رشد نانوذرات طلا در داخل تومورها می تواند به از بین بردن سرطان کمک کند

محققان دانشگاه مریلند راهی برای رشد نانوذرات طلا به طور مستقیم در داخل سلول های سرطانی پیدا کرده اند که می تواند به تصویربرداری کمک کند و حتی برای از بین بردن تومورها گرم شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ طلا فقط یک چهره زیبا نیست - در بسیاری از تحقیقات نوید بخش مبارزه با سرطان است. اکنون محققان راهی برای رشد نانوذرات طلا به طور مستقیم در داخل سلول های سرطانی در مدت 30 دقیقه پیدا کرده اند که می تواند به تصویربرداری کمک کند و حتی برای از بین بردن تومورها گرم شود.

در آثار قبلی، نانواستارهای طلا، نانولوله ها و سایر ساختارهای نانوذره برای مبارزه با سرطان ارسال شده اند، اما یکی از موانع اصلی، ورود مواد داخل تومورها است. بعضی اوقات آنها به پپتیدهایی مجهز می شوند که سرطان را شکار می کنند، در حالی که دیگران به سلول های سفید خون متصل می شوند.

برای این مطالعه جدید، محققان در عوض راهی برای رشد طلای مستقیم در سلولهای سرطانی پیدا کردند. مزیت این است که به غلظت بالای طلا در سلول نیاز ندارد و می توان آن را خیلی سریعتر از سایر روش ها انجام داد.

این گروه از پلی اتیلن گلیکول (PEG) به عنوان بردار تحویل طلای یونی استفاده کردند که در اصل نمک های طلا است و در یک مایع حل می شود. هنگامی که این مورد به سرطان وارد می شود، ریز محیط سلولی اسیدی، طلا را از شکل یونی آن به نانوذرات طلای پلاسمونیک تبدیل می کند. این تیم می گوید که این اتفاق در کمتر از 30 دقیقه اتفاق می افتد، و این سرعت را بسیار سریعتر از سایر روشهای درمانی است که ممکن است 24 ساعت یا بیشتر طول بکشد.

دیپانجان پان، نویسنده همکار تحقیق، می گوید: ما یک سیستم منحصر به فرد ایجاد کرده ایم که در آن نانوذرات طلا توسط بیومولکول های سلولی کاهش می یابند و آن ها قادر به حفظ عملکرد خود هستند، از جمله ظرفیت هدایت خوشه باقیمانده به هسته.

در آزمایش روی موش ها، محققان این روند را یک گام فراتر بردند. آنها ابتدا نانوذرات طلا را در داخل تومور موشهای زنده رشد داده و سپس با لیزر آنها را زدند تا گرم شود و سلولهای سرطانی را از بین برد. این روش در گذشته نشان داده شده است، اما طلا معمولاً در داخل سلولها رشد نمی کند.

پان افزود: شکل گیری درون سلولی و مهاجرت هسته ای این نانوذرات طلا یک رویکرد بسیار امیدوارکننده برای کاربرد دارویی ارائه می دهد.

این تحقیق در مجله  Nature Communications منتشر شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 90768

مطالب مرتبط :

خانه نانو قم مرکز هدایت و حمایت بسیج علمی استان قم شد .

خانه نانو قم بسیجی شد !

خانه نانو قم به مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات فنی تجربی نانو زیست فناوری بسیج علمی پژوهش و فناوری استان تبدیل شد .

تصویربرداری از مغز در هنگام تحریک لمسی می تواند دست چپ و راست را از هم جدا کند

محققان موسسه علوم و فناوری داگو گیونگ بوک کشف کردند؛

تصویربرداری از مغز در هنگام تحریک لمسی می تواند دست چپ و راست را از هم جدا کند

محققان موسسه علوم و فناوری داگو گیونگ بوک در ادامه یک تحقیق چندین ساله گزارش کردند: تصویربرداری از مغز در هنگام تحریک لمسی می تواند دست چپ و راست را از هم جدا کند.

طراحی و تولید هفت محصول نوآورانه در حوزه گز و شیرینی محقق شد/ برنامه ی گسترده شرکت گز سکه «عرضه ی اولیه صد شرکت کارآفرین در بازار سرمایه»

رئیس هیأت مدیره شرکت گز سکه:

طراحی و تولید هفت محصول نوآورانه در حوزه گز و شیرینی/طراحی و اجرای «عرضه ی اولیه صد شرکت کارآفرین در بازار سرمایه»

محمد گوهریان رئیس هیأت مدیره شرکت گز سکه از طراحی و تولید هفت محصول نوآورانه در حوزه گز و شیرینی در این شرکت خبرداد و گفت: این شرکت بعنوان اولین شرکت عرضه کننده سهام در تابلوی شرکتهای دانش بنیان بازار SME فرابورس ایران است و «عرضه ی اولیه صد شرکت کارآفرین در بازار سرمایه» را با همکاری کانون کارآفرینی استان اصفهان طراحی و اجرا کرده است.

توسعه

لزوم توسعه رشته های فنی دانشگاه محقق اردبیلی / اردبیل نیازمند احداث دانشگاه صنعتی است

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: یکی از برنامه‌های مد نظر وزارت علوم در استان اردبیل توسعه رشته‌های فنی و مهندسی‌ کیفی در دانشگاه محقق اردبیلی مبتنی بر نیازهای استان است.

بررسی طرح‌های توسعه‌ای جهاددانشگاهی خراسان شمالی توسط نمایندگان مجلس و فرمانده سپاه استان

بررسی طرح‌های توسعه‌ای جهاددانشگاهی خراسان شمالی توسط نمایندگان مجلس و فرمانده سپاه استان

در نشستی مشترک با حضور نمایندگان مجلس و فرمانده سپاه استان و ریاست جهاددانشگاهی ومسئول بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری ، طرح‌های توسعه‌ای جهاددانشگاهی خراسان شمالی بررسی شد .

نانو ذرات

یک روش دیگر برای تشخیص و درمان سرطان در اراک؛

موفقیت نانوذرات ها در تشخیص زودهنگام و درمان سرطان

انجام تحقیقات کاربردی توسط محققان دانشگاه اراک منجر به ساخت نانوذرات با قابلیت کاربرد در فرایند تشخیص و درمان بیماری سرطان شد.

واکسن سرطان

امیدواری‌ها نسبت به تولید «واکسنی برای همه سرطان‌ها» قوت گرفت

این واکسن توسعه داده شده، با فعال کردن سلول‌های ایمنی بدن برای مشخص کردن اصل سرطان به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و این سیستم را ترغیب می‌کند که تعداد بیشتری سلول ایمنی بسازد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب