱ قانون جامع مبارزه و کنترل دخانیات، فروش و عرضه دخانیات در قهوه‌ خانه ‌های سنتی دارای پروانه فروش و عرضه دخانیات بلامانع است و با توجه به اصلاح بند ۸ ماده ۱ آئین ‌نامه اجرایی قانون جامع مبارزه و کنترل دخانیات، قهوه‌خانه ‌ها از شمار مصادیق ممنوعیت مصرف دخانیات در اماکن عمومی حذف شده ‌اند و ممنوعیت مقرر در تبصره ماده ۱۳ قانون جامع مبارزه و کنترل دخانیات شامل قهوه‌ خانه‌ ها نمی ‌شود. لذا مقررات مورد شکایت که بر اساس آنها، عرضه قلیان در قهوه‌ خانه‌ ها ممنوع اعلام شده، مغایر با موازین حقوقی فوق ‌الذکر و قانون تسهیل کسب و کار می ‌باشد.

دکتر امین دلشاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز می گوید: مصرف محصولات دخانی از جمله قلیان به علت استفاده مشترک از آن انتقال بیماری کووید-19 در محیط های عمومی و اجتماعی را تسهیل می کند همچنین افرادی که در شرایطی قرار دارند که نیاز به اکسیژن را افزایش می دهد و یا توانایی بدن در استفاده از آن کاهش می یابد، در معرض خطر بیشتری از عوارض ناشی از پنومونی ویروسی دو طرفه قرار می گیرند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷:۲۲

شناسه خبر: 90737

مطالب مرتبط :
غذا

علم و فناوری بررسی می کند

راه های انتقال ویروس کرونا از طریق غذا/برای حفظ سلامت چه باید کرد؟

یکی از نگرانی ‌های موجود در ایام شیوع کرونا، احتمال انتقال ویروس از طریق غذا و نوشیدنی هست که این مسئله سوالات زیادی را در ذهن هموطنان به وجود آورده است.

تقوی

طرح درمانی دانش آموز مازندرانی برای کرونا روی میز متولیان امر سلامت/ ارتباط مگس میوه با درمان کرونا

دانش ‌آموز مازندرانی با ارائه طرحی به شباهت‌های ژنتیکی انسان و مگس اشاره کرد و گفت: با بررسی مقالات متعددی به طرحی رسیدم که ارتباط مشخصی بین درمان کرونا و مگس میوه وجود دارد.

جهش

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ویروس کرونا تاکنون ۸۰ هزار بار جهش داشته است / آیا تغییرات ویروس کووید ۱۹ مانع ساخت واکسنی موثر برای درمان این بیماری می شود ؟

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، تاکنون ویروس کرونا در جهان بیش از ۸۰ هزار بار جهش داشته است که این تغییرات پیوسته، می تواند مانع از اثر گذاری و یا ساخت دارویی مؤثر برای این بیماری گردد .

​افزایش آمار فوتی های کرونا در خراسان جنوبی

یک متخصص بیماری های عفونی:

کرونا دیگر علایم روتین گذشته را ندارد/درگیری ریه بیماران بدون داشتن علامت

متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: کرونا دیگر علایم روتین مانند تب، سرفه و تنگی نفس را ندارد.

دکتر روازاده

درخواست یک متخصص طب سنتی از وزیر بهداشت؛

تحقیقات درباره تأثیرات بخور جوش ‌شیرین در درمان کرونا انجام شود

یکی از اساتید طب سنتی از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست کرد تحقیقات درباره تأثیرات بخور جوش ‌شیرین در درمان و پیشگیری از کرونا انجام شود.

دکتر روازاده

درخواست یک متخصص طب طب سنتی از وزیر بهداشت

تحقیقات درباره تأثیرات بخور جوش ‌شیرین در درمان کرونا انجام شود

یکی از اساتید طب سنتی از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست کرد تحقیقات درباره تأثیرات بخور جوش ‌شیرین در درمان و پیشگیری از کرونا انجام شود.

انتقال کرونا

چرا باید «انتقال کرونا از راه مدفوع» را بیشتر جدی گرفت

کروناویروس جدید فقط از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده و به شکل قطرات تنفسی از طریق عطسه و سرفه و از طریق تنفس و پخش ذرات در هوا قابل انتقال است. اما آیا از طرق دیگری نیز باید انتظار کروناویروس را داشته باشیم؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب