خبرگزاری علم و فناوری

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل مطرح کرد:

دفاع مقدس نماد هویت سازی برای ملت ایران

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل گفت: دفاع مقدس مهم‌ترین رویداد تاریخ معاصر ایران یکی از عوامل هویت‌ساز برای جامعه ایران به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ فاضل احدی مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت عباس علیه السلام استان اردبیل گفت: سی و یکم شهریور یادآور رشادت‌ها و ایثار ماندگار انسان‌های دلیری است که در ۸ سال دفاع مقدس در دفاع از تمامیت ارضی و مقابله با هجوم دشمن به ایران اسلامی، از هیچ تلاشی فروگذار نکردند.

وی دوران دفاع مقدس را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مهم‌ترین رویداد تاریخ معاصر ایران دانست و افزود: دفاع مقدس یکی از عوامل هویت‌ساز برای جامعه ایران به شمار می‌آید. این حماسه عظیم و عزت‌آفرین، نمادی از سرفرازی ملتی است که هیچ‌گاه مقابل زورگویی و ظلم سکوت نکرده است.

احدی گفت: هفته دفاع مقدس فرصتی مغتنم برای مرور و بازخوانی مجاهدت‌ها و از خودگذشتگی‌های مردان و زنان شجاعی است که با اراده‌ای بی‌بدیل علیه تجاوز به کشور، به مقابله برخاستند و استقلال خود را معامله نکردند. نسل ما وظیفه دارد از تجربه خود در دفاع مقدس، برای نسل‌های جدید که این دوره را لمس نکرده‌اند، سخن گفته و این رویداد تاریخی را به شیوه‌ای واقعی ترسیم کند، زیرا ملتی که گذشته خود را فراموش کند، آینده‌ای نخواهد داشت.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری ادامه داد: بی‌تردید در آن مقطع حساس تاریخی، هدایت‌ها و رهبری بی‌نظیر حضرت امام خمینی (ره) و مدیریت مقام معظم رهبری و حضور همه‌جانبه قشرهای مختلف مردم، و اقدامات و ابتکارات عقلایی مدافعان اسلام و انقلاب برگ زرینی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران رقم زد.

احدی افزود: امروز هم اگر همت شود و نگاه صحیح به مسائل و مشکلات مردم وجود داشته باشد، می توان از این مدل بی نظیر استفاده کرد. صاحبان فکر می توانند در بررسی‌ها و پژوهش‌های خود، این مدل را به‌عنوان ابزار اقتدار ملی درنظر بگیرند.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره روحیه خودباوری و حرکت به سمت نوآوری‌های فنی و علمی گفت: نخبگان جوان اعم از دانشجو و استاد نقش بسیار فعال و چشمگیری در دوران 8 سال دفاع مقدس داشتند و فرماندهی جنگ را بر عهده گرفته بودند و حضور مؤثر جوانان در سطوح بالای فرماندهی دفاع مقدس نشان از تاثیر چشم گیر نخبگان در جنگ تحمیلی دارد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از سرمایه‌های دوران دفاع مقدس شهید طهرانی مقدم و دوستان وی بودند که صنایع موشکی را پایه‌گذاری کردند و توانایی کنونی موشکی، نتیجه همان روحیه خودباوری و حرکت علمی آن زمان است.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری افزود: در این میان نباید از تاثیر چشم گیر دانشمندانی چون شهید مصطفی چمران غافل شویم. فردی که تمام علم و دانش و توان نظامی و سیاسی اش را در راه اسلام و انقلاب فدا کرد و حتی از خانواده خود نیز گذشت تا ذره ای وابستگی نسبت به این دنیا نداشته باشد.

احدی افزود: امروز ایران اسلامی در شرایطی قرار دارد که دشمن، فرهنگ غنی و پیشرفت علمی و هویتی این سرزمین را نشانه گرفته و در این دشمنی از هیچ ابزار فرهنگی، نظامی، اقتصادی، سیاسی و... غافل نمی‌شود. نسل جوان به ویژه جامعه نخبگان، مخترعین و مبتکرین در مقابل این برنامه دشمن، رسالتی خطیر برعهده دارد و امروز به تأسی از همان فرهنگ عاشورایی، محققان و نخبگان وظیفه دارند در سنگر علم و دانش به دنبال تحقق آرمان‌های راستین ملت باشند و مسیر پیشرفت و توسعه را هموار سازند.

 

زمان انتشار: دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹:۱۸

شناسه خبر: 90918

مطالب مرتبط :
سردار برسلانی

فرمانده لشگر عملیاتی ۲۵ کربلای مازندران:

توانمندی‌های نخبگان عضو بسیج علمی و پژوهشی مازندران قابل تحسین است

فرمانده لشگر عملیاتی ۲۵ کربلای مازندران، گفت: توانمندی‌های نخبگان سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران قابل تحسین بوده و بسیاری از محصولات تولید شده قابلیت کاربردی شدن دارد.

دفاع مقدس

مردان بی ادعایی که معلم عشق شدند

دفاع مقدس، یکی از زیباترین واژه ها درقاموس حماسه های تاریخی ایران اسلامی است که شنیدن آن تداعی گر ایثار و از خودگذشتی مردانی بی ادعاست

نمایشگاه

آغاز به کار غرفه سازمان بسیج علمی و پژوهشی در نمایشگاه هفته دفاع مقدس مازندران

فعالیت غرفه سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران در نمایشگاه دفاع مقدس آغاز شده و اقدامات انجام شده توسط نخبگان مورد حمایت این مرکز مورد توجه مسئولان قرارگرفته است.

غغغ

با حمایت ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی ریاست جمهوری:

دومین استارتاپ ویکند ایدوکا برگزار می شود

دومین رویداد استارتاپی ایدوکا " با هدف برندسازی صنایع خلاق و فرهنگی استان" و در موضوعات آزاد توسط بنیاد نخبگان استان لرستان برگزار می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب