خبرگزاری علم و فناوری

نجات صخره های مرجانی با "طغیان مصنوعی"

سفید شدن مرجان ها زمانی اتفاق می افتد که آن ها تحت تأثیر درجه حرارت بالای آب و یا سایر عوامل، تحت تاثیر قرار بگیرند و این باعث دفع جلبک های همزیست موجود در آنها می شود. با توجه به این واقعیت، دانشمندان اکنون با پمپاژ آب خنک از اعماق اقیانوس به دنبال نجات صخره ها هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از نیواطلس، "طغیان" به طور طبیعی زمانی اتفاق می افتد که بادها، آبهای سطحی را از مناطق ساحلی دور کنند و اجازه دهند آبی که سرشار از مواد مغذیست از پایین به سمت بالا رود و جای آن را بگیرد. گرچه گاهی اوقات با تقلید از این فرایند به صورت دستی، از پمپ های عمق اقیانوسی استفاده می شود. این فرایند "طغیان مصنوعی" نامیده می شود و به عنوانی راهی برای کمک به افزایش ذخایر ماهی در آب های سطحی انجام می گردد.

تیمی از محققان به سرپرستی دکتر ایوان ساوال از انستیتوی علوم اقیانوس برمودا، اخیراً تصمیم گرفتند تا با خنک کردن آب های اطراف صخره ها با روش طغیان مصنوعی، از سفید شدن مرجان ها جلوگیری کنند.

آنها این فرایند را با جمع آوری قطعاتی از سه گونه مرجان زنده در عمق 5 متر در منطقه Sea Venture Shoals در برمودا شروع کردند. سپس این مرجان ها در آکواریوم موسسه قرار گرفتند و در طی سه هفته در محدوده مشخصی از شرایط دمایی نگهداری شدند.

این شرایط شامل دمای متوسط ​​تابستان (28 درجه سانتیگراد)؛ دمای گرمتری که باعث سفید شدن مرجان ها می شود (31 درجه سانتیگراد)؛ همان دمای گرمتر با پالس های روزانه آب خنک کننده با دمای 24 درجه سانتیگراد از عمق 50 متری؛ و همان دمای گرمتر با پالس های روزانه آب خنک کننده با دمای 20 درجه سانتیگراد از عمق 100 متری، می شود.

در نهایت مشخص شد که قرار گرفتن مرجان ها در معرض آب سردِ عمیق در کمتر از دو ساعت در روز، باعث کاهش تنش گرمایی در آن ها می شود – این نتایج با فعالیت ماندن جلبک های بیشتری در آن مرجان ها در مقایسه با نمونه های مشابه خود در دمای گرمتر آب ثابت شد. هر چه آب بیشتر، عمیق تر و خنک تر باشد، آثار آن بهتر مشاهده می گردد.

ساوال می گوید: "مطالعه ما مزایای بالقوه پالس های AU یا طغیان مصنوعی را در هنگام بروز امواج گرما نشان می دهد. اکنون گام های بعدی، یافتن موقعیت و مشخصات مناسب AU برای افزایش مزایاست، در حالی که عوارض جانبی و مضرات احتمالی AU برای مرجان ها و اکوسیستم آنها به حداقل برسد."

 

این تحقیق در مقاله ای که اخیراً در مجله Frontiers in Marine Science منتشر شده، توضیح داده شده است.

منبع: موسسه علوم اقیانوس برمودا

 

زمان انتشار: جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۸:۳۲

شناسه خبر: 90846

مطالب مرتبط :
شناسایی جلبک های مضر در آب

نخبه مازندرانی:

دستگاه جلبک اکسیژن ساز را به زودی می‌سازم

نخبه مازندرانی از برنامه‌ریزی برای تولید دستگاه جلبک اکسیژن ساز خبر داد.

در آب ها موجوداتی زندگی می کنند که دیدنشان ما را به یاد فیلم ها تخیلی و ماورایی می اندازد. علی رغم کاوش های صورت گرفته، هنوز نمی توان ادعا کرد که ما تمامی آبزیان اعماق دریا را شناخته ایم. با این حال ماهی هایی که تا به حال آن ها را کشف کرده ایم، بسیار ترسناک جلوه می کنند و از غیر پیش بینی بودن طبیعت حکایت دارند

ترسناک ترین موجودا آبزی در دریاهای ازاد را بشناسید

در آب ها موجوداتی زندگی می کنند که دیدنشان ما را به یاد فیلم ها تخیلی و ماورایی می اندازد. علی رغم کاوش های صورت گرفته، هنوز نمی توان ادعا کرد که ما تمامی آبزیان اعماق دریا را شناخته ایم. با این حال ماهی هایی که تا به حال آن ها را کشف کرده ایم، بسیار ترسناک جلوه می کنند و از غیر پیش بینی بودن طبیعت حکایت دارند

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب