در حاشیه افتتاح نمایشگاه دائمی دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه؛

پرده برداری از دستاورد جدید سپاه پاسداران /ویژگی بالستیک دریایی سپاه

جدیدترین موشک بالستیک دریایی سپاه با نام «ذوالفقار بصیر» رونمایی شد.

به گزارش سریس نظامی - دفاعی خبرگزاری علم و فناوری؛ صبح روز گذشته (ششم مهرماه99) و مقارن با آخرین روزهای هفته دفاع مقدس، نمایشگاه دائمی دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه با حضور محمدباقر قالیباف ریاست مجلس شورای اسلامی افتتاح و راه اندازی شد.

از نکات قابل توجه در این افتتاحیه رونمایی از موشک بالستیک ضد کشتی «ذوالفقار بصیر» است که به عنوان نسل جدید خانواده موشک های بالستیک ضد کشتی ایرانی معرفی گردید.

در حوزه عملیات تدافعی و هجومی علیه شناورهای دشمن، آرایه متنوعی از تسلیحات در کنار هم شکل دهنده قدرت دفاعی و تهاجمی جمهوری اسلامی ایران هستند.

موشک های کروز ضد کشتی پرتاب شونده از پرتابگرهای زمینی و دریایی و حتی زیردریایی و جنگنده ها، اژدرهای مختلف شلیک شونده از زیردریایی و در نهایت به عنوان یک عضو خاص از باشگاه مدافعان دریایی، موشک های بالستیک با بردهای مختلف و تنوع روش های هدایت در اختیار نیروهای مسلح قرار دارند.

منظور از روش هدایت، استفاده از جستجوگرهای مختلف شامل اپتیکی، رادار فعال و آشیانه یاب راداری است.

ویژگی خاص و قابل ذکر در موشک های بالستیک در آرایه فوق به چند علت است. اولاً به جز ایران و چین، کشور دیگری کاربر رسمی موشک های بالستیک در نقش ضد کشتی نیست. دوماً به خاطر ویژگی های خاص موشک های بالستیک از جمله سرعت بسیار بالا در طی مسیر، وزن زیاد سرجنگی، و شیرجه روی هدف با زاویه زیاد، این موشک ها از احتمال انهدام کم توسط پدافند دشمن، قابلیت اثرگذاری و تخریب بالا برخوردار هستند.

موشک جدید مجهز به سر جنگی با جست‌وجوگر اپتیکی احتمالاً بردی بیش از 700 کیلومتر دارد.

موشک های بالستیک ضد کشتی، با استفاده از پرتابگرهای متحرک، با خروج از مخفیگاه های خود و شلیک چندین فروند موشک به ناوگروه مهاجم، یورش خواهند برد و با شلیک تعداد بالایی از این موشک ها که احتمالاً همگی از نوع سوخت جامد بوده و در زمانی کمتر از یک دقیقه آماده پرتاب می شوند و با شتاب بالای خود، به سوی اهداف حرکت می کنند و در نتیجه امکان واکنش تهاجمی از سوی ناوگروه دشمن، بسیار ناچیز خواهد شد.

با توجه برخورداری کشورمان از سواحل طولانی در جنوب و جزایر متعدد، امکان شلیک از سمت های مختلف به ناوگروه دشمن ممکن شده و توان انهدام این موشک ها عملاً ناممکن می گردد. بدین ترتیب و در راستای راهبرد نبرد ناهمطراز با ظهور این گونه از موشک های بالستیک، توازن قوا به روشی کم هزینه، تغییر کرده و به سمت تعادل پیش می رود.

زمان انتشار: سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 91100

مطالب مرتبط :
۰۰۰۲۵

رزمایش تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت۹۹؛

آسمان ایران امن تر از همیشه تحت پوشش شبکه یکپارچه پدافندی

رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ با اعلام رمز یا رسول الله(ص) با گسترش و استقرار سامانه‌های بومی موشکی، راداری، اطلاعات شناسایی، جنگ الکترونیک، سامانه های ارتباطی و شبکه دیده بانی بصری کار خودرا آغاز کرد.

۰۲۱۲

در ادامه اجرای رزمایش مشترک مدافعان آسمان ولایت۹۹ ؛

مقابله مقتدرانه باور ۳۷۳ با اهداف دورایستا برای نخستین بار /سامانه های پدافندی کشور درتراز جهانی

در روند اجرای این مرحله از رزمایش، با تهاجم هواگردهای راهبردی و دور ایستای نیروی حمله‌ور، سامانه پدافند هوایی بومی باور ۳۷۳برای نخستین بار در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور به اجرای نمایش قدرت پرداخت.

۲۰۲۰

در جریان رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره شمالی؛

نمایش قدرت در کـــره شمالی/رونمایی از غول پیکر قاره پیما در رژه نظامی

کره شمالی در مراسم رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره از یکی از بزرگترین موشک های بالستیک جهان رونمایی کرد.

موشک

علم و فناوری گزارش می دهد؛

قاتل تروریست های داعش در دستان نیروی دریایی سپاه / موشک بالستیک «ذوالفقار بصیر» چه ویژگی هایی دارد ؟ + فیلم و عکس

روز گذشته، متخصصین کشورمان از نسل جدید موشک های بالستیک دریایی با نام «ذوالفقار بصیر»، رونمایی کردند که با عملیاتی شدن این موشک ، برد موشک‌های بالستیک دریایی سپاه به بیش از ۲ برابر خواهد رسید.

۹۵

نمایش اقتدار و توانمندی های نظامی و رزمی در رزمایش بزرگ ذوالفقار ۹۹ارتش ج ا ا ؛

آنچه در رزمایش ذوالفقار ۹۹گذشت/غرش قادر و کروزضدکشتی در آبهای آزاد

رزمایش مشترک ذوالفقار ۹۹ با حضور یگان های مختلف ارتش و در سه فاز هوایی،زمینی و دریایی و با اجرای موفق عملیات و انهدام اهداف فرضی خاتمه یافت.رونمایی از دستاوردهای جدید ارتش از ویژگی های مهم این رزمایش در مناطق جنوبی کشور به شمار می آید.

۵۴

در جدیدترین اقدام وزارت دفاع وستاد نیروهای مسلح انجام گرفت؛

بهینه سازی تانک های ایـرانی در کلاس T۹۰

نیروهای مسلح کشور با تکیه بر شعار " ما می توانیم" و قطع هرگونه وابستگی، قدم در مسیر خود کفایی و تامین نیازهای بومی گذاشته اند.

۳۳۶۵

به همت متخصصان ایرانی و برای اولین بار در کشور رونمایی شد؛

سامانه پیشرفته بومی برج مراقبت پروازسیار

سامانه پیشرفته کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی که با تکیه بر توان داخلی به تولید رسید با حضور وزرای دفاع و راه و شهرسازی رونمایی شد.

خبرگزاری علم و فناوری

خبری که دنیا را شوکه کرد

نیروی هوافضای سپاه به فناوری موشکی جدیدی دست پیدا کرد که تنها اسراییل در اختیار داشت

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب