خبرگزاری علم و فناوری

توسط مبتکر یزدی صورت گرفت؛

ابداع شیوه نوین برای کشت هیدروپونیک

مبتکر یزدی شیوه نوینی برای کشت علوفه به روش هیدروپونیک ابداع کرده است که علی رغم نتایج چشمگیر با بی مهری مسئولین مواجه شده است.

ابوالفضل فرقانی مخترع شیوه نوین کشت علوفه هیدروپونیک در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری یزد بیان داشت: دستگاه ساخته شده از نمونه‌های مشابه خارجی و داخلی، از لحاظ کیفیت و کارآیی بهتر بوده است. در سیستم جدید ضدعفونی با استفاده از گاز اوزن صورت می گیرد. ضمناً در موارد مشابه تولید در یک سالن اتفاق می‌افتد اما  ما کشت را هر روز به یک سالن اختصاص داده‌ایم و همین عامل باعث می‌شود که کیفیت محصول بیشتر شود.

وی در تشریح شیوه انجام کار گفت: بذر وارد شده با استفاده از گاز اوزن ضدعفونی شده و پس از آب‌گیری به اتاقک‌های مخصوص کشت منتقل می شود. در نهایت و پس از گذشت 7روز آبیاری و نوردهی به شیوه مکانیزه بذرها تبدیل به علوفه می‌شود.

این مخترع جوان تاکید کرد: در شیوه جدید در هر سالن 12 متری  120 کیلوگرم بذر کشت شده و طی یک هفته یک تن علوفه برداشت می‌شود. اما اگر بخواهیم همین نتیجه را در کشاورزی سنتی به دست بیاوریم باید مزرعه‌ای به وسعت 30 هکتار و استفاده از  2200کیلوگرم بذر انجام دهیم. ضمنا این پروسه 40 روز به طول می انجامد.

 

 

فرقانی گفت: مزیت دیگر این شیوه هوشمند بودن تنظیمات آبیاری، نور، دما و رطوبت است همچنین این سیستم تحت شبکه بوده و می‌توان از راه دور نیز آن را مدیریت کرد.

وی افزود: با استفاده از همین سامانه و به کارگیری روش آیروپونیک (هواکشت) می‌توان در همین فضا انواع جوانه‌های خوراکی، نشاء صیفی جات، گیاهان دارویی و همچنین برخی گیاهان دیگر مانند زعفران و گانودرما ‌ را با بهترین کیفیت و بون هرگونه آلودگی تولید کرد.

 

 

فرقانی ابراز داشت: متاسفانه هنوز مجوز برای این شیوه صادر نشده  و دلیل آن هم مخالفت وزارت جهاد کشاورزی با کشت هیدروپونیک است.

وی همچنین با اشاره به مصرف بالای علوفه دام و طیور آن هم در استان یزد تاکید کرد: بازار بزرگی برای گسترش این فعالیت وجود دارد. به ویژه آنکه تجربه سال 98 نشان داد با اعتصاب رانندگان مشکلات جدی برای استان های وارد کننده علوفه نظیر یزد ایجاد شده در حالی که با گسترش این شیوه به راحتی میتوان علوفه مورد نیاز دام و طیور را در هر شهری تامین کرد.

 

 

این مخترع یزدی اظهار داشت: رهبر انقلاب سال 96 در سخنرانی در حرم مطهر رضوی فرمودند: "بنده چند سال قبل از این شنیدم که علوفه را وارد می‌کنند. گفتیم خب علوفه که واردکردنی نیست...  خب، تولید کنید که مجبور نباشید علوفه‌ی گوسفندان خودتان را از خارج وارد بکنید."مشاهده همین دغدغه رهبر انقلاب در بحث واردات علوفه انگیزه بنده برای ساخت این سامانه بود. امیدوارم مسئولین امر نیز به این مساله توجه لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۱:۳۲

شناسه خبر: 91065

مطالب مرتبط :
۱

مجری طرح کوهورت قلب سالم یزد:

مصرف زیاد نمک در نان ها موجب بیماری های قلبی و عروقی است

نماینده اظهار داشت: میزان استاندارد مصرف نمک برای هر فرد در روز بین ۱ تا ۵ گرم است اما متاسفانه مطالعات نشان می دهد افراد چیزی در حدود ۸ گرم نمک را روزانه فقط از طریق مصرف نان دریافت می کنند که این برای سلامت آنها بسیار خطرناک است.

۱

به دنبال تقویت روحیه ابداع و نوآوری در دانش آموزان هستیم

حیدری کارشناس و مشاور باشگاه علمی پژوهشی جوان یزد اظهار کرد: ما به دنبال این هستیم که فردی را تربیت ‌کنیم تا روحیه ابداع و نوآوری در او تقویت شود.

درمان سرطان بدون استفاده از هیچ دارویی/ هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی

درمان سرطان بدون استفاده از داروهای شیمی درمانی امکان پذیر شد

محققان دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور می گویند: "برخلاف خرد متعارف، با یک رویکرد جدید استفاده از نانومواد به عنوان دارو به جای دارو برای درمان سرطان توانسته اند حدود ۸۰ درصد سلولهای سرطانی پستان، پوست و معده را در موش ها از بین ببرند که از نظر کارایی هم تراز با داروهای شیمی درمانی فعلی است.

۱

برپایی نخستین نمایشگاه اختراعات و ابتکارات در اردکان

به مناسبت چهلمین سال دفاع مقدس نخستین نمایشگاه اختراعات و ابتکارات در اردکان برپا شد.

ض

بایدها و نبایدهای بازاریابی

مدیران ارشد واحدهای تولیدی عمدتاً سابقه فنی دارند و بنابراین تمرکزشان بر روی مشخصات محصول است. در حالی که باید تمرکز بر روی مشتری و بازاریابی باشد.

۲۲

تن سوخته طبیعت را درمان باشیم

فرهنگ‌سازی و مشارکت مردمی؛رمز موفقیت مهار آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی

قرارگرفتن ایران در کمربند خشک کره زمین و ناحیه پر فشار جنب حاره‌ای و فراهم‌شدن شرایط جوی لازم برای وقوع آتش‌سوزی در کنار عوامل انسانی مانند بی‌احتیاطی ساکنین و یا مسافران، باعث ایجاد حریق در مراتع و جنگل‌ها می‌شود.

زعفران

اولین مجتمع کشت هیدروپونیک در خراسان جنوبی؛

کشت زعفران به روش گلخانه‌ای

مجتمع گلخانه زرپران اولین واحد کشت زعفران به صورت گلخانه‌ای است که از سال ۹۷ در خراسان جنوبی شروع به فعالیت در این عرصه نموده است

پویایی علمی، رشد اقتصادی و کارآفرینی  دستاورد جشنواره حرکت

گفتگو با علی فرقانی ، دبیر انجمن مکاترونیک و هوش مصنوعی

پویایی علمی، رشد اقتصادی و کارآفرینی دستاورد جشنواره حرکت

علی فرقانی ، دبیر انجمن مکاترونیک و هوش مصنوعی دانشگاه شهرکرد گفتند: درس خواندن : صرف کلاس و دفتر و پشت میز نشستن نیست.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب