خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد

چگونگی استفاده از ماسک برای جلوگیری از کرونا/استفاده از ماسک های سوپاپ دار توصیه نمی شود

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری به شدت واگیردار پزشکان و متخصصان توصیه های گوناگونی را ارائه دادند که مهمترین آنها استفاده از ماسک برای همه اقشار جامعه است.

به گزارش خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، بیماری کروناویروس از سال گذشته در جهان شناسایی شد که منشا شیوع آن از شهر ووهان چین بود و نخستین بیماران مبتلا در این شهر چین بیماری شان تشخیص داده شد.

در روز چهارشنبه 30 بهمن ماه سال 1398 نیز نخستین بیماران مبتلا به بیماری کروناویروس در کشور ایران شناسایی شدند و پس از آن این بیماری ویروسی در نقاط مختلف شیوع پیدا کرد به طوری که دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد هم اکنون نقطه سبزی در کشور وجود ندارد.

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری به شدت واگیردار پزشکان و متخصصان توصیه های گوناگونی را ارائه دادند که مهمترین آنها استفاده از ماسک برای همه اقشار جامعه است.

الزامی بودن استفاده از ماسک در اماکن شلوغ

اینکه چه ماسکی برای افراد سالم و چه ماسکی برای افرادی که به بیماری کرونا مبتلا شده اند مناسب است پزشکان نظراتی را ارائه داده اند که راه گشای همه هموطنان خواهد بود.

همچنین یکی از سوالاتی که خیلی از هموطنان در ذهن خود دارند این است که آیا در همه زمان ها و در همه جا باید از ماسک استفاده کنیم؟

در همین ارتباط بابک پورقلیچ عضو انجمن پزشکان عمومی ایران در پاسخ به سوالی درباره استفاده از ماسک در حین رانندگی و پیاده روی می گوید: استفاده از ماسک حین رانندگی در صورتی که تنها در اتومبیل باشیم نیازی نیست، اما در حین پیاده‌ روی نیز باید توجه داشت که فاصله فیزیک با سایر افراد رعایت شود، در صورت پیاده روی در اماکن شلوغ استفاده از ماسک الزامی است.

عضو انجمن پزشکان عمومی ایران در پاسخ به این پرسش که ماسک‌ های سه لایه معمولی چه زمانی باید تعویض شوند، بیان می کند: ماسک‌ های معمولی بسته به کیفیت یک الی سه ساعت می‌ توانند کارایی داشته باشند، اما پس از گذشت سه ساعت اثربخشی خود را از دست می‌ دهند و در صورت استفاده طولانی مدت از ماسک ممکن است در صورت سرفه یا عطسه ویروس از ماسک عبور کرده و به سایرین انتقال یابد.

پورقلیچ درباره شستن و استفاده دوباره از ماسک های نیز عنوان می کند: هموطنان توجه داشته باشند که شستن و ضدعفونی کردن ماسک‌ های معمولی پزشکی اثربخشی آنها را از بین می ‌برد و به نسبت بافت پارچه و جنس پارچه میزان محافظت آنها متفاوت است.

ممنوعیت استفاده از ماسک های N95 سوپاپ دار برای بیماران

یکی دیگر از سوالاتی که هموطنان آن را می پرسند این است که آیا از همه ماسک ها می توان برای پیشپیری از مبتلا شدن به کرونا استفاده کرد؟ به عبارت دیگر اینکه آیا همه افراد می توانند از یک نوع ماسک استفاده کنند.

مدیرگروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کرمانشاه به برخی از سوالات در این زمینه پاسخ می دهد و می گوید: استفاده از ماسک های سوپاپ دار توصیه نمی شود.

امیر کرمی در همین زمینه اضافه می کند: مشکل ماسک های سوپاپ دار این است که بازدم فرد را به طور کامل به بیرون منتقل می کنند و در صورتی که فرد ناقل بیماری باشد، استفاده از این نوع ماسک می تواند برای اطرافیان فرد بیمار بسیار خطرناک بوده و آنها را در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دهد. ماسک های N95 سوپاپ دار طوری طراحی شده اند که تنها برای افرادی که از آنها استفاده می کنند ایمنی ایجاد می کند، به نحوی که مانع ورود ذرات مختلف و ویروس ها به راه های تنفسی فرد می شود.

وی تصریح تصریح می کند: در شرایط شیوع کرونا استفاده از این نوع ماسک به هیچ عنوان توصیه نمی ‌شود، چرا که در سطح جامعه بسیاری افراد ناقل بیماری بوده و خود از بیماری ‌شان خبر ندارند و با استفاده از این نوع ماسک می توانند دیگران را هم آلوده کنند.

مدیرگروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به لزوم استفاده از ماسک در شرایط شیوع کرونا، توصیه می کند: افراد از دیگر انواع ماسک مانند ماسک های سه لایه جراحی، ماسک N95 بدون سوپاپ و حتی ماسک های پارچه ای که از پارچه ‌های با بافت متراکم و به صورت سه لایه طراحی شده استفاده کنند. ویروس کرونا، ویروس سنگینی است، بنابراین استفاده از انواع ماسک در برابر این ویروس کارایی لازم را دارد.

تمامی ماسک ها در لایه های میانی خودشان فیلتر دارند

سوال دیگری که هموطنان دنبال پاسخ آن بودند این بود که افرادی که به بیماری کرونا مبتلا شدند از چه نوع ماسک استفاده کنند تا این بیماری را به دیگر افراد جامعه که بیمار نیستند منتقل نکنند.

در همین زمینه دکتر یحیی میثم رئیس بیمارستان نظام مافی شوش دانیال می گوید: یکی از سوالاتی که مرتب پرسیده می شود این است که افرادی که تست کرونای آنها مثبت شد از ماسک ساده استفاده کنند یا ماسک سوپاپ دار؟ ما دو نوع ماسک داریم یک سری ماسک های ساده و یا اصطلاحا جراحی داریم و یک سری ماسک های سوپاپ دار داریم که در کنار خودشان و یا جلوی خودشان یک سوپاپ دارند.

رئیس بیمارستان نظام مافی شوش دانیال تصریح می کند: تمامی ماسک ها در لایه های میانی خودشان فیلتر دارند ولی در ماسک های N95 و شبیه آن یک سوپاپی تهویه شده که هنگام بازدم بتوان هوای خروجی را به خارج از ماسک منتقل کرد.

وی تاکید می کند: افرادی که تست کووید آنها مثبت شد نباید از ماسک های سوپاپ دار استفاده کنند و حتما باید از ماسک های سه لایه بدون سوپاپ استفاده کنند. ماسک های سوپاپ دار چون بازدم فرد بیمار را به بیرون هدایت می کنند نباید توسط افراد بیمار کرونایی استفاده شود تا اطرافیان خودشان را درگیر این بیماری واگیردار نکنند.

در روزهای گذشته فیلم هایی در ارتباط با استفاده مجدد از ماسک ها در فضای مجازی منتشر شد که واکنش مسئولان بهداشتی را در پی داشت.

شستن ماسک‌ های سه لایه جراحی ممنوع

در همین ارتباط معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به ویدئوهای منتشر شده در خصوص جمع ‌آوری و فروش مجدد ماسک‌ های استفاده شده توسط زباله ‌گردها، بر لزوم خریداری ماسک از داروخانه‌ ها تاکید می کند.

دکتر آرش یلالی اضافه می کند: مردم باید ماسک را از داروخانه ‌ها تهیه کنند نه از دست ‌فروشان و با توجه به احتمال فروش مجدد ماسک ‌های پارچه ‌ای استفاده ‌شده، به هیچ وجه نباید این ماسک ‌ها خریداری شود. توصیه نمی ‌شود که ماسک ‌های پارچه ‌ای خریداری شوند بلکه مردم می ‌توانند این ماسک‌ ها را در منزل، درست کنند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: ماسک‌ های سه لایه جراحی نیز اگر برای استفاده مجدد شسته شوند، ساختار خود را از دست می‌ دهند و قابل استفاده نیستند. امکان استفاده مجدد از این نوع ماسک وجود ندارد و مردم تنها می ‌توانند ماسک سه لایه را  از داروخانه‌ ها تهیه کنند.

یلالی در خصوص نحوه صحیح امحای ماسک‌ ها گفت: تکه تکه کردن ماسک هنگام امحا برای جلوگیری از سوء استفاده زبالگردها، توصیه نمی ‌شود زیرا دست ‌کاری ماسک ممکن است موجب آلوده شدن فرد شود.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان همچنین با اشاره به اصول استفاده از ماسک، بیان کرد: فردی که از ماسک استفاده کرده، نباید به لایه خارجی یا داخلی ماسک دست بزند زیرا ذرات آلوده به لایه خارجی ماسک می ‌چسبند با این حال مشاهده می ‌کنیم مرتبا افراد این لایه را لمس می ‌کنند که این کار بسیار اشتباه است. هنگام برداشتن ماسک از صورت نیز باید از بندی که دور سر یا گوش پیچیده شده خارج شود و ماسک در محل مطمئن دفع شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳:۰۰

شناسه خبر: 90845

کلید واژه‌ها:
ماسک ماسک N۹۵ ماسک کرونا ماسک نانو ماسک طعم دار ماسک هوشمند ماسک بهداشتی دستگاه تولید ماسک تولید ماسک پزشکی تولید ماسک در اهواز ماسک های اکسیژن توزیع ماسک n۹۵ تولید ماسک بهداشتی تولید ماسک و گان تولید ماسک در خرمشهر تولید ماسک تولید ماسک در مینوشهر کارگاه تولید ماسک در مینوشهر تولید ماسک پزشکی در تبریز کمبود ماسک در بیمارستان های خوزستان توقف تولید ماسک در کرمانشاه طراحی ماسک بهداشتی طراحی ماسک من هم ماسک می زنم ماسک سوپاپ دار ماسک گرافن استفاده از ماسک نرم افزار ماسک ماسک ضد ویروس ماسک بی رنگ ماسک اسپاند ان ۹۵ الون ماسک کارگاه تولید ماسک توزیع ماسک کمبود ماسک و مواد ضدعفونی خرید ماسک ماسک اسپاند ماسک کاغذی خط تولید ماسک مازندران تولید ماسک بهداشتی در باغملک تولید ماسک در روستای سرله باغملک توزیع ماسک در خوزستان کمبود ماسک تولید ماسک بهداشتی در بخش زیدون تولید ماسک بهداشتی در میداوود خط تولید ماسک در ایلام ماسک سیلیکونی زدن ماسک استفاده از ماسک و عدم حضور در تجمعات ماسک هوشمند ضدکرونا انواع ماسک تولید ماسک در دزفول کارگاه دوخت ماسک راه اندازی کارگاه تولید ماسک در مینوشهر کارگاه نیمه اتوماتیک ماسک اپلیکیشن ماسک تولید ماسک بهداشتی توسط گروه جهادی در اهواز راه اندازی کارگاه تولید ماسک بهداشتی در شهر تشان راه اندازی کارگاه تولید ماسک در حرم علی بن مهزیار اهوازی توزیع ماسک رایگان در آباده صادرات ماسک خط تولید ماسک تولید ماسک بهداشتی در زیدون تولید ماسک توسط گروه جهادی شهر جندی شاپور ضدعفونی ماسک
مطالب مرتبط :
مواد شوینده

در گفت و گو با كارشناس ارشد سم شناسی مطرح شد

نکات ضروری برای استفاده از مواد شیمیایی و شوینده در خانه/ مخلوط کردن مواد سفید کننده با جرم گیر کشنده است

كارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول گفت: مخلوط کردن مواد سفید کننده با جرم گیر سبب ایجاد یک گاز سمی می شود که استنشاق آن سبب ایجاد خفگی در فرد خواهد شد.

شهید فرهاد امیری خرم

در حین انجام وظیفه

مامور جوان نیروی انتظامی در خوزستان به شهادت رسید

یکی از ماموران جوان نیروی انتظامی در هنگام انجام وظیفه در شهر شادگان استان خوزستان به شهادت رسید.

تولید کننده ماسک

گفتگو خبرگزاری علم و فناوری با تولید کننده ماسک در زاهدان/

تولید ماسک n۹۵ در استان سیستان و بلوچستان / به دنبال رشد اقتصادی و جلوگیری از شیوع کرونا در استان هستم

علی آذرسا، جوان نخبه زاهدانی می باشد که توانسته در زمان شیوع بیماری کرونا اقدام به تولید ماسک و گان و توزیع آن بین مردم و کادر درمانی در سطح استان سیستان و بلوچستان کند.

ماسک

مدیر واحد تولیدی ماسک:

ظرفیت تولید روزانه ۵۰ هزار ماسک در جهرم

مدیر واحد تولیدی ماسک در جهرم گفت: واحد تولیدی ماسک جهرم با ظرفیت تولید روزانه ۵۰ هزار ماسک با رعایت تمام استاندارد‌ها و تاییدیه‌های بهداشتی بهداشتی در حال فعالیت است.

نانو

نانو ریبن های گرافن متالیزه، سیم هایی را برای تمام الکترونیک های کربنی ایجاد می کند

مهندسان UC Berkeley نانو ریبن های گرافن فلزی ایجاد کرده اند که می تواند به عنوان سیم در همه الکترونیک های کربنی عمل کند.

دکتر بابلی

معاون علمی و فناوری سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه مطرح کرد:

ارائه دستاوردهای فناورانه و پژوهشی بسیجیان در نمایشگاه دفاع مقدس

عاون علمی و فناوری سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه گفت: دستاوردهای فناورانه، پژوهشی و فناوری معاونت علمی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) در نمایشگاه هفته دفاع مقدس ارائه شده است.

بنیاد نخبگان وقف

رییس بنیاد نخبگان چهارمحال و بختیاری؛

تخصیص موقوفات به مراکز علم و فناوری و جامعه نخبگانی منجر به تقویت اکوسیستم کارآفرینی می شود

رییس بنیاد نخبگان چهارمحال و بختیاری گفت: تخصیص موقوفات به مراکز علم و فناوری و جامعه نخبگانی منجر به تقویت اکوسیستم کارآفرینی و به بار نشستن ایده های نوآورانه خواهد شد.

فرهاد ابول‌ نژادیان

از سوی وزیر بهداشت انجام شد

انتصاب رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز

در حکمی از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز را منصوب شد.

مبتلایان به کرونا

آباده در وضعیت فراتر از قرمز!

با افزایش ۲۹ نفری مبتلایان به کرونا در آباده، وضعیت این شهرستان شمالی استان فارس از قرمز نیز فراتر رفته است .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب