خبرگزاری علم و فناوری

دستاورد یک متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا؛

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دانشمندان، زهرا آقاجان متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، یک کوله پشتی ساخته اند که در طی زندگی روزمره فعالیت مغز را ردیابی و تحریک می کند.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از ساینس مگ، آن را علم اعصاب در حال حرکت بنامید. دانشمندان، زهرا آقاجان متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، یک کوله پشتی ساخته اند که در طی زندگی روزمره فعالیت مغز را ردیابی و تحریک می کند. این پیشرفت می تواند به محققان اجازه دهد تا درک کنند که مغز چگونه در خارج از آزمایشگاه کار می کند همچنین چگونگی نظارت بر بیماری هایی مانند پارکینسون و اختلال استرس پس از سانحه در محیط های واقعی با آن انجام می گیرد.

 

تیموتی اسپلمن، متخصص مغز و اعصاب در پزشکی ویل کورنل که درگیر کار نبوده است، می گوید این فناوری "نمایشی الهام بخش از آنچه ممکن است" با تجهیزات علوم اعصاب قابل حمل است. به گفته وی، کوله پشتی و مجموعه وسیع ابزار آن می تواند زمینه تحقیقات علوم عصبی را برای مطالعه مغز در حالی که بدن در حال حرکت است، گسترش دهد.

به طور معمول، وقتی دانشمندان می خواهند مغز را اسکن کنند، به فضای زیادی نیاز دارند - و هزینه زیادی. اسکنرهای تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI)  که فعالیت در مناطق مختلف مغز را تشخیص می دهند، تقریباً به اندازه یک وانت هستند و هزینه آنها بیش از 1 میلیون دلار است. و بیماران برای اطمینان از اسکن واضح و قابل خواندن باید حدود 1 ساعت در دستگاه بمانند.

رویکردهایی مانند تحریک مغناطیسی (TMS)  فشار محکم به مغز- اغلب برای درمان افسردگی شدید - نیز قابل حمل نیستند بیماران باید حدود 30 دقیقه در آزمایشگاه بی حرکت و به حالت ایستاده بنشینند در حالی که یک سیم پیچ بزرگ پالس های مغناطیسی را از طریق پوست سر آنها منتقل می کند تا سلول های عصبی را به صورت الکتریکی فعال کند.

در جستجوی راهی بهتر، محققان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)  آنچه را که آنها سیستم عامل تحریک و ضبط مغز عمیق متحرک می نامند، ایجاد کرده اند.

 

نحوه کار آن این است: یک عصای خزنده از یک کوله 4 کیلویی بیرون می آید تا در نزدیکی بالای پوست سر بیمار استراحت کند. در آنجا گرز می تواند با یک کاشت عصبی که در اعماق مغز قرار دارد ارتباط برقرار کند. در همین حال، کوله پشتی با مانیتور پر شده است - مجموعه ای که امکان جمع آوری اطلاعات در زمان واقعی از ایمپلنت را فراهم می کند. در همان زمان، بسته به آزمایش، شرکت کننده می تواند از تجهیزات اضافی برای اندازه گیری فعالیت های مغز و بدن استفاده کند، از جمله کلاهک الکتروانسفالوگرافی پوست سر با الکترودهایی که فعالیت مغز سطحی را کنترل می کنند، یک جفت عینک واقعیت مجازی که حرکت چشم را ردیابی می کند و سایر دستگاه ها که میزان ضربان قلب و تنفس را ردیابی می کند. سپس تمام این اطلاعات می توانند با سیگنال های کاشته شده همگام شوند.

زهرا آقاجان، متخصص مغز و اعصاب UCLA ، می گوید: "زیبایی این امر این است که شما داده های زیادی دارید که به طور همزمان وارد می شوند.

در تست آزمایشگاهی، تیم توانست نشان دهد که کوله پشتی فعالیت را ثبت می کند و مناطق مختلف مغز را تحریک می کند بدون اینکه مردم  بی حرکت بمانند. این گزارش محققان این هفته در نورون منتشر شده است، این دستگاه همچنین قادر به جمع آوری داده های مشابه دستگاه fMRI و تحریک مغز به روشی مشابه TMS بود.

محققان می گویند: عدم اتصال آن به محیط آزمایشگاه می تواند دانشمندان را قادر به بررسی چگونگی عملکرد مغز در حالی که افراد در حال حرکت و تعامل با دیگران هستند، بکند.

اما یک گرفتاری وجود دارد: فقط بیمارانی که کاشت عصبی دارند می توانند از این دستگاه استفاده کنند. حدود 150،000 نفر در سراسر جهان از چنین ایمپلنتهایی استفاده می کنند که پزشکان از آنها برای درمان و نظارت بر طیف وسیعی از بیماریها از جمله بیماری پارکینسون، صرع و وسواس فکری عملا استفاده می کنند.

نویسنده تحقیق اوروس توپالوویچ می گوید، تیم نرم افزار و نقشه های اصلی کوله پشتی را برای استفاده همه دانشمندان منتشر کرده است. زهرا آقاجان دانشجو این محقق گفت، امید این است كه محققان دیگر بتوانند از این فن آوری برای بررسی شرایط عصبی در انواع مختلف بدون محدودیت آزمایشگاه یا تخت بیمارستان استفاده كنند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.sciencemag.org/news/2020/09/brain-scanning-backpack-brings-neuroscience-real-world

زمان انتشار: سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90888

مطالب مرتبط :
قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان؛

قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است

حسین مطیع مسئول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان با تاکید بر این که در عرصه علم و پژوهش خیلی به ایثارهایی از جنس ایثارهای دوران دفاع مقدس نیاز داریم، گفت: قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است،

درمان سرطان بدون استفاده از هیچ دارویی/ هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی

درمان سرطان بدون استفاده از داروهای شیمی درمانی امکان پذیر شد

محققان دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور می گویند: "برخلاف خرد متعارف، با یک رویکرد جدید استفاده از نانومواد به عنوان دارو به جای دارو برای درمان سرطان توانسته اند حدود ۸۰ درصد سلولهای سرطانی پستان، پوست و معده را در موش ها از بین ببرند که از نظر کارایی هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی است.

سگهای در فرودگاه فنلاند کووید۱۹ را با دقت صددرصد تشخیص می دهند/ چندین کشور پیگیر این روش هستند

سگهای فرودگاه فنلاند کووید۱۹ را با دقت صددرصد تشخیص می دهند/ چندین کشور پیگیر این روش هستند

مسافران در فرودگاه هلسینکی فنلاند از اوایل این هفته راهی سریعتر - و بسیار مبهم تر - برای آزمایش کووید۱۹ با تیمی از سگهای تشخیص بو و با دقت تقریبا" صددرصد خواهند داشت. فنلاند پیشگام، اما کشورهای دیگر مانند عربستان سعودی، فرانسه، شیلی، استرالیا و برزیل نیز پیگیر این موضوع هستند.

ابتکار و خلاقیت بچه های اصفهان «شهید حاج حسین خرازی» شاه کلید شکست حصر آبادان شد

محمود نجیمی رزمنده دوران دفاع مقدس گفت؛

ابتکار و خلاقیت بچه های اصفهان «شهید حاج حسین خرازی» شاه کلید شکست حصر آبادان شد

محمود نجیمی رزمنده دوران دفاع مقدس در جمع استادن بسیجی اصفهان با بیان این که اصفهان یکی از ستونهای مهم دفاع مقدس را در کارایی داشت، گفت: ابتکار و خلاقیت بچه های اصفهان «شهید حاج حسین خرازی» شاه کلید شکست حصر آبادان شد.

کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند

ابراز نگرانی فرامرز والافر متخصص ژنومیک و محقق سل؛

کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند/ / ۵۲۵ هزار مرگ در سال ۲۰۲۱

فرامرز والافر متخصص ژنومیک و محقق سل،استاد دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه ایالتی سن دیگو در خصوص ارتباط نگران کننده ای سل با ویروس کرونا هشدار داده و اعلام کرده: کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند. همچنین یک بررسی جدید توسط شبکه های جامعه مدنی جهانی می گوید: ۵۲۵ هزار مرگ سل از بیماری همه گیر کرونا در سال ۲۰۲۱ اتفاق می افتد.

مشابه‌سازی داروی فرنگی کرونا کار چندان مثبتی تلقی نمی شود

مسئول کارگروه تخصصی ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان گفت؛

مشابه‌سازی داروی فرنگی کرونا کار چندان مثبتی تلقی نمی شود

مسئول کارگروه تخصصی ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان، با بیان این که هر چند که یکی از راه‌های جهش در تولید دارو مشابه‌سازی داروی است که کارآزمایی‌های بالینی و عدم صدمه رساندن به جواره انسان را طی کرده است، گفت: مشابه‌سازی داروی فرنگی با آزمون و خطایی که در آنجا و اینجا در حال انجام است، اگر کار بیهوده‌ای نباشد کار چندان مثبتی ممکن است، تلقی نشود.

طی ۱۵ سال اخیر بارها درخواست احیای صنعت مرغ لاین آرین را مطرح کرده بودیم

مطالبه بسیج استادان دانشگاه صنعتی اصفهان،

طی ۱۵ سال اخیر بارها درخواست احیای صنعت مرغ لاین آرین را مطرح کرده بودیم

این روزها خبر احیای سویه لاین مرغ آرین در حالی با آب تاب منتشر می شود که گویی تازه لبه این تکنولوژی را دست یافته ایم و غافلیم از این که یک روزی مزرعه عظیم پرورش مرغ لاین آرین بود که بیش از ۸۰% جوجه ایران را تامین می کرد، بسیج استادان دانشگاه صنعتی اصفهان می گویند: حداقل در طی ۱۵ سال اخیر بارها درخواست آن را به مسئولین طراز اول کشور گوشزد کرده بودیم.

​نواخته شدن زنگ

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی خبر داد

​نواخته شدن زنگ "ایثار و مقاومت" در کل مدارس خراسان جنوبی

​مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: در چهل سالگی دفاع مقدس برای اولین بار در ۲هزار و ۷۳۲ مدرسه خراسان جنوبی زنگ "مقاومت و ایثار"در اول مهر ماه نواخته می شود.

همدان

علم و فناوری گزارش می دهد؛

دهمین دوره آموزش پرسشگری در استان همدان برگزار شد+فیلم و عکس

دهمین دوره کارگاه آموزش پرسشگری استان همدان با حضور ۵۰ داوطلب از ۸ شهرستان ، به مدت دو روز کاری در ۲۶ و ۲۷ شهریورماه در مرکز آموزشی ابوذر این شهرستان برگزار شد .

پاییز امسال، افزايش پتانسيل آلودگي هوا در كلان شهراصفهان و مناطق صنعتي/ تاخیر در زمان ديم كاري در مناطق غرب و جنوب غرب استان

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان خبرداد؛

پاییز امسال، افزايش پتانسيل آلودگی هوا در كلان شهراصفهان و مناطق صنعتی/ تاخیر در زمان ديم كاری در مناطق غرب و جنوب غرب استان

حمیدرضا خورشیدی مدیرکل هواشناسی استان اصفهان امروز در یک نشست خبری از افزايش پتانسيل آلودگي هوا در كلان شهراصفهان و مناطق صنعتي این شهر در پاییز امسال و همچنین تاخیر دو تا سه هفته ای در زمان ديم كاري در مناطق غرب و جنوب غرب استان خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب