خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد

اختلال پانیک حمله ای ناگهانی در افراد جوان/آیا مبتلایان در لحظه بروز می میرند؟

بیماری یا حمله پانیک هجوم ناگهانی وحشت زیاد است که باعث بروز واکنش ‌های فیزیکی در بدن می‌ شود. با این همه، این نوع حملات معمولاً خطر جدی به حساب نیامده و علت مشخصی هم ندارند.

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، اختلالات اضطرابی یکی از نمونه های مهم اختلالاتی است که در بدن انسان به وجود می آیند که گاهی با مراجعه به روانپزشک درمان می شوند و گاهی نیز درمان آنها به طول می انجامد.

پانیک یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که در تمام سنین می تواند در افراد دیده می شود اما شایعترین سن این اختلال بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی است.

حمله پانیک ناتوان‌ کننده بدن

بیماری یا حمله پانیک هجوم ناگهانی وحشت زیاد است که باعث بروز واکنش ‌های فیزیکی در بدن می‌ شود. با این همه، این نوع حملات معمولاً خطر جدی به حساب نیامده و علت مشخصی هم ندارند.

این نوع حملات می‌ توانند بسیار ترسناک بوده و فرد احساس می ‌کند که کنترل خود را از دست داده، دچار حمله‌ قلبی شده و یا حتی دارد می ‌میرد.

حمله پانیک ناتوان‌ کننده بوده و منجر به بی‌ حرکتی فرد خواهد شد. در هنگام حمله، ضربان قلب سریع و محکم خواهد شد، فرد قادر به تنفس نیست و احساس می ‌کند دارد می ‌میرد یا دیوانه می ‌شود.

حمله پانیک غالباً ناگهانی، بدون هشدار قبلی و بعضی اوقات حتی بدون وجود عاملی تحریک ‌کننده رخ می ‌دهد. حتی ممکن است فرد در هنگام خواب و استراحت دچار وحشت ‌زدگی شود‌.

حملات پانیک به خودی خود کشنده نیستند

اختلال پانیک به صورت حملات اضطراب بروز می کند که معمولا با نشانه های زیر شناخته می شود:

1. معمولا طول مدت حمله حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه است.

2. در هر یک از حملات، احساس شدید اضطراب، ترس و نگرانی بروز می کند و در مدت چند دقیقه به اوج خود می رسد.

بسیاری از مردم یک یا دو حمله‌ پانیک را در طول زندگی تجربه می ‌کنند و بعد از آن و زمانی که شرایط استرس ‌زا رفع شد، مشکل آنها به خودی خود برطرف می ‌شود. اما اگر حملات ادامه ‌دار، غیر منتظره و طولانی باشد، احتمالاً شخص به اختلال پانیک (panic disorder) مبتلا شده است.

حملات پانیک به خودی خود کشنده نیستند؛ ولی می ‌توانند ترسناک بوده و کیفیت زندگی را تحت تاثیر خود قرار دهند، از طرفی درمان اختلال پانیک بسیار کارگشا خواهد بود.

تپش قلب، لرز و احساس خفگی از علایم پانیک

به همین منظور به سراغ دکتر علیرضا سفیدچیان پزشک متخصص اعصاب و روان و عضو هیئت علمی دانشگاه رفتیم تا توضیحاتی در ارتباط با اختلال پانیک بیان کند.

این پزشک متخصص اعصاب و روان در گفت و گو با خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری اظهار کرد: اختلال پانیک حملات غیر منتظره و عود کننده ای است که معمولاً بیش از چند دقیقه طول نمی ‌کشند و حداقل به دنبال یکی از این حملات، علایمی ایجاد می شود.

 وی تپش قلب، لرز و احساس خفگی را از جمله علایم اختلال پانیک اعلام کرد و در همین ارتباط توضیح داد: همچنین سرگیجه، تعریق شدید و گزگز دست و پا از دیگر علامت های این اختلال عصبی است.

دکتر سفیدچیان در ادامه سخنان خود عنوان کرد: همچنین کوتاهی تنفس، مسخ شخصیت یا مسخ واقعیت از دیگر علامت های اختلال پانیک هستند که در فرد به وجود می آید.

نوعی اضطراب بسیار شدید و ناگهانی است

این پزشک متخصص اعصاب و روان احساس گیر کردن لقمه، تهوع و کرختی یا بی حسی را از دیگر علامت های اختلال پانیک عنوان کرد و توضیحاتی را در این زمینه ارائه داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حالاتی که در اختلال پانیک به وجود می آید اشاره کرد و گفت: این حالت نوعی اضطراب بسیار شدید و ناگهانی است که در آن به فرد احساس درماندگی و مرگ قریب الوقوع دست می دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، خدماتی درمانی بهداشتی بابل درباره تعدد ایجاد اختلال پاتیک در افراد نیز خاطرنشان کرد: این حمله می تواند از سالی یک بار تا روزی چند بار در انسان رخ دهد.

دکتر سفیدچیان درباره اختلال پاتیک توضیحات بیشتری ارائه داد و بیان کرد: بسياری از افرادی که برای نخستین بار دچار اين حملات مي شوند، فکر مي کنند که دچار حمله قلبی شده اند، در حال از دست دادن عقل خود هستند و يا به زودی سکته می کنند و می ميرند!

مصرف زیاد چای و نوشابه های گازدار و قهوه

این پزشک متخصص اعصاب و روان با اشاره به این نکته که مبتلایان به اختلال پاتیک بسیار هراسان هستند و مکرراً به پزشکان داخلی و قلب مراجعه می کنند، خاطرنشان کرد: در آزمایش های مکرر، معاینات پزشکی و ارزیابی های تصویری و... که از آنها گرفته می شود نشانه ای از اختلال جسمی یافت نمی شود.

وی در ادامه با یادآوری این نکته که باید توجه داشت که اختلال پانيك اغلب با آگورافوبيا (گذرهراسی) همراه است، تصریح کرد: در آگورافوبيا، بيمار از هر موقعيتی كه در آن دست يابی به كمك مشكل باشد، سرسختانه اجتناب مي كند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، خدماتی درمانی بهداشتی بابل یادآور شد: بیماران مبتلا به اختلال پاتیک دوست دارند در اماكنی مثل خيابان های شلوغ، مغازه های پرازدحام، فضاهای سربسته (مانند زيرپل و آسانسور) و وسايل نقليه در بسته (مانند مترو، اتوبوس يا هواپيما) يكی از دوستان يا اعضای خانواده همراهی شان كنند.

دکتر سفیدچیان به عوامل ایجاد حمله پانیک نیز اشاره ای کرد و ادامه داد: زمینه ارثی و مصرف زیاد چای، نوشابه های گازدار و قهوه و همچنین سیگار در افراد مستعد از جمله عوامل به وجود آوردن این اختلال هستند.

افسردگی و خاطرات سرکوب شده

وی در توضیح این بخش از سخنان خود مصرف مواد مخدر مانند حشیش، شیشه و سایر مواد محرک را از دیگر عوامل ایجاد کننده حمله پانیک اعلام کرد.

این پزشک متخصص اعصاب و روان اضافه کرد: همچنین بی خوابی در افراد مستعد و بیماری جسمانی مانند پرکاری تیروئید و دیابت از جمله دیگر عوامل ایجاد کننده حمله پانیک هستند که می توان به آن اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، خدماتی درمانی بهداشتی بابل عوامل روانشناختی مانند زمینه افسردگی و خاطرات سرکوب شده و گذشته تلخ فرد را از جمله دیگر عوامل ایجاد کننده حمله پانیک دانست.

این روانپزشک در بخش پایانی سخنان خود مروری هم بر درمان حمله پانیک داشت و گفت: اطمينان بخشی به بيمار و خانواده او كه علايم مربوط به يك بيماری شناخته شده بوده و باعث مرگ نخواهد شد!

اجتناب از مصرف كافئين و نيكوتين

وی تشويق بيمار به تنفس آرام و عميق در زمان حمله تنفسی را از دیگر راه های درمان اختلال پانیک عنوان کرد و افزود: همچنین فرد مبتلا باید از مصرف كافئين و نيكوتين اجتناب کند.

دکتر سفیدچیان روان درمانی شناختی- رفتاریCBT را یکی دیگر از راه های درمان اختلال پانیک دانست و اظهار کرد: روش های آرام سازیrelaxation  از دیگر روش های درمان این اختلال است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، خدماتی درمانی بهداشتی بابل دارو درمانی توسط روانپزشک را از دیگر راه های درمان اختلال پانیک عنوان کرد و ادامه داد: دوره درمان این اختلال بین 8 تا 12 ماه است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱:۵۴

شناسه خبر: 90820

مطالب مرتبط :
ساخت و  تولید دستگاه ضدعفونی هوشمند«پانیک»

توسط دانشجوی طبسی صورت گرفت:

ساخت و تولید دستگاه ضدعفونی کننده هوشمند«پانیک»

​حسین زاده نخبه طبسی ازساخت و تولید دستگاه ضدعفونی کننده هوشمند«پانیک» خبر داد و اظهارداشت: این دستگاه ضدعفونی کننده دست قابل نصب در ورودی فروشگاه ها ، ادارات مدارس و مکان های پر رفت و آمد می باشد و دارای چشم الکترونیک و هوشمند بدون نیاز به تماس دست است.

هیئت علمی

تمدید مهلت ثبت نام در فراخوان جذب هیئت علمی

رئیس مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم اعلام کرد: زمان ثبت نام در فراخوان جذب هیئت علمی تمدید شد.

افسردگی

در گفت و گو با یک پزشک متخصص اعصاب و روان مطرح شد

کاهش وزن چشمگیر بدون گرفتن رژیم غذایی از علائم افسردگی/ فرد افسرده احساس بی ارزشی می کند

یک پزشک متخصص اعصاب و روان گفت: کاهش وزن چشمگیر بدون گرفتن رژیم غذایی یا افزایش وزن از این علائم است برای مثال تغییر بیش از پنج درصد وزن بدن طی یک ماه صورت می گیرد.

ازدواج

در گفت و گوی علم و فناوری با یک روانپزشک مطرح شد

انجام مشاوره پیش از ازدواج یک ضرورت اجتناب ناپذیر/ فراگیری مهارت فرزند پروری با کمک مشاوران

ضروری است که جوانان گرامی قبل از ازدواج و آغاز زندگی مشترک به سراغ مشاور ازدواج بروند تا با استفاده از علم خود آنها را برای مواجه با چالش ها و مشکلات راهنمایی کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب