روشی جدید برای تشخیص مولکول‌های انرژی در مغز

تیم تحقیقاتی مرکز سلامت مغز "دانشگاه تگزاس در دالاس" از طیف نگاری تشدید مغناطیسی (MRS) برای تمایز مولکول های انرژی در مغز بیماران مبتلا به اختلالات شناختی خفیف فراموشی استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل ، در مطالعات پیشین محققان روابط بین متابولیسم انرژی مغز و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را مورد بررسی قرار داده بودند. اما این اولین مطالعه‌ای است که در آن تیم تحقیقاتی مرکز سلامت مغز "دانشگاه تگزاس در دالاس" از روش تصویربرداری پرقدرت موسوم به طیف‌نگاری با تشدید مغناطیسی(MRS)  برای تشخیص مولکول‌های انرژی در مغز استفاده کردند. یافته‌های این مطالعه می‌تواند به محققان در توسعه آزمایشاتی برای تشخیص و درمان زودتر بیماری آلزایمر کمک کند.

این روش تصویربرداری به دانشمندان امکان می‌دهد تا نحوه ساخت و استفاده  مغز انسان از انرژی را در سطح سلولی بررسی کنند. تکنیک‌های دیگر تهاجمی هستند و به همین دلیل است که تاکنون بیشتر تحقیقات در مورد متابولیسم انرژی مغز بر روی بیماران فوت شده یا موجودات زنده مانند موش انجام شده است.

"ساندرا بوند چمپن" نویسنده ارشد این مطالعه گفت: بزرگترین یافته این است که می‌توان داده‌های حاصل از اسکن طیف‌نگاری با تشدید مغناطیسی را برای بررسی انرژی مغز جدا کرد. این تقریباً مانند دیدن ضربان قلب برای اولین بار است.

در این مطالعه محققان یک روش را برای مطالعه نشانگرهای زیستی پاتولوژیک اولیه برای بیماری آلزایمر در بیماران مبتلا به اختلال خفیف شناختی فراموشی، آزمایش کردند. آنها طی این مطالعه با بررسی مغز افراد دارای متابولیسم انرژی مغزی بالاتر در لوب‌های آهیانه-پس سری دریافتند آنها مهارت حافظه و توجه ضعیف تری داشتند.

استفاده و تولید انرژی هسته اصلی سازوکار بیولوژیکی تمام سلول‌ها خصوصاً در مغز به دلیل نیاز بالای انرژی است. انرژی مورد نیاز فوق العاده بالای مغز ممکن است منجر به تجمع خطرناک پروتئین‌های بتا آمیلوئید و تاو در بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر شود. قصد محققان این مطالعه این است که در آینده نیز بررسی کنند که چگونه متابولیسم انرژی مغز بین شرکت کنندگان سالم ، شرکت کنندگان با اختلالات شناختی خفیف فراموشی و مبتلایان به آلزایمر متفاوت است. هرچه بیماری آلزایمر زودتر شناسایی شود، درمان زودتر انجام خواهد شد و این برای بیماران خوب است.

"دکتر داس" گفت: ما می خواهیم بررسی کنیم که چگونه متابولیسم انرژی مغز بین شرکت کنندگان سالم، شرکت کنندگان با اختلالات شناختی خفیف فراموشی و مبتلایان به آلزایمر متفاوت است. بعداً، ما می خواهیم بفهمیم که آیا ناهنجاری های انرژی در بالادست باعث تحریک یا تشدید ناهنجاری های متابولیسم آمیلوئید، تاو و گلوکز در مغز می شوند. هرچه بیماری آلزایمر زودتر کشف و درمان شود، نتایج بیماران بهتر است.

یافته‌های این مطالعه در مجله " Frontiers in Aging Neuroscience" منتشر شد.

انتهای پیام

زمان انتشار: یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91028

مطالب مرتبط :
چشم ها علائم اولیه بیماری آلزایمر را نشان می دهند

مطالعات نشان می دهد؛

چشم ها علائم اولیه بیماری آلزایمر را نشان می دهند

شبکیه چشم می تواند راهی برای تشخیص ابتدایی بیماری آلزایمر باشد.

سگهای در فرودگاه فنلاند کووید۱۹ را با دقت صددرصد تشخیص می دهند/ چندین کشور پیگیر این روش هستند

سگهای فرودگاه فنلاند کووید۱۹ را با دقت صددرصد تشخیص می دهند/ چندین کشور پیگیر این روش هستند

مسافران در فرودگاه هلسینکی فنلاند از اوایل این هفته راهی سریعتر - و بسیار مبهم تر - برای آزمایش کووید۱۹ با تیمی از سگهای تشخیص بو و با دقت تقریبا" صددرصد خواهند داشت. فنلاند پیشگام، اما کشورهای دیگر مانند عربستان سعودی، فرانسه، شیلی، استرالیا و برزیل نیز پیگیر این موضوع هستند.

واکسن آنفولانزا

خبرگزاری علم و فناوری خبر می‌دهد

آدرس اشتباه شانه‌ساز درباره نحوه توزیع واکسن آنفولانزا/ واکسن آنفولانزا در داروخانه‌های مازندران توزیع نمی‌شود

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: توزیع داروخانه‌ای واکسن آنفولانزا نداریم و تصمیم‌گیری درباره نحوه توزیع آن برعهده معاونت بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران است.

کروم

به سرپرستی محقق ایرانی تحقق یافت؛

ایرانیان باستان ۹۰۰ سال پیش در حال ساخت فولاد کروم "قرن ۲۰" بودند

محققان دانشگاه کالج لندن به سرپرستی محقق ایرانی خود یک مکان باستانی به نام چاهک در جنوب ایران را به عنوان یک سایت تولید فولاد باستان شناسایی کردند.خبرنگار:حسینی مفرد

بر اساس تحقیقی:

بین مدارهای عصبی مغز با اضطراب شدید، ترس همپوشانی وجود دارد

بر اساس تحقیقی که (۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰) در JNeurosci منتشر شد، ترس و اضطراب نشان دهنده هم پوشانی مدارهای مغزی است، این یافته‌ها نیاز به ارزیابی مجدد مدل های موجود را که راهنمای تحقیقات اضطراب هستند، دارد.

مممممممممممممممیثخ

به گزارسش موسسه ماساچست؛

هوش مصنوعی به کمک پزشکی می آید

محققین موسسه ماساچست توانسته اند تا از فناوری هوش مصنوعی در صنعت پزشکی به ویژه رادیولوژی استفاده کنند تا تصاویر با کیفیت بالا را از داده های کمتری تولید کنند، میزان تابش برای CT و PET را کاهش می دهد و زمان اسکن را برای MRI کاهش می دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب