یکی از مرموزترین معماهای کهشان راه شیری حل شد+عکس

اگرچه منشا و ریشه جریان «ماژلانی»‌ با ابرهای «ماژلانی» کاملا تطابق دارند اما یک جنبه معما گونه و اسرارآمیز در این رابطه ‌ وجود دارد که ستاره‌شناسان را برای سالیان دراز حیران کرده‌ است. مسئله موجود در حقیقت آن است چیزی حدود یک میلیارد گاز خورشیدی در این جریان انباشته‌ شده‌ است و مدل‌سازی‌های موجود، فادر به توضیح این موضوع نیستند که چرا دو ماهوارة کهکشانی درحال از دست‌دادن این حجم از انرژی هستند.

حال پس از مدتها ما چیزی دربارة منشا‌ مسیل مرموزی که در کهکشان راه‌شیری وجود داشت، می‌دانیم. مانند،« یارمونگاندر» مسیلی که زمین را محاصره‌کرده‌است و به‌ دور کل کهکشان نیز حلقه‌زده‌است, یک جریان و یا مسیل عظیم و پرسرعت گازی دیگری وجود دارد که در فاصله 200 میلیون سال نوری، به‌دور کهکشان راه‌شیری پیچیده‌شده‌است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت, ما حالا کم و بیش می‌دانیم که این مسیل گازی از کجا آمده‌است. این مسیل پیش از به‌وجود آمدن، مجموعه‌ای از کهکشان‌های کوتوله‌‌‌ای دارای ابرهای بزرگ و کوچک « ماژلانی» بود که نهایتا توسط کهکشان راه‌شیری خورده‌شد. به‌همین دلیل این مار کهکشانی را جریان «ماژلانی» می‌نامند.

حل شدن یکی ازمرموزترین معماهای کهشان راه شیری

اگرچه منشا و ریشه جریان «ماژلانی»‌ با ابرهای «ماژلانی» کاملا تطابق دارند اما یک جنبه معما گونه و اسرارآمیز در این رابطه ‌ وجود دارد که ستاره‌شناسان را برای سالیان دراز حیران کرده‌ است. مسئله موجود در حقیقت آن است چیزی حدود یک میلیارد گاز خورشیدی در این جریان انباشته‌شده‌است و مدل‌سازی‌های موجود، فادر به توضیح این موضوع نیستند که چرا دو ماهوارة کهکشانی درحال از دست‌دادن این حجم از انرژی هستند.

«النا دی اونگیا» ستاره‌شناس برجسته و مهم  دانشگاه «ویسکانسین-مدیسون» در ایالات متحدة آمریکا می‌گوید: « به‌همین‌دلیل که قادر به‌توضیح این اتفاق نبودیم به راه‌حلی رسیدیم که در توضیح این جریان عظیم بسیار کارا است.» تصوير زیر نمایی کامل از آسمان و جریان ماژلانی را نشان می‌دهد:

بنا بر مدل جدید، گاز موجود ناشی از خود ابرهای « ماژلانی» نیست بلکه این گازها حاصل هاله‌های کهکشانی است که پیش از خوردن شدن توسط کهکشان راه‌شیری در آن کهکشان‌های کوتوله موجود بوده‌است.(هاله‌های کهشکانی ابرهای عظیم گازی و پلاسمایی هستند که در اکثر کهکشان‌ها وجود دارند.)

کهکشان راه شیری، شب‌ها در آسمانی کاملاً تاریک (به دور از نور ماه و آلودگی نوری) به صورت نوار سفید کم رنگی در آسمان دیده می‌شود. پهنای این نوار تقریباً ۳۰ درجه است. راه شیری کهکشانی مارپیچی میله‌ای است. شکل کلی کهکشان‌های مارپیچی را می‌توان به یک دیسک یا قرص تشبیه کرد. بخش اصلی اجزای تشکیل دهندهٔ کهکشان (ستاره‌ها، گاز و غبار) در قالب بازوهای مارپیچی در سطح تخت این دیسک قرار دارند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 90865

مطالب مرتبط :
امکان وجود ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری!

در جدیدترین مطالعات دانشمندان حاصل شد:

امکان وجود ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری!!

به گفته تیمی از دانشمندان موسسه SETI، ناسا و دیگر سازمان های بین المللی و براساس داده های تلسکوپ فضایی کپلر و مأموریت گایا، ممکن است ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد. این تحقیق نه تنها سنجشی از تعداد سیاره های با احتمال حیات را ارائه می دهد، بلکه مولفه اصلی را در معادله دریک تولید می کند که تخمین می زند چه تعداد تمدن های فرازمینی وجود دارد.

۴۴۴۴۵۵۵۵

طی تحقیقی جدید مشخص شد :

انبوهی از ماده تاریک موجود در خوشه های کهکشان به طرز شگفت آوری نور را خم می کند.

مشاهدات ۱۱ خوشه کهکشان، مانند MACSJ۱۲۰۶.۲ ۰۸۴۷ نشان می دهد که برخی از کره های ماده تاریک در این خوشه ها چگالی تر از حد انتظار هستند.

حیات

جستجو حیات فرازمینی ؛ نتایج مطالعه ۱۰ میلیون منظومه ستاره‌ای به کجا رسید؟

نتایج یکی از بزرگترین مطالعات انجام شده بر روی منظومه های ستاره ای اخیرا منتشر شده است. این جستجوی بزرگ به دنبال حیات پیشرفته فرازمینی بسیار ارزشمند است و می تواند زمینه ساز مطالعات بهتر و بیشتر در آینده باشد. در این مطالعه که تاکنون در نوع خود بزرگترین است, بیش از ۱۰ میلیون منظومه ستاره ای مورد ارزیابی قرار گرفته است.

دوربین

تماشا کنید: قوی‌ترین دوربین جهان که تصاویر ۳۲۰۰ مگاپیکسلی ثبت می‌کند

قوی ترین سنسور دوربین جهان موفق شده است تصاویری با وضوح شگفت انگیز به ثبت برساند. ادعا شده است که وضوح این تصاویر تا ۳۲۰۰ مگاپیکسل نیز میرسند. محققان می گویند با استفاده از این تصاویر قرار است عکس های نجومی با وضوح بالا از کائنات به ثبت برسد تا درک ما را از جهان دگرگون کند.

ستاره نوترون

رفتار خشونت‌آمیز ستاره‌ها

جریان گسترده ای از ستاره های جاری شواهدی از تاریخ خشونت آمیز راه شیری است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب