خبرگزاری علم و فناوری

گزارش خبرگزاری علم و فناوری مازندران از وضعیت دو شغله‌های دانشگاه علوم پزشکی مازندران

آیا اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها می‌توانند هیأت مدیره یا عضو هیأت مدیره بیمارستان‌های بخش خصوصی باشند؟

اصل ۱۴۱ قانون اساسی به صراحت نسبت به دو شغله بودن کارمندان دولتی ممنوعیت ایجاد کرده اما برخی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بدون توجه به این موضوع در سمت‌های رئیس هیآت مدیره و عضو هیت مدیره مراکز درمانی خصوصی فعالیت دارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، تمایل برخی از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز دولتی مازندران برای عضویت در مدیرعاملی و عضو هیأت مدیره برخی از مراکز درمانی خصوصی مازندران بسیار زیاد شده است.

به طوریکه نام  بسیاری از اعضای هیأت علمی سرشناس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در لیست هیأت مدیره مراکز درمانی خصوصی مازندران دیده می‌شود و همین موضوع باعث ایجاد تداخل در امورات اصلی دانشگاه یا وضعیت درمانی می‌شود.

به صورت کلی تمایل به فعالیت در بخش خصوصی در بین برخی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران وجود دارد.

به طوریکه برخی از اعضای هیأت علمی با وجود اینکه کارمند رسمی دانشگاه محسوب می‌شوند بدون توجه به منع قانونی در پست‌های مدیریتی از جمله هیأت مدیره مراکز خصوصی فعالیت دارند.

اما حقیقتا آیا اعضا هیأت علمی دانشگاه‌ها می‌توانند به عنوان مدیرعامل یا نائب رئیس یا عضو هیأت مدیره واحدهای درمانی خصوصی در استان فعالیت کنند؟

پرسش این پاسخ را در لا به لای صفحات قانون اصل 141 جستجو می‌کنیم؟

در این قانون نیز که در اجرای اصل ۱۴۱ قانون اساسی و در سال ۱۳۷۳ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده تاکید شده است که کارکنان دولت و دستگاه نهادهای عمومی از تصدی مدیرعاملی و عضویت هیئت مدیره شرکت های بخش خصوصی ممنوع می باشند.

ممنوعیت از مدیرعاملی در قانون تجارت

ج) لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت

ماده ۱۱۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی ازقانون تجارت و همچنین ماده ۱۲۶ قانون مذکور اشخاص زیر را از تصدی مدیرعاملی و نیز عضویت در هیئت مدیره شرکت‌های بخش خصوصی ممنوع نموده است:

۱- محجورین

۲- کسانی که حکم ورشکستگی آنها صادر شده است.

۳- کسانی که به علت ارتکاب سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری، جرایم در حکم خیانت در امانت، جرایم در حکم کلاهبرداری، اختلاس، تدلیس، تصرف غیرقانونی در اموال عمومی از حقوق اجتماعی کلا یا بعضا محروم شده باشد در مدت محرومیت.

 

۴- برابر ماده ۱۲۶ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، کسی نمی تواند در بیش از یک شرکت، سمت مدیرعاملی داشته باشد. (ممنوعیت از مدیرعاملی در بیش از یک شرکت)

 

ممنوعت از مدیرعاملی در قانون مالیاتهای مستقیم

د) قانون مالیاتهای مستقیم

 

تبصره ۳ ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم تصریح دارد بدهکاران مالیاتی، امکان عضویت در هیئت مدیره شرکت ها و‌ موسسات و یا تاسیس شرکت ها و موسسات را پیش از اخذ مفاصا حساب مالیاتی ندارند. (محدودیت های مالیاتی برای قبول مدیریت شرکت)

 

ممنوعیت از مدیرعاملی در قانون مجازات اسلامی

ه) قانون مجازات اسلامی

 

محرومیت از حقوق اجتماعی، برابر بند «ر» ماده ۲۶ قانون مجازات اسلامی اعم از آنکه به موجب حکم یا ناشی از حکم صادره از سوی دادگاه باشد می‌تواند به ممنوعیت از مدیرعاملی یا ممنوعیت از عضویت در هیئت مدیره شرکت های بخش خصوصی، منجر گردد.

 

ممنوعیت از مدیرعاملی در قانون دفاتر اسناد رسمی

و) قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران

اما آیا مسئولان دانشگاه علوم پزشکی در جریان فعالیت همزمان اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران قرار دارند؟

پاسخ به این پرسش در گفت و گو معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مازندران داده شده است.

محمد پنبه چی که با یکی از رسانه‌های استان در این ارتباط گفت و گو کرده اظهار کرد: این قانون در دانشگاه علوم پزشکی مازندران عملیاتی می‌شود.

وی اضافه کرد: اخیر بازرسی دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه ورود پیدا کرده و با همکاری دفتر ریاست حوزه نیروی انسانی لیستی از اداره ثبت تهیه شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطر نشان کرد: طی نامه‌ای به افرادی که عضو هیأت مدیره شرکت‌های خصوصی بودند اطلاع‌رسانی شده و به آنها فرصتی داده شده که سریع‌تر وضعیت خودشان را به این صورت که یا از دانشگاه مرخصی بدون حقوق دریافت کنند یا از عضویت در هیأت مدیره شرکت‌های خصوصی استعفا دهند.

نکته اینجاست که ظاهرا دانشگاه علوم پزشکی و مدیران مرتبط در جریان این موضوع بودند و به نوعی تلاش کردند که به سادگی از کنار این قانون به نفع همکاران خودشان رد شوند.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی به این موضوع وارد شده و به افرادی که مشمول این قانون بوده ابلاغ هم شده است.

نکته جالب این است که متولیان دانشگاه علوم پزشکی مازندران به جای برخورد بحث ابلاغ را پیش کشیند و این طور عنوان می‌کنند که اصلا در جریان امور نبوده‌اند.

اما قانون اساسی برای کسانی از کنار این موضوع بی تفاوت رد شوند چه تدابیری اتخاذ کرده است؟

مختلف از این قانون به انفصال خدمت موقت از 6 ماه تا یک سال محکوم می‌گردد و وجوه دریافتی از مشاغلی که در یک زمان تصدی آن را داشته است به جز حقوق و مزایای شغل اصلی وی مستردد می‌شود.

در صورت تکرار در مرتبه دوم علاوه بر استرداد وجوه موضوع این تبصره به انفصال دائم از مشاغل محکوم می‌گردد.

امر و صادر کننده احکام در صورت اطلاع به نصف مجازات مذکور و در صد تبصره محکوم می‌گردند.

مسئولان ذی حسابی و واحدهای مالی دستگاه‌های دولتی در صورت پرداخت حقوق و مزایا بابت شغل دیگر در صورت مطلع بودن از شغل دوم به انفصال خدمت موقت بین سه تا 6 ماه محکوم می‌گردند.

کلیه سازمان‌ها، نهادها و ارگان‌های که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند و شرکت‌ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و موسساتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است مشمول این قانون می‌باشند.

این قانون مشتمل بر ماده و احده و نه تبصره در جلسه روز یکشنبه یازدهم دی ماه هزار و 373 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و در تاریخ 14 دی ماه همان سال به تایید شورای نگهبان رسیده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲:۳۶

شناسه خبر: 91114

مطالب مرتبط :
دانش

دستگاه منبع نور سرد ال‌ای دی در کشور بومی سازی شد/ تفاوت قیمتی ۳۸۰ میلیون تومانی دستگاه ایرانی با مشابه خارجی

توسط نخبه مازندرانی دستگاه منبع نور سرد ال‌ای‌دی بومی سازی شده و ۳۸۰ میلیون تومان از دستگاه مشابه خارجی ارزانتر است.

روش کلاس

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‎‌دهد

کلاس روش معکوس سریع‌ترین روش انتقال مباحث درسی پیش روی معلم و دانش آموز

کارشناس آموزشی درباره تجربه‌های خویش در برگزاری کلاس روش معکوس، گفت: با این روش معلم در کوتاه ترین زمان مباحث درسی را انتقال داده و سرعت یادگیری دانش آموز افزایش می‌یابد.

محقق

یک محقق مازندرانی مدعی درمان کرونا با علم بیورزونانس شد

محقق مازندرانی مدعی است که افراد زیادی که نتایج دست کرونا آنها مثبت بوده را با علم بیورزونانس درمان کرده است.

سردار برسلانی

فرمانده لشگر عملیاتی ۲۵ کربلای مازندران:

توانمندی‌های نخبگان عضو بسیج علمی و پژوهشی مازندران قابل تحسین است

فرمانده لشگر عملیاتی ۲۵ کربلای مازندران، گفت: توانمندی‌های نخبگان سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران قابل تحسین بوده و بسیاری از محصولات تولید شده قابلیت کاربردی شدن دارد.

فرمانده سپاه کربلا

فرمانده سپاه کربلای مازندران مطرح کرده است

اعلام رضایت فرمانده سپاه کربلای مازندران از عملکرد سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران/برنامه‌ریزی برای تامین نیازمندی‌های سپاه کربلای مازندران از تولیدات نخبگان سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران

فرمانده سپاه کربلای مازندران از اقدامات انجام شده سازمان بسیج علمی و پژوهشی و نخبگان زیر مجموعه سازمان اعلام رضایت کرده و گفت: عملکرد رئیس سازمان بسیار عالی و امروز یکی از معاونت‌های رتبه برتر در کشور است که در سال ۹۸ به عنوان مسئول رتبه برتر مطرح بوده و ما هم از عملکرد رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی تقدیر و تشکر می‌کنیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب