خبرگزاری علم و فناوری

معضلی به نام زباله های فضایی

زباله های فضایی (بقایای فعالیت بشر در فضا ) دقیقا همان چیزی است که در مدار زمین رها شده و کاربردی ندارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، زباله های فضایی (بقایای فعالیت بشر در فضا ) دقیقا همان چیزی است که در مدار زمین رها شده و کاربردی ندارد.

 

 زباله های فضایی، مسئله‌ای به شدت مهم و با قدرت بیشتری از شدت اهمیتشان،  مخفی است. چرا که از دید انسان پنهان است و همین اتفاق باعث می‌شود که با سرعت بیشتری رشد کنند.

 

 پروفسور ویتالیا آدوشکین، استاد آکادمی علوم روسیه، بیان می‌کند: زباله‌های فضایی به خصوص  زباله های به جا مانده از ماهواره های نظامی می‌تواند باعث تنش سیاسی و نظامی بین کشورهای حاضر در فضا شود. سرعت این زباله ها که در حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ مایل در ساعت است امکان آسیب رساندن به ماهواره ها و سفینه های فضایی را حتی توسط قطعات کوچک  هم به وجود می‌آورد.

 

 ناسا عنوان کرده است که بیش از ۲۰ هزار قطعه، بزرگتر از توپ تنیس و بیش از نیم میلیون قطعه، بزرگتر از تیله در مدار زمین پراکنده هستند که خطرات زیادی را برای ساکنین زمین به همراه دارند.

 

 آسیب به فضاپیماهای دارای سرنشین، ماهواره های پیش‌بینی وضعیت آب وهوا، ماهواره‌های ارتباطی و جی پی اس ها بخشی از خطرات این زباله های ساخته دست انسان است.

 

وقایع قابل توجه

 

 در سال ۱۹۹۶ یک ماهواره فرانسه به علت برخورد با قطعات به جا مانده از یک موشک فرانسوی که ۱۰ سال پیش از آن منفجر شده بود، آسیب دید.

 

چین در سال ۲۰۰۷ برای انهدام یک ماهواره از رده خارج شده خود از یک موشک استفاده کرد که برخوردش با آن ماهواره بیش از ۳۰۰۰ قطعه  زائد در مدار زمین رها کرد. ۶ سال بعد ماهواره بلیتس روسیه به دلیل برخورد با یکی از این قطعات از کار افتاد.

 

 در سال ۲۰۰۹ یک ماهواره از رده خارج شده روسیه با ماهواره تجاری ایریدیوم آمریکا برخورد و آن را منهدم کرد که این برخورد ۲۰۰۰ قطعه دیگر در فضای اطراف کره زمین رها کرد.

 

 ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۱۴، پنج بار مجبور شد برای جلوگیری از برخورد زباله های فضایی به مانورهای تغییر مسیر متوسل شود.

 

 جمع آوری زباله های فضایی راهی مطمئن برای نجات زمین

 

 آژانس فضایی اروپا  اعلام کرده که حدود ۱۷۰ میلیون قطعه از باقی مانده های فضاپیماها  هم اکنون در مدار زمین پراکنده می باشند. برخورد با قطعه یک سانتی متری در فضا می تواند انرژی معادل با انرژی حاصل از انفجار یک نارنجک دستی ایجاد کند و این شبیه‌سازی تنها بخش بسیار کوچکی از قدرت این زباله های ویرانگر است.

 

  شرکت خدمات ماهواره‌ای آستروسکل  واقع در سنگاپور، که کارخانه های آن در کشور ژاپن قرار دارد در صدد پاکسازی فضا می باشد. هدف شرکت آستروسکل  این است که زباله های فضایی را به سمت اتمسفر رانده و آنها را با وارد کردن به اتمسفر بسوزاند.

 

 در سال ۲۰۱۶ میلادی در خصوص پاکسازی زباله های فضایی ۳۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام شده که بخش عمده این سرمایه‌گذاری از سوی شرکت شبکه نواوری ژاپن( (INCJ تامین شده است. انتظار می رود که تا پایان سال ۲۰۲۵ فعالیت های مهم تری در زمینه جمع آوری این زباله های خطرناک صورت پذیرد.

 

در هرجایی که انسان به آن دست یافت؛ خواه در زمین و خواه در آسمان، فاجعه ای بزرگ به وقع پیوست.

 

و آنچه که این روز ها حیات مارا تهدید میکند  فراغ از بیماری و جنگ و فقر و مرگ زمین، زباله های فضایی هستند، ساخته ای از انسان، علیه انسان.

 

گزارش از سارا صادقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90779

مطالب مرتبط :
عطسه و سرفه

مثلث کرونا، آنفولانزا و آلرژی

با فرا رسیدن فصل پاییز علاوه بر ویروس کرونا، بیماری آنفولانزا و آلرژی نیز افزایش چشمگیری خواهند داشت.

مدل مفهومی یک هنرمند از سفینه MMX که دارای یک دوربین با کیفیت ۸K

سفینه JAXA MMX مریخ و قمرهای آن را با کیفیت ۸K به تصویر خواهد کشید

تصویربرداری فضایی از زمان ارسال اولین تصاویر محدود تلویزیونی از مدار ماه در دهه ۱۹۶۰، مسیری طولانی را طی کرده است. امروزه ویدئوهایی با کیفیت ۴K از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) پخش می شوند و حتی مأموریت های فضایی ژرف مانند ماموریت فرود سیارک Hayabusa۲ توسط ژاپن نیز با کیفیت بالا پخش شده اند و جدا از تولید تصاویر نفس گیر، به ابزاری فزاینده و قدرتمند برای اکتشافات فضایی تبدیل شده اند

ایستگاه فضایی

ناسا می‌گوید ایستگاه فضایی نشت کرده است+عکس

ناسا در جستجوی منشا ریز نشت هوا از داخل ایستگاه فضایی بین المللی به بیرون است و فضانوردان داخل این ایستگاه گفتند که هیچ خطری آنها را تهدید نمی‌کند. آخرین نشت ISS دو سال پیش در ۲۹ اوت ۲۰۱۸ اتفاق افتاد. خدمه به بخش روسیه منتقل شدند، و ماژول‌های ایستگاه فضایی خاموش شده و فشار جوی آنها مورد بررسی قرار گرفت.

پزشک خانواده

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

پزشک روستا یا پزشک خانواده؟!

پزشک خانواده با وجود مزایایی که برای مردم به ویژه قشر ضعیف جامعه داشته اما با انتقاداتی همراه بوده که سبب شد در فارس این طرح اختیاری اعلام شود.

زباله فضایی

نابودی زباله های فضایی با استفاده از ماهواره های مجهز به سلاح پلاسمایی

در حال حاضر قریب به ۲۰ هزار قطعه زباله فضایی را مورد شناسایی قرار داده است. در برخی از مواقع پیش آمده است که یک ماهواره مدار خود در گردش به دور زمین را برای جلوگیری از برخورد با یک زباله فضایی تغییر داده است. یکی از بزرگترین ترس‌هایی که شرکت‌های فضایی دارند این است که ماهواره‌های آنها با زباله‌های فضایی برخورد کند و به چند قطعه تقسیم شود. از همین جهت پیدا کردن راهی برای نابود کردن زباله‌های فضایی فوریت بسیار بالایی دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب