خبرگزاری علم و فناوری

چرا ساعت را در در زمان‌هایی خاص به جلو یا عقب می‌کشیم؟

امشب (یکشنبه ۳۰ شهریور ماه) ساعت ۲۴ ساعت رسمی کشور یک ساعت به عقب بر می گردد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فسا، علت عقب و جلو کشیدن ساعت ها در زمان خاصی از سال صرفه جویی در مصرف انرژی و بهره گیری از نور خورشید است که در بسیاری از کشورهای دنیا به نام ساعت تابستانی شناخته شده است.

 

در واقع در ابتدای بهار با جلو کشیدن ساعت ها، یک ساعت از نور روز صبحگاهی را به سمت عصر جلو می بریم، به عبارت دیگر صبح ها کوتاه تر و عصرها طولانی تر می شود و در ابتدای پاییز با عقب کشیدن ساعت های خود به زمان استاندارد برمی گردیم.

 

بر اساس  قانون  مجلس شورای اسلامی تغییر ساعت رسمی ایران مصوب سال ۱۳۸۶، قانونی است که به موجب آن ساعت رسمی ایران هر سال در ساعت ۲۴ روز اول فروردین ماه یک ساعت به جلو کشیده می‌شود و در ساعت ۲۴ روز (۳۰ شهریور ماه) به حالت سابق برگردانده می‌شود و این کار به منظور استفاده بیشتر از روشنایی روز صورت می‌گیرد.

 

خبرنگار: زینب حق گو

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90895

مطالب مرتبط :
۰

اولین قاضی که مجازات جایگزین حبس را در فسا پایه ریزی کرد

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری فارس با اولین قاضی که به جای حبس کیفرهای جایگزین از جمله خدمات عمومی رایگان و کمک های عام المنفعه را در فسا پایه گذاری کرد ، گفتگو نموده است.

انتقال خون اهدای خون

با اهدا خون، زندگی را به اشتراک بگذاریم

رئیس انتقال خون شهرستان فسا گفت: به اهداکنندگان خون تضمین می دهیم که هیچگونه تهدیدی برای انتقال خون نخواهند داشت و با رعایت کامل پروتکل ها خون از متقاضیان گرفته می شود.

۰

حضور دانش آموزان در مدارس فسا الزامی نیست

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان فسا گفت: ما به نگرانی خانواده ها احترام می گذاریم و آن ها مختار هستند آموزش های حضوری و یا غیر حضوری را انتخاب کنند .

ساعت فصلی

«عقب و جلو کردن فصلی ساعت» به سلامتی انسان آسیب می‌رساند

ساعت درونی ما فعالیت های روزانه مارا کنترل میکند. مثلا دوره های خواب و بیداری مارا تنظیم میکند. این ساعت بدن ما توسط بیماری هایی مانند سرطان و الزایمر مختل میشود. ساعت زیستی ما چگونه تنظیم میشود؟ این ساعت توسط عواملی مانند (دما، غذا و از همه مهمتر نور) تنظیم میشود. اخلال نوری میتواند آسیب های جدی به ساعت بیولوژیکی ما بزند. تغییرات نوری در ابتدا و انتهای هر فصل تغییر ساعت می تواند تاثیرات مهیبی بر بدن ما بگذارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب