خبرگزاری علم و فناوری

حضور پررنگ عشایر در هشت سال دفاع مقدس؛

گرامیداشت هفته دفاع مقدس با ۲۰۰ برنامه در حوزه بسیج عشایر فارس

فرمانده سپاه عشایر فارس گفت: به منظور روشنگری و روشن ماندن چراغ دفاع مقدس و با وجود تمام دشواری ها، بسیج عشایر فارس ۲۰۰ برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، با اغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، تعصب و غیرت دینی مردم عشایر فارس، اجازه نداد که به دفاع از آب و خاک میهن شان بی اعتنا باشند  و عشایر غیور  و سلحشور فارس  به سوی امام امت و ملت ایران اسلامی دست یاری دراز کردند  و برای دفاع از کیان اسلام و ترویج مبانی آن، با دولت و ملت، هم پیمان شدند.

 

2 هزار شهید عشایر فارس در دفاع مقدس

وقتی صفحات پر افتخار انقلاب را ورق میزنیم بی‌تردید نقش موثر عشایر ایران اسلامی چه در مبارزات تاریخی قبل از انقلاب علیه رژیم های گذشته و چه در پیروزی‌ انقلاب شکوهمند اسلامی به خوبی نمایان می باشد. مردم سلحشور عشایر کشور در دوران هشت سال دفاع مقدس  ۱۰ هزار شهید تقدیم انقلاب کرده‌اند که از این تعداد قریب به دو هزار شهید متعلق به جامعه ولایتمدار عشایر فارس بوده است و همچنین قابل ذکر است که 13 درصد از ۱۵ هزار شهید استان پهناور فارس از عشایر غیور استان فارس می باشد .

جامعه ولایتمدار عشایر فارس  دو هزار شهید سرافراز و ۶۱۳ جانباز، ۱۴۷ آزاده  در هشت سال دفاع مقدس به  انقلاب و این آب و خاک  تقدیم کرده که این خود گواه محکمی بر ولایتمداری این قشر از جامعه است.

زندگی مردم ایل از دیر باز با کوچ و طبیعت گره خورده و در طول  دوران هشت سال دفاع مقدس، با کوچ هرساله  ایل به  ییلاق  و قشلاق، با کوچ ابدی جوانان  ایل در جبهه همراه میشد. مردم ایل  با کمک‌های نقدی و غیر نقدی و شیرزنان ایل با پخت نان، رزمندگان اسلام را جنگ یاری می‌کردند ، مادران صبور ایل در بی‌خبری در دل طبیعت، چشم به راه آمدن فرزندشان می‌شدند و تنها، ذکر خدا، توسل به ائمه معصومین علیه السلام، آرامبخش دلهای این مادران چشم انتظار در دل طبیعت بود، چشم به راه فرزندانی که برای همیشه از مادران خود بی‌خبر ماندند ، اما جانفشانی هایشان درتاریخ ثبت شد.

 

از مشق گذشتند تا سرمشق شوند

دبیرستان عشایری شهید بهشتی شیراز همزمان با آغاز جنگ تحمیلی  مرکز تحصیل فرزندان نخبه عشایر شد و از نظر سطح آموزشی با بهترین مدارس کشور رقابت می کرد و بیشترین آمار قبولی ها را در کنکور سراسری داشت اما با آغاز جنگ تحمیلی سرنوشت بسیاری از این دانش آموزان نخبه، جور دیگری رقم خورد.

دانش آموزان این دبیرستان از تحصیل در دانشگاه های معتبر و رشته های خوب و رویاهایشان در تحصیل چشم‌پوشی کردند و درس و مشق و مدرسه را رها کردند و راهی جبهه و جنگ شدند تا سرمشقی برای همیشه باشند.

دبیرستان عشایری شهید بهشتی با تقدیم ۹۲ شهید دانش‌آموز برگ زرینی در تاریخ این کشور رقم زد  و ماندگار شد، این دبیرستان با داشتن بیشترین آمار شهید  در بین مدارس کشور در سال 95 عنوان مدرسه ایثار ایران را کسب کرد.

مجموعه وصیت نامه های شهدای دانش آموز دبیرستان عشایری شهید بهشتی شیراز در کتابی به نام مهاجران ملکوت به چاپ رسید.

 

برنامه های بسیج عشایر برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس

 

سرهنگ پاسدار عیسی افسری، فرمانده سپاه عشایر فارس ضمن تبریک به مناسبت  هفته دفاع مقدس  و  گرامی داشت یاد وخاطره شهدای گرانقدر  هشت سال دفاع مقدس بخصوص 10 هزار شهید عشایر کشور و 2000 شهید عشایر فارس گفت: عشایر همیشه بیگانه ستیز بودند و چه قبل از انقلاب و چه بعداز انقلاب عشایر همواره جاهایی که وطن عزیز ما به مخاطره می افتاد، عشایر همیشه در  صحنه بودند  و دفاع کردند و دین خودشان را با تقدیم 2000 شهید به اسلام و کشور و مکتب ادا نمودند.

وی افزود: عشایر فارس به محض شروع دفاع مقدس علاوه بر حضور در جبهه‌های حق علیه باطل در پشتیبانی از جنگ هم سنگ تمام گذاشتند و این، پشتیبانی از سیاه چادرهای عشایر، در اقصا نقاط استان شروع شد.

سرهنگ افسری یادآور شدکه هنوز در خانواده های عشایری رسیدهایی از میزان این کمک ها  به جبهه موجود می باشد.

فرمانده سپاه عشایر فارس به نقش زنان عشایر در جنگ تحمیلی اشاره کرد و افزود: پخت نان محلی توسط زنان عشایر شکل دیگری از کمک ها بود و آنچه که تولیدات عشایر بود  در پشتیبانی از جنگ قرار گرفت. شاید این پشتیبانی عشایر از جنگ کمتر جای مطرح شده باشد اما این یک واقعیت میدانی بود، عشایر اعتقاد داشتند و از میهن شان از قلمرو و سرزمین خودشان  دفاع کردند این را عشایر در طول تاریخ بارها ثابت کرده اند.

 فرمانده سپاه عشایر فارس در ادامه گفت: برای اینکه چراغ این دفاع روشن بماند و همه متوجه باشند که با هر سلیقه‌ای باهم مرامی که باشیم دفاع یک امر ضروری و حیاتی است، همانطوریکه بدن یک موجود زنده با ساختارهای متعددی دفاع میکند از این موضوع در برابر بیماری ها در برابر هجوم های خارجی یک کشور هم به مثابه یک موجود زنده همیشه دفاع را نیاز دارد.

وی درباره برنامه های هفته دفاع مقدس در حوزه عشایر گفت: ما در برنامه هفته دفاع مقدس امسال با شعار محوری  «ما قوی هستیم» بالای ۲۰۰ برنامه را با لحاظ شرایط وجود ویروس منحوس کرونا و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار خواهی کرد تا این چراغ دفاع روشن بماند و هم نسل جدید ما بدانند که  چه اتفاقی افتاده و آن رشادت‌ها و شهامت ها بازخاطره و باز افرینی شود و آن شهادتی که اتفاق افتاد تا وجبی از خاک این مملکت به بیگانه داده نشود تا این همواره در ذهن مردم بماند.

وی تاکید کرد که جامعه همواره نیاز دارد که این برنامه دفاعی را در دستور کار داشته از نقش  پایگاه‌های مقاومت بسیج عشایر در اقصا نقاط استان در اجرای برنامه ها گفت.

 وی از برنامه های شاخص هفته دفاع مقدس گفت : کمک مومنانه  با محوریت بسته های معیشتی، نوشت افزار، نذر اهدای خون، سرکشی از خانواده معظم شهدا، و رزمندگان، در حوزه معیشت عشایر پلاک کوبی و بیمه دام و واکسیناسیون وکلاسهای ترویجی و آموزشی  دامپروری در راستای جهش تولید، برنامه ریزی و پیگیری مسائل در حوزه خانواده، کارگاه سبک زندگی  سبک زندگی اسلامی،  مسابقات فرهنگی ویژه هفته دفاع مقدس و همچنین ضدعفونی اماکن ضروری عشایر از جمله برنامه سپاه عشایر در هفته دفاع مقدس می باشد.

افسری افزود: ان شالله برنامه‌ها را سعی می‌کنیم با محوریت فضای مجازی پیش ببریم و حتی المقدور از اجتماعات که باعث آسیب میشود به واسطه بیماری کرونا، خودداری کنیم. 

وی در پایان تاکید کرد: چراغ دفاع، یاد و خاطره دفاع مقدس باید روشن بماند  و همه مردم ما همه عشایر عزیز ما هم خواهان این قضیه هستند و ما سعی می کنیم که برنامه ها را طوری پیش ببریم که روشنگرانه باشد.

 

گزارش از صمن رخ صهبانیا

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90901

مطالب مرتبط :
رزمنده جبهه

اگر الان هم جنگ شود خواهم رفت

میدان عمل که پیش بیاید، جوان ها خودشان را نشان خواهند داد.

مدرسه عشایری

دانش آموزان عشایر همراه با سایرین به سرکلاس می‌روند

مدارس عشایری به صورت سیار، نیمه سیار و ثابت اداره می‌شوند که شامل هزار و ۷۰۰ مدرسه سیار و نیمه سیار و ۱۳۰۰ مدرسه کانکسی ۸۰۰ مدرسه به صورت چادر و تعدادی مدرسه کپری می باشد.

بسیج عشایر حامی عشایر فارس

فرمانده سپاه عشایر فارس گفت: سپاه عشایر فارس از ابتدای شیوع ویروس کرونا در حوزه مبارزه با این ویروس اقداماتی توسط گروه های جهادی بسیج عشایر و همکاری گروههای مردمی عشایر و مواکب عشایری در اقدامات پیشگیرانه و تهیه محصولات بهداشتی با توزیع رایگان انجام شده و همچنان ادامه دارد .

افسری

فرمانده سپاه عشایر فارس:

تاکنون هیچ مورد ابتلا به ویروس کرونا در عشایر گزارش نشده/ فعالیت۵۲ گروه جهادی عشایری برای مقابله با کرونا

عیسی افسری گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ موردی از ابتلای عشایر کوچ‌رو به ویروس کووید۱۹ گزارش نشده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب