حیوانات میدان مغناطیسی را حس می‌کنند

فرضیه ای در مورد حیات وحشی می گوید حیوانات با وجود میکروب ها در بدن خود میدان مغناطیسی را حس می کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، فرضیه ای در مورد حیات وحشی می گوید حیوانات با وجود میکروب ها در بدن خود میدان مغناطیسی را حس می کنند.

ما دقیقاً نمی دانیم که آنها چگونه این کار را انجام می دهند فقط می دانیم که این یک ویژگی شگفت انگیز است. برای چندین دهه شواهد نشان داده است که انواع حیوانات می توانند میدان های مغناطیسی را حس کرده و حتی از آنها برای پیمایش در کره زمین استفاده کنند.

این توانایی اسرارآمیز "مغناطیسی" نامیده می شود و چیزی است که به حیوانات کمک می کند تا از راه دور مهاجرت کنند یا حتی فقط راه خود را به خانه پیدا کنند و این احساسی است که در گونه های مختلف اعم از پَر ، خَز یا پَره مشخص است.

در مورد انسان ممکن است توانایی درک میدان های مغناطیسی را داشته باشیم اگرچه شواهد تاکنون کم است و حتی در حیوانات هم ریشه های دقیق این آگاهی مغناطیسی مبهم و معمایی است.

رابرت فیتاک ژنومیک حیات وحش از دانشگاه فلوریدا مرکزی توضیح می دهد: "جستجوی مکانیزمی به عنوان یکی از آخرین مرزهای اصلی زیست شناسی حسی پیشنهاد شده است."

در یک مطالعه جدید فیتاک و همكارانش شواهد را برای یك پایه بالقوه از مغناطیسی حیوانات بررسی كردند. اگر چه شایان ذکر است كه ایده پیشنهادی تا حد زیادی فرضی باقی مانده است.

ثابت ترین توضیحات در مورد چگونگی تشخیص حیوانات از میدانهای مغناطیسی حول دو فرضیه مرکزی است که یکی از اینها کریپتوکروم ها است ، دسته ای از پروتئین ها که به نور حساس هستند و تصور می شود به حیوانات خاصی کمک می کند تا میدان های مغناطیسی را ببینند.

فرضیه دوم برداشت مغناطیسی مبتنی بر مگنتیت است که در آن خوشه های بلوری آهن در بدن حیوانات آنها را قادر می سازد تا میدان های مغناطیسی را تشخیص دهند.

با این حال با وجود تحقیقات زیاد به نظر نمی رسد که هیچ یک از این پاسخ ها کاملاً قطعی باشد و همانطور که فیتاک و همکارانش پیشنهاد می کنند در کل یک احتمال دیگر وجود دارد: قطب نمای ساخته شده از میکروب ها.

به گفته محققان این احتمال وجود دارد که حیوانات می توانند از طریق باکتری های ساکن در داخل خود میدان های مغناطیسی را به صورت همزیستی تشخیص دهند. بطور خاص باکتری های مغناطیسی (MTB) که به دلیل زنجیره ای از ساختارهای مغناطیسی درون بدن خود به نام مگنتوزوم در امتداد خطوط میدان مغناطیسی جهت گیری می کنند.

در مطالعه ای که در سال 2017 منتشر شد ، اعضای تیم فیتاک پیشنهاد کردند که این میکروب های ریز مغناطیسی از طریق نوعی رابطه سودمند متقابل می توانند همان چیزی باشند که زمینه اصلی جذب مغز در حیوانات بزرگتر است. این ایده ی درون گرایانه کاملاً وجود دارد و همانطور که محققان اذعان می کنند فرضیه آنها سهم انتقادهایی را به خود اختصاص داده است.

مهمترین آنها عدم وجود شواهد تجربی برای وجود چنین همزیستی همراه با سوالاتی در مورد شیوع MTB همزیستی و چگونگی ارتباط حیوانات با این اشکالات مغناطیسی بود.

در مطالعه جدید محققان به دنبال ارائه این مسائل همراه با ارائه شواهد جدید برای حمایت از پرونده آنها هستند.  مهمتر از همه ، آنها به مطالعه سال گذشته اشاره کردند که شواهدی قابل بحث از همزیستی متقابل بین MTB و پروتئین های میکروسکوپی دریایی را کشف کرد که به لطف مسافران مغناطیسی بسیار کوچک بر روی بدن آنها ممکن است در محیط های آبگردی متفاوت باشد:

محققان این امر را "اولین پشتیبانی آزمایشی قطعی" می دانند که از فرضیه آنها پشتیبانی می کند اما به نظر می رسد یافته های جدید آنها نیز تحقیق آنها را تقویت می کند.

محققان با جستجوی پایگاه داده های اطلاعات ژنتیکی در مورد میکروب ها دریافتند که باکتریهای مغناطیسی که زمانی نادر بودند در واقع در میکروبیوم حیوانات بسیار شیوع بیشتری نسبت به آنچه ما فهمیدیم دارند ، اما تنها حضور آنها تاکنون نادیده گرفته شده است.

محققان در مقاله خود توضیح می دهند: "MTB یک حکایت از طبیعت نیست اما در واقع MTB در سراسر محیط های آبی و بی هوازی همه جا وجود دارد و توزیع جهانی دارند."

گفته شد همانطور که تیم اذعان می کند هیچ یک از شواهد جدید به طور مستقیم تأیید نمی کند که میکروب های ریز و مملو از آهنربا که در داخل حیوانات زندگی می کنند توانایی شگفت انگیزی را برای میزبان آنها از طریق میدان های مغناطیسی فراهم می کند ، اما این بحثی است که هر چه بیشتر  آن جستجو کنیم جذاب تر به نظر می رسد.

یونی وورتمن ، زیست شناس تکاملی از کالج آکادمیک تل های به روزنامه بروکسل تایمز گفت: "فرضیه سنجش مغناطیسی همزیستی هنوز یک فرضیه است و ما اکنون در میانه آزمایش چندین گونه از پرندگان هستیم و آزمایش می کنیم که آیا آنتی بیوتیک ها بر حس مغناطیسی آنها تأثیر می گذارد یا نه. ما فکر می کنیم که این در تمام مراحل زندگی معتبر است ، از ارگانیسم های تک سلولی (پروتستان ها) ، از طریق کرم های تخت (پلانارها) ، تا پرندگان  و خزندگان.

یافته ها در تعاملات فلسفی انجمن پادشاهی بریتانیا گزارش داده شده است.

 

مترجم: حسین استواری

منبع: science alert

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 90809

مطالب مرتبط :
عینک و کرونا

آیا استفاده از عینک از شما در برابر ویروس کرونا محافظت می کند؟

محققان در چین دریافتند که به نظر می رسد افرادی که از عینک استفاده می کنند کمتر در معرض ابتلا به COVID-۱۹ قرار دارند

۰

پیوند دو جسم بزرگ در گره کوانتوم

فیزیکدانان با موفقیت دو جسم بزرگ را در گره کوانتوم به هم پیوند دادند.

۰

پیوند شگفت‌آور نئاندرتال و دنیسوان با مردان امروزی

مطالعه جدید DNA نئاندرتال و دنیسوان پیوند شگفت آوری با مردان امروزی را نشان می دهد.

WWF ادعا می کند جمعیت جهانی حیات وحش از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۶۸ درصد کاهش یافته است

WWF ادعا می کند جمعیت جهانی حیات وحش از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۶۸ درصد کاهش یافته است

اندازه جمعیت پستانداران ، پرندگان ، ماهی ها ، دوزیستان و خزندگان افت نگران کننده ای داشته است.

۸۸۵۵۵۵

به زودی :

اولین دستگاه MRI قابل حمل در جهان برای بیماران ارائه می شود.

این دستگاه به طور موثری ناهنجاری های عصبی را در ۲۹ بیمار از ۳۰ بیمار مراقبت ویژه تشخیص داد.

واکسن کرونا

مباحث پیرامون اولین واکسن کرونا

گروهی متخصص روش جدید بحث انگیزی را برای اختصاص اولین واکسن های COVID-۱۹ پیشنهاد می کنند.

دریای خزر

معضلی به نام آب دزدی در دنیا

گزارشی نگران کننده نشان می دهد که نیمی از آبرسانی در جهان سرقت می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب