خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری بررسی می کند؛

رهگیری ۳ فروند هواگرد جاسوسی تروریست های آمریکایی توسط کرار ایرانی/اهمیت استفاده از پهپادهای پیشرفته در مرزهای جنوبی کشورمان چیست ؟

در جریان برگزاری رزمایش ذوالفقار ۹۹، پهپاد کرار نیروی پدافند هوایی ارتش، موفق به رهگیری دو پهپاد و یک هواپیمای پیشرفته آمریکایی که قصد جاسوسی از این رزمایش را داشتند گردید .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان رزمایش مشترک ذوالفقار 99 ارتش پس از سه روز به پایان رسید، رزمایشی که پر از دستاورد و شگفتی بود. پرواز پهپادهای سیمرغ، پهپاد کمان 12، شلیک موشک کروز از زیردریایی غدیر تحت پروژه جاسک2 که با برد بیش از دو برابر موشک اصلی صورت گرفت، دریانوردی زیردریایی فاتح و شلیک نسل جدید موشک قادر با برد بیش از 200 کیلومتر نمونه ای از فعالیت های نظامی کشورمان در این رزمایش بود .

در این رابطه بخوانید :

آنچه در رزمایش ذوالفقار ۹۹گذشت/غرش قادر و کروزضدکشتی در آبهای آزاد

اما در این رزمایش اتفاقی افتاد که اگر در هر کشور دیگری روی داده بود، کلی در مورد آن سر و صدا می‌کردند و آن هم شناسایی و راهگیری 3 فروند از پیشرفته ترین پهپادهای نظامیان تروریست آمریکایی در خلیج فارس بود که توسط پدافند هوایی کشور و با استفاده از پهپاد کرار اتفاق افتاد. در این گزارش سعی خواهیم کرد به معرفی این پهپاد پیشرفته و اهمیت استفاده از آن در مرزهای جنوبی بپردازیم .

کرار، اولین پهپاد جت ایرانی

کرار در زبان عربی به معنای "حمله برنده" است؛ از همین‌رو بر روی نخستین پهپاد آفندی ایران نام «کرار» را گذاشتند. این پهپاد ساخت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) می باشد که به طور رسمی در سال ۱۳۸۹ از آن رونمایی شد. دو مأموریت اصلی این پهپاد در آن زمان، استفاده به عنوان هدف پرنده برای آزمایش سامانه های راداری و پدافندی و اجرای عملیات بمباران هوایی عنوان شد.

خط تولید پهپاد کرار

تا امروز ۴ نسل از پهپاد کرار معرفی شده است که تفاوت های مختصری در ابعاد و مشخصات پروازی اما مأموریت های متنوع دارند.

ویژگی های ظاهری پهپاد کرار

کرار، پهپادی با بدنه استوانه ای شکل، بال نصب شده در پائین بدنه، یک موتور توربوجت در انتهای بدنه که ورودی هوای آن در بالا قرار گرفته و دم H شکل است. نوک بالهای این پهپاد تا حدودی به صورت منحنی طراحی شده تا از اثر پسای القایی کاسته شود. یک جایگاه زیر بدنه و امکان نصب یک جایگاه زیر هر بال برای حمل محموله خارج بدنه پهپاد کرار در نظر گرفته شده است.

پیشرانه کرار از نوع توربوجت است که به همراه سایر زیرسامانه‌های مورد استفاده در این پهپاد در داخل کشور ساخته شده است. آیرودینامیک، طراحی هواپیما، طراحی موتور که احتمالاً از انواع مشتق شده از موتور جت ایرانی طلوع-4 است، سامانه‌های سوخت، سازه، مخابرات، الکترونیک، هدایت و کنترل و ناوبری از جمله زمینه‌های تخصصی به کار گرفته شده در طراحی و ساخت کرار است.

تصاویر نمایش داده شده از دوربین پائین‌نگر پهپاد کرار

سامانه خلبان خودکار با قابلیت اجرای مأموریت بدون نیاز به ارتباط با ایستگاه زمینی، توانایی برنامه‌ریزی مجدد در حین پرواز و تغییر مأموریت، بسته شدن امکان ارتباط برای جلوگیری از نفوذ دشمن در سامانه هدایت و کنترل و برخورداری از سامانه‌های پیشرفته ناوبری از دیگر ویژگی‌های عنوان شده برای این پهپاد می باشد.

بازیابی کرار در پایان مأموریت

روش به کار گیری نمونه‌های فعلی کرار، به صورت پرتاب از روی پرتابگر با یک پیشران راکتی سوخت جامد است که پس از اتمام انرژی آن رها شده و موتور جت خود پرنده کار تأمین توان آن را بر عهده می‌گیرد. پس از اتمام مأموریت نیز با رسیدن به منطقه مد نظر چترهای تعبیه شده، باز و بالشتک هوا در زیر پرنده فعال شده و عمل فرود انجام می‌شود.

ویژگی های عملیاتی و نظامی کرار

پهپاد کرار تا کنون با بمب‌های 250 و 500 پوندی و نیز موشک هوا به سطح ضد کشتی کوثر مشاهده شده بود. این موشک به عنوان یک سلاح ضد کشتی برد کوتاه، سبک و با پیشرانه راکتی سوخت جامد ساخته شده است. گونه کوثر-3 با وزن 120 كيلوگرم و برد 25 كيلومتر دارای سر جنگی به جرم 29 کیلوگرم بوده و به سرعتی نزدیک به 0.8 سرعت صوت میرسد. همچنین با توجه به ساخته شدن بمب‌های هوشمند رعد301 و نیز بمب هوشمند 342 این سلاح‌ها نیز جزء تسلیحات کرار خواهند بود.

خط تولید بمب هوشمند 342

بمب هوشمند 342 که دارای هدایت GPS یا ترکیب GPS/INS است با طول حدود 1.5 متر دارای جرمی کمتر از 50 کیلوگرم بوده و مدت زمان پرواز آن 35 ثانیه است. این بمب با برخورداری از سرجنگی ترکشی قابلیت مناسبی در انهدام مراکز تجمع غیرمحافظت شده دشمن و انهدام خودروهای سبک آنها خواهد داشت و چندین فروند از آن توسط کرار قابل حمل است.

پهپاد کرار-۳ انتحاری شده مجهز شده به یک حسگر اپتیکی در نوک دماغه

اما نمونه انتحاری کرار نیز، در واقع حاصل تغییر نمونه های قبلی این پهپاد می باشد که با افزوده شدن سامانه های ناوبری متفاوت و نیز یک جستجوگر اپتیکی به نوک دماغه و البته خط امن داده بین پهپاد و ایستگاه های فرماندهی پدافند هوایی ساخته شده است. کرار انتحاری این قابلیت را دارد تا به صورت خودکار از محل ذخیره خود که می تواند هر نقطه ای در کشور باشد به پرواز در آمده و با دریافت مستقیم اطلاعات هدف، با بهینه ترین مسیر اوجگیری، به سمت آن حرکت نماید. کرار انتحاری با اصابت مستقیم یا نزدیک شدن تا فاصله مناسب از هدف، عمل انفجار سرجنگی را به انجام می رساند.

موشک سطح به هوای شهاب ثاقب

اما گونه رهگیر پهپاد کرار که با نام کرار-4 معرفی شده با موشکی به نام شهاب ثاقب به نمایش در آمد. موشک شهاب ثاقب در واقع نام یک موشک سطح به هوا است که توسط وزارت دفاع در دهه 1370 ساخته شده. شهاب ثاقبِ پدافند هوایی، موشکی با جرم حدوداً 84 کیلوگرم با 13.5 کیلوگرم سرجنگی ترکشی است که به واسطه پیشران سوخت جامد خود، بیشینه سرعت 740 متر بر ثانیه (حدود 2.2 برابر سرعت صوت) را کسب می‌کند. برد این موشک در حالت سطح به هوا به 8.8 تا 11 کیلومتر در برابر اهداف مختلف می‌رسد.

فیلم / نحوه شلیک و بکارگیری پهپاد کرار

رهگیری 3 پهپاد جاسوسی نظامیان تروریست آمریکایی در خلیج فارس

در جریان برگزاری رزمایش ذوالفقار 99 ارتش، سه فروند هواگرد آمریکایی شامل هواپیمای P-8 و پهپادهای MQ-9 و RQ-4  که در حالی که از کیلومترها دورتر در رصد کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور قرار داشته اند، وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی کشور شده و بر خلاف قوانین و مقررات اقدام به تخلف و ورود غیر مجاز به محدوده ADIZ (منطقه شناسایی دفاع هوایی) ایران کردند.

فیلم /لحظه شناسایی و رهگیری پهپادهای آمریکایی

 پس از کشف و اخطار به آنها توسط سامانه های راداری نیروی پدافند هوایی ارتش، برای فاصله گرفتن از فضای رزمایش و با بی توجهی به اخطارهای صادره، توسط پهپاد کرار نیروی پدافند هوایی ارتش رهگیری شدند.  این هواگردهای آمریکایی پس از پرواز پهپاد کرار و قاطعیت پدافند هوایی در رهگیری، مسیر خود را تغییر داده و از منطقه رزمایش و فضای ADIZ کشور فاصله گرفتند.

اهمیت استفاده از پهپادهای ایرانی در مراقبت و محافظت از خطوط مرزی کشور

رفتن به سمت پهپادمحوری در حوزه دفاع از منافع سرزمینی و برقراری امنیت پایدار برای کشور در شرایط تهدید، با توجه به وجود زیرساخت‌ها و دانش لازم در این زمینه، یک حرکت بسیار ارزان‌قیمت می باشد؛ هر چند خرید جنگند‌ه‌های چند منظوره یک ضرورت مهم و اصیل و دارای راهبردی برای انجام حملات سنگین و دفاع هوایی در مقابل جنگنده‌ها به شمار می‌رود، اما مشخصا ساخت و توسعه پهپادهایی که مجهز به موتورهای توربوفن (مانند همین موتور جهش 700 که چند هفته پیش رونمایی شد) بوده و توانایی ماندگاری بیشتر و حمل بار افزون‌تر در کنار ساخت موشک‌های هوا به هوای که برد و دقت مناسب داشته باشند، می‌تواند نقاط کور و دور از پایگاه‌های کشور را پوشش دهد.

در این زمینه، در مرزهای جنوبی کشورمان دو نقطه بسیار حساس وجود دارد که پوشش هوایی آن‌ها کمی مشکل می باشد؛ یکی بین پایگاه شکاری بوشهر تا بندر عباس و دیگری هم فضای ما بین بندرعباس تا کنارک است که برخی از ارزشمندترین دارایی‌های ایران در این دو منطقه قرار دارد (تاسیسات پارس جنوبی که با توجه به نزدیکی به پایگاه شکاری بوشهر قابلیت دفاع دارد و همچنین سرمایه‌گذاری سنگین در جاسک و ایجاد تاسیسات صنعتی و گردشگری با مشارکت چینی‌ها). هر چند پدافند هوایی کشورمان تلاش می‌کند تا این مناطق را پوشش دهد، اما ضرورت دارد که به صورت صحیح به وسیله نیروی هوایی هم پوشش داده شوند که این امر با خرید جنگنده‌های جدید و ترکیب آن ها با پهپادهای پیشرفته تولید داخلل، فراهم خواهد شد تا هیچ نقطه بدون دفاعی در مرزهای کشورمان وجود نداشته باشد. آنچه توسط پهپاد کرار در رزمایش ذوالفقار99 شکل گرفت، یک شروع خوب و ماندگار برای ارتش فداکار ایران است.

انتهای پیام /

خبرنگار:  سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 90815

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

رهنمود پهپادی

تجربه جنگ قره‌باغ و اثبات درستی رهنمود مقام معظم رهبری

به گفته چین  وضعیت کاوشگر مریخ تیانوان ۱ پایدار است

به گفته چین  وضعیت کاوشگر مریخ تیانوان ۱ پایدار است

CNSA همچنین هنوز مشخصات موشک مرموز قابل استفاده مجدد خود را که اخیراً بازیابی شده است ، فاش نکرد.

اندروید

علم و فناوری گزارش می دهد؛

پرونده استفاده از اندروید ایرانی دوباره بازگشایی شد/ منظور از فعال بودن اندروید بومی سازی شده برروی گوشی های داخلی چیست ؟

روز گذشته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس خبر از فعال بودن اندروید ایرانی بر روی برخی از گوشی‌ها داخلی داد این در حالی است که بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری نشان می دهد که این سیستم عامل بر روی هیچ یک از برندهای خارجی قابلیت نصب را ندارد و تنها گوشی منتاژ شده داخلی نیز از این اندروید استفاده نمی کند.

'gnhk

ساخت گلدان هوشمندی که می تواند احساسات گیاهان را به شما منتقل کند !

به تازگی گلدان هوشمندی به نام "Mu Design" ساخته شده است که با توجه به سنسورهایی که در آن تعبیه شده است می تواند حالت مختلف گیاه مانند کم آبی، کم نوری و ... را تشخیص دهد و از طریق تلفن همراه و یا شکلک هایی که ایجاد می کند به کاربر منتقل نماید .

۹۵

نمایش اقتدار و توانمندی های نظامی و رزمی در رزمایش بزرگ ذوالفقار ۹۹ارتش ج ا ا ؛

آنچه در رزمایش ذوالفقار ۹۹گذشت/غرش قادر و کروزضدکشتی در آبهای آزاد

رزمایش مشترک ذوالفقار ۹۹ با حضور یگان های مختلف ارتش و در سه فاز هوایی،زمینی و دریایی و با اجرای موفق عملیات و انهدام اهداف فرضی خاتمه یافت.رونمایی از دستاوردهای جدید ارتش از ویژگی های مهم این رزمایش در مناطق جنوبی کشور به شمار می آید.

\i\hn

این پهپاد ۱۸ ملخه می تواند انسان را نیز جابه جا کند !

به تازگی پهپاد با نام "Lift Aircraft" ساخته شده است که دارای ۱۸ ملخ می باشد و می تواند به آسانی انسان ها را نیز جابه جا نماید.

پهپاد

در استان خوزستان رخ داد

فرود اضطراری یک پهپاد بدون سرنشین در اطراف ملاثانی/سانحه خسارتی نداشت

یک پهپاد ایرانی در حاشیه شهر ملاثانی از توابع شهرستان باوی در استان خوزستان فرود اضطراری داشت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب