چرا روند توسعه واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد متوقف شد؟

فاز سوم واکسن محققان آکسفورد پس مشکوک شدن به احتمال داشتن عوارض جانبی جدی، متوقف شده‌ است و به‌ این ترتیب نماینده بریتانیایی از رقابت بر سر دستیابی سریع به واکسن کرونا بازماند. روسیه نخستین کشوری است که رسماً اولین واکسن کرونا را به نام خود ثبت کرده‌ است. از نظر برخی محققان اما این امر بسیار شتاب‌زده بوده و نتایج آزمایش آن هنوز مشخص نیست.

 روند پیشرفت واکسن پیشتاز در تحقیقات، به‌دلیل نگرانی‌ها ایمنی فعلا لغو گردیده‌است. یکی از مهم‌ترین واکسن‌هایی که پیشتاز مسابقه تولید واکسن بیماری کرونا در جهان بود، در فاز آزمایشی بالینی فعلا متوقف‌ شده‌ است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از ساینس الرت، واکسن آزمایشی که توسط شرکت داروسازی «آسترا زنکا» و دانشمندان دانشگاه آکسفورد تولیدشده‌بود، تا پیش‌از این توقف، پیشتاز رقابت جهانی ایمن‌سازی بی‌خطر و کارا درمقابل سرایت ویروس «سارس-کووید2» بود.

دلیل توقف روند توسعه واکسن کرونا آکسفورد چیست؟

با این‌ حال یک سایت خبری مربوط به مسائل درمانی و بهداشتی(استات) به‌ رد خبر مطرح‌ شده در ارتباط با واکسن آکسفورد پرداخت و بیان کرد فاز سوم این واکسن پس مشکوک شدن به احتمال داشتن عوارض جانبی جدی، متوقف شده‌ است و به‌ این ترتیب نماینده بریتانیایی از رقابت بر سر دستیابی سریع به واکسن کرونا بازماند.

با آنکه احتمال می‌رود این مشکل رفع‌ شود اما نمی‌توان از این نکته بگذریم که این اتفاق قطعا در آینده پیشرفت‌های مربوط به واکسن آکسفورد تاثیری مهم خواهد گذاشت. به‌عنوان مثال باید بگوییم که سهام شرکت «آسترا زنکا» به‌محض انتشار این خبر به‌ شدت سقوط کرد و با گذشت زمان می‌شود انتظار داشت که مشکلات دیگری نیز در راه پیشرفت این واکسن به‌ وجود خواهد آمد.

خبر منتشر شده در سایت «استات» نه‌ تنها بر آزمایشات واکسن شرکت «آسترا زنکا» تاثیر گذاشت بلکه می‌توانیم اثرات این خبر را در  تحقیقات بالینی دیگر شرکت‌های داروسازی مشاهده‌ نماییم.

درحالی‌که پیشبرندگان تولید واکسن کرونا هنوز جزئیات مشخصی را  درمورد عوارض جانبی واکسن افشا نکرده‌اند این نکته را بیان می‌کنند که تعلیق توسعه این واکسن یک روند معمول و استاندارد است در همین‌ جهت سعی ‌می‌کنند ترس‌های اینجا شده را کمرنگ کرده و مردم و بازار را آرام کنند.

روسیه نخستین کشوری است که رسماً اولین واکسن کرونا را به نام خود ثبت کرده‌ است. از نظر برخی محققان اما این امر بسیار شتاب‌زده بوده و نتایج آزمایش آن هنوز مشخص نیست. پوتین فرمان داد تا این واکسن مورد استفاده همگان قرار گیرد. رسانه‌های روسی نام واکسن روسی را «اسپوتنیک وی» عنوان کرده‌اند.

انتهای پیام/

 

خبرنگار: احمدرضا آبی

زمان انتشار: سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91092

مطالب مرتبط :
اختلالات روانی کرونا

محقق آکسفورد: ویروس کرونا به اختلالات روانی هم می‌انجامد!

ویروس کرونای جدید ‌(SARS-CoV-۲) مجموعه متنوعی از علائم را در انسان بوجود ‌می آورد. از علائم معمول تنفسی و گوارشی گرفته تا ناباروری و حالا محققین از علائم روانی کووید-۱۹ پرده برداشته اند. بر اساس مطالعات جدید یکی از هر ۵ بیمار مبتلا به کرونا دچار اختلالات روانی نظیر اضطراب و افسردگی خواهد شد.

سندرم

شیوع هشداردهنده یک سندرم التهابی در کودکان بهبودیافته از کووید-۱۹+عکس

یک سندرم التهابی اخیرا در بین کودکان بهبودیافته از کرونا شایع شده است. این بیماری منشاء عصبی داشته و نگرانی‌هایی را در میان والدین به دنبال داشته است. کودکان ممکن‌ است هیچ علامتی نداشته باشند و هیچکس نفهمد که آنها دچار بیماری شده‌اند با این حال ممکن‌ است پس از چند هفته متوجه بشوند که سندورم التهاب چند سیستمی به بدن آنها حمله کرده‌ است.

واکسن کرونا

تا یک سال آینده چند درصد مردم واکسن کرونا دریافت خواهند کرد؟

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها درخواست کرده روند مجوزدهی را به شرکت توزیع خدمات بهداشتی«مک کینسن» را تسریع بخشند تا مکان‌هایی برای واکسیناسیون عمومی در آمریکا تا اول نوامبر آماده‌ شوند. این شرکت گفته‌ است که شاید نیاز باشد ایالات‌ها در آمریکا از برخی مجوزها و روندی که نیاز است طی کنند، چشم‌پوشی کرده و از مسائلی که این روند را ممکن‌ است با تاخیر رو‌به‌رو کند، بپرهیزند.

واکسن آنفولانزا

خبرگزاری علم و فناوری خبر می‌دهد

آدرس اشتباه شانه‌ساز درباره نحوه توزیع واکسن آنفولانزا/ واکسن آنفولانزا در داروخانه‌های مازندران توزیع نمی‌شود

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: توزیع داروخانه‌ای واکسن آنفولانزا نداریم و تصمیم‌گیری درباره نحوه توزیع آن برعهده معاونت بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران است.

واکسن ‌آکسفورد

واکنش WHO نسبت به نتایج مثبت واکسن کرونای محققان آکسفورد

روز گذشته دانشگاه آکسفورد اعلام کرد که واکسن ساخته شده از سوی محققان اش که در مراحل اولیه موفقیت قابل ملاحظه ای کسب کرده است. سازمان بهداشت جهانی از داده‌های واکسن ویروس کرونای «آکسفورد» استقبال می‌کند و می‌ گوید: «این خبر خوبی است.»

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب