ابراز نگرانی فرامرز والافر متخصص ژنومیک و محقق سل؛

کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند/ / ۵۲۵ هزار مرگ در سال ۲۰۲۱

فرامرز والافر متخصص ژنومیک و محقق سل،استاد دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه ایالتی سن دیگو در خصوص ارتباط نگران کننده ای سل با ویروس کرونا هشدار داده و اعلام کرده: کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند. همچنین یک بررسی جدید توسط شبکه های جامعه مدنی جهانی می گوید: ۵۲۵ هزار مرگ سل از بیماری همه گیر کرونا در سال ۲۰۲۱ اتفاق می افتد.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکال اکسپرس، فرامرز والافر متخصص ژنومیک و محقق سل،استاد دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه ایالتی سن دیگو در خصوص ارتباط نگران کننده ای سل با ویروس کرونا هشدار داده و اعلام کرده: کووید19 می تواند سل نهفته را فعال کند.همچنین یک بررسی جدید توسط شبکه های جامعه مدنی جهانی می گوید: جهان می تواند در سال 2021 شاهد 525 هزار مرگ دیگر از سل در اثر اختلالات در سیستم های بهداشت عمومی ناشی از بیماری همه گیر کووید19 باشد.

 

برای بیشتر افراد در ایالات متحده، تنها آگاهی از بیماری سل (سل) ممکن است آزمایش لکه پوستی باشد که برای کار یا داوطلب شدن در مدارس یا مراکز بهداشتی درمانی مورد نیاز است. اما این می تواند در طی همه گیری تغییر کند.

 

سل یک بیماری ناشی از یک باکتری در نظر گرفته می شود - مایکوباکتریوم سل - که معمولاً به ریه ها حمله می کند، اما می تواند به هر قسمت از بدن حمله کند. همه افراد آلوده بیمار نمی شوند، بنابراین دو مرحله عفونت وجود دارد: یک مرحله نهفته در افراد بدون علامت و یک مرحله فعال که علائم را نشان می دهند و بیمار می شوند.

اما سل ارتباط نگران کننده ای با ویروس کرونا دارد. برای کسی که مبتلا به سل نهفته است،  ابتلا به کووید19 می تواند باکتری را فعال کند، به طور بالقوه منجر به شکل سریعتر و شدیدتر بیماری می شود که می تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ سریع شود. هر دو بیماری از طریق هوا منتقل می شوند و در هنگام سرفه یا عطسه افراد شیوع پیدا می کنند.

سل پنهان در جمعیت در همه جا وجود دارد، از جمله ایالات متحده در حالی که شیوع سل سل فعال در هند، چین، اندونزی، فیلیپین، پاکستان، بنگلادش، نیجریه و آفریقای جنوبی وجود دارد ، آنچه کمتر شناخته شده است این است که نزدیک به 9000 مورد سل در ایالات متحده در سال 2019 گزارش شده است و تخمین زده می شود که بیش از 13 میلیون نفر به صورت نهفته تنها در ایالات متحده بیماری را از نظر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های(CDC) ، داشته باشند.

همین ارقام است که متخصص ژنومیک و محقق سل، فرامرز والافر، استاد دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه ایالتی سن دیگو را نگران می کند.

سویه های مقاوم در برابر دارو

در سراسر جهان، سل در میان 10 علت اصلی مرگ است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی  (WHO) در سال 2018 یک و نیم میلیون نفر را کشته است و سالانه حدود 10 میلیون نفر به آن مبتلا می شوند. در حالی که این بیماره بیشتر قابل درمان و پیشگیری است، ثابت شده است که برخی از سویه های باکتری در برابر دارو مقاوم هستند.

 

آزمایشگاه والافر سل مقاوم در برابر چند دارو را مطالعه می کند و بودجه آن را انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی تأمین می کند. وی برای آزمایش فرضیه های مختلف از جمله آنهایی که تعامل بین سل، ایدز و کووید را توصیف می کنند، با محققان در بیمارستان ها و آژانس های بهداشت عمومی در چندین کشور از جمله آفریقای جنوبی، جایی که آزمایش های بالینی در حال انجام و برنامه ریزی شده است، همکاری می کند.

 

والافر می گوید: "وقتی افراد با SARS-CoV-2 بیمار می شوند، نه تنها می توانند سل نهفته خود را فعال كنند، بلكه سل خود را همراه با SARS-CoV-2 به دیگران نیز منتقل می كنند." "ایالات متحده تاکنون از حمله سل مقاوم در برابر دارو در امان مانده است، اما شاید دیگر خوش شانس نباشد. ما باید آماده شویم. ممکن است خیلی زود شاهد ابتلا به گونه های غیرمعمول در ایالات متحده باشیم."

 

بحث واکسن BCG

در حالی که هنوز چیزهای زیادی در مورد کووید ناشناخته است و درک ما از ویروس کرونا ویروس و تأثیر آن همچنان در حال تکامل است، نظریه ها در مورد اینکه آیا واکسن BCG) ) باسیلوس کالمت- گوئرین برخی از سطح محافظت را فراهم می کند، فراوان است. BCG در درجه اول برای جلوگیری از سل استفاده می شود و دارای اثربخشی متفاوتی است. کشورهایی که از نظر سل بسیار درگیر هستند به طور معمول جمعیت خود را واکسینه می کنند، اما در ایالات متحده آمریکا ، CDC توصیه نمی شود مگر به صورت موردی.

والافر و همکارانش در آفریقای جنوبی در حال برنامه ریزی یک مطالعه چند گروهی برای بررسی هم افزایی بین سل، کووید19و ایدز و میزان انتقال آنها هستند. این مطالعه همچنین اثرات واکسن BCG در انتقال سل از طریق کووید19 و همچنین میزان انتقال کووید19 در میان افراد واکسینه شده را بررسی خواهد کرد.

والافر همچنین طرفداری کرده است که برای جلوگیری از فعال شدن سل نهفته، به بیماران مبتلا به کووید19 آنتی بیوتیک هایی داده می شود که به طور معمول در بیماران مبتلا به سل تجویز می شود.

همچنین در میان طرفداران  مسئله سل این نگرانی وجود دارد که میلیون ها مورد دیگر به دلیل قفل شدن آزمایش نشده و تشخیص داده نشوند و این پیشرفتی است که در سال های اخیر برای دستیابی به میزان بالای بیماری ایجاد شده است.

والافر می گوید، سل ممکن است تا حد زیادی به کشورهای در حال توسعه منتقل شده باشد، "اما مگر اینکه کشورهای ثروتمندی که بیشتر منابع سیاره را کنترل می کنند، آن را جدی بگیرند و آن را در سطح جهانی کنترل کنند، وگرنه یک بیماری همه گیر مانند کووید19 می تواند آن را به کشورهای پیشرفته، از جمله ایالات متحده منتقل کنند."

انتهای پیام/

معصومه صادقی

 

https://medicalxpress.com/news/2020-09-covid-latent-tuberculosis.html

زمان انتشار: شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90970

مطالب مرتبط :
ویروس کرونا

پس از انتقادات گسترده :

تایید اولین آزمایش چالش انسانی COVID-۱۹ در جهان توسط انگلیس

این چالش عمداً افراد را به ویروس کرونا آلوده می کند تا دریابد که دوز مورد نیاز ویروس کرونا برای بیمار شدن شخص چه مقدار است.

عینک و کرونا

آیا استفاده از عینک از شما در برابر ویروس کرونا محافظت می کند؟

محققان در چین دریافتند که به نظر می رسد افرادی که از عینک استفاده می کنند کمتر در معرض ابتلا به COVID-۱۹ قرار دارند

برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۰ مشخص شدند

برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۰ مشخص شدند:

دو زن از کشورهای فرانسه و ایالات متحده، برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ شدند

امانوئل شارپنتیه از فرانسه و جنیفر دودنا از ایالات متحده در ۷ اکتبر ۲۰۲۰ برنده جایزه نوبل شیمی برای روش ویرایش ژن موسوم به "قیچی" برش دهنده دی ان ای CRISPR-Cas۹ شدند، این نخستین بار است که جایزه علمی نوبل تنها به زنان اختصاص دارد.

نئاندرتالهای باستانی در کووید۱۹ شدید دست دارند

متخصصان تکامل ژنوم انسانی در دانشگاه اوکیناوا؛

نئاندرتالهای باستانی در کووید۱۹ شدید دست دارند

متخصصان واحد تکاملی ژنوم انسانی در دانشگاه فارغ التحصیلان علوم و فناوری اوکیناوا،بر طبق یک بررسی گزارش کردند: مدتها پیش، در جنوب اروپا، انسانهای مدرن و نئاندرتالها حداقل یک برخورد داشتند که منجر به فرزندانی شد. اما هیچ کس احتمالاً پیش بینی نمی کند که این برخورد ۶۰ هزار سال بعد و در طی همه گیری ویروس کرونا بر جهان ما چنین تأثیر دلخراشی نیاز برای تهویه مکانیکی سه برابر بیشتر و مرگ و میر بیشتر داشته باشد.

للا

کرونا و نظام آموزشی

کرونا و نظام آموزشی

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دستاورد یک متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا؛

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دانشمندان، زهرا آقاجان متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، یک کوله پشتی ساخته اند که در طی زندگی روزمره فعالیت مغز را ردیابی و تحریک می کند.

قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است

مسؤول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان؛

قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است

حسین مطیع مسئول کارگروه بیانیه گام دوم بسیج اساتید استان اصفهان با تاکید بر این که در عرصه علم و پژوهش خیلی به ایثارهایی از جنس ایثارهای دوران دفاع مقدس نیاز داریم، گفت: قسمت‌هایی که پیشرفت نکردیم دست افراد خودباخته، تکنوکرات و لیبرال بوده است،

درمان سرطان بدون استفاده از هیچ دارویی/ هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی

درمان سرطان بدون استفاده از داروهای شیمی درمانی امکان پذیر شد

محققان دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور می گویند: "برخلاف خرد متعارف، با یک رویکرد جدید استفاده از نانومواد به عنوان دارو به جای دارو برای درمان سرطان توانسته اند حدود ۸۰ درصد سلولهای سرطانی پستان، پوست و معده را در موش ها از بین ببرند که از نظر کارایی هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب