یافته‌های جدید «تلسکوپ هابل» نقائص فرضیه ماده تاریک را آشکار‌ کرد

دسته‌ها و یا خوشه‌های کهکشانی عظیم‌ترین و متراکم‌ترین ساختارهای موجود در کیهان هستند. به همین جهت نیز بزرگترین مخازن ماده تاریک نیز می‌باشند. اگر بخواهیم به تعریفی ساده از این خوشه‌های کهکشانی اکتفا کنیم باید بگوییم که این خوشه‌ها درحقیقت هرکدام کهکشان‌های مفرد و مستقلی هستند که توسط ماده تاریک کنار هم نگه‌داشته می‌شوند.

داده‌های جدید به‌دست‌آمده از تلسکوپ هابل نشان‌‌ می‌دهد که جزئیات مهمی در تئوری مادة تاریک، جاافتاده‌ است. این یافته های تازه منتشر شده با استفاده از مدل سازی های رایانه ای اطلاعات جدیدی را در خصوص غلظت ماده تاریک در کائنات توضیح می دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، تلسکوپ فضایی هابل که متعلق به سازمان هواوفضای «ناسا» و «ایسا» و تلسکوپ «وی-ال-تی» در شیلی، به‌داده‌های جدیدی دست‌یافتند که شاید نشان‌دهند که نکته‌ای درباب توضیح نحوة رفتار ماده تاریک در تئوری آن جا مانده‌ است.

نقائص تئوری ماده تاریک که «هابل» آشکار می‌کند!

این جزئیات درنظر گرفته‌ نشده می‌تواند توضیح چرایی اختلاف کشف‌نشده و غیرمنتظرة غلظت مادةتاریک در یک دسته (خوشه) کهکشانی با مدل‌سازی کامپیتوری توزیع این ماده در همان دسته‌ها باشد. این‌ یافته جدید نشان‌می‌دهد مقیاس بسیار کوچکی از غلظت مادة تاریک می‌تواند واکنش‌های لنزی 10 برابر قوی‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شود را تولیدکنند.

مادة تاریک درحقیقت همان چسب نامرئی است که ستاره‌ها، ذرات، گردوغبار و گازها را در یک کهکشان نگه‌ می‌دارد. این ماده رازآمیز توده عظیمی از کهکشان‌ها را خلق و نگاه می‌دارد همچنین در یک نگاه کلی تر پایه و شروع ساختار کائنات را صورت‌بندی می‌کند. ماده تاریک نه چیزی از خود ساطع می‌کند و نه‌ چیزی را جذب می‌کند و نوری را انعکاس می‌دهد بلکه فقط از طریق خاصیت جاذبه‌ای که در ماده‌ها مرئی فضا وجود دارد، شناخته‌ می‌شود. به‌همین دلیل ستاره‌شناسان و فیزیکدانان همچنان درحال تلاش هستند تا دریابند این ماده عجیب‌وغریب چیست.

دسته‌ها و یا خوشه‌های کهکشانی عظیم‌ترین و متراکم‌ترین ساختارهای موجود در کیهان هستند. به همین جهت نیز بزرگترین مخازن ماده تاریک نیز می‌باشند. اگر بخواهیم به تعریفی ساده از این خوشه‌های کهکشانی اکتفا کنیم باید بگوییم که این خوشه‌ها درحقیقت هرکدام کهکشان‌های مفرد و مستقلی هستند که توسط ماده تاریک کنار هم نگه‌داشته می‌شوند. (به همین دلیل این خوشه‌ها آزمایشگاه‌های ایده‌آلی برای بررسی مادة تاریک‌هستند.)

ماده تاریک، نوعی از ماده است که فرضیه وجود آن در اخترشناسی و کیهان‌شناسی ارائه شده‌است تا پدیده‌هائی را توضیح دهد که به نظر می‌رسد ناشی از وجود میزان خاصی از جرم باشند که از جرم موجود مشاهده‌شده در جهان بیشترست. مادهٔ تاریک به‌ طور مستقیم با استفاده از تلسکوپ قابل مشاهده نیست، مشخصاً مادهٔ تاریک نور یا سایر امواج الکترومغناطیسی را به میزان قابل توجهی جذب یا منتشر نمی‌کند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۷:۳۹

شناسه خبر: 90860

مطالب مرتبط :
انتشار اشعه گاما؛ حاصل انفجارهای کوتاه در برخورد دو ستاره

نجوم و ستاره شناسی:

انتشار اشعه گاما؛ حاصل انفجارهای کوتاه در برخورد دو ستاره

دانشمندان انتشارات پرتوهای گاما را از انفجارات کوتاه در برخورد دو ستاره نوترونی کشف کرده اند که نسبت به انرژی ای که در طول عمر ۱۰ میلیارد ساله خورشید منتشر شده، انرژی بیشتری را در تنها نیم ثانیه از خود انتشار می دهد. این تشعشع با نام ۲۰۰۵۲۲A از فاصله ۵.۴۷ میلیارد سال نوری از زمین نشأت گرفته و پس از آن که منجر به تشکیل یک ستاره نوترونی جدید و فوق مغناطیسی شد، ۱۰ برابر بیشتر از یک نواختر می درخشد.

امکان وجود ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری!

در جدیدترین مطالعات دانشمندان حاصل شد:

امکان وجود ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری!!

به گفته تیمی از دانشمندان موسسه SETI، ناسا و دیگر سازمان های بین المللی و براساس داده های تلسکوپ فضایی کپلر و مأموریت گایا، ممکن است ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد. این تحقیق نه تنها سنجشی از تعداد سیاره های با احتمال حیات را ارائه می دهد، بلکه مولفه اصلی را در معادله دریک تولید می کند که تخمین می زند چه تعداد تمدن های فرازمینی وجود دارد.

۴۴۴۴۵۵۵۵

طی تحقیقی جدید مشخص شد :

انبوهی از ماده تاریک موجود در خوشه های کهکشان به طرز شگفت آوری نور را خم می کند.

مشاهدات ۱۱ خوشه کهکشان، مانند MACSJ۱۲۰۶.۲ ۰۸۴۷ نشان می دهد که برخی از کره های ماده تاریک در این خوشه ها چگالی تر از حد انتظار هستند.

دوربین

تماشا کنید: قوی‌ترین دوربین جهان که تصاویر ۳۲۰۰ مگاپیکسلی ثبت می‌کند

قوی ترین سنسور دوربین جهان موفق شده است تصاویری با وضوح شگفت انگیز به ثبت برساند. ادعا شده است که وضوح این تصاویر تا ۳۲۰۰ مگاپیکسل نیز میرسند. محققان می گویند با استفاده از این تصاویر قرار است عکس های نجومی با وضوح بالا از کائنات به ثبت برسد تا درک ما را از جهان دگرگون کند.

طوفان های تازه در سیاره مشتری!

مشاهده طوفان های جدید در سیاره مشتری در تصاویر جدید تلسکوپ هابل

این طبیعت انسان است که توسط ابرها و تمام اَشکال عجیبی که درون آن می چرخند مبهوت می شود، ولی ما مجبور نیستیم تنها به آسمان های زمینی محدود شویم. سیاره مشتری برخی از بهترین مناظر ابری را در منظومه شمسی ارائه می دهد و تصاویر جدید هابل، دلیل آشکار شدن طوفان های جدید و برخی تغییرات جالب توجه در طوفان های قدیمی تر را به خاطر ما می آورد.

آکسیون

کشف ذره بنیادین «آکسیون» ؛ آیا فیزیکدانان معمای «ماده تاریک» را حل کردند؟

اکسیون ذره بنیادی فرضی است که برای حل مشکل سی‌پی قوی در کرومودینامیک کوانتومی (اختصاری QCD) ارائه شده. این ذره بار الکتریکی ندارد و اسپینش صفر می‌باشد. برهم کنش این ذره، جاذبه و الکترو مغناطیس است.

استیون هاوکینگ

وداع با دانشمندی برجسته، اهدافی ساده و درکی کامل از کائنات؛

تضادی واضح میان قدرت های فیزیکی و عظمت طبیعی کیهان/تمرکز برروی موضوعات دنیوی، ‏محدودیت روح معنوی انسان+ فیلم

استیون هاوکینگ، دانشمندی برجسته با اکتشافی کلیدی در زمینه کیهان شناسی نظری، متمرکز ‏بر تکامل جهان تحت فرمان قوانین نسبیت عام می باشد.‏‎ ‎او از طریق فعالیت و مطالعات خود برروی ‏سیاهچاله ها مطرح گردید.‏

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب