خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری بررسی می کند

زردی نوزادان بیماری ساده یا خطرناک؟

زردی در نوزادان به دلیل میزان بالایی از بیلی روبین در بدنشان ایجاد می شود. این بیماری، سبب ایجاد رنگدانه زرد در پوست و سفیدی چشم می شود.

به گزارش گروه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، یکی از بیماری هایی که در بدو تولد موجب نگرانی والدین می شود زردی نوزادان است. این بیماری در مراحل اولیه کم خطر بوده و در منزل نیز قابل درمان خواهد بود.

 والدین می خواهند که نوزادشان همیشه سالم باشد، از زمانی که به دنیا می آید، تا زمانی که بزرگ شود. یک چیزی که هیچ کس منتظرش نیست، یک نوزاد جدید، با زردی است ولی دلیل آن چیست؟

ایجاد مشکلات پزشکی با طلانی شدن درمان

زردی در نوزادان به دلیل میزان بالایی از بیلی روبین در بدنشان ایجاد می شود. این بیماری، سبب ایجاد رنگدانه زرد در پوست و سفیدی چشم می شود. این شرایط بسیار رایج است و در بیشتر موارد نیز به نوزاد آسیب نمی رساند.

بیلی روبین یک رنگدانه زرد رنگ است که به طور طبیعی از طریق تجزیه گلبول های قرمز در تمام بزرگسالان و کودکان تولید می شود. این بیلی روبین در کبد پردازش می شود سپس از طریق ادرار و مدفوع دفع خواهد شد.

این فرآیند به طور معمول هم در بزرگسالان و هم در کودکان اتفاق می افتد و هنگامی که این روند مختل نشود، باعث ایجاد زردی می شود اما در مورد نوزادان، کبد آنها هنوز نابالغ است و برای پردازش بیلی روبین، ممکن است چند ساعت تا چند روز طول بکشد، تا شروع به پردازش کند.

در طول این دوره، طبیعی است که کودک مبتلا به زردی شود. این زردی نوزاد، پس از اینکه کبد شروع به کار کردن به طور طبیعی می کند، از بین می رود در حالی که در اکثر موارد، زردی نوزادان نگران کننده نیست، اما گاهی اوقات ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی باشد. زردی که در طولانی مدت از بین می رود، باعث ایجاد مشکلات پزشکی می شود.

زردی 24 ساعت نخست پس از تولد خطرناک است

در همین ارتباط دکتر اکرم موسوی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خراسان شمالی می گوید: زردی 24 ساعت نخست پس از تولد خطرناک بوده و مراجعه به پزشک متخصص و بررسی دلایل بروز آن ضروری است.

وی در ادامه سخنان خود اضافه می کند: مراقبت های ویژه برای نوزادان در معرض خطر از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بر اساس عوامل خطر موجود نظیر نارسی نوزاد، مشکلات دوران بارداری و ... مراقبت ها برای نوزادان انجام می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خراسان شمالی بر رعایت موارد گونان توسط مادران تاکید می کند و ادامه می دهد: آموزش شیردهی، بررسی نوزاد توسط پرستار، مراقبت از بند ناف، آموزش علایم خطر به مادر مانند بروز زردی و ... جزو مواردی است که باید در اولویت قرار گیرد.

دکتر موسوی ناسازگاری خونی را یکی از دلایل بروز زردی پاتولوژیک (ایکتر) می داند و اضافه می کند: زردی که بیش از دو هفته طول بکشد نیز خطرناک است و باید پیگیری و بررسی شود.

درمان طبی بهترین روش بهبودی زردی

وی با تاکید بر این نکته مهم که زردی درمان نشده با عوارض نوروتوکسیک همراه بوده و می تواند با تاثیر بر مغز باعث عقب ماندگی ذهنی شود، تصریح می کند: لیز شدن یا از بین رفتن گلبول قرمز از دلایل زردی نوزادان است که از صورت نوزاد شروع شده و در ابتدا در چشم ها، زبان و کام خود رانشان می دهد و هر چه به سمت اندام تحتانی پیش رود خطرناک تر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خراسان شمالی با اشاره به این مطلب که در معاینه بالینی نوزاد نیز می توان میزان زردی را تشخیص داد و نسبت به درمان اقدام کرد، یادآور می شود: درمان طبی و در صورت نیاز به بستری، فتوتراپی یا نور درمانی بهترین نوع درمان است.

دکتر موسوی نسبت به درمان های خانگی و خودسرانه هشدار داد و خاطرنشان می کند: هیچ یک از درمان های خانگی مورد تایید نیست و به دلیل تعداد دفعات بالای دفع ممکن است با عوارض مسمومیت همراه باشد و باعث اسهال و اختلال الکترولیتی شود.

معمولاً نخستین جایی که زردی نوزادان مشاهده می ‌شود، چشمان نوزاد است و به تدریج صورت، سینه، شکم و پاهای او نیز زرد می ‌شوند.

زردی شدید باعث سم در بدن تلقی شده

هر نوزادی که زرد می ‌شود حتی اگر حال عمومی او خوب باشد بايد در اولین فرصت توسط پزشک معاینه شود زیرا زردی شدید باعث آسیب به مغز و عقب‌ ماندگی ذهنی و حتی مرگ نوزاد می ‌شود.

همچنین دکتر یدالله زاهد پاشا استاد گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل با اشاره به اینکه متأسفانه شاهد بستری نوزادان با علائم زردی خیلی شدید و عارضه هستیم، بیان می کند: دوره زردی نوزادان در ۲۸ روز اول اطلاق می ‌شود که در این دوره ۶۰ درصد نوزادان رسیده و ۱۰۰ درصد نوزادان نارس دچار زردی می ‌شوند.

وی با اشاره به اینکه زردی کم به‌ عنوان آنتی ‌اکسیدان برای بدن مفید بوده و مانند اکسیژن ۲۱ درصد عمل می ‌نماید، عنوان می کند: زردی شدید باعث سم در بدن تلقی شده و به ‌ویژه سم برای سیستم عصبی مرکزی، آنسفالوپاتی، کری، اختلال ذهنی و حرکتی و در نهایت ممکن است منجر به مرگ شود.

عضو هیئت مدیره انجمن نوزادان کشور تصریح در ادامه بیان می کند: برای نوزادان تغذیه مکرر شیر مادر توصیه می ‌شود و هیچ درمان دارویی روتین سرپایی برای درمان زردی نوزادان وجود ندارد ولی متأسفانه برخی از پزشکان داروی فنوباربیتال را تجویز کرده و این دارو ضد تشنج و باعث خواب ‌آلودگی در نوزادان می‌ شود.

برای درمان نوزادان از قرص فنوباربیتال استفاده نکنید

دکتر زاهد پاشا با بیان اینکه نوزادی که خواب ‌آلوده شود میل به خوردن شیر ندارد و این کم شیر خوردن باعث تشدید زردی می‌ شود، تاکید می کند: برای والدینی که این دارو را برای نوزاد استفاده می ‌نمایند اطمینان کاذب ایجاد می ‌شود و تصور می ‌کنند نوزاد خوب شده ولی متأسفانه بعد از چند روز نوزاد بهبود نیافته و دچار خواب ‌آلودگی و عارضه زردی شده و والدین مجبورند برای بستری نوزاد اقدام کنند.

فوق تخصص نوزادان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل تصریح می کند: برای درمان نوزادان از قرص فنوباربیتال استفاده نکنید و به والدین توصیه می ‌کنیم قرص زردی به کودکان ندهید حتی اگر پزشک تجویز کرده باشد.

استاد گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل با تاکید بر این نکته که قرنطینه در بحث کرونا نباید عامل مراجعه دیر هنگام برای درمان زردی نوزادان باشد، اضافه می کند: همه نوزادان بهتر است برای بررسی زردی در روز سوم تولد توسط پزشک معالج یا سیستم بهداشتی مورد معاینه قرار بگیرند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۳:۵۹

شناسه خبر: 90828

مطالب مرتبط :
مار

تماشا کنید: بکرزایی غیرمنتظره پیرترین مار پیتون جهان

این گونه از مارها، بومی چمنزارهای مرکز و غرب آفریقا هستند. متوسط عمر این‌ گونه از مارها ۳۰ سال است و مار موجود در باغ وحش به‌طرز باورنکردنی مخصوصا برای مادرشدن پیر است. «مارک وانر» مدیر بخش خزنده‌شناسی این باغ وحش در « میزوزی» در مصاحبه‌ای با «آسوشیتد پرس» درباره تخم‌گذاری این پیتون ماده گفت: «این (پیتون) قطعا پیرترین ماری است که ما تا به‌حال در تاریخ شناخته‌ایم.»

تب سنجی

معاون علوم پزشکی شوشتر:

مرحله سوم غربالگری کرونا در حال آغاز شد / دستورالعمل های ستاد ملی کرونا در عزاداری ها رعایت شود

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر گفت: مرحله سوم غربالگری کرونا از بیستم مرداد ماه آغاز شده و در این مرحله شناسایی افراد مشکوک و بیماریابی انجام می شود.

خون بند ناف

افزایش ۳۲ درصدی ذخیره خون بند ناف در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی گفت: با وجود شرایط بحرانی شیوع کرونا در کشور، تعداد موارد ذخیره سازی خون بند ناف در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲ درصد رشد داشته است.

انتقال ویروس کرونا از طریق جفت از مادر به نوزاد

در گزارشی از کنفرانس بین المللی ایدز ؛

انتقال ویروس کرونا از طریق جفت از مادر به نوزاد

در گزارشی از کنفرانس بین المللی ایدز که به صورت مجازی برگزار شددکتر Claudio Fenizia، از دانشگاه میلان ایتالیا گفت: از ۳۱ زن باردار آلوده به ویروس SARS-CoV-۲ ، دو نوزاد آنها با این عفونت مبتلا شدند.

ی

چگونه متوجه زردی نوزاد شویم/ترفندهای خانگی درمان زردی نوزاد

طبق مطالعات صورت گرفته قریب به۸۰ درصد نوزدان نارس و ۶۰ درصد نوزادانی که با وزن طبیعی متولد می شوند در هفته اول تولد دچار زرد می‌شوند

پزشک

پزشک فوق تخصص نوزادان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی:

۷۰ درصد زردی کودکان به دلیل باورهای غلط و عوامل محیطی است

پزشک فوق تخصص نوزادان و عضو هئیت علمی دانشگاه گفت: ۷۰ درصد زردی کودکان به دلیل باورهای غلط و عوامل محیطی و ۳۰ درصد به دلیل عوامل پاتولوژیک است که به راحتی توسط پزشک قابل پیشگیری و درمان است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب