محققان موسسه علوم و فناوری داگو گیونگ بوک کشف کردند؛

تصویربرداری از مغز در هنگام تحریک لمسی می تواند دست چپ و راست را از هم جدا کند

محققان موسسه علوم و فناوری داگو گیونگ بوک در ادامه یک تحقیق چندین ساله گزارش کردند: تصویربرداری از مغز در هنگام تحریک لمسی می تواند دست چپ و راست را از هم جدا کند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از اصفهان به نقل از تکنولوژی نتورک، محققان موسسه علوم و فناوری داگو گیونگ بوک در ادامه یک تحقیق چندین ساله گزارش کردند: تصویربرداری از مغز در هنگام تحریک لمسی می تواند دست چپ و راست را از هم جدا کند. آنها این مطالعه را به عنوان نقطه شروع تغییر پارادایم تحقیقات مبتنی بر سیستم عصبی مرکزی معرفی می کنند.

آیا تا به حال فکر کرده اید که آیا مغز افراد راست دست متفاوت از چپ دست هاست؟ آیا می توان با مشاهده فعالیت مغزی آنها در پاسخ به محرک ها یا وظایف، آنها را از هم تشخیص داد؟ اینها سوالات مهمی از نظر علوم پایه و زمینه های مبتنی بر برنامه مانند رابط های مغز و رایانه، رباتیک توان بخشی و واقعیت افزوده است.

از چند سال قبل، تیمی از دانشمندان در موسسه علوم و فناوری داگو گیونگ بوک (DGIST) کره، به طور فعال در حال انجام تحقیقات بنیادی برای پاسخ به این سوالات هستند. این کار به سرپرستی دانشمند اصلی دکتر جینونگ آن در حال انجام است و تمرکز اولیه آنها یافتن روشی برای ارزیابی عینی دستگاههای لمسی بود که بر اساس پاسخهای کاربر در سطح مغز، از بافتها و سطوح شبیه سازی بازخورد لمسی استفاده می کنند.

در یک مطالعه قبلی، آنها دریافتند که مغز دست راست هنگام انجام کارهای پیچیده دستکاری، متفاوت از چپ دست پاسخ می دهد. به طور خلاصه، وقتی یک راست دست از دست دلخواه خود استفاده می کند، مناطق خاصی در نیمکره مغز چپ فعال می شوند. در مقابل، هنگامی که آنها از دست چپ خود استفاده می کنند، از ناحیه بسیار بزرگتری که شامل هر دو نیمکره مغز است استفاده می شود. با کمال تعجب، این عدم تقارن در راست دستها به طور قابل توجهی بیشتر از چپ دستها بود.

 

دکتر ان و همکارانش در آخرین مطالعه خود که در گزارش های علمی منتشر شده است نشان می دهند که این عدم تقارن در راست دست ها نیز در هنگام تحریک منفعل لمسی انگشتان مشهود است. آنها از روشی به نام طیف سنجی نزدیک به مادون قرمز عملکردی برای کنترل غیرتهاجمی تغییرات اکسیژناسیون گلبول های قرمز خون در مغز که نشان دهنده الگوی فعال سازی موضعی آن است استفاده کردند.

دکتر آن با ابراز هیجان از نتایج اعلام کرد، "ما امکان تشخیص افراد چپ دست و راست دست را با استفاده از لمس غیرفعال به تنهایی ارائه می دهیم، که تفاوت های قشری عملکردی را نشان می دهد. نتایج ما می تواند بلافاصله برای ارزیابی کمی ترجیح دست استفاده شود و همچنین ممکن است برای رابط های مغز و رایانه که نمایشگرهای لمسی را به سیگنال های مغزی در واقعیت افزوده متصل می کنند مفید باشد. "

این یافته ها همچنین برای توسعه درمان های تقویت شناختی برای اوتیسم و ​​تقلید مغز از هوش مصنوعی کاربرد دارد. علاوه بر این، این روش مطالعه سنجش از طریق لمس می تواند یک نقطه عطف در افراد معتاد باشد.

 دکتر آن نتیجه گیری می کند: "اگرچه تحقیقات موجود عمدتاً بر روی سیستم عصبی محیطی متمرکز بوده است، اما امیدوارم که مطالعه ما به عنوان نقطه شروع تغییر پارادایم شامل تحقیقات مبتنی بر سیستم عصبی مرکزی باشد."

نتایج این مطالعه ممکن است واقعاً عواقب چپ و راست داشته باشد!

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.technologynetworks.com/tn/news/brain-imaging-during-tactile-stimulation-can-tell-left-and-right-handers-apart-340452

زمان انتشار: سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۳:۴۹

شناسه خبر: 90787

مطالب مرتبط :
ستاد کرونای استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان گفت؛

ستاد کرونای استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد

حمیدرضا خدایی مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹)؛ با بیان این که اصل بر این است که جان آدمی عزیزترین دارای آن است، گفت: ستاد کرونا در استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد.

مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹  ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹ ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

محققان دانشگاه ایلینوی شیکاگو محققان در یک مطالعه بزرگ روی داروی آزیترومایسین - آنتی بیوتیکی که به عنوان یک درمان بالقوه برای کووید۱۹ استفاده می شود، گزارش کردند: آزیترومایسین به خودی خود با افزایش حوادث قلبی ارتباط ندارد. با این حال، اگر این دارو با داروهای خاص دیگری که بر عملکرد الکتریکی قلب تأثیر می گذارد مصرف شود، این ترکیب با افزایش ۴۰ درصدی حوادث قلبی از جمله غش، تپش قلب و حتی ایست قلبی در ارتباط است. "

طلا

رشد نانوذرات طلا در داخل تومورها می تواند به از بین بردن سرطان کمک کند

محققان دانشگاه مریلند راهی برای رشد نانوذرات طلا به طور مستقیم در داخل سلول های سرطانی پیدا کرده اند که می تواند به تصویربرداری کمک کند و حتی برای از بین بردن تومورها گرم شود.

وقتی نورون های حساس به زمان

محققان دانشگاه اوزاکا ژاپن و دانشگاه کالیفرنیا کشف کردند؛

وقتی نورون های حساس به زمان "خسته" می شوند، برداشت ما از زمان متمایل می شود

محققان دانشگاه اوزاکا ژاپن و دانشگاه کالیفرنیا در برکلی در یک مطالعه با اسکن مغز ۱۸ داوطلب سالم برای بررسی این که چگونه مغز درک زمان را ایجاد می کند، نشان دادند: وقتی نورون های حساس به زمان "خسته" می شوند، برداشت ما از زمان متمایل می شود.

هپاران سولفات به ویروس کووید ۱۹ کمک می کند تا به سلولهای ریه انسان نفوذ کند

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه سان دیگو کشف کردند؛

هپاران سولفات به ویروس کووید ۱۹ کمک می کند تا به سلولهای ریه انسان نفوذ کند

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه سان دیگو کشف کردند که هپاران سولفات به ویروس کووید ۱۹ کمک می کند تا به سلولهای ریه انسان نفوذ کند.

پرسشگری

برگزاری دوره پرسشگری در پارس آباد اردبیل به روایت تصویر

دوره آموزشی پرسشگری بسیجیان نواحی پارس آباد، اصلاندوز، بیله سوار استان اردبیل با حضور مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت عباس علیه السلام در پارس آباد برگزار شد.

بدخشان

۴۸هزار دانش آموزان خراسان شمالی به شبکه شاد دسترسی ندارد

معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: هم اکنون ازتعداد ۱۰۲ هزار و ۱۲۳ نفر از دانش آموزان دوره ابتدایی حدود ۴۸ هزار دانش آموز به شبکه شاد دسترسی ندارند که یا زیرساخت های اینترنتی و مخابراتی فراهم نیست یا دانش آموزان ابزار و گوشی مناسب برای استفاده ندارند.

۱

کلاس های عملی دانشگاه ها چطور برگزار می شود؟

معاون دانشجویی دانشگاه یزد از تعریف سه سناریو برای برگزاری کلاس های عملی این دانشگاه خبر داد.

۰۰۰۲۵۲

در گزارش ویژه خبرگزاری علم و فناوری بیان می شود؛

جایگاه مطلوب کشور در معماری سازمانی/عدم بهره برداری شایسته مدیران

جایگاه دوم ایران در معماری سازمانی و مجموعه های دانش بنیان این حوزه نشان از موفقیت پژوهشگران و اهالی این حوزه دانش در دنیا دارد اما آیا از تمامیت ظرفیتی این دانش بهره برداری انجام پذیرفته است؟

فیزیکدانانی که

جایزه "دستیابی به موفقیت"؛

فیزیکدانان با اثبات عدم وجود" نیروی پنجم" برنده جایزه سه میلیون دلاری شدند

سه فیزیکدان با اثبات عدم وجود نیروی پنجم برنده جایزه دستیابی به موفقیت ۳ میلیون دلاری شدند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب