خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

قاتل تروریست های داعش در دستان نیروی دریایی سپاه / موشک بالستیک «ذوالفقار بصیر» چه ویژگی هایی دارد ؟ + فیلم و عکس

روز گذشته، متخصصین کشورمان از نسل جدید موشک های بالستیک دریایی با نام «ذوالفقار بصیر»، رونمایی کردند که با عملیاتی شدن این موشک ، برد موشک‌های بالستیک دریایی سپاه به بیش از ۲ برابر خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان  - در حالی‌که کشور‌های مختلف جهان هزینه‌های هنگفت صد‌ها میلیارد دلاری را برای خرید تسلیحات نظامی صرف می‌کنند، شاهد هستیم که متخصصان متعهد و توانمند سازمان هوافضای وزارت دفاع ، علارغم انواع تحریم های اقتصادی و علمی کشورمان، با تلاش جهادی و شبانه روزی خود توانستند با به حداقل رساندن زمان دستیابی ایده به محصول، گام بلندی را در راستای افزایش قدرت دفاعی و بازدارندگی ایران اسلامی برداشته و انواع سلاح های مختلف مورد نیاز دکترای دفاعی کشور را با بالاترین دقت بسازند. در این راستا نیز روز گذشته، متخصصین کشورمان از نسل جدید موشک های بالستیک دریایی با نام «ذوالفقار بصیر»، رونمایی کردند که با عملیاتی شدن این موشک ، برد موشک‌های بالستیک دریایی سپاه به بیش از ۲ برابر خواهد رسید.

با موشک های بالستیک دریایی ایران آشنا شوید

امروز پس از حدود یک دهه از معرفی اولین موشک بالستیک دریایی یا ضد کشتی ایرانی ، کشورمان توانسته خود را به عنوان قدرت برتر در زمینه ساخت انواع موشک ها به جهان معرفی نماید. خانواده موشک های دریایی ساخته شده توسط متخصصان کشورمان با اعضای رسمی و معرفی شده و چند عضو معرفی نشده، از تنوع بالایی در برد و روش های هدایت برخوردار است که در ادامه سعی خواهیم کرد به معرفی تعدادی از این موشک ها بپردازیم .

1- موشک بالستیک خلیج فارس

خلیج فارس موشکی بالستیک ،ضدکشتی با سوخت جامد تک مرحله‌ای، مافوق صوت و با برد ۳۰۰ کیلومتر بوده که بر اساس موشک فاتح ۱۱۰ طراحی و ساخته شده است. این موشک با یک کلاهک انفجاری ۶۵۰ کیلوگرمی تجهیز شده که به کمک سیستم‌های پیشرفته خود مانع رهگیری آن می شود.

موشک خلیج فارس

تفاوت خلیج فارس با موشک‌های قبلی در این است که دیگرِ موشک‌ها عمدتاً با سرعتی زیرصوت و به صورت کروز عمل می‌کردند، اما موشک "خلیج فارس" با سرعتی مافوق صوت و به صورت بالستیک از سطح زمین شلیک شده و به صورت عمودی از ارتفاع بالا می‌تواند هرگونه ناو و یا شناور دشمن را مورد هدف قرار دهد.

فیلم / لحظه آزمایش موشک بالستیک خلیج فارس

موشک خلیج فارس همچنین در مرحله نهایی خود روی هدف قفل می‌کند، به این معنا که این موشک از سامانه شناسایی و تشخیص هدف برخوردار بوده و می‌تواند از هر یک از انواع اپتیکی، فروسرخ، راداری یا لیزری باشد که عدم اعلام این نوع هدایت، برای ناشناخته ماندن ماهیت عملکرد سامانه و سخت‌تر شدن مقابله با آن لازم به نظر می‌رسد. علاوه بر این سامانه‌ای که قابلیت عمل قفل داشته و به پردازشگر هوشمند (دارای هوش مصنوعی) مجهز باشد قطعاً و یقیناً توان تعقیب اهداف متحرک را دارا است. همچنین برد ۳۰۰ کیلومتری موشک خلیج فارس، تقریباً تمام خلیج همیشه فارس و دریای عمان را پوشش می‌دهد.

2- موشک های هرمز 1 و 2

خانواده موشکی "هرمز" جزء اولین سری از موشک‌های بالستیک ساحل به دریایی ایرانی است که در نمایشگاه دستاوردهای "نیروی هوافضای سپاه پاسداران" انقلاب اسلامی در سال 1392 و با حضور فرمانده معظم کل قوا از آن در قالب دو مدل "هرمز 1و2" رونمایی شد و به سازمان رزم قوای مسلح ایران اضافه گردید که می‌توان آن را یک گام بلند در عرصه توامندی موشکی دانست.

موشک های هرمز-1 و 2 روی پرتابگر متحرک در نمایشگاه 1393

این موشک از لحاظ شکل ظاهری بسیار شبیه موشک بالستیک و ضدکشتی "خلیج فارس" و نمونه‌ای پیشرفته‌‌ای بر اساس الگوی طراحی "فاتح 110" می باشد و طبق اظهارات جانشین فرمانده کل سپاه، یکی از مهمترین و منحصر به فردترین موشک‌هایی ایرانی است که توسط سردار شهید، "حسن طهرانی‌مقدم" طراحی و وارد مرحله ساخته گردیده.

اصابت موشک هرمز به هدف دریایی کوچک

موشک "هرمز" در دو مدل "هرمز 1" و "هرمز 2" ساخته شد که "هرمز 1" ضد رادار بوده و می‌تواند رادارهای روی ناو هواپیمابر یا یک سایت پاتریوت در خشکی و یا یک سایت راداری جستجو‌گر را منهدم کند و "هرمز 2" نیز یک موشک ضد ناو است که توان حرکت با سرعت بیش از چهار برابر سرعت صوت را برای انهدام انواع ناوها و ناوشکن‌های دشمن دارد.

3- موشک فاتح مبین

۲۲ مرداد سال ۹۷ با حضور امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، نسل جدیدی از موشک‌های صددرصد ایرانی به نام «فاتح مبین» رونمایی شد. «فاتح مبین» مجهز به جستجوگر پیشرفته و هوشمند با قابلیت نقطه‌زنی در زمین و دریاست که تست‌ها و آزمایش‌های خود را با موفقیت به پایان رسانده است.

موشک فاتح مبین

شکل طراحی دماغه این موشک متفاوت از موشک خلیج فارس، دیگر عضو مجهز به جستجوگر اپتیکی در خانواده فاتح است. فاتح مبین با جستجوگر جدید خود قابلیت انهدام اهداف زمینی و دریایی را در تمام ساعات شبانه روز و تمام شرایط آب و هوایی دارد.

موشک  «ذوالفقار بصیر» چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

در اوایل اسفند 1392 و در جریان مراسم اختتامیه سومین جشنواره تحقیقات صنعتی سلمان فارسی، از یک دستاورد ویژه با حضور معاونین ستاد کل نیروهای مسلح، وزیر دفاع و سایر مسئولان دفاعی رونمایی شد. این دستاورد، جستجوگر اپتیکی هوشمند برای موشک های بالستیک بود. نگاهی به ابعاد این جستجوگر تفاوت آن را با نمونه به کار رفته در موشک خلیج فارس مشهود می ساخت. این نمونه به وضوح دارای شعاع انحنای زیاد در نوک خود بود که برای کاهش حرارت تولیدی در موشک هایی با سرعت بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

جستجوگر اپتیکی موشک های بالستیک

اما 4 سال پیش و دقیقاً در همین ایام ، جهش دیگری در عرصه موشک های سوخت جامد برد کوتاه تا متوسط و راهکنشی (تاکتیکی) اتفاق افتاد و آن نیز رونمایی از موشک جدید و پیشرفته «ذوالفقار» بود که بعدها معلوم شد با وجود اینکه این موشک در سطح راهکنشی طراحی شده اما دارای آثار راهبردی است.

موشک ذوالفقار

ذوالفقار دارای برد 700 کیلومتر و مجهز به کلاهک 579 کیلوگرمی معرفی شده و چند روز بعد نیز خط تولید آن نمایش داده شد. این موشک با 1.5 متر افزایش طول، 7 سانتیمتر افزایش قطر و حدود 39 درصد افزایش جرم نسبت به فاتح-110 به برد 2.33 برابر آن می رسد.

فیلم / ویژگی های موشک ذوالفقار

روز گذشته (6 مهرماه ) نیز ، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نمایشگاه دائمی محصولات خود که با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و سرلشکر حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران افتتاح شد، از نسل جدید موشک ذوالفقار با نام «ذوالفقار بصیر» رونمایی شد که این موشک نسبت به نسل قبلی خود از دقت و سرعت بالاتری برخورد است و قرار است توسط نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس مورد استفاده قرار گیرد.

سابقه به کارگیری از موشک ذوالفقار

کمتر از یک سال پس از معرفی موشک ذوالفقار و به دنبال حمله تروریست ها به مرقد امام راحل و مجلس شورای اسلامی در خرداد 1396، نیروی هوافضای سپاه در 28 خرداد حمله موشکی را با نام لیله القدر علیه مواضع گروه داعش در شهر دیرالزور سوریه انجام داد. در این حمله برق آسا 4 موشک ذوالفقار و 2 موشک قیام مورد استفاده قرار گرفته که همگی با دقت هر چه تمام به اهداف از پیش تعیین شده یعنی ساختمان های محل تجمع نیروهای داعش اصابت نمودند.

موشک ذوالفقار در عملیات لیله القدر

تصاویر منتشر شده از محل اصابت موشک های ذوالفقار نشان از دقت نقطه زنی بسیار بالای این موشک داشت. حدود 10 روز بعد از حمله تروریستی به رژه 31 شهریور در سال 1397، نیروی هوافضای سپاه پاسداران با یک عملیات ترکیبی موشکی و پهپادی به نام ضربت محرم، مجدداً با استفاده از 4 موشک ذوالفقار و دو موشک قیام به سمت مواضع تروریست ها در شرق فرات در خاک سوریه حمله کرد که با دقت تمام، ساختمان های مستحکم شده مراکز استقرار فرماندهان تروریست ها و اهداف دیگری را منهدم کرد.

اهمیت ساخت و به کارگیری موشک های بالستیک ایرانی در خلیج فارس

تنگه هرمز مهمترین آبراه تامین انرژی در جهان است، باریکه‌ای که خلیج فارس را به دریای عمان و اقیانوس هند متصل می‌کند. عرض تنگه هرمز ۳۸ کیلومتر می باشد، با این وجود مسیری است که ۴۰ تا ۴۶ درصد از نفت جهان از آن می‌گذرد. بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا روزانه بیش از ۱۷ میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز عبور می‌کند، در مقام مقایسه تنگه‌های داردانل و بسفر مسیر عبور تنها ۲.۹ میلیون بشکه در روز است. این در حالیست که بر اساس پیش‌بینی سازمان بین‌المللی انرژی، میزان صادرات نفت تا سال ۲۰۳۰ میلادی سالانه ۲ درصد افزایش خواهد داشت و تا ۱۰ سال آینده بیش از شصت درصد نفت جهان از خلیج فارس و تنگه هرمز تامین خواهد شد.

تنگه هرمز و مسیر عبور کشتی های نفتی

اما طی سال های اخیر و با روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا، این کشور تمام سعی خود را نموده است که با اعمال تحریم های اقتصادی مردم ایران را در مقابل انقلاب قرار دهند که برای عملی سازی این نقشه ، سعی به صفر رساندن منابع درآمدی ایران از طریق جلوگیری از صادرات نفتی دارند که برای این منظور علاوه بر تهدید مالی کشورهای خریدار نفت ایران، انواع ناوهای جنگی و جدیدترین تجهیزات به روز خود را به خلیج فارس منتقل نموده اند تا قدرت پوشالی خود را به رخ کشورهای حوزه خلیج فارس بکشانند و نوعی جنگ روانی در منطقه به راه بیندازند .

رونمایی و بکارگیری ایران از سلاح های جدید و به روز خود این پیغام را برای آمریکا و همپیمانان منطقه ای آن ها خواهد داشت که «امنیت برای همه یا هیچ‌کس» ؛ یا به عبارت دیگر اگر آمریکا بخواهد مانع صادرات نفتی ایران بشود علارغم بستن تگنه هرمز ، کوچکترین تجهیزات و اهداف این کشور حتی در خلیج فارس در تیررس موشک های ایرانی قرار دارند.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 91099

مطالب مرتبط :
۲۰۲۰

در جریان رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره شمالی؛

نمایش قدرت در کـــره شمالی/رونمایی از غول پیکر قاره پیما در رژه نظامی

کره شمالی در مراسم رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره از یکی از بزرگترین موشک های بالستیک جهان رونمایی کرد.

۲۲۳۲

در حاشیه افتتاح نمایشگاه دائمی دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه؛

پرده برداری از دستاورد جدید سپاه پاسداران /ویژگی بالستیک دریایی سپاه

جدیدترین موشک بالستیک دریایی سپاه با نام «ذوالفقار بصیر» رونمایی شد.

ویلچر

با این ویلچر معلولین می توانند به راحتی به هر مکانی که می خواهد حرکت کنند !

به تازگی نوعی ویلچر برقی به نام "Scoozy" ساخته شده است که معلولین به کمک آن می توانند بدون نیاز به کمک کسی به هر مکانی که می خواهند حرکت کند .

دستک

سخت جان ترین دستکش کار جهان ساخته شد!

به تازگی نوعی دستکش ایمنی به نام "" ساخته شده است که می تواند از دستان کاربر خود در مقابل آتش، انواع ضربه و حتی اجسام تیز مراقبت نماید .

موشک

علم و فناوری گزارش می دهد؛

تل‌آویو و کشتی های جنگی آمریکا در تیررس موشک های جدید ایرانی/ موشک "ابومهدی" و "حاج قاسم" چه ویژگی هایی دارند ؟+ فیلم و عکس

موشک حاج قاسم و ابومهدی دو دستاورد جدید نظامی کشورمان می باشد که به دلیل قابلیت های بالایی که دارند می تواند نقش مهمی در دکترای دفاعی کشورمان ایفا نمایند.

موشک

علم و فناوری گزارش می دهد؛

موشک ضد زره صهیونیست ها در دستان نظامیان ایرانی/ مهندسی معکوس"اسپایک" اسرائیلی چگونه انجام شد؟

به تازگی تصاویری با کیفیتی از موشک ضد زره ایرانی که چند ماه پیش توسط پهپادهای ابابیل ۳ شلیک شد منتشر شده که نشان می دهد این موشک ها در واقع مهندسی معکوس موشک های پیشرفته اسپایک LR رژیم صهیونیستی است که سال گذشته از آن رونمایی کرده بود .

mnmghc

تولید "سوخت موشک" با استفاده از زباله‌های پلاستیکی!

یک شرکت حافظ محیط زیست توانست از پلاستیک‌های دورریز "سوخت موشک" تولید کند!

موشک

مروری بر سیلی های ایران بر صورت دشمنان انقلاب ؛

انتقام موشکی ایران از اسکاد B تا قیام/قدرتمندترین مُشت پولادین خاورمیانه را بهتر بشناسید+فیلم

با حمله یگان های موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در خاک سوریه ، بار دیگر ایران نشان داد که هر دشمنی که به سمت مرزها و مردم کشورمان دست درازی کند دستش را قطع خواهد کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب