خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد

آلزایمر یک بیماری مهلک غیر قابل برگشت/ سواد خواندن و نوشتن راهی برای در امان ماندن

بیماری آلزایمر یک بیماری مغزی مهلک و پیش‌ رونده و غیرقابل ‌برگشت است که به آرامی حافظه و قدرت تفکر را از بین برده و حتی توانایی انجام کارهای ساده را از فرد می ‌گیرد.

به گزارش خبرنگار سرویس پزشکی و سلامتی خبرگزاری علم و فناوری، بیماری آلزایمر یک بیماری مغزی مهلک و پیش‌ رونده و غیرقابل ‌برگشت است که به آرامی حافظه و قدرت تفکر را از بین برده و حتی توانایی انجام کارهای ساده را از فرد می ‌گیرد.

بیماری آلزایمر به آرامی شروع می ‌شود، این بیماری در وهله اول قسمت ‌هایی از مغز که کنترل حافظه و زبان را به عهده دارند در بر می ‌گیرد. آلزایمر یک بیماری پیش ‌رونده است. این بدان معنا است که به مرور زمان قسمت ‌های بیشتری از مغز آسیب می ‌بیند. زمانی که این اتفاق می ‌افتد، علائم بیشتری دیده شده و بیماری تشدید می ‌شود.

پیشگیری ابتلا به آلزایمر را تا ۴۰ درصد کاهش می دهد

اگر شما متوجه علائم بیماری آلزایمر شدید باید به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. متخصص مغز و اعصاب معاینات و تست‌ های حافظه را برای بررسی جوانب مختلف عملکرد مغز و تشخیص شدت و مرحله بیماری آلزایمر انجام می ‌دهد.

معصومه صالحی مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران می گوید: بیماری آلزایمر و انواع دمانس از بیماری ‌های غیرواگیری است که با پیشرفت سن بیشترین مشکلات را برای خود فرد، مراقبین و جامعه پدید می‌آورد. علت انتخاب شعار امسال انجمن جهانی آلزایمر مانند سال قبل "بیایید بدون شرم درباره بیماری آلزایمر صحبت کنیم" این است که وقتی شرم از ابراز بیماری در تمام جوامع به ویژه در کشورهای خاورمیانه وجود دارد، بیماری به راحتی تشخیص داده نمی ‌شود و فرد مبتلا به آلزایمر خانه نشین شده و ارتباط اجتماعی ‌اش به حداقل می ‌رسد و مراقبین درجه یک این افراد نیز دچار مشکلاتی مانند افسردگی ‌ها خواهند شد.

اگر شرم از ابراز بیماری وجود نداشته باشد، می ‌توانیم بیماری را زودتر تشخیص دهیم. هر یک سال تشخیص زودهنگام سبب می‌ شود پنج سال مشکلات ناشی از بیماری آلزایمر به تعویق افتد که همین امر سبب می‌ شود فرد زندگی با کیفیت ‌تری را تجربه کند. باید بدانیم بیماری آلزایمر تنها بیماری یک فرد نیست بلکه با تاثیراتی که بر جامعه دارد می ‌توان گفت بیماری یک جامعه است برای همین در آخرین مقالات علمی نیز به پیشگیری از ابتلا به آلزایمر تاکید شده است؛ زیرا با پیشگیری می ‌توان ابتلا به آلزایمر را تا ۴۰ درصد کاهش داد.

مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با اشاره به این نکته که دمانس و آلزایمر هر دو شامل اختلالات رفتاری، شناختی، از دست دادن حافظه کوتاه مدت و بلند مدت و ... هستند، اما نکته قابل توجه آن است که باید میان بیماری آلزایمر و دمانس تفاوت قائل شویم. دمانس نوعی اختلال قابل برگشت در حافظه است که به دلایل مختلفی نظیر کم ‌کاری یا پرکاری تیروئید، افسردگی، مصرف‌ داروهای موثر بر روی مغز و... به وجود می ‌آید. تشخیص و درمان به موقع دمانس می ‌تواند به قابل برگشت بودن بیماری کمک شایانی کند، اما بروز بیماری آلزایمر غیرقابل برگشت بوده و درمان قطعی نیز ندارد، اما می‌توانیم با درمان زودهنگام آن را تا حد زیادی کنترل کنیم و بروز اختلالات ثانویه بیماری را به تعویق اندازیم.

مراقبت و جلوگیری از ضربه به سر از بدو تولد

وی در تشریح موارد موثر در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر، خاطرنشان می کند: داشتن حداقل سواد خواندن و نوشتن یکی از عوامل موثر در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر است. همچنین با توجه به افزایش آلودگی ‌های صوتی ممکن است در سالمندی اختلال در شنوایی پدید آید که توصیه اکید ما استفاده از سمعک برای این دسته از سالمندان است تا بتوانند با سایرین ارتباط گرفته و منزوی نشوند. مراقبت و جلوگیری از ضربه به سر از بدو تولد امری مهم است؛ زیرا هر ضربه به سر از کودکی که موجب بیهوشی کوتاه مدت شود، خطری برای ابتلا به آلزایمر در دوران سالمندی است. ابتلا به بیماری‌ هایی نظیر فشارخون بالا، افزایش چربی خون و... پس از ۴۰ سالگی می ‌تواند خطری برای ابتلا به آلزایمر باشد، زیرا عدم درمان این بیماری‌ های مزمن حتی می ‌تواند به عروق ریز مغزی آسیب برسانند.

صالحی با اشاره به تاثیر مصرف الکل در بروز آلزایمر، عنوان می کند: خوشبختانه این مورد در کشور ما نسبت به سایر نقاط جهان بسیار کمتر است. چاقی عامل موثر دیگری برای ابتلا به آلزایمر است که با افزایش استفاده از غذاهای فست فود، چرب، عدم فعالیت جسمی و... بیش از گذشته دیده می ‌شود. هر چقدر اندازه دور کمر افراد افزایش پیدا کند احتمال ابتلا به آلزایمر هم افزایش می‌ یابد. بنابراین تاجایی که ممکن است باید به تغذیه و فعالیت بدنی دقت شود. از سوی دیگر مصرف دخانیات نیز که سبب مختل شدن خون ‌رسانی در مغز می ‌شود و عامل موثر دیگری برای ابتلا به دمانس و آلزایمر است.

وی با بیان اینکه احتمال افسردگی در سالمندی نسبت به دوره‌ های دیگر زندگی افزایش می ‌یابد، تصریح می کند: با فوت همسر، دور شدن فرزندان، تغییر محل زندگی و ... که سبب تنهایی سالمند می ‌شود، احتمال بروز آلزایمر قوت می ‌گیرد. معمولا افراد پس از بازنشستگی نیز ممکن است به افسردگی مبتلا شوند که توصیه اکید ما جذب این افراد در کارهای گروهی به ویژه کارهای خیریه است تا فرد احساس رضایت از خود داشته و شاد شود. البته متاسفانه اکنون در بحران کووید ۱۹ این فعالیت‌ های اجتماعی کاهش یافته است، اما سالمندان هم باید با دوستان و اطرافیانشان از طریق فضای مجازی در ارتباط باشند.

مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر اهمیت ورزش و فعالیت بدنی، یادآور می شود: با نهادینه شدن ورزش از کودکی تا سالمندی خون ‌رسانی در سیستم بدن افزایش می ‌یابد. روزی حداقل ۲۰ دقیقه تا نیم ‌ساعت پیاده روی در حفظ سلامت موثر است. آلودگی هوا، داشتن قندخون بالا نیز عوامل موثر دیگر در بروز آلزایمر است.

آلزایمری ها جزو گروه‌‌ های حساس ابتلا به کووید19

دکتر زهرا وهابی، متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی گروه طب سالمندی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه توجه به بیماران مبتلا به فراموشی در زمان شیوع کرونا اهمیت دارد، می گوید: به ‌دلیل دمانس (زوال عقل)، مغز آسیب می ‌‌بیند و این مسئله روی سیستم ایمنی نیز تأثیر می‌‌ گذارد، در نتیجه این افراد نقص ایمنی دارند و جزو گروه‌‌ های حساس ابتلا به کووید19 هستند. از آنجا که سن، عامل خطری برای ابتلا به ویروس کرونا تلقی می ‌‌شود، احتمال ابتلا به این بیماری در افراد مبتلا به فراموشی بیشتر است. همچنین افزایش سن و سالمندی، باعث کاهش ظرفیت ریوی در افراد می ‌‌شود و به همین دلیل، کوچکترین درگیری ریوی به ‌‌خصوص در افراد مبتلا به فراموشی، می‌‌تواند منجر به بستری ‌‌شدن این افراد در ICU شود.

از آنجا که افراد سالمند مبتلا به فراموشی، داروهای بسیاری دریافت می‌‌ کنند، تداخلات دارویی در آنها بیشتر است، بنابراین اگر یک فرد سالمند به‌‌ خصوص سالمند مبتلا به فراموشی، دچار بیماری کرونا شود، با مشکل تداخلات دارویی رو به ‌‌رو خواهیم بود.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه عموماً فرزندان این سالمندان یا یک پرستار از آنها در خانه نگهداری می ‌‌کنند، خاطرنشان می کند: افرادی که از سالمندان مراقبت می ‌‌کنند، باید حتماً تمام اصول بهداشتی از جمله شست ‌و شوی مکرر دست‌‌ ها را رعایت کنند.

سالمندان یا افراد مبتلا به فراموشی ممکن است شستن دست‌‌ هایشان را نیز فراموش کنند، بنابراین همراهی کردن با این افراد برای شست ‌و شوی مکرر دست ‌‌ها اهمیت و نیاز به صبر و حوصله فراوانی دارد. برای پیشگیری از ابتلای سالمندان به کرونا، استحمام مکرر توصیه می‌‌ شود.

استرس را کنترل کنید

وهابی ادامه می دهد: افراد مبتلا به فراموشی ممکن است نتوانند ارتباط خوبی با سایر افراد برقرار کنند بنابراین برخی از آنها نمی‌‌ توانند علائم خود را توضیح بدهند. این سالمندان بی ‌‌اشتهایی، درد بدن و تنگی نفس در مراحل اولیه را به ‌‌صورت خواب ‌‌آلودگی، کاهش سطح هوشیاری و حالت‌‌های پرخاشگری نشان می‌‌دهند بنابراین باید به تغییر رفتار این بیماران بسیار توجه شود. در صورت مشاهده این علائم در فرد سالمند، پیش از مراجعه به بیمارستان با مراقبین سلامت و بهداشتی مشورت کنید.

افراد دچار اختلالات شناختی خفیف، دچار فراموشی ‌‌های گذرا می ‌‌شوند به همین خاطر ممکن است نکات آموزشی بهداشتی را فراموش کنند، بنابراین اطرافیان وی باید مدام نکات بهداشتی را به او یادآوری کنند. این اختلالات شناختی در سنین بالا، شیوع بسیاری دارد و باعث می ‌‌شود فرد به‌سمت فراموشی و زوال عقل (دمانس) برود، بنابراین از دادن خبرهای ناگوار و تکرار اخبار بد و ایجاد شرایط  استرس ‌‌زا در این افراد باید جلوگیری شود.

دکتر مهدی سخابخش، متخصص مغز و اعصاب نیز بیان می کند: آلزایمر درمان ندارد اما متخصص مغز و اعصاب داروهایی را تجویز می ‌کند که می ‌تواند برخی علائم را کاهش داده و سرعت پیشروی بیماری را در برخی از افراد کاهش دهد. داروهای جدید آلزایمر می ‌تواند برای مدتی علائم مرتبط به حافظه و برخی تغییرات شناختی را کاهش دهند.

وی به راه های پیشگیری از آلزایمر نیز اشاره می کند و می گوید: فعالیت فیزیکی داشته باشید و ورزش کنید. تعاملات اجتماعی داشته باشید. از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید.به اندازه کافی بخوابید. استرس را کنترل کنید.

متخصص مغز و اعصاب اضافه می کند: ذهن خود را به روش ‌های زیر تحریک کنید: چیز تازه‌ای یاد بگیرید و تمرین حفظ کردن را انجام دهید.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳:۳۵

شناسه خبر: 90872

مطالب مرتبط :
چشم ها علائم اولیه بیماری آلزایمر را نشان می دهند

مطالعات نشان می دهد؛

چشم ها علائم اولیه بیماری آلزایمر را نشان می دهند

شبکیه چشم می تواند راهی برای تشخیص ابتدایی بیماری آلزایمر باشد.

الکل

کشف ارتباط میان مصرف مشروبات الکلی و زوال عقل+عکس

دانشمندان از طریق یک پژوهش گسترده که به ‌بررسی روند مصرف الکل ۱۳۰ هزار نفر پرداخته‌ است. نشان‌ دادند که نوشیدن بیش از حد الکل تا حد غش‌کردن، می‌تواند ریسک ابتلا به زوال عقل در سال‌های بعد زندگی آنها دو برابر سازد. اگرچه ارتباط میان مصرق بیش‌‌ از‌ حد الکل و احتمال دچارشدن به زوال عقل ثابت‌ شده‌ است.

۴۱۲۱۰

به تازگی کشف شد :

الگوریتم هوش مصنوعی علائم بیماری آلزایمر را از طریق زبان تشخیص می دهد.

الگوریتم های AI که زبانی را که مبتلایان به آلزایمر استفاده می کنند، تجزیه و تحلیل می کنند می توانند به ابزاری مفید در تشخیص بیماری در مراحل اولیه تبدیل شوند.

هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نشد

یک محقق ایرانی کالج امپریال لندن گزارش کرد؛

هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نشد

یک مطالعه جدید به سرپرستی دکتر عباس دهقان در کالج امپریال لندن که با یک گروه بزرگ بیش از نیم میلیون نفر انجام شده است، هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نمی کند.

آلزایمر

ساخت دارویی که روند پیر شدن را معکوس می‌کند+عکس

آلزایمر رایج‌ترین شکل زوال عقل است. علائم این بیماری با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات بخصوص حافظهٔ موقت در دوران پیری آغاز شده و به‌تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه‌گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی‌های تنفسی به پایان می‌رسد.

آلزایمر

"اختصاصی علم و فناوری"

گوناگونی ژن، از بروز آلزایمر ‏‏(‏Alzheimer‏) در برخی از افراد جلوگیری می نماید

افرادی که دارای یک نوع ژن می باشند، بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به آلزایمر ‏‏(‏Alzheimer‏) قرار می گیرند

آلزایمر

واکسن در کاهش ماده مغزی آتروفی شده در موش موفقیت آمیز بود.

دانشمندان واکسن بالقوه حیاتی را برای درمان آلزایمر ایجاد می کنند

گزارشی از سوی انجمن آلزایمر تخمین می زند که در حال حاضر بیش از ۵ میلیون از افراد بیش از ۶۵ سال با آلزایمر زندگی می کنند و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ این تعداد تقریباً سه برابر شود.

آزایمر

علم و فناوری گزارش می دهد؛

آلزایمر چیست و چه علائمی دارد ؟/ درمان بیماری زوال عقل در دستان محققان ایرانی

برای اولین بار، محققان کشورمان توانسته اند نوعی دارو برای درمان بیماری آلزایمر کشف نمایند که می تواند انقلابی در درمان این بیماری ایجاد نماید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب