خبرگزاری علم و فناوری

اینفوگرافیک: مردم ‌کدام کشورها از واکسن زدن بیشتر می‌ترسند؟

ترس عمومی نسبت به تکنولوژی های جدید همواره وجود داشته است. محققان بسیاری در سراسر جهان در تیم های تحقیقاتی مختلف در تلاشند تا هرچه سریعتر به محصول کارآمدی تحت عنوان واکسن کووید=۱۹ دست پیدا کنند. اما پیش از چالش مهمتر این است که بخشی از مردم به دلیل اطلاعات رسانی نادرست درک درستی از واکسن دارند. همچنین تئوری های توطئه ای نیز مدت هاست در این رابطه به گوش می رسد.

یک نقشه تازه منتشر شده نشان‌می‌دهد که در کدام کشورها، تردید نسبت به واکسن‌ها، درحال افزایش و در کدام کشورها درحال کاهش است. داده‌های جدید نشان می‌دهد حتی تا سال ۲۰۲۴ نیز همه مردم جهان در برابر ویروس کرونای جدید واکسینه نخواهند بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLScience، رویکردها نسبت به واکسن‌ها در سرتاسر جهان باسرعتی شگرف درحال تغییر است. درحالی که در بخش‌هایی از اروپا اطمینان عمومی به ایمن بودن واکسن‌ها افزایش پیداکرده‌است. اما از طرفی دیگر، پخش اطلاعات غلط در فضای اینترنت باعث ایجاد شک در ذهن بسیاری شده‌است.

مردم ماطق مختلف جهان چقدر از واکسن می‌ترسد؟

در بخش‌های دیگر جهان نیز عدم اطیمنان به واکسن‌ها  افزایش‌یافته‌است.یکی از ‌دلایل این عدم اعتماد وجود بی‌ثباتی سیاسی و افراط‌گرایی دینی است که می‌تواند باعث دست‌کم گرفتن برنامه‌های واکسیناسیون عمومی شود. در نقشه های زیر پاسخ های موافق مردم نسبت به واکسن با رنگ های آبی و پاسخ های مخالف با رنگ نارنجی در خصوص هرکدام از پرسش ها مشخص شده‌اند.

تمام این تفاوت‌ها در رویکردهای مختلف به واکسن در پژوهشی که در مجله «لنست» منتشر شده‌، نقشه‌برداری و الگوپردازی شده‌است. پژوهشگران امید دارند با شناسایی نقاط حساسی که تردید به کرونا در آنها وجود دارد، به پرسنل درمان کمک‌ کنند تا آنها بتوانند بهتر با مردم ارتباط برقرار کرده و اعتماد به ایمن‌سازی و واکسیناسیون را بهبود بخشند چرا که کاهش اعتماد عمومی به واکسن‌ها می‌توانند یک واسطه و کمک‌کننده مهم در بالا رفتن شیوع بیماری‌های در جهان باشد که قابل جلوگیری هستند.

تحقیق به‌ عمل آمده در خصوص اعتماد به واکسن‌ها، براساس 250 هزار نمونه از 290 کشور مختلف از سپتامبر 2015 تا دسامبر 2019 به‌دست‌ آمده‌ است که با اضافه‌شدن 50 هزار نمونه درسال 2019 داده‌ها جدید نیز برآن اضافه‌ شد.

نتایج به دست آمده از این پژوهش نشان‌ داد که عموم مردم ارزش و اهمیت واکسن‌ها را درک‌ کرده و‌ از تلاش‌گران این عرصه قدردانی می‌کنند اما با این وجود تردید درباره ایمنی و کارایی این واکسن‌ها روز به روز درحال گسترش و عمیق‌شدن‌ است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۹:۰۵

شناسه خبر: 90855

مطالب مرتبط :
غذا

علم و فناوری بررسی می کند

راه های انتقال ویروس کرونا از طریق غذا/برای حفظ سلامت چه باید کرد؟

یکی از نگرانی ‌های موجود در ایام شیوع کرونا، احتمال انتقال ویروس از طریق غذا و نوشیدنی هست که این مسئله سوالات زیادی را در ذهن هموطنان به وجود آورده است.

تقوی

طرح درمانی دانش آموز مازندرانی برای کرونا روی میز متولیان امر سلامت/ ارتباط مگس میوه با درمان کرونا

دانش ‌آموز مازندرانی با ارائه طرحی به شباهت‌های ژنتیکی انسان و مگس اشاره کرد و گفت: با بررسی مقالات متعددی به طرحی رسیدم که ارتباط مشخصی بین درمان کرونا و مگس میوه وجود دارد.

زنان باردار و کرونا

درگفتگو با علم و فناوری مطرح شد؛

شرایط و نکات لازم برای زنان باردار در شرایط کرونا

رئیس اداره مامایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: زنان باردار هم مانند سایر افراد جامعه احتمال آلودگی و به ویروس کرونا دارند ، ولی ما تاکید بیشتری برمحافطت در زنان باردار در برابر این ویروس داریم، عوارض کرونا ممکن است سلامت مادر باردار و جنین را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد .

ستاد کرونای استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان گفت؛

ستاد کرونای استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد

حمیدرضا خدایی مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹)؛ با بیان این که اصل بر این است که جان آدمی عزیزترین دارای آن است، گفت: ستاد کرونا در استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد.

​افزایش آمار فوتی های کرونا در خراسان جنوبی

یک متخصص بیماری های عفونی:

کرونا دیگر علایم روتین گذشته را ندارد/درگیری ریه بیماران بدون داشتن علامت

متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: کرونا دیگر علایم روتین مانند تب، سرفه و تنگی نفس را ندارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب