خبرگزاری علم و فناوری

نخبه بیرجندی:

بیش از ۱۲۰ ایده اختراعی دارم / طراحی، ساخت و تولید دستگاه مکانیزه دان کن زرشک در کشور

توکلی راد نخبه بیرجندی که بیش از ۱۲۰ایده اختراعی با همکاری دفتر مالکیت معنوی مستقر در پارک علم و فناوری دارد گفت: طراحی، ساخت و تولید دستگاه مکانیزه دان کن زرشک در کشوراز مهمترین اختراعات من است.

 

مجید توکلی راد فارغ التحصیل رشته نقشه کشی و طراحی صنعتی است و از مهمترین از فعالیت های علمی خود رادر زمینه های علمی نام می برد وی در گفتگو با خبرگزاری علم و فن آوری از خراسان جنوبی اظهارداشت: بیش از 120 ایده اختراعی جهت ثبت اختراع با همکاری دفتر مالکیت معنوی مستقر در پارک علم و فناوری دارم.

وی همچنین ساخت نمونه های اولیه محصولات اختراعی با همکاری مرکز رشد خلاقیت بسیج مانند؛ تخت حمل بیمار زاییه نخاعی، دستگاه تعیین شاخص فیزیکی خوراک دام و طیور، دستگاه تغذیه زالو، دستگاه تصفیه پساب صنعتی  و..... اشاره کرد.

طراحی، ساخت و تولید دستگاه مکانیزه دان کن زرشک در کشور

این نخبه و مخترع جوان بیرجندی با اشاره به ساخت و تولید دستگاه مکانیزه دان کن زرشک تازه برای اولین بار در کشور و استان بیان کرد: ایده شکل گیری این اختراع از آنجایی شروع شد که به علت تقاضای موجود در فضای برداشت این محصول و مشکلات برداشت زرشک و تبدیل آن به دانه جهت استفاده و همچنین وجود نمونه از قبل ثبت شده آن که به دلیل مشکلات فنی و سختی کار باعث شد به فکر ساخت محصول با عملکرد و بهره وری بشتر باشم.

کمک به کشاورز به کمک دستگاه دان کن زرشک تازه

وی با اشاره به قابلیت های دستگاه مکانیزه دان کن زرشک تازه ادامه داد: یکی از قابلیت های مهم این دستگاه عمل ویبره بدون توقف شاخه زرشک است و این دستگاه به دلیل مداومت کار در شاخه گذاری توسط اپراتور بهره وری بیشتری نسبت به نمونه های قبل خود دارد.

توکلی راد گفت: از دیگر قابلیت های این دستگاه است که حدودا 250کیلوگرم خروجی (دانه تازه) در روز است و از نیروی کار کمتر و راحتی بیشتری می توان جهت دانه گیری استفاده کرد  که این موضوع برای مصرف کننده دستگاه اهمیت زیادی دارد.

وی از  قابلیت های مهم دیگر این دستگاه را سازگاری این محصول به عنوان ماشین آلات در خط تولید مربا، شربت سازی، ابمیوه دانست و افزود: از دلایل کم توجهی به محصولات استراتژیک استان  جهت فرآوری نبود روش های جدید و نوآوری در این حوزه بوده زیرا بهره برداران این محصولات به همان روش های سنتی خود اکتفا و تلاش کمی جهت ارایه محصول به شکل های جدید و به روز داشته اند این محصلات ده ها سال است در این استان کشت شده و به نوعی منحصرا متعلق به این منطقه است.

حمایت های مسئولان از طرح های نوع آورانه

وی تاکید کرد: در صورتی که حمایت های بیشتر در زمینه های علمی و فنی وجود داشته باشد شکل و ارایه جدید محصولات دور از دسترس نخواهد بود و از مسئولین انتظار داریم از روش های جدید و کوچک حمایت مالی و معنوی کننند تا باعث شکوفایی بیشتر و گام های بزرگتر در این حوزه باشیم.

این نخبه استانی با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در توسعه اقتصادی استان و تولید نیز گفت: شرکت های دانش بنیان می تواند سعی بر ایجاد روش های جدید و تولید ماشین آلات در زمینه کشاورزی جهت فرآوری محصولات مهم کشاورزی استان داشته باشند که با استفاده از این ظرفیت میتوان این محصولات را به کوه طلا تبدیل کرد که نفع آن به همه مردم و از جمله کشاورزان میرسد.

وی تصریح کرد: باتوجه به فرا رسیدن مجدد فصل برداشت زرشک و عدم وجود زیرساخت کامل در این حوزه امکان ایجاد تغییر محسوسی در کوتاه مدت در این حوزه نیست و این موضوع نیاز به برنامه ریزی بلند مدت جهت هدفمندی بازار و شکل گیری روشهای ارایه جدید در این حوزه هست با تامین مواد اولیه یعنی زرشک دانه شده تازه میتوان از آن به عنوان تولید مربا زرشک، مارملاد زرشک، آب و شربت زرشک، لواشک زرشک، شکلات زرشک، سس زرشک و.... استفاده نمود.

 

این نخبه بیرجندی با اشاره به فروش نرفتن بیشتر محصول زرشک سال گذشته استان تاکید کرد: مشکلات به وجود آمده به علت بیماری کرونا و عدم فروش زرشک های مانده در سردخانه ها به دلیل کاهش تقاضا این موضوع به ضرر کشاورزان تمام شده است.

تک محصولی بودن زرشک در کشور و استان

وی ادامه داد: مصرف زرشک به صورت تک محصولی و صرفا جهت رستورانی رو پلویی می باشد که این روش ارایه تک محصولی معایب خود را در مورد بازار پیش امده بیماری کرونا نشان داد که در صورت وجود روش های جایگزین جهت فروش محصول با خسارت کمتری مواجه خواهیم بود و میتوان در صورت نیاز محصولات را به روشی که ماندگاری بیشتر و مصرف بالاتری دارند تبدیل کرد.

وی عنوان کرد: از تمامی کسانی که من را در رسیدن به این هدف یاری کردند از جمله پدر ، مادرم ، همسرم و دوست خوبم  جناب آقای مهندس حمید لطفی تشکر میکنم.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸:۱۲

شناسه خبر: 90812

مطالب مرتبط :
تولید

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

راه توسعه‌ای که مدیر یک مجموعه تولیدی برنامه ریزی کرده است/ الگو برداری از خارج مدل سازی در کشور

الگو برداری تولید از خارج کشور و مدل سازی در داخل شیوه‌ای است که مدیر یک مجموعه تولیدی آن را در برنامه کاری خویش قرار داده و در زمره تولید کنندگان موفق قرار دارد.

ساخت و  تولید دستگاه ضدعفونی هوشمند«پانیک»

توسط دانشجوی طبسی صورت گرفت:

ساخت و تولید دستگاه ضدعفونی کننده هوشمند«پانیک»

​حسین زاده نخبه طبسی ازساخت و تولید دستگاه ضدعفونی کننده هوشمند«پانیک» خبر داد و اظهارداشت: این دستگاه ضدعفونی کننده دست قابل نصب در ورودی فروشگاه ها ، ادارات مدارس و مکان های پر رفت و آمد می باشد و دارای چشم الکترونیک و هوشمند بدون نیاز به تماس دست است.

​بسیج علمی خراسان جنوبی درجذب ایده های نخبگان استان نقش اساسی ایفا کرده است

نخبه بیرجندی:

​بسیج علمی درجذب ایده های نخبگان نقش اساسی ایفا کرده است

​ابریشمی مقدم گفت: بسیج علمی پژوهشی خراسان جنوبی با در اختیار گذاشتن فضا مناسب و ارتباط با دستگاه ها و جذب ظرفیتها سازمانها ودانشگاه ها نقش بسیار مهمی در ایده های خاص و در نهایت اینکه این ایده ها به عمل تبدیل شوند ایفا کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب