خبرگزاری علم و فناوری

محققان دانشگاه اوزاکا ژاپن و دانشگاه کالیفرنیا کشف کردند؛

وقتی نورون های حساس به زمان "خسته" می شوند، برداشت ما از زمان متمایل می شود

محققان دانشگاه اوزاکا ژاپن و دانشگاه کالیفرنیا در برکلی در یک مطالعه با اسکن مغز ۱۸ داوطلب سالم برای بررسی این که چگونه مغز درک زمان را ایجاد می کند، نشان دادند: وقتی نورون های حساس به زمان "خسته" می شوند، برداشت ما از زمان متمایل می شود.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از اصفهان به نقل از zmescience، محققان دانشگاه اوزاکا ژاپن و دانشگاه کالیفرنیا در برکلی در یک مطالعه با اسکن مغز 18 داوطلب سالم برای بررسی این که چگونه مغز درک زمان را ایجاد می کند، نشان دادند: وقتی نورون های حساس به زمان "خسته" می شوند، برداشت ما از زمان متمایل می شود.

ساعت چنده؟ با عرض پوزش، منظور من این نیست که همه وجود شما را داشته باشم - مخصوصاً اگر هنوز قهوه صبحانه خود را نخورده اید. اما این احتمال وجود دارد که شما بیش از یک بار فکر کرده باشید که چرا به نظر می رسد در بعضی روزها زمان به یک لحظه می گذرد، در حالی که بار دیگر، هر لحظه از ثانیه ها را شمارش می کنید و به نظر می رسد که طولانی می شود.

یک مطالعه جدید ممکن است توضیحی ارائه دهد. محققان با بررسی اینکه مغز انسان چگونه مرور زمان را درک می کند، کشف کردند که سلولهای عصبی حساس به زمان وجود دارند که می توانند فرسوده شوند.

نورون های فرسوده

از ساعتهای آفتابی گرفته تا ساعتهای اتمی که هر 15 میلیارد سال یک ثانیه از دست می دهند، انسانها همیشه سعی کرده اند تا زمان ممکن را به طور عینی اندازه گیری کنند. بخشی از دلیل این امر این است که ما به دلیل تعصبات ذهنی در ردیابی زمان به عنوان یک گروه مهارت زیادی نداریم.

در حالی که ما اندام های حسی تخصصی داریم که می توانند محرک هایی مانند بینایی یا اصوات را به طور عینی تعیین کنند، هیچ ارگان خاصی برای اندازه گیری و پردازش گذشت زمان وجود ندارد. این فقط می تواند نتیجه گیری کند که زمان باید در مغز پردازش شود. به همین دلیل محققان وابسته به دانشگاه اوزاکا در ژاپن و دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، تصمیم گرفتند که مطالعه جدیدی را آغاز کنند، که در آن آنها مغز 18 داوطلب سالم را اسکن کردند در حالی که آنها در زمان های مختلف مشغول مقایسه بودند.

ابتدا داوطلبان باید یک حلقه خاکستری را برای مدت زمان مشخص 30 بار پشت سر هم مشاهده کنند. سپس آنها باید تخمین بزنند که هر نمونه از دایره نشان داده شده روی صفحه چه مدت طول می کشد. به این ترتیب، محققان یک دوره سازگاری داشتند که می توانستند از آنها به عنوان پایه مرجع استفاده کنند.

 

در مرحله بعد، محرک آزمایشی به داوطلبان نشان داده شد، که باید مدت آن را تخمین بزنند. در شرایطی که مدت زمان آداپتور کوتاه بود، شرکت کنندگان تمایل داشتند که مدت زمان محرک را بیش از حد ارزیابی کنند. هنگامی که مدت زمان آداپتور بیشتر بود، شرکت کنندگان گذشت زمان را دست کم می گرفتند.

برای مدت زمان آزمایش، شرکت کنندگان انسانی درون دستگاه fMRI بودند که فعالیت مغز را از جریان خون استنباط می کند. محققان متوجه شدند که نورونها در شکنج فوق حاشیه (SMG) هنگام روشن شدن تصاویر بر روی صفحه نمایش برای مدت زمان مشخص، شلیک می کنند.

آنچه جذاب بود این بود که قرار گرفتن مکرر در معرض محرک با مدت زمان ثابت باعث خستگی سلول های عصبی در SMG می شود، در حالی که نورون های دیگر به طور معمول شلیک می کنند. وقتی این اتفاق می افتد، به نظر می رسد درک ذهنی انسان از زمان بهم خورده است. هرچه خستگی نورون بیشتر باشد، اعوجاج زمان بیشتر خواهد بود.

 

اگرچه این تحقیقات هنوز مقدماتی است، محققان معتقدند که در اینجا می توان درسهای ارزشمندی آموخت. یکی اینکه درک از زمان به شدت تحت تأثیر محرک ها با یک فاصله ثابت است. اساساً، کارهای تکراری با مدت زمان ثابت، سلولهای عصبی حساس به زمان را در مغز خسته می کنند و باعث می شوند که چگونه ما گذشت زمان را درک کنیم یا فشرده شوند.

ممکن است یک روز این سلولهای عصبی حساس به زمان را تحریک کنیم تا نحوه درک زمان را تغییر دهیم. پر کردن این نورون ها با یک سیگنال الکتریکی ممکن است به شما کمک کند تا وقتی خسته شده اید و مشغول کارهای تکراری و معمولی هستید، سرعت پرواز را بیشتر کنید. تا آن زمان، بیش از حد به توانایی مغز خود در نگه داشتن زمان اعتماد نکنید. ما در این مورد بسیار وحشتناک هستیم

این یافته ها در مجله JNeurosci منتشر شد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

 

https://www.zmescience.com/science/how-the-brain-creates-the-perception-of-time/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۳:۴۹

شناسه خبر: 90830

مطالب مرتبط :
کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دستاورد یک متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا؛

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دانشمندان، زهرا آقاجان متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، یک کوله پشتی ساخته اند که در طی زندگی روزمره فعالیت مغز را ردیابی و تحریک می کند.

پاییز امسال، افزايش پتانسيل آلودگي هوا در كلان شهراصفهان و مناطق صنعتي/ تاخیر در زمان ديم كاري در مناطق غرب و جنوب غرب استان

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان خبرداد؛

پاییز امسال، افزايش پتانسيل آلودگی هوا در كلان شهراصفهان و مناطق صنعتی/ تاخیر در زمان ديم كاری در مناطق غرب و جنوب غرب استان

حمیدرضا خورشیدی مدیرکل هواشناسی استان اصفهان امروز در یک نشست خبری از افزايش پتانسيل آلودگي هوا در كلان شهراصفهان و مناطق صنعتي این شهر در پاییز امسال و همچنین تاخیر دو تا سه هفته ای در زمان ديم كاري در مناطق غرب و جنوب غرب استان خبر داد.

کارکنان ربات با کنترل از راه دور در فروشگاه ژاپن آزمایش شده اند

کارکنان ربات با کنترل از راه دور در فروشگاه ژاپن آزمایش شده اند

Model-T ، توسط Telexistence ، به شما کمک خواهد کرد تا مشکل کمبود نیروی کار در فروشگاه های راحت ژاپن را برطرف کنید.

ستاد کرونای استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان گفت؛

ستاد کرونای استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد

حمیدرضا خدایی مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹)؛ با بیان این که اصل بر این است که جان آدمی عزیزترین دارای آن است، گفت: ستاد کرونا در استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد.

مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹  ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹ ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

محققان دانشگاه ایلینوی شیکاگو محققان در یک مطالعه بزرگ روی داروی آزیترومایسین - آنتی بیوتیکی که به عنوان یک درمان بالقوه برای کووید۱۹ استفاده می شود، گزارش کردند: آزیترومایسین به خودی خود با افزایش حوادث قلبی ارتباط ندارد. با این حال، اگر این دارو با داروهای خاص دیگری که بر عملکرد الکتریکی قلب تأثیر می گذارد مصرف شود، این ترکیب با افزایش ۴۰ درصدی حوادث قلبی از جمله غش، تپش قلب و حتی ایست قلبی در ارتباط است. "

WWF ادعا می کند جمعیت جهانی حیات وحش از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۶۸ درصد کاهش یافته است

WWF ادعا می کند جمعیت جهانی حیات وحش از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۶۸ درصد کاهش یافته است

اندازه جمعیت پستانداران ، پرندگان ، ماهی ها ، دوزیستان و خزندگان افت نگران کننده ای داشته است.

چهارمین پزشک مدافع سلامت اصفهان «پیشگام رشته قلب» آسمانی شد

شهید مدافع سلامت سیدحسن ابن شهیدی

چهارمین پزشک مدافع سلامت اصفهان «پیشگام رشته قلب» آسمانی شد

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از آسمانی شدن چهارمین پزشک اصفهانی « سیدحسن ابن شهیدی از پیشگامان رشته قلب» خبر داد.

هپاران سولفات به ویروس کووید ۱۹ کمک می کند تا به سلولهای ریه انسان نفوذ کند

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه سان دیگو کشف کردند؛

هپاران سولفات به ویروس کووید ۱۹ کمک می کند تا به سلولهای ریه انسان نفوذ کند

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه سان دیگو کشف کردند که هپاران سولفات به ویروس کووید ۱۹ کمک می کند تا به سلولهای ریه انسان نفوذ کند.

جشنواره شهید رجایی

۱۲دستگاه‌ اجرایی برتر آذربایجان‌شرقی معرفی شدند

بیست و سومین جشنواره شهید رجایی استان آذربایجان‌شرقی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ‌با تجلیل از برگزیدگان برگزار شد.

تصویربرداری از مغز در هنگام تحریک لمسی می تواند دست چپ و راست را از هم جدا کند

محققان موسسه علوم و فناوری داگو گیونگ بوک کشف کردند؛

تصویربرداری از مغز در هنگام تحریک لمسی می تواند دست چپ و راست را از هم جدا کند

محققان موسسه علوم و فناوری داگو گیونگ بوک در ادامه یک تحقیق چندین ساله گزارش کردند: تصویربرداری از مغز در هنگام تحریک لمسی می تواند دست چپ و راست را از هم جدا کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب