خبرگزاری علم و فناوری

جایزه کنگره بین المللی انجمن پیوند در دست پدر پیوند کبد ایران

دکتر سید علی ملک حسینی موفق به دریافت جایزه recognition awards۲۰۲۰ از انجمن جهانی پیوند اعضا شد و این انجمن درپی تلاش ها و زحمات پدر پیوند کبد ایران از این دکتر ایرانی تجلیل بعمل آورد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، کنگره بین المللی انجمن پیوند (TTS)از افراد موثر در حوزه پیوند تجلیل بعمل می آورد و امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا در دنیا، هشتیمن کنگره آن بصورت مجازی طی سه روز از تاریخ 24 شهریورماه برگزار شد.

در این دوره دکتر سید علی ملک حسینی موفق به دریافت جایزه recognition awards2020 از انجمن جهانی پیوند اعضا شد و این انجمن درپی تلاش ها و زحمات پدر پیوند کبد ایران از این دکتر ایرانی تجلیل بعمل آورد.

دکتر ملک حسینی نخستین پیوند کبد در ایران را از فرد زنده به زنده انجام داد و در دایره المعارف پزشکی به عنوان پدر پیوند کبد در ایران معرفی شد.

سید علی ملک حسینی فرزند سید حبیب الله در سال ۱۳۲۸ هجری شمسی در روستای چشمه چنار شهرستان بویر احمد و در چند کیلومتری شهر یاسوج به دنیا آمد.

این استاد دارای نام آور ، دوران نوجوانی و جوانی خود را در یاسوج و شیراز گذراند و پس از طی دوره متوسطه به دانشسرای عشایری شیراز راه یافت و لباس معلمی را بر تن پوشید سپس در آزمون کنکور شرکت نمود و وارد رشته دامپزشکی دانشگاه تهران شد.

ملک حسینی  دوره فوق تخصصی پیوند کلیه و جراحی عروق را در سال ۱۳۶۶ در دانشگاه شهید بهشتی تهران گذراند و در سال ۱۳۶۹ برای طی دوره فوق تخصصی پیوند کبد راهی ایالات متحده آمریکا شد و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۲ نخستین پیوند کبد در ایران و خاورمیانه را به انجام رساند و لقب پدر پیوند کبد در ایران را از آن خود نمود.

وی دوره تکمیلی پیوند کبد را در بسیاری از کشورهای از جمله انگلستان گذراند.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، کنگره بین المللی انجمن پیوند (TTS)همه رشته های پیوندی را در برگرفته و این انجمن که در کاندا واقع اس می تواند محلی برای تبادل دانش و اطلاعات پیرامون اهدا و پیوند اعضا باشد. هرساله جایزه مهم recognition awards توسط این انجمن به یک نفر در دنیا که توانسته تاثیر بسزایی در اهدا و پیوند عضو داشته باشد، اعطا می شود.

دکتر سید علی ملک حسینی، فلوشیپ پیوند کبد از دانشگاه پتسبورگ آمریکا، یکی از اساتید پیشکسوت و چهره‌های برجسته پیوند اعضا در جهان است که بزرگترین مرکز پیوند عضو جهان را در شیراز اداره می‌کند.

مرکز پیوند ابوعلی سینای شیراز از نظر تعداد پیوند در سال و توان علمی بزرگ‌ترین مرکز پیوند عضو در دنیاست. بیش از ۹۶ درصد از پیوندهای کلیه بیمارستان بوعلی سینا شیراز از اهداکنندگان مرگ مغزی است که این رقم در جهان کم سابقه است.

همچنین این مرکز با انجام ۶۳۸ پیوند کبد ، که ۹۳ درصد آن از اهدا کنندگان مرگ مغزی بود، در سال ۲۰۱۷ رکورد جهانی جدیدی ثبت کرد.

آموزش جراحان پیوند دیگر کشورها به ویژه انجمن پیوند اعضا در خاورمیانه، تاسیس ۱۲ مرکز پیوند در ایران و سایر کشورها و انتشار صدها مقاله در مجلات بین المللی از دیگر دستاوردهای مرکز تحت مدیریت دکتر ملک حسینی است.

 طی سال‌های گذشته از تلاش‌های دکتر ملک حسینی با چندین جایزه ملی و بین المللی قدردانی شده است. در ژانویه ۲۰۲۰ نیز به وی جایزه همکار افتخاری کالج جراحان آمریکا اعطا شد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90903

مطالب مرتبط :
اتاق عمل دستگاه پزشکی

خودباوری کلید قفل های تحریم های ظالمانه؛

راه اندازی چندین دستگاه پزشکی در شیراز

به همت متخصصین شیرازی، دستگاه پلاسما فرز، ساختمان دومین اکسیژن ساز و قطعه مگنترون دستگاه شتاب دهنده کامپکت بخش رادیوتراپی راه اندازی شد.

کبد

نخستین پیوند موفقیت آمیز کبد ساخته شده در آزمایشگاه+عکس

اندام های زیست مهندسی شده ممکن است روزی منجر به بهبود پیوندها برای انسان شده و حتی به اندام های آسیب دیده اجازه بازسازی را بدهند. گروهي ازمحققان با تركيب سلول هاي مهندسي شده كبدي 'بذرهايي' توليد كرده اند كه قابليت كاشت در بدن را دارند و در صورت موفقيت در مورد انسان ميزان نياز به پيوند اين اندام را كاهش مي دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب