خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری بررسی می کند

باید و نبایدهای شبکه های اجتماعی/آیا مجلس دنبال فیلتیرینگ فضای مجازی است؟

شبکه های اجتماعی و فضای مجازی راهی برای رسیدن به اهداف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ملت ها هستند و تمامی کشورها برای آن قوانین و مقرراتی اعمال می ‌کنند اما در ایران در حوزه قانونمند کردن و کنترل فضای مجازی هنوز اقدام ویژه ای انجام نشده است.

به گزارش خبرگزارخبرنگار سرویس پژوهش و فناوری خبرگزاری علم و فناوری، از چندی پیش زمزمه تصویب شدن طرحی برای فیلتر کردن شبکه های اجتماعی خارجی از جمله اینستاگرام و واتس آپ در مجلس شورای اسلامی نقل محافل شده و در فضای مجازی دست به دست می چرخد.

اما آیا واقعا نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال تصویب چنین قانونی هستند و یا اینکه این مسئله نیز گرفتار هوچی گری های فضای مجازی شده است.

برای کنترل فضای مجازی هنوز اقدام ویژه ای انجام نشده

در همین ارتباط فاطمه محمدبیگی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس به دنبال فیترلینگ و مسدود کردن فضا و شبکه های مجازی نیست، می گوید: شبکه های اجتماعی و فضای مجازی راهی برای رسیدن به اهداف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ملت ها هستند و تمامی کشورها برای آن قوانین و مقرراتی اعمال می ‌کنند اما در ایران در حوزه قانونمند کردن و کنترل فضای مجازی هنوز اقدام ویژه ای انجام نشده و به قول مقام معظم رهبری مردم بی قرار در این فضا رها شده ‌اند.

وی با بیان اینکه مجلس به دنبال تنظیم مقررات و ساماندهی فضای مجازی است، می افزاید: تا زمانی که چارچوب مناسبی متناسب با فرهنگ، عرف و سبک زندگی ایرانی در رابطه با فضای مجازی ایجاد نکنیم نمی‌ توانیم پیامدهای اخلاقی، اجتماعی و سیاسی ناشی از آن را مدیریت کنیم.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما به دنبال امن کردن فضای اینترنتی هستیم، اضافه می کند: با این اقدام می ‌خواهیم دانش نوبنیان را در فضای کسب و کار مجازی رونق دهیم مجلس به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی مردم است و ساماندهی فضای مجازی کمک زیادی به بهبود اقتصاد خواهد کرد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی یادآور می شود: اقبال مردم به سمت خریدهای اینترنتی افزایش یافته و برای جلوگیری از سوء‌ استفاده از حساب ‌های بانکی باید به سمت ارتقای امنیت فضای مجازی گام برداریم و چاره ‌ای جز تنظیم مقررات در این رابطه نداریم.

ساماندهی فضای مجازی اولویت مجلس نیست

محمدبیگی با یادآوری اینکه کنترل و فرمان فضای مجازی در اختیار کشورهای خارجی است، تصریح می کند: به سهولت می ‌توانند پدیده ای اجتماعی، سیاسی، اخلاقی و فرهنگی درون کشور را مدیریت کنند.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی بیان می کند: مقام معظم رهبری در پیامی از اهتمام و نبود توجه جدی نسبت به فضای مجازی انتقاد کردند و ما باید برای ساماندهی فضای مجازی تلاش و قوانینی را وضع کنیم، اولویت اصلی مجلس موضوع اقتصاد است و در کنار پرداختن به طرح ‌های اقتصادی موضوع ساماندهی فضای مجازی را هم دنبال می ‌کند، مجلس برای رفع بخشی از مشکلات اقتصادی مردم ساماندهی فضای مجازی را در دستور کار قرار داده زیرا تعداد زیادی از مردم در حوزه کسب و کارهای اینترنتی فعالیت می ‌کنند، مردم خواهان شفاف سازی تراکنش‌ های مالی هستند و بخشی از این مهم باید در فضای مجازی کشور انجام شود در واقع اظهاراتی که در این رابطه در مورد مجلس مطرح می ‌شود مغرضانه یا از روی جهل برای همراهی با شبکه های معاند خارجی است، مجلس یازدهم مجلس امید و انتظار است و با قوت و قدرت در کنار اولویت‌ دادن به مشکلات اقتصادی مسائلی مانند ساماندهی فضای مجازی را هم دنبال می‌کند.

یکی از ذغذغه هایی که در جامعه به خصوص در خانواده ها وجود دارد ساماندهی فضای افسار گریخته مجازی است که رهبر معظم انقلاب نیز چندین بار بر این مسئله تاکید کرده اند.

مهرداد ویس کرمی نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خانه ملت، با تاکید بر اینکه موضوع ساماندهی فضای مجازی مجلس به طور ویژه در دستور کار مجلس قرار ندارد، می گوید: مردم از ما انتظار دارند مشکلات معیشتی ‌شان حل شود و ضرورتی ندارد برخی نمایندگان طرح‌ هایی که فوریت ندارند را به عنوان طرح فوریت ‌دار مطرح کنند تا برخی که قصد تسویه حساب سیاسی با مجلس دارند آن را بر سر مجلس علم کنند و باید حواسمان باشد بهانه دست دشمنان ندهیم.

فضای مجازی نیاز به مدیریت و ساماندهی دارد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ساماندهی فضای مجازی نیاز به کار کارشناسی دارد و باید از نظرات کارشناسان زیادی استفاده شود، تصریح می کند: فضای مجازی نیاز به مدیریت و ساماندهی دارد و باید در این مسیر به گونه ‌ای گام برداشت که افکار عمومی اقناع شود و به طور قطع اگر چه موضوع مهمی است اما در شرایط فعلی به هیچ وجه در اولویت مجلس نیست.

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در حال حاضر مهمترین مطالبه مردم معیشت و اقتصاد است، عنوان می کند: طرح‌ های نمایندگان هم باید حاوی این پیام باشند که مجلس در تلاش برای حل مشکلات اقتصادی است، ساماندهی فضای مجازی به معنای فیلترینگ پیام رسان‌ ها نیست و قانونمند کردن آن مانند تمامی کشورها باید در دستور کار قرار گیرد.

آیا واقعا مجلس شورای اسلامی به دنبال فیلتر کردن شبکه های اجتماعی است که سید کریم حسینی نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی این سوال را پاسخ می دهد و با اشاره به اینکه مجلس به دنبال فیلترینگ فضای مجازی نیست و نخواهد بود، می گوید: صبحت ‌های مطرح شده در مجلس فقط در خصوص مدیریت فضای مجازی و راه ‌اندازی شبکه ملی است.

در راه ‌اندازی شبکه ملی نیز تعلل وجود دارد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه می دهد: کسی در مجلس به دنبال فیلترینگ فضای مجازی نیست و می‌ خواهیم فضای مجازی مدیریت شود زیرا به مرحله ‌ای رسیده ‌ایم که آسیب‌ های جدی به فرهنگ و جوانان وارد شده است و باید این فضا را مدیریت کرد.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان تصریح می کند: در بحث راه ‌اندازی شبکه ملی نیز تعلل و قصوری وجود دارد که باید این مسئله را از وزارت ارتباطات پیگیری کرد.

احمد امیر آبادی فراهانی نماینده مردم قم و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد شدید از افرادی که خانه ملت را تخریب می کنند در صفحه توییتر خود می گوید: طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی شبکه ‌های اجتماعی در ۲۰ ماده ارائه شده. آنهایی که مجلس را تخریب می‌ کنند طرح را مطالعه کرده ‌اند؟ طرح بعد از کارشناسی در کمیسیون و مرکز پژوهش ‌ها باید کلیات و جزئیات آن در مجلس تصویب، بعد ازایید شورای نگهبان قانون می ‌شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۱:۵۰

شناسه خبر: 90898

مطالب مرتبط :
طرح کلان و معماری «شبکه ملی اطلاعات» در ۵ ماده مصوب شد/این مهم‌ترین پروژه‌ ملی در عرصه فضای مجازی است

شورای عالی فضای مجازی:

طرح کلان و معماری «شبکه ملی اطلاعات» در ۵ ماده مصوب شد/این مهم‌ترین پروژه‌ ملی در عرصه فضای مجازی است

طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات در ۵ ماده شامل «خط مشی‌های حاکم بر شبکه ملی اطلاعات»، «اهداف راهبردی و عملیاتی در افق ۱۴۰۴»، «معماری شبکه ملی اطلاعات»، «اجزای شبکه ملی اطلاعات» و «اقدامات کلان و نگاشت نهادی»، مصوب شده است.

توکلی

سایت سامن با چهار رویکرد تحول در مجلس طراحی شد

مدیر اجرایی سایت سامن گفت: سایت سامن با چهار رویکرد تحول که عبارت است از هوشمند سازی، شفاف سازی، مردمی سازی و کارآمد سازی است طراحی شد.

فرمانده

فرمانده نیروی انتظامی چهارمحال و بختیاری؛

آموزش سواد رسانه ای در بین آحاد جامعه ضرورت دارد

فرمانده نیروی انتظامی چهارمحال و بختیاری گفت: برخی از کاربران فضای مجازی امنیت روانی جامعه را بهم ریخته اند و نیاز است که آموزش سواد رسانه ای برای مردم گذاشته شود که همه چیز را که در فضای مجازی گفته می شود باور نکنند.

گام اول سواد رسانه‌ای/ چگونه در فضای مجازی رژیم بگیریم

آنچه والدین باید بدانند:

گام اول سواد رسانه‌ای/ چگونه در فضای مجازی رژیم بگیریم

سواد رسانه‌ای برای هرکسی تعیین می‌کند که کدام مواد رسانه ای برای او مضر و کدام مواد، مفید هستند و به چه میزان باید از محتوای رسانه‌ای مفید استفاده کرد تا هم نیاز روحی و روانی برطرف شود.

۲

هشدار رهبر انقلاب در خصوص آسیب های فضای مجازی برای دانش ‌آموزان

عدالت آموزشی حلقه مفقوده آموزش و پرورش کشور

بحران جهانی ویروس کرونا در کنار همه ناملایمات و سختی‌ها، سبب بروز فرصت‌هایی در بخش‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی، به‌ویژه آموزش و پرورش شده است تا بسیاری از کج‌فهمی‌ها، کج‌اندیشی‌ها و تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های ناکارآمد به چالش کشیده شده و به حداقل برسد و در عین حال، راه‌حل‌های روزآمد و نوآورانه‌ای از زیر خروارها مشکلات و موانع پدیدار شود.

متاسفانه اهتمام لازم به شبکه ملی اطلاعات و تشکیل شورای عالی فضای مجازی نمی‌شود

رهبر معظم انقلاب:

متاسفانه اهتمام لازم به شبکه ملی اطلاعات و تشکیل شورای عالی فضای مجازی نمی‌شود

رهبرمعظم انقلاب با تاکید بر اینکه متاسفانه اهتمام لازم به شبکه ملی اطلاعات و تشکیل شورای عالی فضای مجازی نمی‌شود، گفتند: بحث ما در مورد فضای مجازی این است که این عرصه از خارج مدیریت و هدایت می‌شود و ما نمی‌توانیم مردم را بی پناه رها کنیم.

نوجوان و اینترنت

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح کرد

راهکارهایی برای وابسته نشدن نوجوانان به اینترنت/ استفاده از فضای مجازی محدودیت زمانی داشته باشد

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: خوب است استفاده از اینترنت و حتی پلی ‌استیشن برای فرزندان در خانه «محدودیت زمانی» داشته باشد.

سواد رسانه

دختران استان مرکزی آموزش سواد رسانه می بینند

نخستین دوره آموزش مجازی (آفلاین) سواد رسانه و فضای مجازی در استان مرکزی برگزار می شود.

بهبود فضای کسب و کار

عضو هیئت علمی گروه مدیریت بازرگانی دانشگاه مازندران:

طرح توسعه کسب و کارهای الکترونیکی در کشور نهادینه شود/ نقش برجسته اساتید دانشگاهی در ترویج کسب و کار در بستر اینترنت

عضو هیئت علمی گروه مدیریت بازرگانی دانشگاه مازندران،گفت: طرح توسعه کسب و کارهای الکترونیکی در کشور با توجه به شیوع کرونا نهادینه شود و اساتید برجسته نقش اجتماعی خویش را در این زمینه ایفا کنند.

همایش

۱ مردادماه برگزار می شود ؛

بیست و سومین کنگره سراسری انجمن علمی اپتومتری ایران

بیست و سومین کنگره سراسری انجمن علمی اپتومتری ایران در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۹۹ توسط انجمن علمی اپتو متری ایران در شهر تهران برگزار خواهد شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب