معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران:

روند پرداخت تسهیلات به نخبگان و افراد خلاق تسهیل شود/ درخواست تضمین‌های سنگین بانکی زمینه عقب نشینی تجاری سازی طرح‌های نخبگانی

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه مازندران، گفت: روند پرداخت تسهیلات به نخبگان و افراد خلاق برای بروز خلاقیت‌ها باید تسهیل شود و میزان سخت‌گیری‌ها در دریافت ضمانت‌های بانکی کاهش یابد.

علی‌رضا خصالی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری استان مازندران در ارتباط با عدم تجاری سازی برخی از طرح‌های دانشگاهی اظهار کرد: دلائل متعددی برای عدم تجاری سازی طرح‌ها و جود دارد.

وی تصریح کرد: بسیاری از سازندگان طرح‌های تمایلی به تجاری سازی طرح‌ها نداشته و ممکن است برخی از طرح‌ها شبیه سازی شده سایر طرح‌ها باشد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران، ادامه داد: طرح‌های تجاری داری تابع شرایط خاصی است که اولا بازار فروش داشته باشد و در ثانی برای نخستین بار ساخته شده و نیازی از نیازهای جامعه را رفع کند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا طرح‌های در دانشگاه ساخته شده که به مرحله تجاری سازی رسیده باشد،گفت: امروز طرح کود ارگانیک که دو نفر از دانشجویانی که در مرکز رشد ما کار می‌کردند با در اختیار قرار گرفتن فضای 200 متری به مرحله تولید رسیده است.

خصالی خاطر نشان کرد: حمایت از این طرح را طی نامه‌ای به استانداری مازندران اعلام کردیم و خواستار حمایت‌ معاونت اقتصادی استانداری از این طرح تجاری هستیم.

وی درباره همکاری مسئولان استانی برای اجرای طرح‌های پژوهشی در دانشگاه،گفت: متولیان استانی تلاش دارند که حمایت ها مناسب انجام دهند اما ما با یک سری از قوانین دست و پاگیر اداری مواجه هستیم.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه مازندران اضافه کرد: یکی از محققان دانشگاه نسبت به تولید ضد عفونی کننده‌ای اقدام کرده که در نوع خودش بسیار موثر است، اما پروسه ثبت و تولید این مواد بسیار سخت و طولانی است.

وی با اعلام اینکه طرح‌های که از دانشگاه خارج می‌شود، همه تاییده‌های علمی را دریافت کرده است، گفت: در بیرون از دانشگاه‌ها تا حدودی محققان برای دریافت مجوزهای تولید با چالش‌های مواجه هستند.

خصالی با اشاره به رشد فعالیت شرکت‌های دانش بنیان، افزود: شرکت‌های که در لیست دانش بنیان قرار نگیرند تا حدودی برای اجرای فعالیت‌ها با مشکل مواجه می‌شوند.

وی اضافه کرد: بسیاری از شرکت‌های که در مراکز صنعتی به مرحله تعطیلی رسیده به دلیل نداشتن دانش کافی در بخش‌های مختلف تولید بوده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران یادآور شد: ممکن است برخی از مدیران و سرمایه‌گذارن واحدهای تولید به دلیل داشتن منابع مالی اقدام به تاسیس شرکت کرده‌اند، اما شرکت‌های که تولیدات آنها مبتنی بر دانش است در حال حاضر کمتر دچار مشکل شده‌اند.

وی اضافه کرد: به صورت کلی محققان و پژوهشگران دانشگاهی افرادی هستند که از نظر مالی ضعیف بوده و نمی‌توانند نسبت به تجاری سازی اقدام کنند و نیاز به کمک‌های مالی دارند.

خصالی ادامه داد: بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری نگرانی برگشت منابع مالی را داشته و به همین شاهد کاهش ریسک سرمایه گذاری در زمینه تولید هستیم و زمانی که برای سرمایه گذاری ورود پیدا می‌کنند همه جوانب کار را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

وی یادآور شد: تضمین‌های بانکی برای دریافت تسهیلات افراد نخبه و خلاق بسیار سنگین است و انتظار است که روند حمایت‌های مالی و تسهیلاتی از نخبگان تسهیل شود و اگر بنا باشد که صندوق فناوری و نوآوری بخواهد کمک کند نیاز به دریافت تضمین‌های دارد که این بخش‌ها باید تسهیل شود

انتهای پیام/

 

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۵:۰۹

شناسه خبر: 90784

مطالب مرتبط :
۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

دانشگاه های ایران بیش تر از اتحادیه اروپا/ دلیل بیکاری نخبگان علمی در کشور چیست ؟

ایران بنابر اعلام وزارت علوم حدود ٢‌هزار و ٦٤٠ دانشگاه دارد این درحالی است که تعداد دانشگاه‌ها در اغلب کشورهای پیشرفته جهان زیر ٥٠٠ دانشگاه است به‌طوری که آلمان ٤١٢، انگلیس ٢٩١، کانادا ٣٢٩، ایتالیا ٢٣٦ و هلند ٤٢٣ دانشگاه دارند؛ این آمار در برخی کشورهای اروپایی نظیر نروژ، سوئد، دانمارک، فنلاند و ... زیر ١٠٠ دانشگاه می باشد.

پایگاه علمی باید مسیر رشد را برای نخبگان فراهم سازد

پایگاه علمی باید مسیر رشد را برای نخبگان فراهم سازد

مسئول علمی پژوهشی شهرستان جم گفت: یک پایگاه علمی بسیج باید نسبت به توانمندی‌های خود واقف بوده و بسیجیان حوزه استحفاظی خود را نسبت به شکوفایی استعداد هایشان راهنمایی کرده، و زمینه رشد علمی و پژوهشی آنان را فراهم سازد.

خبرگزاری علم و فناوری

ساماندهی دانشگاه‌ها

ظاهر و باطن طرح ساماندهی دانشگاه‌ها

ردیاب خورشیدی

عضو هیئت علمی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان؛

طراحی و ساخت ردیاب خورشیدی در کرمان

حسام رهبری‌مقام گفت: حمید عرب زاده دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق-قدرت با ارائه یک ایده، با عنوان طراحی و ساخت نمونه اولیه ردیاب خورشیدی مبتنی ‌بر مکان جغرافیایی و ساعت محلی توانست رتبه برتر را در حوزه انرژی کسب کند .

نخبگان

یادداشت/

نشست با نخبگان لازمه نظارت های میدانی مجلس

بازدید میدانی رئیس‌ مجلس و سایر نمایندگان، از استان ها و حوزه های انتخابیه باید با نشست های تخصصی با کارشناسان، متخصصین، نخبگان، صاحب نظران، ذی نفعان و متضرران و منتقدین محلی و منطقه ای از مصوبات مجلس و اقدامات اجرائی مجلس همراه شود.

ی

تشکیل ۹ کارگروه تخصصی در خانه نخبگان ایلام

رئیس خانه نخبگان بسیج استان ایلام اظهار داشت : سیاست خانه نخبگان بسیج استان در سال جاری بر تشکیل کارگروههای تخصصی با استفاده از توان تخصصی اساتید دانشگاهی و منطبق بر حل نیازها و رفع مشکلات استانی خواهد بود

بازار

مدیرکل تعاون و کار استان کرمانشاه خبر داد:

پرداخت بیش از ۲۷ میلیارد تومان تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در کرمانشاه

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه از پرداخت بیش از ۲۷ میلیارد تومان تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در استان خبر داد.

وزارت علوم

پرداخت پاداش پایان خدمت همه اساتید بازنشسته‌ سال ۹۷ تا پایان سال

معاون اداری وزارت علوم گفت: با تامین ۵۰ میلیارد تومان از سازمان برنامه و بودجه، پاداش پایان خدمت همه اعضای هیات علمی و غیر هیات علمی دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم که در سال ۹۷ بازنشسته‌ شده‌اند تا پایان امسال پرداخت می‌شود.

پیردشتی

معاون پژوهشی دانشگاه کشاورزی:

توجه به پژوهش نباید مختص یک هفته باشد/ تخصیص منابع مالی پژوهشی باید صد درصدی باشد

معاون پژوهشی دانشگاه کشاوری و منابع طبیعی ساری، گفت: توجه به پژوهش نباید مختص یک هفته خاص باشد.

مغاون پژوهشی وزارت علوم

با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم؛

نشست معاونان پژوهش و فناوری دستگاه‌های اجرایی برگزار شد

نشست معاونان پژوهش و فناوری دستگاه‌های اجرایی، با حضور دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سالن شهید مفتح این وزارتخانه برگزار شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب